چاپ کد خبر: 139084
16 فروردین 1403

دلایل مهم چکه کردن شیر آب سماور و روش تعمیر آن

چکه شیر سماور از مشکلات رایجی است که در هر خانه وجود دارد و عواملی همچون آب بند ، واشر ، حلقه و … منجر به این اتفاق می شود و همین گاهی فاجعه ببار می آورد و اسباب زحمت اعضای خانواده می شود. چنانچه ابزارهای مناسب در منزل وجود داشته باشد می توانید به راحتی این مشکلات را رفع و رجوع کنید.

تعمیر چکه کردن شیر سماور

دلایل مهم و رایج چکه کردن شیر آب سماور

پیش از این که اقدام به تعمیر شیر سماور بکنید حتما باید از علت خرابی و چکه کردن آن اطلاع حاصل نمایید تا هدفمند پیش بروید و دچار مشکلات دیگری نشوید. در ادامه این مطلب به چند مورد از علل رایج این مشکل خواهیم پرداخت:

شل شدن پیچ شیر سماور

شل شدن پیچ شیر سماور یکی از دلایل چکه کردن شیر سماور است که این مشکل بیش از هر چیز ناشی از شل شدن پیچ شیر می باشد. بنابراین می توان با سفت کردن پیچ شیر این مشکل را رفع کرد که این کار با استفاده از یک پیچ گوشتی و آچار کوچک میسر می باشد.

فاسد شدن واشر شیر آب سماور 

واشر‌ها قطعاتی پلاستیکی یا ترکیبی از چوب و کاغذ بسیار فشرده هستند که برای آب بندی محل اتصال شیر‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدین ترتیب واشر‌ها نیز دارای تاریخ انقضا هستند و بعد از یک تا دو سال فاسد می‌شوند.

حتی ممکن است در طول مدت استفاده واشر شیر سماور دچار خوردگی و پارگی شود و نیاز به تعویض داشته باشد. بدین ترتیب اگر شیر آب سماور چکه می‌کند، لوله خروجی سالم است و با سفت کردن پیچ محل اتصال نیز مشکل برطرف نمی‌شود، به احتمال زیاد مشکل از واشر شیر آب سماور است.

برخی از سماور‌های قدیمی نیز بدون واشر طراحی می‌شده اند، پس اگر سماور مورد استفاده تان قدیمی است، احتمالا واشر هم ندارد. با افزودن یک واشر فلزی یا پلاستیکی به محل اتصال پیچ و مهره و اهرم شیر آب سماور می‌توانید مشکل چکه کردن آن را برطرف کنید.

تعمیر چکه کردن شیر سماور

استاندارد نبودن آب بندی سماور

نکات مهمی که در هنگام خرید سماور باید به آن توجه داشته باشید قرار گیری زاویه شیر با کاسه آن در یک راستا می باشد چرا که این نکته از مهم ترین استانداردهای سماور می باشد و نشان دهنده آب بندی اصولی شیر است. چنانچه سماور فاقد این ویژگی باشد احتمال اینکه به زودی به تعمیر نیاز داشته باشد بالا است.

ایراد در بدنه سماور

بعضی مواقع امکان دارد چکه کردن آب ناشی از ایرادی که در بدنه سماور وجود دارد باشد. مشکل رایجی که در این زمینه تجربه شده است چکه کردن آب از کف سماورهای برقی می باشد که از دلایل اصلی آن وجود ایراد در واشرهای آب بندی المنت سماور برقی می تواند باشد.

خراب شدن سیلندر شیر آب سماور 

اهرم شیر سماور دارای یک قطعه فلزی به اصطلاح “نَری شیر سماور” و محفظه‌ای سیلندر مانند برای قرار گیری در آن است. محل اتصال این دو قطعه نیز در طی مصرف روزانه و قرار گرفتن در معرض گرما و فشار در طول زمان دچار خوردگی می‌شود. این خوردگی برروی نری شیر سماور و کوچک شدن ضخامت فلز ایجاد می‌شود، یا سیلندر محل قرار گیری گشاد می‌شود.

بدین ترتیب یکی دیگر از دلایل چکه کردن شیر سماور خوردگی سیلندر و قطعه نری شیر سماور است. برای رفع این مشکل نیز ار دو راه می‌توان استفاده کرد:

تعویض کامل شیر سماور: بهترین راه ممکن برای داشتن خیالی راحت و استفاده بی دردسر از سماور در چنین شرایط تعویض کامل شیر آب خروجی است.
پیدا کردن قطعه “نری شیر آب سماور” که کمی بزرگتر و ضخیم‌تر باشد و درون سیلندر شیر نیز به خوبی قرار بگیرد.با توجه به اینکه پیدا کردن یک قطعه جدید و کاملا مناسب برای تعمیر شیر قدیمی کمی دشوار است، پیشنهاد می‌کنیم برای تعویض کامل شیر آب سماور و رفع مشکل چکه کردن آن اقدام کنید.نشتی محل اتصال شیر سماور و بدنه دلیل دیگر چکه کردن شیر سماور است

نشتی در لوله شیر

برخلاف زمانی که نشتی به قسمت اتصال قطعات مربوط می شود گاهی نیز امکان دارد که لوله شیر آب سوراخ شده و یا صدمه دیده باشد و در نهایت باعث شود که آب از آن چکه کند که در این صورت باید لوله شیر هرچه زودتر تعویض شود.

تعمیر چکه کردن شیر سماور

آموزش قدم به قدم تعمیر شیر آب سماور

برای هر یک از عواملی که پیش از این برای چکه کردن شیر سماور اشاره شد راه حل هایی وجود دارد. بنابراین پس از اینکه به طور دقیق علت چکه کردن را بررسی کردید می توانید از روش هایی که در ادامه برای تعمیر سماور منزل ارائه شده است به کار بگیرید.

در اغلب مواقع پیچاندن شیر یک سماور نو کمی سخت است و برای همین در چنین شرایطی اکثر مصرف کنندگان با شل کردن پیچ آن ، از دشواری آن می کاهند ، اما بسیاری از آنها از اندازه شل کردن آن اطلاعی ندارند که امری بسیار مهم است. چنانچه مشکل چکه کردن شیر آب سماور از شل بودن بیش از حد آن است شما با کمک ابزارهای ساده ای مثل پیچ گوشتی یا آچار به راحتی می توانید آن را به حالت قبل و استاندارد خود در بیاورید.

وجود واشر کمک بسیار بالایی در آب بندی شیر می کند ، پس برای اینکه شیر سماور را تعمیر کنید حتماً به وضعیت واشر در شیر توجه نمایید. چنانچه واشر نداشت، می توانید با خرید یک واشر مناسب مشکل را برطرف کنید و چنانچه واشر آن مستهلک و خراب شده باشد با تعویض آن می توانید هزینه اضافی تعمیر یا تعویض شیر سماور را از دوش خود بردارید.

چنانچه ایراد از آب بندی باشد و قرارگیری کاسه و نری در یک راستا نباشد پیشنهاد می کنیم پیچ شیر را شل کرده و سپس اقدام به اصلاح زاویه قرارگیری آن بکنید تا مشکل برطرف شود ولی باید بدانید که این راهکار موقتی می باشد، پس توصیه می کنیم در صورت این که چنین مشکلی مشاهده کردید از همان ابتدا که سماور را می خرید از فروشنده یا سازنده سماور درخواست کنید تا شیر را برای تان تعویض کند.

اگر مشاهده کردید که نشتی به بدنه خود سماور مربوط است با تعویض شیر و یا لحیم کاری می توان آن را اصلاح کرد. البته باید شدت خرابی و آسیب آن را بررسی کرده و بعد اقدام کنید چراکه امکان دارد رسوبات یا خاک اره ای در داخل لوله باشد و فقط با یک بار تمیز کاری و باز کردن شیر مشکل رفع شود.

روش های پیشگیری از چکه کردن شیر سماور

برای پیشگیری از چکه کردن شیر سماور قبل از هر چیزی باید با شیوه استفاده صحیح از سماور را به خوبی آشنا باشید و باید بدانید بهترین عملکرد مراقبت از آن به نحوی که دیگر نیازی به تعمیر نداشته باشد است یا حداقل خیلی دیر این اتفاق بیفتد. پس چنانچه در نمناک اشاره شده است برای اینکه از مشکلات جانبی سماور جلوگیری کنید حداقل ماهی یکبار باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • با کمک یک انبردست مهره زیر شیر سماور را باز کنید.
  • سپس نری شیر را از آن در بیاورید.
  • با استفاده از یک دستمال نرم، اقدام به پاکسازی نری بکنید.
  • از بالا همان جای خالی نری دستمال را وارد آن کرده و از سمت دیگر یعنی پایین آن خارج نمایید تا قسمت داخلی به خوبی تمیز شود.
  • در مرحله بعدی با استفاده از کمی روغن مایع معمولی خوراکی اقدام به روغن کاری نری بکنید ، سپس آن را در جای خود قرار دهید و بعد چندین بار حرکت رفت و برگشت به هر دو سمت انجام دهید تا قسمت داخلی نیز توسط آن به خوبی روغن کاری شود.
  • در نهایت شیر را بررسی کنید تا از نداشتن لقی اطمینان داشته باشید و پس از اطمینان مهره را سر جای خود قرار داده و محکم ببندید.
  • شما با انجام این مراحل باعث می شوید که شیر سماور تان خیلی کمتر و دیرتر نیاز به تعمیر داشته باشد. علاوه بر این روش های پیشگیری ، حتی در صورت نیاز پیدا کردن به تعمیر شما با روش های ساده ای که پیش از این به آنها اشاره شد می توانید با کمی مهارت و بدون اینکه نیاز به تخصص خاصی داشته باشید در منزل شیر سماور را تعمیر کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار