چاپ کد خبر: 127851
17 آذر 1402

دلیل تراشی هواشناسی برای سوتی پیش بینی آذرماه پربارش که نشد

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با تاکید بر احتمالی بودن پیش‌بینی‌ها اظهار کرد: عوامل بسیار زیادی بر شرایط جوی تاثیرگذار است. ال‌نینو تنها یکی از مولفه‌ها بود که فعالیت دو جریان دورپیوند دیگر بر آن غلبه کرد و موجب کم‌بارشی در آذرماه شد.

پیش بینی هواشناسی 1

به گزارش اول فارس به نقل از ایسنا، سه سال پیاپی است که کشور ما درگیر خشکسالی و کم بارشی است، به گونه‌ای که حیات برخی تالاب‌ها، رودخانه‌ها، دریاها و گونه‌های جانوری و گیاهی به خطر افتاده است. طی شش ماه گذشته پیش‌بینی‌های هواشناسی حامل اخبار خوشی از بارش‌های نرمال و بیش از نرمال در پاییز و زمستان بود این در حالیست که در روزهای پاییزی به‌ویژه آذرماه بارش چندانی رخ نداده است و همین مسئله واکنش‌هایی را به همراه داشت. به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا پیش‌بینی‌ها در حد احتمالات هستند و با قاطعیت نمی‌توان بر آن‌ها استناد کرد اما عامل اصلی تاثیرگذار بر کم بارشی این روزها غلبه فعالیت دو جریان «MJO» و استقرار مداوم پر ارتفاع جنب حاره‌ای بر جریان ال‌نینو است.

صادق ضیاییان  درباره فعالیت جریان دور پیوند ال‌نینو و ارتباط آن با میزان بارندگی‌های کشور اظهار کرد : ال‌نینو تنها یکی از مؤلفه‌های تاثیرگذار بر میزان بارندگی‌ها است. ده‌ها عامل دیگر وجود دارد که می‌تواند بر میزان بارش‌ها تاثیر بگذارد.

وی افزود: در پیش‌بینی‌های گذشته نیز تاکید شد که در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن ۶۰ درصد بارش‌های پاییز و زمستان نرمال و بیش از نرمال خواهد بود. پیش‌بینی علم احتمالات است و نمی‌توان قاطعانه به آن استناد کرد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با تاکید بر اینکه در گزارش‌های ارائه شده گذشته نیز تاکید بر این بود که تمام اطلاعات در حد پیش‌بینی است و قاطعانه نمی‌توان بر آن‌ها تاکید کرد گفت: «ال‌نینو» تنها یکی از عواملی است که بر بارندگی تاثیر می‌گذارد و تاکنون با در جریان بودن آن میزان بارندگی‌ها افزایش یافته بود اما جریان‌های دور پیوند دیگری نیز وجود دارند که با فعالیت آن‌ها می‌تواند نتیجه پیش‌بینی‌ها تغییر کند.

وی تصریح کرد: اتفاق رخ داده و جریان‌ساز این روزها مربوط به فعالیت جریان‌های دور پیوند دیگری است که بر ال‌نینو غلبه کرده است و اجازه فعالیت به آن نمی‌دهند. در مهر ماه بارش‌های کشور بالاتر از نرمال و در آبان به اندازه نرمال رخ داد، به‌گونه‌ای که در پایان آبان ماه بارش ما معادل میانگین بلندمدت بود اما در آذر ماه شاخص دورپیوند «MJO » در حالت نامناسبی قرار گرفت که رطوبت مناسب وارد ایران نشد و یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در عدم بارش کافی، فعالیت نامناسب این جریان دورپیوند است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: از طرفی نیز استقرار مداوم پر ارتفاع جنب حاره‌ای در منطقه ما موجب شد تا نفوذ سامانه‌های بارشی بر ایران رخ ندهد و تمام این موارد دست به دست هم داد تا شرایط کم‌بارشی در آذر ماه اتفاق افتد.

ضیاییان در پایان یادآور شد: موارد دیگری نیز بر بارندگی‌ها تاثیرگذار است که می‌توان از جهات گوناگون آنها را بررسی کرد اما مهمترین عوامل عدم تزریق رطوبت به جو ناشی از استقرار شاخص دورپیوند «MJO »در فاز نامناسب برای کشور ما و استقرار مداوم پر ارتفاع جنب حاره‌ای بود که بر فعالیت ال‌نینو غلبه کرد و موجب کم‌بارشی در آذرماه نسبت به پیش‌بینی‌های گذشته شد.

عکس میهمانی لاکچری شیرازی ها در یک باغ ۱۱۰ سال پیش

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ف.ن یکشنبه , ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۴:۳۶

اگر این ناکارشناسان بی مسئولیت از روی گوشی مثلاً پیش بینی میکردند دقیق تر از از در میامد.دیگر اینکه اصلا به باروری ابر ها در کشور های مسیر خصوصاً مدیترانه اشاره نمی‌کنند که تا ۹۰در صد بر کاهش بارش ها تاثیر دارد.یعنی مسئولینی نداریم که در نشست‌های بین المللی بحران آب و هوا از حقابه ما دفاع کنند.

احمد شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۸:۵۶

مگه میشه پیش بینی هوا شناسی ۱۰۰ درصد غلط از آب در بیاد به سازمان هوا شناسی هم دستور دادند مثل مسائل اقتصادی مردم را به هر نحوی که شده الکی امیدوار نگه دارن

احسان شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۸:۲۶

یه نگاه ساده به هواشنایی اون گوشی ساسمسونگ هوشمند مینداختید مال ۱۰ روز اینده میزد و میدد که حرفای مفت نباید بزنید . اخه هر وقت میگفتید بارون داریم ما هر چی این پیش بینی فابریک گوشی میدد میزد هوا صاف هست حتی یه لکه ابر نداره

ناشناس شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۷:۰۵

بابا کلشون داغ بوده یه حرفی زدن یعنی ریدمان زدن با این پیش بینیشون شما ببخشید????????????

ناشناس شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۰:۱۹

خدایی یه پول مفت حروم میکنید این اداره وجدانا به جه دردی میخوره همیشه برعکسه

ناشناس جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۱

یه کلام بگوعلمش نداریم میگن عربستان خودشوکرده اروپا

محمود محمود جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۶

راستی جای ایت الله خوانساری خالی!!
ایشون توی دهه سی شمسی، زمانی در ایران مخصوصادر قم خشکسالیپیش اومده بوده، نماز بارون می خونند و تو تاریخ ثبت سده که چه بارونی همون روزها میاد!!
روحش شاد که دل پاک و بی غل و غشی داشته!

محمود جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۲

هیچ دقت کردین که همه میگن باران نمی باره!!
و کسی نیست که بگه : خدایا باران بفرست!!!

ناشناس جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۲

با این پیش‌بینی‌های تخمی فقط گند زدید به کشاورزانی که به امید بارون گندم ریختند بیرون

ناشناس جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۱

اگرجناب استادان هواشناسی مانند دوره قدیم که کارشناسی وحقوق بگیر هواشناسی هم نبود باران خیلی خوب می‌بارید اگر محبت کنند بیشتریک هفته راپیش بینی نکنند بهتراست

داریوش جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۳

سایت اسراعیل ازهمه بهتره یک بارازامتحانش میارزه

ممد جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸

هواشناسی هیچ امکاناتی برای پیش بینی نداره و اطلاعاتش رو از سایت‌های هواشناسی غربی میگیره.فعلا هم که تو سه ماه آینده بارندگی خوبی نداریم. فک کنم تابستون آینده آب خوردنم گیرمون نیاد. خدا خودش بهمون رحم کنه.

آخرین اخبار