چاپ کد خبر: 121736
1 مهر 1402

راننده ای که گواهینامه ندارد تصادف منجر به فوت کند قتل عمد است؟ بیمه دیه را میدهد؟

فرد راننده باید گواهینامه داشته باشد تا در صورت بروز حادثه، مشکلی از نظر نقض قانون «عدم دریافت گواهینامه»، برای او پیش نیاید. اما آیا فردی که مهلت گواهینامه او به پایان رسیده است هم باید جریمه شود؟ بیمه خسارت چنین افرادی را پرداخت می‌کند؟ در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم.

 تصادف بدون گواهینامه قتل عمد است؟

در صورت وقوع حادثه اگر یکی از طرفین تصادف فاقد گواهینامه، باشد، افسر کارشناس راهنمایی و رانندگی کروکی را به صورت غیر سازشی ترسیم می‌کند و راننده‌ای که فاقد گواهینامه است به مراجع قضائی معرفی می‌شود.

طبق قانون بیمه اگر راننده‌ای در تصادف مقصر شناخته شود و فاقد کارت گواهینامه باشد تمام خسارت جانی و مالی فرد زیان دیده توسط بیمه تقبل خواهد شد اما این مبلغ بعدا از راننده خاطی به صورت تمام و کمال، نقدا یا به شکل اقساط دریافت خواهد شد.

اما گاهی اوقات نیز ممکن است بر اثر تصادف فردی جان خود را از دست بدهد و فوت کند و در صورت تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه برخلاف باور جامعه هیچ قتل عمدی رخ نداده است.

رانندگی بدون داشتن گواهینامه جرم است اما اگر راننده دچار تصادف منجر به فوت شود صرف نداشتن گواهینامه، عمل وی قتل عمد محسوب نمی‌شود. در این شرایط طبق قانون مجازات اسلامی راننده قتل غیر عمدی را مرتکب شده‌ که متناسب با آن، مجازات دیه و حبس برای وی در نظر گرفته شده‌است‌.

۸ توصیه طلایی برای داشتن ازدواج موفق که یه عمر با هم باشید

آفات و بیماری ها گُل نوستالژیک حسن یوسف که باید آنها را بشناسید

این میوه را بخورید و با بیماری‌های کلیوی خداحافظی کنید

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار