چاپ کد خبر: 115020
2 تیر 1402

در ازدواج با زن سن بالا چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

افراد سن بالا زن یا مرد پیر نیستند. آنها سنشان بالا رفته، تجربه شان بیشتر شده است و عاقل تر شده اند. در این سن افراد می توانند راحت‌تر به اشتباهات خود لبخند بزنند. این افراد در رابطه و دوستی برقرار کردن تبحر بسیار دارند و می توانند با تکیه بر تجربیات خود، رفتارها و واکنش های بهتری نیز داشته باشند.

ازدواج با زن سن بالا

در این مطلب می خواهیم در مورد برخی از عادت ها در این زن ها مشترک هستند و ما برخی از آنها را در ادامه نام برده ایم.

۱. اهل احترام هستند

زنان بالای ۳۵ سال اصولا هنگام ملاقات با مردها از نظر ظاهری بسیار مدرن هستند اما عقاید و ارزش های آنها سنتی و قدیمی است. این زن ها هنگام خرید یا قدم زدن پرچانه‌گی می کنند. بسیار محافظه کار هستند و ترجیح می دهند قرارهایشان در مکان های عمومی و در میان اجتماع باشد. آنها بدون اینکه به دوستان یا خانواده شان اطلاع ندهند، به خانه مرد غریبه نمی روند. در حالی که برای طرف مقابل احترام قایل هستند، به طور کامل به او اعتماد نمی کنند.

۲. رویاپرداز نیستند

منظور این نیست این زنان استانداردهای معمول آشنایی ها را نادیده می گیرند. برعکس، آنها به مشخصات بهتر و ارزشمندتری اهمیت می دهند. دختران جوان عموما از دیدن مردهای خوش قد و بالا و شیک پوش هیجان زده می شوند و از اینکه او را داشته باشند بسیار خوشحال خواهند بود. اما زنان بالای ۳۵ سال بیشتر به روحیات، اخلاق و تفکر مرد اهمیت می دهند و این مسایل می تواند جذبشان کند.

۳. هیجان جوان ترها را ندارند

این زنان دیگر به عشق های رویایی اعتقادی ندارند و خود را محتاج و متکی مردان نمی دانند. این کارها برای جوان ترها جذابیت بیشتری دارد و با هم تفریحات و شوخی های خاص و مختص به خودشان را دارند. اما پس از این سن، زنان خیلی راحت نیستند همان کارهایی را انجام دهند که چند سال پیش انجام می دادند. این زن ها برای هر کاری که شما دوست دارید، آمادگی ندارند و نباید انتظار داشه باشید مثلا با شما به تماشای مسابقات رالی بیاید.

۴. گاهی به تنهایی خود نیاز دارند

این زن ها آموخته اند در حالی که خود را در یک رابطه حفظ کنند و با مرد موردعلاقه شان وقتشان را سپری کنند، زمان هایی را نیز به تنهایی خود اختصاص دهند و از آن لذت ببرند. در این سن زن ها دیگر تقریبا خودشان را پیدا کرده اند و می دانند از زندگی چه می خواهند و با چه حالشان خوب است.

۵. برای ارزش های خود تلاش می کنند

این زنان به مردانی نیاز دارند که بتوانند بر عهد و پیمانشان بمانند. مردی که قولش قول باشد. البته منظور مردهای سن بالا نیست، مردهایی که از نظر عقلی و فهم رشد کرده باشند، این زنان را جذب خود می کنند.

۶. قابلیت تشخیص خوبی دارند

این زنان به خوبی می توانند از میان حرف ها و رفتارها مرد، عقاید واقعی او را تشخیص دهند. یا حتی به خوبی حرف های مردان را می شنوند و رفتار پخته ای هم از خود نشان می دهند. مثلا اگر مردی به آنها بگوید قصد ندارد بچه دار شود، سعی نمی کند نظر او را عوض کند. از نظر او این مرد بد نیست و می فهمد که آنها مناسب هم نیستند. پس بر ادامه رابطه اصراری نمی ورزد.

۷. درک بهتری دارند

آنها به خوبی می دانند که پیش از او زنان دیگری در زندگی شما بوده اند. او خیلی به این مساله اهمیت نمی دهد و برای این مسایل خودش یا شما را آزار نمی دهد. او خودش هم احتمالا قبلا با کسی رابطه عاطفی داشته است و خوب می تواند این مسایل را درک کند.

باید اشاره کنیم، اگر شما بیش از ۳۵ سال سن و بچه هم دوست دارید، باید به محدودیت های سنی برای بارداری توجه بیشتری نشان دهید. باید در رابطه خود با مرد دلخواهتان مساله بارداری و خطرات ناشی از بارداری در سنین بالا را لحاظ کنید و گزینه هایی را انتخاب کنید که این مسایل را درک می کنند و برای آن ارزش قایل هستند.

اگه به شما بگم که یه زوج ایده آل رو تصور کنید، معمولا تصویر ذهنی مشخصی دارید. زن و مردی که در ذهن خودتون میسازید احتمالا هم سن و سال هستند یا حتی مرد کمی بزرگتره. جامعه به ما نشون داده که اینها روابط عادی و طبیعی هستند. با این حال در دنیای امروز ازدواج با زن سن بالا رواج پیدا کرده است. چنین رابطه ای مثل بقیه روابط، معایب و مزایای مختلفی داره که قراره در این مقاله به آنها بپردازیم.

مزیت های ازدواج با زنان سن بالا:
وقتی با یک دختر سن بالا ازدواج میکنید و او واقعا شما رو دوست دارد، شما میتونید از مزایای این رابطه به نحو احسن استفاده کنید. زیرا چنین فردی از زندگی چیزهای زیادی یاد گرفته که میتونه در مسیر زندگی خیلی کمکتون کنه. از جمله مزیت های ازدواج با زن سن بالا میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱. زنان مسن تر تجربیات بیشتری دارند
یه زن سن بالا، ذهن و قلب خودش رو میشناسه. به اندازه کافی روابط عاشقانه بین زن و مرد رو دیده و همین امر باعث میشه از صرف وقت و انرژی برای چیزهای بی اهمیت که اغلب  زنهای جوانتر بهش میپردازن، جلوگیری کنه. در واقع تجربه ای که کسب کرده به او کمک میکنه روابط زن و شوهر را بهتر درک کنه و به طور مستقیم با چالش هایی که برای شما به وجود میاد ارتباط داشته باشه. زنانی که در سنین بالاتر ازدواج میکنن، به واسطه تجربیاتی که دارن، بالغ ترهستند. اینها به اندازه ای قوی هستن که میتونن با ترس ها و مشکلاتشون کنار بیان. یه خانم جا افتاده به جای فرار از مشکلات، با آنها میجنگه. به همین جهت زندگی با چنین فردی معمولا موفقیت آمیز خواهد بود. برای خواندن مطلب بهترین سن برای ازدواج از نظر روانشناسان کلیک کنید.

۲. یک خانم سن بالا قدردان تر است
یکی از دلایل معمول رضایت مردان از دوستی با زن سن بالا اینه که؛ زنان مسن  قدردان تر هستن. زنان در سنین بالاتر حتی برای چیزهای کوچک، قدردانی میکنن و احساس رضایت بیشتری نسبت به رابطشون دارن. البته این قدردانی و رضایت تنها در صورتیه که رابطه شما یه رابطه سالم و شاد باشه. مقاله ایده آل ترین فاصله سنی در ازدواج را بخوانید.

۳. استقلال و عدم وابستگی،
از خصلت های مثبت اکثر زنان مسن، استقلال شخصیتی؛ یکی از مزیت هاییه که میتونه بسیاری از مردان رو ترغیب به ازدواج با دختر سن بالا کنه. یه زن پخته، معمولا خودش رو در کارش تثبیت کرده و از نظر مالی به استقلال رسیده. همین امر ممکنه منجر به استقلال عاطفی هم بشه. چنین زنی میتونه به تنهایی تصمیم بگیره و نیازی نیست که برای هر موضوعی به یه مرد وابسته باشه. که این امر میتونه فشار عاطفی و مالی زیادی رو از دوش مرد برداره. در حالیکه این عدم وابستگی و استقلال، چیزیه که در زنان کم سن و سال تر، کمتر دیده میشه. برای خواندن مقاله آسیب ها و مزایای ازدواج در سن بالا کلیک کنید.

۴. دختران بزرگتر قدرت پذیرش و بخشش بیشتری دارند
با توجه به اینکه زن های بزرگتر از پسر، در زندگیشون فراز و نشیب های بیشتری داشتن، از توانایی بخشش و پذیرش بالاتری برخوردارند. آنها به شما بی توجهی نمیکنن یا روی خطاهای شما تمرکز نمیکنن. به همین دلیل در ازدواج با دختر بزرگتر میتونید همیشه در صلح زندگی کنید چرا که مشکلات به سرعت حل میشن. برای خواندن مقاله ازدواج در سن پایین کلیک کنید.

۵. یادگیری بیشتر، مزیت ازدواج با زن پخته 
هیچکس بهتر از یه خانم مسن، نمیتونه تفاوت های ظریف بین زن و مرد رو به شما یاد بده. در ازدواج با زن بزرگتر از خود میتونید خودتون باشید و نیازی به تظاهر نیست. چون چنین زنی شما رو وادار میکنه تا خودتون رو بهتر بشناسید. به این ترتیب احساس اعتماد به نفس و شادی بیشتری خواهید داشت.

معایب ازدواج با زن سن دار
با وجود اینکه اختلاف سنی در ازدواج با زن بزرگتر، مزیت هایی داره اما معایبی هم داره که نمیشه آنها رو نادیده گرفت. معمولا وقتی حرف از ازدواج با زن سن دار میشه، بیشتر افراد فقط به معایب این رابطه فکر میکنن. درواقع بیشتر مردم متفق القول میگن که ازدواج با مرد کوچکتر کار درستی نیست. البته برای این ادعا دلایلی هم دارند که میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱. مطیع نبودن
مطیع نبودن یکی از مهم ترین معایب ازدواج با دختر سن بالا است. چون معمولا وقتی زنی در یه رابطه باشه که از مردش بزرگتره، احساس برتری میکنه. در این صورت به نظرات و ایده های همسرش بی تفاوت خواهد بود و در برابر او تسلیم نمیشه. این موضوع ممکنه به یه چالش بزرگ تبدیل بشه، مخصوصا اگه مرد آمادگی چنین رفتاری رو نداشته باشه.  البته توجه داشته باشین که منظور ما از مطیع بودن این نیست که زن به میل و خواسته ی خودش بی تفاوت باشه. بلکه منظور همفکری و همدلیه که باید بین زن و شوهر وجود داشته باشه. برای خواندن مقاله زنان خطرناک برای ازدواج کلیک کنید.

۲. داشتن اهداف مختلف برای ادامه زندگی
هر کسی تو هر سنی یه سری اهداف و آرزوها در سر داره که سعی میکنه به آنها برسه. از جمله بزرگترین مشکلات رابطه با زنان سن بالا میتونیم به این موضوع اشاره کنیم که چون دو نفر از نظر سنی با هم اختلاف دارن، اهداف مختلفی رو دنبال میکنن. اگرچه ممکنه بعضی از خانم ها اینطور فکر کنن که ازدواج با مرد کوچکتر و داشتن یه مرد جوان در کنارشون میتونه خیلی کمک کننده باشه. اما این احتمال هم باید در نظر گرفته بشه که ممکنه برنامه های مختلفی برای ادامه زندگی داشته باشن. همین موضوع میتونه باعث بروز مشکلات اساسی بشه. مثلا ممکنه یه خانم بزرگتر تمایل به خرید خانه یا زمینی داشته باشه که بقیه عمرش رو در اون بگذرونه. اما همسر جوانش تمایل به خرید آخرین مدل از ماشین مورد علاقش رو داشته باشه. برای خواندن مقاله ازدواج با مرد سن بالا کلیک کنید.

۲. احساس درک نشدن از سوی همسر یکی از معایب ازدواج با دختر بزرگتر از خود
یکی از چالش های پیش روی مردانی که در یه رابطه با زن بزرگتز از خود هستن، اینه که وقتی مشکلاتشون رو با همسرشون در میان میگذارن، متوجه میشن که هیچ درکی از مشکلات و دغدغه های همدیگه ندارن. زیرا این بالا بودن سن زن، باعث شده برخی موضوعات اهمیتش رو از دست بده و کودکانه به نظر برسن. همچنین همسر شما ممکنه در چنین شرایطی به روش خودش سعی در آرام کردنتون داشته باشه. اما این چیزی نیست که شما بهش نیاز دارید.

خطرات ازدواج نکردن چیست؟

ازدواج مقوله‌ای خوب و بسیار مفید است که هر فردی برای رسیدن به آرامش و رهایی از تشویش‌های تنهایی به آن احتیاج دارد. اگر ازدواج در سن بالا هم صورت نگیرد و به طور کلی ازدواج کردن برای فرد منتفی شود؛ پیامدهای منفی و خطراتی را با خود همراه دارد. این خطرات عبارتند از: بهره‌مند نشدن از فرزند از دست دادن شور و حال زندگی نداشتن همدمی مورد اعتماد درگیر شدن با مشکلات اعصاب ابتلا به افسردگی و اظطراب رنج بردن از تنهایی مداوم ابتلا به اعتیاد یادداشت پایانی ازدواج در سن بالا نیز یک موهبت و از ازدواج نکردن بهتر است، چراکه زندگی کردن به صورت مجردی یک بحران روحی و جسمی برای مردان و زنان محسوب می‌شود. امروزه دختران و پسران به دلایل مختلفی همچون تغییر معیارها و مشکلات اقتصادی و اجتماعی ترجیح می‌دهند در سنین بالاتر ازدواج و دیرتر خود را درگیر روابط زناشویی و ازدواج کنند.

سوالات متداول
مزیتهای ازدواج با زنان سن دار کدام است؟

تجربیات بیشتر، قدردانی، استقلال و عدم وابستگی، قدرت پذیرش و بخشش و… از جمله مزایای ازدواج با خانم های سن دار است.

معایب ازدواج با دختر سن بالا چیست؟

احساس درک نشدن از سوی همسر، داشتن اهداف مختلف برای ادامه زندگی و مطیع نبودن زا معایب این نوع ازدواج است.

آیا ازدواج با خانم مسن کار درستی است؟

چنین رابطه ای مثل بقیه روابط، معایب و مزایای مختلفی داره که باید همه ی آنها را مورد بررسی قرار بدین و بعد تصمیم بگیرین.

تشکیل زندگی با زن سن بالا
تشکیل زندگی با زن سن بالا ممکن است در هر گروه اجتماعی اتفاق بیفتد . این ازدواج مختص قشر خاصی از جامعه نیست . اما ممکن است در هر بخشی از جامعه به شکلی و به دلایل خاصی اتفاق بیفتد .‌ عرف جامعه ما کمتر این سبک ازدواج را می پذیرد . فرهنگ ما از قدیم تا به حال دختر های کم سن تر از پسر را می پسندد . شاید این دیدگاه چندان اشتباه نباشد . از آنجایی که زن ها از لحاظ زیست شناسی زودتر پیر می شوند . این اختلاف سنی بیشتر نمایان می شود . زن ها معمولا بخاطر بچه دار شدن و دلایل مختلف سریع تر از مرد ها از لحاظ فیزیکی و ظاهری فرسوده می شوند . همین باعث می شود آقایان بعد از چند سال به سمت خانم های جوان تر کشش پیدا کنند . یا خانم ها دچار افسردگی ، عدم اعتماد به نفس و سرخوردگی در مقابل همسر خود شوند ‌ .

تشکیل زندگی با زن سن‌ بالا در میان افراد تحصیل کرده و شاغل بیشتر است‌ . گروه دیگر افرادی هستند که در زندگی مشترک خود شکست خورده اند و قصد ازدواج مجدد دارند . برخی دیگر پسران جوانی هستند که به خاطر شرایط اقتصادی نا مناسب خود و موقعیت شغلی دختر تن به این نوع ازدواج می دهند . در مواردی نیز به علت عشق و علاقه ازدواج معکوس اتفاق می افتد .

نکات مهم ازدواج با زن سن بالا
نکات مهم ازدواج با زن سن بالا باید پیش از هر اقدامی مورد بررسی قرار بگیرند . زوجین باید با دیدگاه منطقی و اصولی در این راه قدم بگذارند . احساس در ازدواج امری ضروری است اما نباید عقل و منطق را کنار گذاشت . در این قبیل ازدواج ها گاهی شاهد احساسات کور کورانه و هوا و هوس های دوران جوانی هستیم . در این بین ازدواج هایی صورت می گیرد که پس از مدت کوتاهی به پشیمانی مبدل می شوند ‌ .روانشناسان اعتقاد دارند هر اختلاف زیادی خطرناک است . حال این اختلاف در ثروت ، زیبایی ، سن و هر چیز دیگری که باشد . از نکات مهم ازدواج با زن سن بالا مسائل احساسی و شور و نشاط جوانی است .

معمولا زن ها زودتر به بلوغ عقلی و رفتاری می رسند . از یک سنی به بعد پخته تر و آرامتر از دوران جوانی می شوند . وقتی در جایگاه زن و یک مادر قرار می گیرند از دنیای مهیج و پر نشاط جوانی فاصله میگیرند . این در حالی است که پسر هنوز در دنیای ماجراجو و خلق و خوی جوانی خود قرار دارد . در این مرحله معمولا زوجین دچار سردی ، بی میلی و عدم رضایت از همدیگر می شوند و دیگر مثل سابق از با هم بودن لذت نمی برند و کم کم اختلافات شکل میگیرند .

میزان اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج
میزان اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج هیچ قانون خاصی ندارد . اما از لحاظ روانشناسی اختلاف سنی ۳ تا ۵ سال مناسب است . آن هم در شرایطی که زن کوچکتر از مرد باشد . از آنجایی که زن ها زودتر به بلوغ عقلی و رفتاری می رسند ، می توانند با مرد های بزرگتر از خودشان نیز رابطه موفقی برقرار کند . در جامعه ما هنوز هم ازدواج مرد ها با دختر بسیار کم سن تر مسئله عادی است و اتفاق می افتد . اما هنوز مسئله بزرگتر بودن زن از مرد حتی با اختلاف سنی ناچیز جا نیفتاده است .

در ازدواج معکوس اختلاف سنی ۲ تا ۳ سال هم قابل قبول است . اما گاهی ازدواج هایی با اختلاف سنی ۵ تا ۱۰ سال و حتی بیشتر اتفاق می افتد . شاید این مسئله در ابتدای زندگی به چشم نیاید . اما هرچه زمان بگذرد این اختلاف خود را بیشتر نشان می دهد . همان طور که می دانید زن ها محدودیت بیشتری برای بچه دار شدن دارند . به همین خاطر گاهی خانم ها نیاز به بچه دار شدن و مسئولیت مادری را احساس می کنند . اما مرد فرصت را مناسب نمی داند و آمادگی پدر شدن را ندارد . مسئله دیگر سیکل پیری و گذر زمان بر ظاهر و فیزیک زن و مرد است . این روند در میان خانم ها سریع تر است . مرد ها بیشتر از زن ها طراوت ، شادابی و جوانی خود را حفظ می کنند و در دراز مدت این اختلاف ظاهری مشکل ساز میشود .

در ازدواج با زن سن بالا چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟
در ازدواج با زن سن بالا چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟ آیا ملاک ها و معیارهای ازدواجتغییر می کنند ؟ در این نوع ازدواج چون و چرا هایی وجود دارد . زوجین باید به طور دقیق از هدف ازدواج خود آگاه باشند . باید بدانند آیا ازدواج آنها عقلانی و منطقی است و یا صرفاً بر اساس احساسات است . در این ازدواج چه توقعات و انتظاراتی از یکدیگر دارند ؟ آیا خواسته ها و هدف های شما مشترک است ؟ آیا خانواده ها مشکلی با این ازدواج ندارند ؟ اگر مخالفتی هست زوجین همچنان بر تصمیم خود مصمم هستند ؟ آیا از انتخاب خود مطمئن هستند و می دانند در آینده پشیمان نمیشوند . آیا آمادگی رو برو شدن با نگرش های منفی و دیدگاه های مخالف اطرافیان و افراد جامعه به سمت خود را دارند ؟ و ده ها اما و اگر دیگری که باید در نظر داشت .

آیا ازدواج زن سن بالا با مرد کم سن تر از خودش صحیح است ؟
نمی‌ توانیم ادعا داشته باشیم که این ازدواج به طور کل اشتباه است و یا هیچگونه موفقیتی در این گروه ازدواج‌ ها وجود ندارد . اما هر ازدواجی که عقلانی و منطقی نباشد ، پسر و دختر صرفا از روی احساسات تصمیم بگیرند ، اختلافات چشمگیر و خاصی وجود داشته باشد و یا ویژگی هایی داشته باشد که از عرف جامعه زیاد از حد دور باشد رابطه درستی صورت نمی‌ گیرد . هر اختلافی اگر از حد و اندازه خود خارج شود مشکل ساز خواهد شد .

حال این اختلاف ممکن است در هر زمینه ای پیش بیاید . گاهی ازدواج با زن بزرگتر در میان پسران و دخترانی اتفاق می افتد که از نظر تحصیلات ، فرهنگ ، شخصیت ، ظاهر ، وضعیت مادی و . . . با یکدیگر تناسب دارند و اخلاف سنی نیز در حد معقول است در این گونه موارد اختلاف سنی با توجه به نکات مثبت دیگر قابل چشم پوشی است به دلیل تناسب زوج در دیگر موارد اثر اختلاف سنی بر کیفیت زندگی کمتر خواهد بود .

ببینید| تنها آدمی که هنوز به زبان ایرانی باستان حرف می زند !

عکس عتیقه و دیده نشده شیراز ۱۱۵ سال پیش که واقعا زیباست !

سریعا از مطالب و اخبار اول فارس آگاه شوید

اشاره 1

 ورود به کانال تلگرام 

 ورود به کانال واتساپ 

 ورود به کانال ایتا

 ورود به کانال سروش 

ورود به کانال روبیکا

 ورود به کانال بله

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

حسن نصیرپور پنجشنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰

زن سن بالا پول داری برای زندگی هستند

داود طنوریان پنجشنبه , ۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹

ببخشید زن سن بالا مرد را درک میکند احتمال دارد بچه دار نشود ودارای همه این شرایط هم باشد موفق باشید

میترا پنجشنبه , ۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۹

خاک تو سرتون اینا چیه میزارین جوانها از ازدواج زده میکنید جامعه رو دارین با بردن جوانها سمت پیرزنها نابود میکنید دخترهای ما باید با کی ازدواج کنن خاک تو سرتون بااین چیزهای که میزارین

جلیل شنبه , ۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵

ازدواج.خوبه.رصایت.دوطرف.باشه

آخرین اخبار