چاپ کد خبر: 133254
13 بهمن 1402

رئیس تحقیقات آب: برای دریاچه خزر هم مثل دریاچه ارومیه اتفاقاتی در حال رخ دادن است/مردم کمک کنند !

رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیروگفت: همه در حال تلاش برای احیای دریاچه هستند اما مردم جوامع محلی باید کنار هم بایستند و مشکل را حل کنند، در عین حال باید در نظر داشته باشیم بالاخره برای دریاچه بزرگترمان(خزر) هم در کنار دریاچه ارومیه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.

دریاچه ارومیه

به گزارش اول فارس، محمدرضا کاویانپور در گفت‌وگو با  ایلنا، درباره نتایج تحقیقات درباره آینده احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: دریاچه ارومیه دریاچه‌ای است که با تغییرات قابل توجه اقلیمی مواجه شده است اما اینکه عوامل انسانی نیز در آن تاثیرگذار بوده کتمان‌پذیر نیست.

وی افزود: اینکه در سال‌های اخیر تلاش شده که دریاچه احیا شود مثل انتقال آب از حوزه‌های دیگر به داخل دریاچه همچنین اینکه کارکرد برخی سدها متوقف شده و جلوی توسعه کشت نیز در منطقه گرفته شده است، اما کماکان دریاچه به روند تغییر خود ادامه می‌دهد.

رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: عنصر بسیار مهم تاثیرگذار بر کاهش سطح آب دریاچه ارومیه تغییر اقلیم است، بارش‌ها به شدت در حوضه کاهش یافته و دما به شدت بالا رفته است، بنابراین سطح آب دریاچه همچنان در حال تبخیر است.

وی بیان داشت: اینکه ما به مردم بگوییم دریاچه ارومیه را مانند قبل خواهیم داشت آرزوی همه ماست ولی منابع آبی که لازم است باید مدنظر قرار گیرد.

کاویانپور تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم و چشم‌مان را روی اتفاقاتی که در حال رخ دادن است نبندیم، همه در حال تلاش برای احیای دریاچه هستند اما مردم جوامع محلی باید کنار هم بایستند و مشکل را حل کنند، در عین حال باید در نظر داشته باشیم بالاخره برای دریاچه بزرگترمان(خزر) هم در کنار دریاچه ارومیه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

سعید سه شنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۷

گول این حرفارو نخورین ملت. کارخودشونه .الان هم که دیدن سروصداش توی فضای مجازی دراومده وهمه حساس شدن شل کردن که یکم داریم رنگ بارون رومیبینیم

احمد شنبه , ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۶

خشک شود به درک اسفل سافلین ماکه بهره ای از خزر وشمال نبردیم

ناشناس جمعه , ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۸

برای اینکه مردم دریاچه اورمیه را از یاد ببرند برای خزر داستان ساخته اند .مثلاً مردم چه کمکی میتواند بکند .شما نگران نباشید چهار کشور دیگر صد برابر شما از خزر بهره میبرند و به فکرش هستند

آخرین اخبار