چاپ کد خبر: 59375
10 تیر 1400

رئیس جدید قوه قضائیه منصوب شد

پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر: رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این حکم با تأکید بر اهتمام جدی به مأموریت‌های دستگاه قضا در قانون اساسی و همچنین ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، «گسترش فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی»، «گماردن نیرو‌های کارآمد و جهادی در مسئولیتها»، «ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و در عین حال برخورد قاطع با تخلفات» و «ارتباط با متن مردم» را از جمله انتظارات خود از رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند.

متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ غلامحسین محسنی اژه‌ای دامت تأییداته

اکنون که جناب آقای رئیسی با رأی ملت ایران توفیق خدمت در جایگاه ریاست جمهوری اسلامی ایران یافته‌اند، با تشکر فراوان از خدمات ارزنده‌ی ایشان در مدت مسئولیت قضائی و کارنامه‌ی افتخارآمیزی که در پایه‌گذاریِ اقدامات ماندگار از خود به جای گذاشته‌اند، جناب‌عالی را که علاوه بر صلاحیت‌های قانونی، برخوردار از تجربه‌ی گرانبها و شناخت عمیق و سابقه‌ی درخشان در امر قضا میباشید، بر اساس اصل یکصد و پنجاه و هفت، به ریاست قوه‌ی قضائیه منصوب میکنم.

انتظار اینجانب، اولاً: اهتمام جدّی به مأموریت‌های اساسی دستگاه قضاء در قانون اساسی است؛ یعنی گسترش عدالت، و احیاء حقوق عامّه، و تأمین آزادی‌های مشروع، و نظارت بر حسن اجرای قوانین، و پیشگیری از وقوع جرم، و نیز مبارزه‌ی قاطع با فساد.

و ثانیاً: ادامه‌ی رویکرد تحوّلی و اجرای سند تحول موجود با اهتمام ویژه.

و ثالثاً: گسترش فناوری‌های نوین و تضمین دستیابی آسان و رایگان مردم به خدمات قضائی.

و رابعاً: گماردن نیرو‌های کارآمد و جهادی و فاضل و صالح در مسئولیتها، و تربیت مدیران شایسته برای سطوح عالی و میانی قضائی و اداری.

و خامساً: ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و حفظ عزت و منزلت ایشان، و متقابلاً برخورد قاطع با معدود افراد متخلّف.

و سادساً: ارتباط با متن مردم و حضور در میان آنان که دارای برکاتِ بسیار است.

توفیقات جنابعالی و همکارانتان را از خداوند متعال مسألت میکنم و امیدوارم خدمات شما موجب رضای خدا و خلق گردد. بحوله و قوّته؛ و السلام علیکم و رحمهالله

سیّدعلی خامنه‌ای

۱۰ تیر ۱۴۰۰

کارنامه رئیس جدید قوه قضاییه

غلامحسین محسنی اژه‌ای متولد ۱۳۳۵ در شهر اژیه از توابع بخش جلگه شهرستان اصفهان است.

وی در دوران کاری خود مسئولیت‌هایی را در حوزه‌های مختلف بر عهده داشته است که از جمله آن‌ها می‌توان به دادستان دادگاه ویژه روحانیت، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، سخنگوی قوه قضاییه، رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما و معاون اولی قوه قضاییه اشاره کرد.

محسنی اژ‌ه‌‌ای علاوه بر تحصیلات حوزوی (در حوزه علمیه قم)، تحصیلات دانشگاهی را هم پشت سر گذاشته است و مدرک دکترای حقوق بین الملل دارد.

در کارنامه علمی، تحقیقاتی و آموزشی محسنی اژه‌ای تدریس در دانشکده وزارت اطلاعات، تدریس در قسمت آموزش دادگاه‌های انقلاب و کمک جهت تدوین لوایح قضایی و تشکیلاتی دیده می‌شود.

از جمله سوابق اشتغال محسنی اژه‌ای می‌توان به مسئول گزینش وزارت اطلاعات در سال‌های ۶۳ و ۶۴، نماینده قوه قضاییه در وزارت اطلاعات از نیمه دوم سال ۶۴-۶۷، مسئول دادسرای امور اقتصادی تهران در سال‌های ۶۸-۶۹، نماینده قوه قضاییه در سال‌های ۷۰ لغایت ۷۳ در وزارت اطلاعات و بعضی از حراست‌ها، دادستان ویژه روحانیت تهران از سال ۷۴ لغایت ۷۶، دادستان کل ویژه روحانیت، مسئول مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت از سال ۷۷ لغایت ۸۱، حضور و فعالیت در شعب دادسرا و دادگاه بدوی و دادگاه تجدید نظر استان تهران و دیوان‌های کشور و هیئت نظارت بر مطبوعات اشاره کرد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار