• 07 / تیر 1402 / 10:56
  • شناسه خبر : 115390

رابطه باورنکردنی مصرف قهوه و استامینوفن با سلامت و بیماری کبد

برخی مواد غذایی وجود دارند که باعث بهبود سلامت می‌شوند و در مقابل برخی به آن آسیب می‌رسانند.

رابطه باورنکردنی مصرف قهوه و استامینوفن با سلامت و بیماری کبد
به گزارش اول فارس ف الکساندر میاسنیکوف، متخصص تغذیه روس، موادی غذایی را نام برده است که مصرف برخی از آن‌ها به حفظ سلامت کبد کمک می‌کند و در مقابل برخی به آن آسیب می‌زنند.

میاسنیکوف اشاره می‌کند که بسیاری از مطالعات علمی ثابت کرده اند قهوه بهترین ماده مفید برای کبد است.

او افزود: قهوه برای سلامت کبد مفید است؛ مخصوصاً اگر انسان مبتلا به هپاتیت باشد. به گونه‌ای که اگر به کبد آسیبی وارد شود، قهوه از تبدیل آن به سیروز و تبدیل سیروز به سرطان کبد جلوگیری می‌کند.

این پزشک متخصص با اشاره به این که مصرف تعدادی از دارو‌ها به کبد آسیب می‌زنند، به توضیح در مورد خطرناک‌ترین دارو در این زمینه پرداخت و گفت: همه ما این دارو را مصرف می‌کنیم، هرچند که عامل نیمی از موارد نکروز کشنده کبد است. این دارو پاراستامول ( استامینوفن) است که مصرف بیش از حد آن منجر به مسمومیت کبدی می‌شود؛ بنابراین همه شما به یاد داشته باشید که دوز روزانه این دارو نباید از چهار گرم بیشتر شود.

میاسنیکوف اضافه کرد: هرگز توصیه نمی‌شود سردرد ناشی از مسمومیت خصوصا با الکل را با مصرف پاراستامول درمان کنند. در واقع این کار ضربه مضاعفی به کبد وارد می‌کند و می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی داشته باشد.

او تاکید کرد که پاراستامول به طور کلی یک داروی بی خطر و غیر خطرناک است. با این حال، هنگام تجویز آن به کودکان باید با احتیاط مصرف شود؛ زیرا پودر‌های ضد سرماخوردگی برای کودکان معمولاً حاوی پاراستامول نیز هستند.منبع: روسیا الیوم

قرص ب کمپلکس ؛ نحوه مصرف ، عوارض و خواص قرص Bcomplex

مطالب مرتبط

هشدار : به فرد گرمازده این قرص را ندهید/علائم و عوارض جدی گرمازدگی

شیادانی که به عنوان طب سنتی در سطح شهر کار می‌کنند

در این ساعات از روز مواظب تابش اشعه فرابنفش خورشید باشید

نظرات