چاپ کد خبر: 299
10 مهر 1397

چهار راهکار موثر برای درمان سرماخوردگی نوزادان زیر ۳ ماه

اول فارس | avalfars : برای درمان سرماخوردگی نوزادان زیر ۳ ماه، نمی‌توانید از دارو‌های مسکن و ضد سرفه موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید. درمان‌های خانگی مانند ادامه شیردهی، استفاده از دستگاه بخور و پاک کردن بینی نوزاد به درمان سرماخوردگی نوزاد کمک می‌کند.

درمان سرماخوردگی نوزادان زیر ۳ ماه با ۴ راهکار موثر
ستاره | سرویس مادر و کودک – اگر شما مبتلا به سرماخوردگی شوید، درمان‌های خانگی زیادی برای کاهش علائم و ایجاد احساس بهتر برایتان وجود دارد. سوپ مرغ، چای داغ و استفاده از دارو‌های سرماخوردگی بخشی از این درمان‌ها هستند. اما برای درمان سرماخوردگی نوزادان زیر ۳ ماه، چون دارو‌ها و سوپ مرغ جزءگزینه‌ها نیستند، شرایط دشوارتر می‌شود. اگر چه درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد، اما می‌توانید اقداماتی برای بهبود شرایط نوزادتان انجام دهید و خطر ابتلا به عفونت شدید را کاهش دهید. اگر فرزند شما نارس است و یا دارای شرایط خاص پزشکی است، با اولین نشانه سرماخوردگی با پزشک متخصص کودکان تماس بگیرید تا اطمینان حاصل شود علائم او به یک عفونت جدی‌تر مربوط نیست.

تشخیص سرماخوردگی در نوزادان زیر ۳ ماه

نوزاد شما در اثر ابتلا به سرماخوردگی، آبریزش بینی زرد یا سبز رنگ پیدا می‌کند. مخاط بینی در ابتدا رقیق و روشن است و با گذشت زمان غلیظ و تیره می‌شود. تب از بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد نیز نشانه سرماخوردگی است. علائم دیگر مانند عطسه و سرفه نیز نشان از سرماخوردگی نوزاد دارد. اگر نوزاد شما به نظر مضطرب، بی اشتها و یا بی خواب می‌آید، ممکن است مبتلا به سرماخوردگی شده باشد.

زمان مراجعه به پزشک

برای نوزادان زیر ۳ ماه، اگر تعداد پوشک‌های خیسشان در روز کاهش یافت، اطراف چشم قرمز شد یا مخاط زردرنگ در اطراف چشم ایجاد شد بایستی به پزشک مراجعه کنید. اگر سرفه یا آبریزش بینی نوزاد بیش از یک هفته ادامه داشت، یا دمای بدن کودک بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد بود، زمان مراجعه به پزشک کودکان است. ایجاد تغییرات در اشتها و یا خلق و خو، مشکلات گوش و یا هر گونه تغییر در رنگ پوست نوزاد را نیز به سرعت به پزشک گزارش دهید.

درمان سرماخوردگی نوزادان زیر ۳ ماه

با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید به درمان سرماخوردگی نوزادان زیر ۳ ماه کمک کنید.

۱. ادامه شیردهی

سیستم ایمنی بدن نوزادان نابالغ است و آن‌ها مانند کودکان بزرگتر قادر به مبارزه با بیماری‌ها نیستند. اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می‌کند، شیردهی را ادامه دهید تا سیستم ایمنی نوزاد تقویت شود. شیر مادر، عوامل ایمنی را از مادر به نوزاد انتقال می‌دهد تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد و در طول بیماری نیز حفاظت بیشتری فراهم کند. در واقع، هنگامی که مادر یا نوزاد بیمار می‌شوند، گلبول‌های سفید خون در شیر مادر افزایش می‌یابند. هم چنین تغذیه با شیر مادر باعث می‌شود که سرماخوردگی نوزاد سریع‌تر بهبود یابد و خطر ابتلا به عوارضی مانند عفونت گوش یا ذات الریه را کاهش می‌دهد.

۲. حفظ آب بدن نوزاد

تغذیه منظم نوزاد، فارغ از اینکه شیر مادر یا شیر خشک می‌خورد، برای جلوگیری از کم آبی بدن او لازم است. بیشتر نوزادان کمتر از ۳ ماهه هر ۲ تا ۳ ساعت شیر می‌خورند. به نشانه‌های گرسنگی نوزاد توجه کنید، خصوصا اگر تب دارد، به طور مرتب او را تغذیه کنید. مایعات دیگر مانند آب و الکترولیت‌ها را به نوزاد ندهید، زیرا شیرخواران فقط به شیرخشک یا شیر مادر نیاز دارند تا نیاز جسمی روزانه خود را تامین کنند. اگر نگران هستید که نوزادتان مایعات کافی دریافت نمی‌کند، با پزشک متخصص کودکان تماس بگیرید.

درمان سرماخوردگی نوزادان زیر ۳ ماه با ۴ راهکار موثر

۳. پاک کردن بینی نوزاد

در چند ماه اول زندگی، نوزادان تنها از راه بینی نفس می‌کشند. به همین دلیل گرفتگی بینی در نوزادان بسیار ناراحت کننده است. از آنجا که نوزاد شما نمی‌تواند بینی خود را بالا بکشد، می‌توانید با پاک کردن مخاط بینی، از ناراحتی او کم کنید. به ویژه پیش از تغذیه برای افزایش توانایی او برای خوردن شیر این کار را انجام دهید. استفاده از پوآر بینی راهی ساده و آسان برای پاک کردن بینی نوزاد است و تنفس او را آسان‌تر می‌کند. اگر مخاط بینی غلیظ یا خشک شده است، ابتدا ۱ تا ۲ قطره بینی سالین (نمکین) در هر سوراخ بینی بریزید و سپس با استفاده از پوآر، بینی را تمیز کنید.

۴. مرطوب کردن هوای تنفسی نوزاد

خشکی هوا منجر به خشک شدن بینی و مخاط آن می‌شود. استفاده از دستگاه بخور سرد در اتاق خواب نوزاد باعث افزایش رطوبت هوا می‌شود و تنفس نوزاد را آسان‌تر می‌کند. دستگاه بخور را هر روز تمیز و خشک کنید تا باکتری‌ها وارد هوای اتاق نشوند. استفاده از بخور گرم، به علت نگرانی در مورد سوختگی با آب داغ، برای نوزادان توصیه نمی‌شود.

نگرانی از بروز RSV در نوزادان زیر ۳ ماه

گاهی علائم سرماخوردگی نوزادان ناشی از ویروس سین‌سیشیال تنفسی (Respiratory Syncytial Virus) است. RSV یا ویروس پیوسته‌یاخته‌ای تنفسی، رایج‌ترین علت بیماری دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و کودکان است.
بیشتر کودکان مبتلا به RSV بدون عارضه جدی بهبود می‌یابند. با این حال، در نوزادان نارس و زیر یک سال بیماری بر سیستم ایمنی بدن، قلب و ریه تأثیر می‌گذارد و ممکن است موجب بروز عفونت شدید ریه در آن‌ها شود.

 

درمان سرماخوردگی نوزادان زیر ۳ ماه با ۴ راهکار موثر

هشدار‌ها

  • اگر نوزاد شما دارای نشانه‌های سرماخوردگی به همراه تب، رنگ پریدگی پوست، خس خس سینه، کم اشتهایی و یا کاهش فعالیت است با پزشک متخصص کودکان تماس بگیرید.
  • اگر تنفس نوزاد دشوار است، سریعا نزد پزشک یا به بیمارستان بروید.
  • دارو‌های سرماخوردگی و سرفه نوزاد نباید برای کودکان زیر ۴ سال استفاده شود، زیرا ممکن است باعث آسیب جدی به بدن آن‌ها شود.
  • دارو‌های ضد تب و مسکن نیز تنها با تجویز پزشک بایستی به نوزاد داده شود.

 

برگرفته از: livestrong

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار