چاپ کد خبر: 135549
8 اسفند 1402

راهنمای انتخاب و خرید بهترین هواپز برای آشپزخانه

دستگاه‌های هواپز چند سالی است که وارد بازار شده‌اند. بنابراین، همه با ظاهر این وسایل و کارهایی که انجام می‌دهند آشنا هستیم اما به‌تازگی تنوع مدل‌های هواپز از قبل بیشتر شده است. در نتیجه، انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه به سادگی گذشته نیست. برای اینکه انتخاب راحت‌تری داشته باشید، در این مقاله، راهنمای کامل انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه را می‌خوانید.

هواپز چیست؟

اول فارس : با اینکه دستگاه‌های هواپز محبوبیت بسیاری دارند، هنوز درباره‌ی اینکه هواپز چیست و چه کاری انجام می‌دهد تصورات غلط بسیاری وجود دارد. بخشی از علت این تصورات به نام این دستگاه مربوط می‌شود. برخی تصور می‌کنند که هواپز بودن این دستگاه نشان می‌دهد که هواپز نوعی دستگاه سرخ‌کن است اما این‌طور نیست.

هواپزها به اجا‌ق گازهای همرفت بیشترین شباهت را دارند. این دستگاه‌ها هوای فوق‌العاده داغ را بالا و اطراف غذا به گردش درمی‌آورند که باعث پختن و ترد شدن آن می‌شود. بنابراین، دستگاه هواپز برای تهیه غذاهای سرخ‌شده عالی است اگرچه در واقع غذا را سرخ نمی‌کند. بااین‌حال، هر چیزی که در اجاق پخته می‌شود را می‌توانید در هواپز نیز بپزید.

کدام نوع هواپز را بخریم؟

راهنمای انتخاب و خرید بهترین هواپز برای آشپزخانه

دستگاه‌های هواپز دارای سبد و هواپز‌های آون توستر هر دو کار هواپز کردن غذاها را به خوبی انجام می‌دهند. بنابراین، تصمیم‌گیری و انتخاب میان این دو واقعا به فضای موجود در آشپزخانه بستگی دارد.

هواپزهای آون توستری فضای بیشتری اشغال می‌کنند اما این دستگاه‌ها چیزی فراتر از هواپز هستند. این دستگاه‌ها غذاها را می‌پزند، برشته می‌کنند، گرم می‌کنند و برخی از مدل‌های آن جوجه‌گردان نیز دارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که با خرید هواپز آون توستر از فضای پیشخوان آشپزخانه بیشتر استفاده کنید. در مقابل، هواپز‌های دارای سبد فضای زیادی اشغال نمی‌کنند اما آن‌ها فقط یک کار انجام می‌دهند و در مجموع، نمی‌توانند در یک زمان به اندازه‌ی یک هواپز آون توستر کارهای مختلفی انجام دهند.

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارید یک آون توستر داشته باشید، یک هواپز آون توستر برایتان مناسب است. اگر هم فضای آشپزخانه‌ی شما محدود است و می‌خواهید از این فضای اندک بیشترین بهره را ببرید، قرار دادن یک دستگاه چندمنظوره مانند هواپز آون توستر در این فضا احتمالا ایده‌ی خوبی باشد. در مقابل، در صورتی که فکر می‌کنید که فقط گهگاهی از هواپز استفاده می‌کنید و فضای اندکی برای نگهداری از آن دارید، می‌توانید به خرید بهترین هواپز برای آشپزخانه که دارای سبد است، فکر کنید.

تفاوت‌های هواپز دارای سبد و آون توستر

بزرگترین تفاوت هواپز‌های دارای سبد و آون توسترها در نحوه‌ی پیکربندی آن‌ها است. با استفاده از یک هواپز سبک دارای سبد می‌توانید غذا را در سبد تکان دهید تا زیر و رو شود اما موقع پخت غذا با آون توستر باید غذاها را با دست زیر و رو کنید. البته، پس از استفاده از هر دو دستگاه، کم‌کم متوجه خواهید شد که اصلا نیازی به زیر و رو کردن غذاها نیست چون آن‌ها با حرکت یکنواخت هوا در اطراف غذا به صورت یک‌دست پخته می‌شوند.

تفاوت دیگر دستگاه‌های آون توستر و هواپزهای دارای سبد به گنجایش آن‌ها مربوط می‌شود. بیشتر آون توسترها در مقایسه با دستگاه‌های هواپز دارای سبد، غذای بیشتری را در خود نگه می‌دارند. این ویژگی برای خانواده‌های پرجمعیت اهمیت دارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های آون توسترها این است که می‌توانید بدون نیاز به باز کردن درب شیشه‌ای آن‌ها مراحل پخت غذا را دنبال کنید. در هواپزهای دارای سبد، هر بار که درب دستگاه را برای بررسی مراحل پخت غذا باز می‌کنید، مقداری گرما از دست می‌دهید. درب شیشه‌ای آون توستر به شما کمک می‌کند تا از اتلاف گرما جلوگیری کنید.

چگونه بهترین هواپز را برای آشپزخانه انتخاب کنیم؟

راهنمای انتخاب و خرید بهترین هواپز برای آشپزخانه

دستگاه‌های هواپز برندها و مدل‌های بسیاری با ویژگی‌ها و مزایای خاص خود دارند. بنابراین، برای اینکه دچار سردرگمی نشوید، هنگام انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه باید این عوامل را در نظر بگیرید:

  • گنجایش دستگاه: هواپزها اندازه‌های مختلفی دارند. در نتیجه، باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده می‌سازد. اگر خانواده‌ی پرجمعیتی دارید یا اغلب برای مهمانان بسیاری آشپزی می‌کنید، مطمئن شوید که هواپز مورد نظر شما به اندازه‌ی کافی بزرگ است.
  • محدوده‌ی دما: برخی از دستگاه‌های هواپز دارای محدوده‌ی دمایی وسیع‌تری نسبت به سایرین هستند و به شما این امکان را می‌دهند تا انواع غذاها را در دماهای مختلف بپزید. به دنبال دستگاه هواپزی باشید که دمای آن تا ۴۰۰ درجه‌ی فارنهایت یا بالاتر باشد. اگر می‌خواهید غذاها را به آرامی گرم کنید یا آن‌ها را در آب خود بپزید، به درجه‌ی پایین هواپز نیز توجه داشته باشید.
  • برنامه‌های پخت از پیش تعیین شده: بسیاری از دستگاه‌های هواپز دارای برنامه‌های پخت از پیش تعیین شده هستند. این برنامه‌ها می‌توانند در وقت شما صرفه‌جویی کنند و پختن غذاهای مورد علاقه‌ی شما را ساده‌تر سازند. این برنامه‌ها برای کسانی که به تازگی کار با هواپز یا آشپزی را شروع کرده‌اند بسیار مفید خواهند بود.
  • تجهیزات جانبی دستگاه: برخی از مدل‌های هواپز دارای لوازم جانبی مانند ظرف پخت، قفسه‌های روی هم یا ابزارهای کاربردی دیگری هستند. جهت انتخاب بهترین هواپز برای آشپزخانه به این نکته نیز توجه کنید که به چه لوازم جانبی نیاز دارید و اینکه آیا این لوازم به راحتی در دسترس هستند یا برای خرید مجدد آن‌ها باید حتما یک هواپز دیگر بخرید.
  • صفحه‌ی کنترل: بیشتر دستگاه‌های هواپز صفحه‌ای برای کنترل دما و زمان‌ پخت غذاها دارند. اگر بهترین هواپز برای آشپزخانه را می‌خواهید، بهتر است که به دنبال مدل‌های بالاتر با کنترل‌های دیجیتال باشید. با استفاده از چنین دستگاه‌هایی می‌توانید دمای غذاها را به صورت اختصاصی تنظیم کنید. حتی برخی از این مدل‌ها نمایشگرهای LED برای نمایش اطلاعات دارند.
  • تمیز کردن هواپز: دستگاه هواپز را باید به طور منظم کاملا تمیز کنید. اگر بهترین هواپز برای آشپزخانه را انتخاب کنید، تمیز کردن آن ساده خواهد بود. برای تمیز کردن این مدل دستگاه فقط باید کشوی آن را بیرون بکشید و زیر شیر آب بشویید. سبد داخلی چنین دستگاه‌هایی اغلب قابل جابه‌جایی است. بنابراین، می‌توانید آن را با مایع ظرفشویی کاملا بشویید. این سبدها اغلب نچسب هستند. برخی از مدل‌های هواپز طراحی مناسبی برای شستشو داخل ماشین ظرفشویی نیز دارند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار