چاپ کد خبر: 116860
28 تیر 1402

درمان سریع معده درد در خانه به همراه چند توصیه کاربردی

درمان خانگی معده درد چگونه است؟

درد معده یکی از ناراحتی‌های متداول است که تقریبا تمام افراد آن را تجربه کرده‌اند. آزاردهندگی درد معده به حدی است که اغلب افراد درگیر با بروز درد از داروهای گیاهی یا درمان خانگی معده درد استفاده کنند. این شیوه‌ها جایگزین مناسبی برای استفاده از داروهای شیمیایی هستند و می‌توانند درد را به خوبی کنترل کنند.

یکی از راه‌های کنترل معده درد اصلاح شیوه‌ی خوابیدن است. وقتی بعد از غذا خوردن بدن در حالت افقی قرار می‌گیرد، اسید معده به سمت دهان برمی‌گردد و موجب سوزش سر دل می‌شود. برای جلوگیری از معده درد باید چند ساعت بعد از غذا خوردن از دراز کشیدن اجتناب شود. در صورت اجبار برای خوابیدن یا دراز کشیدن وضعیت بدن باید به گونه‌ای باشد که سر و گردن بالاتر از بدن با زاویه‌ی ۳۰ درجه قرار بگیرد.

درمان خانگی معده درد با زنجبیل

زنجبیل درمان قطعی معده درد  است و می‌تواند سوء هاضمه را کنترل کند. ماده‌ی شیمیایی به نام شوگولاس جینرولاس در زنجبیل موجود است که قادر است حرکات انقباضی معده را کنترل کند. به این ترتیب غذاهایی که موجب سوء هاضمه و معده درد می‌شوند سریع‌تر از طریق معده منتقل می‌شوند.

در شیوه‌ی استفاده از زنجبیل هیچ محدودیتی وجود ندارد و به شکل‌های مختلف می‌توان آن را استفاده کرد. مثلاً می‌توانید روزانه کمی زنجبیل تازه بخورید یا پودر آن را داخل غذاها استفاده کنید. استفاده از چای زنجبیل نیز ساده و بسیار کاربردی است. برای تهیه‌ی دمنوش زنجبیل باید کمی زنجبیل را داخل قوری آب جوش بریزد و به مدت نیم ساعت روی حرارت بگذارید تا دم بکشد.

درمان خانگی معده درد با نعنا

نعنا گیاهی دارویی موثر است که علاوه بر درمان معده درد می‌توان اسهال، استفراغ و اسپاسم‌های عضلانی روده و سوء هاضمه را کنترل کند. این گیاه حاوی ماده‌ای موثر به نام منتول است که موجب ایجاد این خواص دارویی می‌شود. به این ترتیب می‌توانید از انواع ترکیبات نعنا برای پاکسازی معده و تقویت آن استفاده کنید.

 

راحت‌ترین شیوه‌ی استفاده از نعنا درس کردن دمنوش نعنا است. تهیه‌ی دمنوش نعنا مشابه سایر دمنوش‌ها است. باید مقداری نعنا را داخل قوری آب جوش بریزید و آن را دم کنید. انداختن تکه‌ای نبات یا دانه‌ی هل داخل دمنوش نعنا درد معده را کمتر می‌کند. علاوه بر این می‌توانید برگ نعنا را به صورت تازه در کنار سبزیجات دیگر هم استفاده کنید و اصلاً نگران این نباشید که برگ نعنای خام ممکن است درد معده را تشدید کند.

مکیدن آب نبات نعنایی یا همان قرص نعنایی نیز به تسکین درد معده و رفع سوء هاضمه کمک زیادی می‌کند.

درمان خانگی معده درد با کمپرس گرم

برای درمان معده درد شدید می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید. این کار باعث می‌شود در اثر گرما جریان خون در معده بیشتر شود و رگ‌های خونی منبسط شوند به این ترتیب درد کاهش می‌یابد. پس زمانی که معده درد دارید و به دنبال درمان خانگی معده درد هستید می‌توانید دوش آب گرم بگیرید یا اینکه یک کیسه‌‌ی آب گرم یا حوله‌ی داغ را به مدت ۲۰ دقیقه روی معده قرار دهید.

کسانی که مبتلا به معده درد هستند برای تغییر سبک زندگی سالم حتماً باید مصرف سیگار و الکل را کنار بگذارند. سیگار علاوه بر تحریک گلو موجب آسیب به معده می‌شود و حتی در افرادی که مبتلا به زخم معده هستند موجب تشدید زخم و ایجاد دردهای آزاردهنده می‌شود.

الکل نیز به دلیل ترکیبات پیچیده دیر هضم است و در فرایند هضم ممکن است معده را دچار آسیب کند.

کسانی که معده درد دارند باید از مصرف برخی غذاهای دیر هضم اجتناب کنند. به عنوان مثال غذاهای سرخ شده، چرب، خامه‌ای یا شور درد معده را تشدید می‌کنند.

درمان خانگی معده درد با لیمو

مخلوط آب لیمو و جوش شیرین ناراحتی‌های گوارشی و درد معده را از بین می‌برد. این ترکیب اسید کربنیک تولید می‌کند و گاز و سوء هاضمه را کنترل می‌کند. همچنین ترکیبات اسیدی موجود در آب لیمو هضم و جذب چربی و الکل را بیشتر می‌کند و با خنثی کردن اسیدهای صفراوی اسیدیته‌ی معده را کاهش می‌دهد.

برای استفاده یک قاشق غذاخوری آب لیمو تازه را با یک قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کنید و آن را بنوشید.

درمان خانگی معده درد با دارچین

دارچین حاوی چندین آنتی اکسیدان است که هضم غذا را سریع‌تر می‌کند و از درد و آسیب معده می‌کاهد. همچنین با مصرف دارچین سوزش سر دل و سوء هاضمه کم می‌شود. ترکیب پودر دارچین به صورت ادویه در غذاها یا استفاده از چای دارچین برای درمان خانگی معده درد مفید است. همچنین برای تقویت معده در طب سنتی بسیار توصیه می‌شود.

البته در صورتی که فرد با مصرف روزانه‌ی دارچین احساس ناراحتی کند یا دچار یبوست شود می‌تواند میزان مصرف را به دو یا سه بار در روز کاهش دهد.

درمان خانگی معده درد با میخک

میخک یکی از گیاهان موثر برای کاهش درد معده است. میخک ترشحات معده را زیاد می‌کند و منجر به کاهش گاز آن می‌شود. همچنین در افرادی که اسهال و استفراغ دارند استفاده از میخک بیماری را رفع می‌کند. ترکیب میخک پودر شده با با یک قاشق غذاخوری عسل و استفاده‌ی ان قبل از خواب درمان قطعی معده درد است. همچنین با توجه به این‌که میخک تاثیر منفی در بارداری ندارد می‌تواند به عنوان درمان خانگی معده درد در اوایل بارداری استفاده شود. یکی دیگر از شیوه‌های استفاده از میخک تهیه‌ی دمنوش میخک است. می‌توانید چند عدد میخک را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و روی آن به مدت ۱۵ دقیقه یک نعلبکی بگذارید.

درمان خانگی معده درد با زیره

زیره یکی از گیاهان موثر در درمان خانگی معده درد شدید است. زیره حاوی مواد فعال است و باعث کاهش سوء هاضمه، اسید معده، گاز معده و کاهش التهاب روده می‌شود. با توجه به تاثیر ضد میکروبی که زیره دارد برای درمان معده درد بعد از مشروب می‌تواند مفید باشد. برای استفاده کردن از زیره می‌توانید از پودر زیره داخل غذاها استفاده کنید. یا اینکه دمنوش زیره را تهیه کنید و روزانه به صورت جرعه جرعه از آن بنوشید. حتی می‌توانید به صورت روزانه از عرق زیره هم استفاده کنید.

یکی از میوه‌های موثر در درمان معده درد و تنظیم حرکات روده و رفع یبوست انجیر است. انجیر ترکیباتی دارد که ملین است و سوء هاضمه را کم می‌کند. علاوه بر استفاده از میوه‌ی انجیر از برگ آن هم در درمان معده درد می‌توان استفاده کرد. تهیه‌ی چای از برگ درخت انجیر و استفاده‌ی روزانه از آن به خصوص برای مادران ماردار که اغلب با یبوست درگیر هستند بسیار مناسب و کاربردی است. استفاده از انجیر فقط برای کسانی ممنوع است که اسهال دارند.

درمان خانگی معده درد با عرقیات گیاهی

عرقیات عصاره‌ای از گیاهان دارویی هستند که در درمان بیماری‌های مختلف کاربرد دارند. برخی از افراد بر اثر استفاده از داروهای مختلف دچار معده درد می‌شوند. درمان خانگی معده درد بر اثر مصرف دارو با استفاده‌ی روزانه از عرقیات گیاهی امکان‌پذیر است. در این رابطه می توانید با متخصص طب سنتی مشورت کنید.

عرق بومادران برای درمان خانگی معده درد

گل بومادران حاوی فلاونوئیدها، پلی فنول، لاکتون، تان و رزین است و می‌تواند میزان اسید معده تولید شده را کاهش می‌دهد. این کار را با تاثیر بر روی عصب واگ معده انجام می‌شود و با کم کردن اسید معده سوزش سر دل را از بین می‌برد. عرق بومادران یکی از مناسب‌ترین درمان‌ خانگی معده درد بعد از غذا خوردن است که برای افراد قابل استفاده است و محدودیتی ندارد. علاوه بر عرق بومادران می‌توان از برگ تازه‌ی این گیاه به صورت خام در سالاد استفاده کرد. در صورتی که معده درد تداوم یافت، توصیه میکنیم به دکتر دل درد مراجعه کنید.

عرق ریحان برای درمان خانگی معده درد

ریحان یکی از کیاهان دارویی است که اشتها را افزایش می‌دهد و باعث بهبود گوارش می‌شود. اوژنول ترکیب گیاهی موثر در گیاه ریحان است که که باعث کاهش اسید معده می‌شود. همچنین اسید لینوئیک موجود در ریحان خاصیت ضد التهابی دارد و می‌تواند ناراحتی معده را از بین ببرد.

علاوه بر استفاده از عرق ریحان برای درمان خانگی معده درد می‌توان از ریحان خشک شده داخل غذاها استفاده کرد. حتی اگر می‌خواهید بدانید چه دمنوشی برای معده درد خوبه؟ ما دمنوش برگ ریحان را به شما پیشنهاد می‌کنیم. طرز تهیه‌ی این دمنوش هم بسیار ساده و مانند انواع دمنوش‌های دیگر است.

روش‌های درمان خانگی معده درد با عسل

درمان معده درد با عسل یک شیوه‌ی طبیعی و خانگی است که هیچ عارضه‌ای به همراه ندارد. اگر غذاهای چرب و سرخ شده به میزان زیادی مصرف می‌کنید یا این‌که عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن مشروب دارید می‌توانید با عسل معده درد را درمان کنید. شیوه‌های مختلفی برای استفاده از عسل وجود دارد.

روش اول: ترکیب عسل و دارچین

یک قاشق چایخوری از عسل و دارچین را با هم ترکیب کنید و قبل از هر وعده‌ی غذایی بخورید. این کار باعث کم شدن اسید معده و درمان سوءهاضمه می‌شود.

روش دوم: ترکیب عسل و آب جوش

یک قاشق چایخوری عسل را داخل یک لیوان آب جوش یا چای داغ بریزید و قبل از غذا بنوشید این کار باعث می‌شود اسیدیته‌ی معده کم شود و از رفلاکس معده جلوگیری شود. به همین دلیل درمان با عسل به کسانی که اغلب اوقات ترش کردن معده را تجربه می‌کنند توصیه می‌شود.

روش سوم: جوشانده‌ی عسل و دارچین

جوشانده‌ی عسل و دارچین یکی از موثرترین درمان‌ها برای زخم معده است. برای تهیه‌ی آن باید انجیر را بجوشایند و با عسل ترکیب کنید. این ترکیب را به صورت ناشتا هم می‌توانید استفاده کنید. حتی برای اثربخشی بیشتر هنگام تهیه‌ی جوشانده می‌توانید چند عدد برگ کاسنی را به آن اضافه کنید.

درمان خانگی معده درد با سیر

سیر یکی از موثرترین داروهای گیاهی است که  از آن برای درمان بیماری‌های مختلف مانند کاهش کلسترول و چربی و فشار خون استفاده می‌شود. حتی سیر به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد می‌تواند عملکرد بدن را تقویت کند و از بروز سرطان معده  و ناراحتی‌های معده جلوگیری می‌کند.

اما ممکن است در برخی افراد درد معده را تشدید کند. به همین جهت توصیه می‌شود اگر با مصرف سیر، درد معده تشدید شد دیگر از آن استفاده نکنید. همچنین درصورت مصرف سیر با معده‌ی خالی باید آن را به شیوه‌ی خاص مصرف کنید. به طور مثال باید سیر خام را له کنید و پیش از صبحانه مصرف کنید یا این‌که با سیر خرد شده چای دم کنید و آن را بنوشید.

مزیت درمان خانگی معده درد چیست؟

معده درد به علت رژیم غذایی نامناسب یا سبک زندگی نادرست ایجاد می‌شود. به همین دلیل ممکن است در برخی افراد مصرف داروی شیمیایی معده درد را تشدید کند. اما درمان خانگی معده درد با مواد غذایی طبیعی و داروهای گیاهی عارضه‌ای به همراه ندارد. همچنین این مواد در دسترس هستند و به راحتی تهیه می‌شوند و قیمت بالایی ندارند.

روش‌های عملی موثر در طب سنتی برای رفع درد معده

برخی از محبوب‌ترین روش‌های درمان سنگینی معده در طب سنتی برای رفع ناراحتی معده و سوءهاضمه عبارتند از:

نوشیدن آب    بدن برای هضم و جذب موثر مواد مغذی از غذاها و نوشیدنی‌ها به آب نیاز دارد. کم آبی هضم غذا را دشوارتر می‎کند که احتمال ناراحتی معده را افزایش می‌دهد. به طور کلی، زنان باید حدود ۲.۷ لیتر آب در روز مصرف کنند و مردان باید روزانه حدود ۳.۷ لیتر آب بنوشند (چیزی حدود ۸ لیوان آب). کودکان کوچکتر کمی کمتر از بزرگسالان به آب نیاز دارند. معمولا حدود ۲۰% از نیاز روزانه بدن به مایعات، از طریق خوردن غذا تامین می‌شود. برای کسانی که مشکلات گوارشی دارند، ضروری است که بدن آن‌ها هیدراته بماند. استفراغ و اسهال می‌تواند خیلی سریع منجر به کم آبی بدن شود، بنابراین افرادی که در اثر درد معده این علائم را دارند باید به نوشیدن آب ادامه دهند.

 

پرهیز از دراز کشیدن بعد از خوردن غذا    وقتی بدن در حالت افقی است، اسید موجود در معده بیشتر به سمت عقب حرکت می‌کند که می‌تواند باعث رفلاکس و سوزش سر دل شود. افراد مبتلا به معده درد (به‌خصوص در اثر رفلاکس) باید حداقل چند ساعت بعد از خوردن غذا از دراز کشیدن یا خوابیدن خودداری کنند تا این مشکل برطرف شود. فردی که نیاز به دراز کشیدن دارد باید سر، گردن و قسمت بالایی سینه خود را کمی بالاتر از بالشت نگهدارد (در حالت ایده آل با زاویه ۳۰ درجه). معمولا علت اصلی درد معده در بارداری فشار جنین به معده و رفلاکس است. انجام این روش کمک زیادی به درمان درد معده در بارداری با طب سنتی می‌کند.

 

روزانه رفتن به حمام آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم    گرما ممکن است عضلات منقبض شده را شل کند و درد معده یا سوءهاضمه را کاهش دهد. همچنین قراردادن کیسه آب گرم یا حوله داغ روی معده به مدت ۲۰ دقیقه تا زمانی‌که خنک شود، می‌تواند مفید باشد.

 

پرهیز از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل    سیگار کشیدن می‌تواند گلو را تحریک کند و احتمال ناراحتی معده را افزایش دهد. اگر فردی مبتلا به زخم معده باشد، دود سیگار می‌تواند بافت حساسی را که قبلاً در اثر تماس اسیدهای معده آسیب دیده است را تحریک کند. اصولا الکل به‌عنوان یک سم، به سختی هضم می‌شود و می‌تواند به کبد و پوشش معده آسیب برساند. افراد مبتلا به انواع ناراحتی معده (زخم معده، گاستریت و رفلاکس) باید تا زمان بهبودی کامل از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنند.

 

پرهیز از مصرف غذاهای سخت‌هضم    هضم برخی غذاها سخ‌تر از بقیه است و این امر خطر ناراحتی و درد معده را افزایش می‌دهد. کسی که مدام درد معده دارد باید از غذاهای سرخ شده یا چرب، غنی شده یا خامه‌ای و نمکی یا فرآوری شده پرهیز کند. طبق تجریه، رعایت این نکته کمک زیادی به درمان سریع درد معده در طب سنتی می‌کند.

انواع مواد غذایی موثر برای درمان درد معده در طب سنتی

متخصصان طب سنتی متوجه شده‌اند که مصرف مواد غذایی زیر کمک زیادی به درمان زخم معده با طب سنتی، درمان معده درد عصبی طب سنتی یا حتی درمان زخم معده کودکان در طب سنتی می‌کند.

برنج. مصرف برنج ساده برای افرادی که از درد معده و عوارض آن شکایت دارند، مفید است. زیرا می‌تواند به مدفوع حجم مناسب دهد. مانع از جذب مایعاتی که ممکن است حاوی سموم باشند می‌شود. به‌دلیل داشتن سطوح بالای منیزیم و پتاسیم، به کاهش درد و گرفتگی عضلات معده کمک می‌کند. کسی که استفراغ می‌کند یا اسهال دارد، می‌تواند به‌تدریج بعد از گذشت حداقل چند ساعت از استفراغ کردن، نصف فنجان برنج ساده و خوب پخته شده بخورد. این کار باید برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت ادامه یابد تا اسهال متوقف شود. اکثر والدین طب تجربه نیاکان خود مطلع هستند که یک رژیم غذایی حاوی موز، برنج، سس سیب و نان تست (بدون نمک و ادویه) کمک زیادی به رفع ناراحتی معده کودکان می‌کند. علاوه بر این، در تسکین حالت تهوع یا اسهال نیز موثر است.

موز. موز حاوی ویتامین B6، پتاسیم و فولات است. این مواد مغذی می‌توانند به کاهش گرفتگی، درد و اسپاسم عضلانی معده کمک کنند. موز همچنین می‌تواند با اضافه کردن حجم به مدفوع شل، علائم اسهال را کاهش دهد.

انجیر. انجیر حاوی موادی است که می‌تواند به‌عنوان ملین برای کاهش یبوست و افزایش حرکات روده عمل کند. همچنین حاوی ترکیباتی است که برای کاهش سوءهاضمه و رفلاکس عالی هستند. فردی‌که ناراحتی و درد معده دارد، می‌تواند چند بار در روز میوه کامل انجیر بخورد تا زمانی‌که علائمش بهبود یابد. البته می‌توان ۱ یا ۲ قاشق چای‌خوری برگ انجیر را برای تهیه چای گیاهی دم و روزی یک فنجان میل کرد. این کار به تسکین زخم معده یا گاستریت کمک زیادی می‌کند. دقت کنید که در صورت وجود اسهال، باید از مصرف انجیر خودداری کنید.

آلوئه‌ورا. مواد موجود در آب آلوئه‎ورا ممکن است به کاهش اسید اضافی معده، تقویت حرکات روده، دفع سموم، بهبود هضم پروتئین، ارتقاء تعادل باکتری‌های گوارشی و کاهش التهاب مهده کمک کند. در یک مطالعه، محققان دریافتند افرادی که روزانه ۱۰ میلی‌لیتر آب آلوئه‌ورا به مدت ۴ هفته نوشیده‌اند، علائم بیماری رفلاکس گوارشی (GERD) آن‌ها تسکین پیدا کرده است. علائمی مانند سوزش سردل، نفخ و آروغ زدن، تهوع و استفراغ و برگشت اسید و غذا به حلق! (اگر این علائم در شما تداوم داشت، بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید، دکتر رفلاکس معده در این زمینه میتواند به شما کمک کند.)

نارگیل. نارگیل حاوی سطوح بالایی از پتاسیم و منیزیم است. این مواد مغذی به کاهش درد، اسپاسم عضلانی و گرفتگی کمک می‌کنند. آب نارگیل همچنین برای آبرسانی به سلول‌های بدن مفید است و نسبت به بسیاری از نوشیدنی‌های ورزشی گزینه بهتری است زیرا کالری، قند و اسیدیته کمی دارد. نوشیدن آهسته ۲ لیوان آب نارگیل هر ۴ تا ۶ ساعت می‌تواند ناراحتی و درد معده شما را کاهش دهد.

سیراب شیردان. شاید برای شما جالب باشد که بدانید سیرابی و شیردان پخته شده گوسفند کمک زیادی به رفع التهاب و زخم معده می‌کند. البته اگر به مدت ۴۰ روز هر روز به اندازه یک پیاله آن را مصرف کنید.

ترکیب لیمو یا آب لیمو، جوش شیرین و آب. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری آب لیمو در یک لیوان آب با نصف قاشق چای‌خوری جوش شیرین می‌تواند به تسکین انواع مشکلات گوارشی کمک کند. این مخلوط اسید کربنیک تولید می‌کند که ممکن است در کاهش نفخ معده و سوءهاضمه موثر باشد. همچنین ممکن است ترشحات آنزیم کبد و تحرک روده را بهبود بخشد. اسیدیته و سایر مواد مغذی موجود در لیمو یا آب لیمو می‌تواند به هضم و جذب چربی‌ها و الکل کمک کند و در عین حال اسیدهای صفراوی را خنثی کند و اسیدیته معده را کاهش دهد. بنابراین، برای افراد مبتلا به زخم، رفلاکس و التهاب معده معجون عالی است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ناراحتی معده و سوء هاضمه عارضه‌ی خطرناک و نگران کننده‌ای نیست و معمولاً بعد از چند ساعت از بین می‌رود. اما درصورتی‌که

  • مشکلات معده به صورت مکرر یا مداوم وجود داشته باشد
  • استفراغ یا اسهال غیر قابل کنترل
  • کاهش وزن ناخواسته
  • مشکلی در بلعیدن
  • توده‌ای در شکم یا معده

بروز کند باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص گوارش مراجعه شود

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار