چاپ کد خبر: 60229
18 تیر 1400

دلایل بوی بد کولر آبی و راه برطرف کردن آن

تعمیر کولر آبی

 به گزارش اول فارس ،اصلی‌ترین نکته برای برطرف کرن بوی بد کولر آبی شناختن علت و ریشه اصلی ایجاد بوی بد کولر است.متاسفانه فقط توصیه کارشناسان تاسیسات ناشی به مشتریان آن‌ها عوض کردن پوشال کولر آبی و یا انجام یک سرویس دوره‌ای کولر آبی است.حتی بعضی از این کارشناسان بدون اینکه خودشان هم علت این مشکل را بدانند یک هزینه تعمیر کولر آبی روی دست مشتری می‌گذارند و باز هم مشکل برطرف نمی‌شود.

البته این نکته را هم نباید از یاد ببریم که عللی که سبب به وجود آمدن بوی بد در کولر آبی می‌شوند خیلی زیاد هستند و چنانچه ما به نکته‌ای اشاره نمی‌کنیم علت این نیست که این مسئله نمی‌تواند علت بوی کولر باشد.در زیر به بعضی از علل ایجاد بوی بد کولر آبی اشاره خواهیم کرد.

خراب شدن پوشال کولر آبی

بیشتر بوی بد کولر آبی به علت تعویض نکردن پوشال کولر در بازدید‌های دوره‌ای کولر آبی است. به یاد داشته باشید که کولر آبی برای تامین رطوبت لازم از رطوبت پوشال‌ها استفاده می‌کند. پوشال‌ها، ولی مکان خیلی مناسبی نیز برای رشد میکروب و ویروس و انواع باکتری‌ها هستند.جمع شدن باکتری و ویروس در مکان‌های مرطوب بیشتر است و پوشال جای خانه این باکتری‌ها می‌شود.

نکته بد ماجرا اینجاست که متاسفانه نه فقط بوی بد آن سبب آزار و اذیت می‌شود بلکه عوض نکردن پوشال‌ها در زمان‌ها سرویس کولر آبی سبب می‌شود این باکتری‌ها و ویروس‌ها وارد فضای خانه هم بشوند و سبب انواع بیماری‌های ویروسی و آلرژی‌ها بشوند.

معمولا تنها راه برطرف کردن بو در این نوع شرایط عوض کردن پوشال‌ها است. نکته‌ای که در این زمان‌ها نباید از یاد ببرید این است که هنگامی که پوشال بو بگیرید اغلب به محیط اطراف خود هم این بو را منتقل میکند.

پس چنانچه در زمان بو گرفتن پوشال‌ها اقدام به عوض کردن آن‌ها کردید حتما با محلول سرکه و آب و یا کمی جوهر نمک رقیق شده همه دریچه‌ها و پیرامون کولر را نیز باید بشویید.

آلوده شدن آب درون مخزن

یکی از دلایل به وجود آمدن بوی بد کولر آلوده شدن آب درون مخزن آن است. چنانچه جنس مخزن کیفیت مناسبی نداشته و یا مخزن در معرض نور خورشید قرار گیرد، آب درون منبع خراب خواهد شد. با اینکه چنانچه در منبع محکم نباشد امکان دارد چیزی داخل آب بیفتد و آب را آلوده کند.

جای نصب کولر آبی مناسب نیست

چنانچه به تازگی کار نصب کولر آبی را انجام داده‌اید و یا اخیرا تغییراتی در مکان نصب کولر انجام داده اید و یا امکان دارد به علل دیگر در جریان هوا و یا محیط تازه‌ای قرار گرفته است این مسئله را باید بدانید که تامین هوای کولر آبی از محیط پیرامون است.بعضی وقت‌ها خود کولر آبی بوی خاصی نمی‌دهد، اما هوای اطراف آلوده است که وارد کولر می‌شود و بو را وارد فضای منزل می‌کند.

به طور مثال امکان دارد لوله هواکش توالت، هود آشپزخانه و یا هواکش سرویس بهداشتی توالت همسایه در اطراف یکی از دریچه‌های کولر قرار گرفته باشد.این مسئله سبب می‌شود که بوی هوا به آسانی به وسیله کولر مکش و وارد اتاق و محیط خانه شود.

برای برطرف کردن این مشکل باید یا محیط نصب کولر آبی را تعویض کنید، یا مسیر هواکش را بالاتر ببرید و یا از هر تکنیک دیگری مثل استفاده از یک فن برای تهویه هوای محیط استفاده کنید تا بوی محیط از بین برود.

آب سینی بو گرفته است

بعضی اوقات نیز به علت خرابی پمپ آب و یا هر علت دیگری تعویض آب به خوبی در سینی کولر انجام نمی‌شود و همین مسئله سبب شده تا کولر بو بگیرید.

برای برطرف کردن این مشکل اولین و مهم‌ترین کار این است که بدانید چرا آب کولر عوض نمی‌شود و بو گرفته است. البته چنانچه در سرویس کولر آبی خودتان آب را عوض کرده باشید.

نیم سوز شدن پمپ آب

زمانی که که یکی از قطعات کولر آبی نیم سوز شود؛ بوی بسیار بدی در کانال کولر می‌پیچد و بعضی وقت‌ها می‌توانید پمپ آب کولر را تعمیر کنید، ولی خیلی وقت‌ها احتیاج به عوض کردن دارد.

نامناسب بودن روغن برای سرویس کولر

برای سرویس دوره‌ای باید قطعات کولر را روغن‌کاری کنید. شیوه روغن کاری کولر آبی و پمپ آب کولر به حرکت روان قطعات الکتریکی و مکانیکی کمک می‌کند. ولی در انتخاب روغن باید توجه کنید. در صورت استفاده از روغن‌های نامرغوب، یکی از علل بوی بد را خودتان به وجود آورده اید؛ بنابراین زمان خریدن روغن به کیفیت آن دقت کنید.

اگر با روشن شدن کولر، موتور آن داغ شود و بوی بدی حس می‌کنید، باید روغنی که به قطعات تزریق کرده‌اید را تمیز کنید تا بوی بد از بین رود.

کولر را با آب و خوشبوکننده پر کنید

کولر‌های آبی باید زمان کار کردن مرطوب باشند، بنابراین قدری آب تمیز و تازه به کولر اضافه کنید. در وضعیت ایده‌آل، برای پیشگیری از هر بوی نامطبوعی که امکان دارد با گذشت زمان به‌وجود بیاید، باید چند قطره روغن درخت چای به آب اضافه کنید؛ چنین کاری به کمتر شدن تجمع باکتری‌ها و بو‌های نامطبوع و پیشگیری از رشد کپک‌ها کمک می‌کند. همینطور می‌توانید از چند قطره روغن اسطوخودوس و آبلیمو استفاده کنید. می‌توانید از بوگیر‌های تجاری یا روغن‌های معطر دیگری که در بازار وجود دارند هم در کولر آبی خود استفاده کنید.

در آخر هر تابستان، مخزن کولر را کاملا خالی کنید

برای تمیز کردن آلودگی‌ها، گردوغبار و رسوبات معدنی در منبع کولر، از یک فرچه محکم استفاده کنید.برای مراقبت از کولر در مقابل گردوخاک و آلودگی، آن را در طول زمستان پوشیده نگه دارید.یا از دردسر پیشگیری کرده و با کمک گرفتن از یک متخصص، کولر خود را برای زمستان آماده کنید.

بدنه کولر آبی و تیغه‌های فن را تمیز کنید

بعد از مدت طولانی، فن می‌تواند سرعت و روانی حرکت خود را ازدست بدهد؛ بنابراین دقت به وضعیت فن کولر آبی هم از اهیمت بسیاری برخوردار است. با این‌حال، هنگام تمیز کردن فن، باید از یک حوله مرطوب برای تمیز کردن تیغه‌ها استفاده کرده و از شستشوی مستقیم با آب پرهیز کنید. تیغه‌های فن کولر باید حداقل ماهی یک بار تمیز شوند.

کولر را در زمستان بپوشانید

برای پیشگیری از ورود گرد و غبار به درون کولر، آن را در زمستان بپوشانید و به آسانی از ورود گرد و غبار و آلودگی در زمستان پیشگیری کنید.

منبع:بیتوته

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار