• 16 / تیر 1402 / 8:30
 • شناسه خبر : 116009

دریافت وام ۱۵۰ میلیونی قرض الحسنه ۴ درصد برای مشاغل خانگی+ ثبت نام آنلاین

معاون اشتغال وزارت کار با اشاره به تصویب پرداخت ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و وام مشاغل خانگی در سال جاری از ابلاغ پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به هشت بانک خبر داد و گفت: هیچ بهانه‌ای برای عدم پرداخت پذیرفته نیست. این بانکها موظف به پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی هستند و سرپرستان بانک‌های استانی باید موضوع را پیگیری و با آنها برخورد کنند.

وام مشاغل خانگی

به گزارش اول فارس ، در راستای توسعه و تقویت کسب و کارهای خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمرکز خود را در سال جاری بر گسترش مشاغل خانگی و صدور مجوز برای متقاضیان کسب و کارهای خانگی قرار داده است.

سال گذشته مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در بودجه ۱۴۰۱ اختصاص پیدا کرد که با کمک بانک مرکزی و بانک‌های عامل بیش از ۹۰ درصد تسهیلات مذکور پرداخت و برای نخستین بار ۲۹۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات جذب شد. امسال این مبلغ با ۳۳ درصد رشد به ۴۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته و استان‌هایی که دارای عملکرد بهتری در حوزه اشتغال خانگی باشند از تسهیلات بیشتر بهره‌مند خواهند شد.

سقف تسهیلات پرداختی در حوزه مشاغل خانگی مستقل ۱۵۰ میلیون تومان و برای مشاغل پشتیبان به ازای اشتغالزایی برای ۴۰ نفر تا سقف ۴ میلیارد تومان است که به شکل تسهیلات قرض الحسنه و با نرخ سود ۴ درصد پرداخت می‌شود.

محمود کریمی بیرانوند – معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با اشاره به پرداخت ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای مشاغل خانگی تا پایان سال می‌گوید: در صورتی که تا پایان مهر امسال ۷۰ درصد منابع جذب شود، منابع جدیدی از سوی بانک مرکزی اختصاص می‌یابد.

به گفته وی سال گذشته ۱۰۳ هزار فرصت شغلی جدید از محل منابع اشتغال خانگی ایجاد شد که معادل ۱۰ درصد کل اشتغال ایجاد شده در کشور است و برای امسال نیز هدفگذاری شده که ۱۵ درصد کل اشتغال ایجادی از محل طرح‌های مصوب مشاغل خانگی باشد.

معاون وزیر کار درعین حال از عملکرد برخی بانک‌ها در عدم پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی تبصره ۱۶ انتقاد کرد و گفت: از ابتدای امسال به ۸ بانک ابلاغ شده که موظفند تسهیلات مشاغل خانگی را پرداخت کنند و هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست و سرپرستان بانک‌های استان نیز باید موضوع را پیگیری و با آنها برخورد کنند.

بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی، از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۶۰ هزار شغل خانگی در کشور ایجاد شده و زنان با ۸۰ درصد بیشترین سهم در ایجاد کسب و کارهای خانگی را داشته‌اند.

در حال حاضر متقاضیان مشاغل خانگی که بخش قابل توجهی از آنها را زنان تشکیل می‌دهند می‌توانند در ۵۱۲ رشته مصوب مشاغل در رشته‌های صنایع دستی، فرهنگی و هنری، امور تولیدات دامی، شیلات، صنایع تبدیلی، تکمیلی و تولیدات گیاهی و کشاورزی و فرش دستباف به فعالیت بپردازند.متقاضیان علاقمند می‌توانند با مراجعه به درگاه ملی مجوزهای کسب و کار، اطلاعات هویتی و سایر مدارک مربوطه را بارگذاری کرده و مجوز را به صورت برخط دریافت کنند.

 علاقمندان به راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی جهت دریافت تسهیلات مشاغل خانگی باید به سایت طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به نشانی https://smkh.mcls.gov.ir مراجعه کرده ومراحل ثبت‌نام خود را دنبال کنند.

دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی بانک تجارت چه شرایطی دارد؟

بیشتر بخوانید:

تمدید مهلت دریافت ۳۰۰ میلیون وام قرض‌الحسنه « مهرِ پوز » بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
با کارت ایثارگری رزمندگان و ایثارگران از کدام بانک ها وام بگیریم؟
شرایط پرداخت وام قرض الحسنه ۱۵۰میلیونی بانک شهر با اقساط ۶۰ ماهه

ثبت دیدگاه

 • امین

  تاریخ : ۲۳ - تیر - ۱۴۰۲

  وام برای دستگاه میوه خشکن


 • ابوالفضل

  تاریخ : ۲۰ - تیر - ۱۴۰۲

  خدا … کنه با دروغ هاتون برین مردم به جون بانک ها نندازین


 • صفیه سلیمی کوچی

  تاریخ : ۲۰ - تیر - ۱۴۰۲

  وام اشتغال زایی میخام بگیرم بزارم ت بانک قسطش که تمام شد باهاش کار کنم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۹ - تیر - ۱۴۰۲

  دولت که این وامهای تکلیفی رو به بانک داده منابع از کجا باشه ؟ با کدوم زیر ساخت پرداخت بشه فقط مردم و به جون بانکها میندازین … به شما کارمند بانک شده سیبل ناکارآمدی دولت و مجلس


 • صدیقه ف

  تاریخ : ۱۹ - تیر - ۱۴۰۲

  وام برای کشاورزی وباغ داری


 • مینا

  تاریخ : ۱۸ - تیر - ۱۴۰۲

  سلام خستهونباشید برای خیاطی خرید چرخ خیاطی


 • محمدعلی کاکاوندی

  تاریخ : ۱۷ - تیر - ۱۴۰۲

  سلام خسته نباشید درخواست وام کارت فنی حرفه ای


 • لیلاریسی

  تاریخ : ۱۷ - تیر - ۱۴۰۲

  باعرض سلام خدمت شما
  برای دستگاه میوه خشک و سبزی جات


 • فاطمه غلامی

  تاریخ : ۱۷ - تیر - ۱۴۰۲

  درخواست وام خیاطی


 • زهره رزمی

  تاریخ : ۱۶ - تیر - ۱۴۰۲

  درخواست وام خیاطی