چاپ کد خبر: 70847
18 دی 1400

۶ دمنوش‌ گیاهی که پوست را جوان نگه می‌دارند

استفاده از دمنوش‌های گیاهی برای درمان یا پیشگیری از انواع بیماری‌ها رایج است، اما در این نوشتار دمنوش‌هایی را معرفی می‌کنیم که علاوه بر خاصیت‌های درمانی در جوانسازی پوست نیز موثرند.

به گزارش اول فارس، دمنوش‌هایی را در این نوشتار معرفی می‌کنیم که علاوه بر خاصیت‌های درمانی در جوانسازی پوست نیز موثرند.

۱-دمنوش به
در طب قدیم ایران «به شیرین«، گرم و‌ تر و «به ترش»، سرد و خشک است. «روغن به»، سرد و‌ تر و قابض و «دانه به» سرد و‌ تر است. «دانه‌های به»، به دلیل داشتن لعاب، در رفع التهاب مخاط‌ها، سرفه و گرفتگی صدا نقش دارند.

دمنوش به

جوشانده «دانه‌های به» برای پاکسازی و زیبایی پوست مفید است. همچنین مصرف لعاب «به‌دانه» برای رفع آفتاب سوختگی پوست شفابخش است.
دانه‌های یک «به» کامل را درون یک فنجان بریزید و روی آن را تا نصف، آب و نصف بقیه فنجان را گلاب بریزید و به مدت چهل و هشت ساعت در یخچال بگذارید و پس از لعاب انداختن دانه‌ها به صورت ماسک استفاده کنید. اثر فوق‌العاده‌ای در زیبایی و شفافیت پوست خواهد داشت.

نکته: توجه داشته باشید که «دانه به» را باید فقط به طریقی که گفته شد مصرف کرد و هرگز نباید آن را به صورت له‌شده یا خردشده، جوشاند و خورد، زیرا با این کار موادی به نام آمیگدالین در دانه به تجزیه می‌شوند و اسید سیانیوریک تولید می‌کنند که اسیدی خطرناک است.

۲-دمنوش تمشک
برای درمان جوش، پوست صورت را با میوه تمشک ماساژ دهید. خوردن شربت تمشک باعث روشن شدن پوست می‌شود. ماسک تمشک برطرف‌کننده منافذ باز پوست صورت است.

دمنوش توت فرنگی 1

برای درمان جوش‌های صورت صد گرم برگ خشک تمشک را به مدت ده دقیقه بجوشانید و صورت را با آن بشویید. مالیدن عصاره میوه تمشک برای خشک کردن زخم‌ها و جراحت‌ها و جلوگیری از جریان چرک به کار می‌رود.

۳-دمنوش شبدر قرمز
ویتامین C، فسفر، روی و ویتامین B کمپلکس موجود در این گیاه ریشه‌ای، برای پوست مفید است. خاصیت ضدعفونی کننده آن اختلالات پوستی مانند خشکی، ترک و جوش‌های قرمز را رفع می‌کند.

دمنوش شبدر قرمز

۴-دمنوش گزنه
به دلیل داشتن خواص قلیایی برای پوست خیلی چرب و پر از آکنه مفید است. برگ‌های گزنه تازه را بجوشانید و آب‌کش کنید. سپس اجازه دهید برگ‌ها خنک شوند. آن‌ها را بکوبید و به صورت مرهم هر هفته دو بار روی پوست بگذارید. همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را با یک لیتر آب به مدت ده دقیقه بجوشانید و روزانه سه بار و هر بار یک فنجان از آن بنوشید.

دمنوش گزنه

اگر معمولا احساس خستگی می‌کنید از گزنه استفاده کنید. این گیاه سرشار از ویتامین C و آهن است و برای رفع خستگی مناسب است. گزنه انرژی‌زاست و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. برای رفع کم‌خونی و خستگی مفرط از آب گزنه استفاده کنید و هفته‌ای سه بار از آن بنوشید.

۵-دمنوش نعناع و لیمو
تخم گشنیز و تخم رازیانه چهار قاشق چای خوری، پودر زیره یک قاشق غذاخوری، فلفل سیاه دو قاشق چای خوری، زنجبیل سه برش از برگ‌های تازه آن، نعناع شانزده عدد و سه برش لیمو آماده کنید. تخم‌های گشنیز، رازیانه، زیره و فلفل سیاه را با هم مخلوط کنید و کنار بگذارید. زنجبیل و برگ‌های نعناع را کمی له کنید. مخلوط نعناع و زنجبیل را همراه با یک قاشق غذاخوری از مواد خشک در آب جوش بریزید.

دمنوش نعناع و لیمو

مخلوط فوق را سه تا پنج دقیقه بجوشانید. برش‌های لیمو و چای را از یک صافی رد کنید و درون کاسه‌ای بریزید سپس میل کنید. این دمنوش برای سم‌زدایی بدن بسیار مفید است. برای شیرین کردن آن می‌توانید از کمی عسل استفاده کنید.

۶-چای رویبوس

دمنوش روبیوس

بین انواع چای گیاهی و دمنوش‌ها، ممکن است نام چای رویبوس را کمتر شنیده باشید. با این حال بسیاری از افراد که در ارتباط با این چای گیاهی اطلاعات دارند، می‌دانند رویبوس و لاغری در برخی جنبه‌ها به یکدیگر مرتبط هستند، به همین دلیل است که این چای طرفداران زیادی دارد. همچنین خواص چای رویبوس سبب شده است، بسیاری از افراد به خرید چای رویبوس روی آورند.

چای رویبوس یا چای قرمز از بوته های قرمز آفریقای جنوبی بدست آمده و بدون کافئین است. پس برای خانم هایی که نمی خواهند کافئین بدنشان زیاد شود بسیار مناسب است. این گیاه منبع آسپالاتین و نوتوفاگین دو ترکیب ضدالتهابی است. فلاونوئیدهای موجود در رویبوس هم ضدالتهاب هستند و برای درمان آکنه ها بسیار مفیدند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار