چاپ کد خبر: 140213
25 فروردین 1403

راه هایی موثر و ساده که عمر یخچال شما را چندین برابر می کنند

یخچال یکی از اصلی ترین لوازم آشپزخانه محسوب می شود که وجود آن در هر خانه ای واجب است.اما استفاده نادرست و نا آگاهانه از آن می تواند به این وسیله پرکاربرد ضرر برساند و خسارت های گرانی وارد کند برای همین باید تا جایی که می توانیم به افزایش عمر آن کمک کنیم.در ادامه این مطلب به شما می گوییم که چکونه می توانید عمر یخچال خود را افزایش دهید پس تا اتهای این مطلب با ما همراه باشید.

افزایش عمر یخچال

۱-اهمیت نظافت یخچال

به علت تماس مستقیم یخچال با موادغذایی و تاثیر آن بر سلامتی افراد، رعایت تمیزی یخچال اهمیت بسیاری دارد. نظافت یخچال می‌تواند، مانع ایجاد و رشد باکتری ها در فضای آن و از هدر رفت مواد غذایی و همچنین بروز بیماری در اعضای خانواده جلوگیری کنید.

۲-یخچال را نه زیاد پر و نه زیاد خالی نگه دارید

این ذهنیت را نداشته باشید که با وجود ظرفیت بالای یخچال فریزر دوقلو، برخلاف یخچال فریزر کمبی، دیگر نیازی به جاسازی درست و اصولی مواد غذایی نیست. برای افزایش بهره‌وری یخچال، نباید بیش از اندازه خوراکی‌ها را در یخچال فریزر برای مدت زیاد قرار بدهید چرا که لازم است گردش هوای خنک، به صورت آزادانه در کابین جریان داشته باشد تا به موتور فشار زیادی وارد نشود. در مقابل، خالی نگه داشتن آن، ممکن است در دراز مدت راندمان یخچال فریزر را کاهش دهد. چرا که در یخچال خالی، کمپرسور بیشتر ON و OFF می کند. بهتر است تا همیشه دو سوم یخچال فریزر را پر کنید.

۳-مواد غذایی را به صورت سرباز و بدون پوشش در یخچال قرار ندهید

مواد غذایی پخته را حتما در ظروف در بسته قرار دهید همچنین میوه ها، سبزیجات و تمام خوراکی های روزانه خود را در ظروف جداگانه و مشخص قرار دهید. چرا ترکیب برخی خوراکی ها با یکدیگر یا استفاده از ظروف آلوده و غیر بهداشتی می تواند منجر به بو گرفتن و آلودگی محیط داخلی یخچال شود.

۴-مواد غذایی خام مانند میوه ها، سبزیجات و صیفی جات حتما قبل از قرار گیری در یخچال شسته شوند

مواد غذایی نشسته حاوی میکروب ها و انواع آلودگی های هستند وقتی به صورت خام درون یخچال قرار بگیرند و با گردش هوا درون آن به سایر مواد غذایی موجود در یخچال نیز سرایت کرده و موجب آلودگی آنها نیز می گردند.

۵-برفک یعنی کاهش طول عمر

علت اصلی برفک یخچال، ورود هوای گرم بیرون به درون کابین یخچال فریزر است که در صورت ماندگاری در آن، هوای درون یخچال مرطوب می‌شود. این رطوبت حاصل از تداخل گرما، در اثر تماس با سرمای داخل یخچال، میعان شده و به شکل قطرات شبنم روی دیواره‌های یخچال می‌نشیند. در ادامه، خروج گرمای بیشتر و در نتیجه سرد شدن این قطرات، آن‌ها را به برفک تبدیل می‌کند.
برفک می‌تواند سطح لوله‌های دستگاه را بپوشاند و مانند یک عایق عمل کند. این موضوع از انتقال حرارت جلوگیری کرده و باعث می‌شود تا دمای یخچال فریزر به خوبی پایین نیاید و خنک نشود. نتیجه این مسئله، افت کارایی و راندمان یخچال فریزر است.

همچنین زمانی که برفک ایجاد می‌شود، چون دستگاه به اندازه کافی سرد و خنک نمی شود تا به دمای مورد نظر برسد، ترموستات نمی‌تواند کار تعدیل دما را انجام دهد و این باعث می‌شود که کمپرسور به صورت دائمی در حال کار کردن باشد. در نتیجه پس از مدتی ترموستات از کار خواهد افتاد و مصرف انرژی یخچال فریزر چندین برابر خواهد شد. به همین علت است که همواره به خرید یخچال فریزر بدون برفک توصیه می‌شود.

افزایش عمر یخچال

۶-از باز و بسته کردن زیاد درب یخچال خودداری کنید

این کار علاوه بر عدم خروج هوای سرد از درون آن، موجب کاهش ورود باکتری و هوای گرم به داخل یخچال می گردد. در نتیجه مواد غذایی سالم تر و تازه تر باقی خواهند ماند. همچنین فشار کمتری به موتور دستگاه وارد می شود و از همه مهم تر گامی مهم در نشر رعایت تمیزی یخچال خواهد بود.

۷-بالای یخچال فریزر را با قفسه اشتباه نگیریم

تقریبا بیشتر ما عادت داریم که در صورت نبود فضای کافی در آشپزخانه، از بالای یخچال به عنوان قفسه یا کمد استفاده کنیم و چند وسیله روی آن بگذاریم. به عنوان مثال، از آن برای قراردادن کارتون لوازم برقی مانند آبمیوه گیری، شیشه‌های ترشی، لوازم دکوری سنگین … استفاده کنیم. معمولا هوای گرم دستگاه، از بالا و قسمت پشتی آن خارج می‌شود. پر بودن بالای یخچال، خروج هوای گرم را سخت‌تر کرده و باعث می‌شود تا هوا در یخچال باقی بماند. این مهم، بر خنک سازی یخچال تاثیر گذاشته و به موتور دستگاه فشار وارد می‌کند. البته وسایلی مانند گلدان کوچک و کم وزن را می‌توان روی بدنه قرار داد.

۸-غذای گرم و داغ درون یخچال قرار ندهید

قرار دادن مواد غذایی داغ علاوه بر آسیب به یخچال به منظور تولید هوای خنک تر و کارکرد بیشتر موتور، موجب تبدیل بخار داغ به مایع شده و در یخچال جاری می گردد و حتی ممکن است این آب داخل مواد غذایی رفته و موجب فساد آنها شود.

۹-از بسته بودن درب یخچال مطمین شوید

کثیف و یا خراب بودن نوار دور درب یخچال موجب می شود که در به خوبی و به طور کامل بسته نشود و هوای سرد از این درز خارج شود. در نتیجه هوای گرم نیز وارد یخچال شده و سرمای کافی برای حفظ کیفیت مواد غذایی درون یخچال وجود نخواهد داشت.

۱۰-دمای یخچال باید متناسب با فصل و نوع کاربرد آن تنظیم شود

برخی افراد تصور می کنند با سردتر کردن دمای یخچال مواد غذایی را مدت طولانی تری می توانند نگهداری کنند. درصورتی که این دیدگاه کاملا اشتباه است چرا که دمای پایین موجب یخ زدن مواد غذایی شده و با از بین بردن رطوبت موجود درآن مواد غذایی فاسد می شوند.

افزایش عمر یخچال

۱۱-تکان دادن یخچال باعث کاهش طول عمر آن می‌شود

برخی از قسمت‌های یخچال فریزر مانند کندانسور، حساس است و نباید ضربه‌ای به آن وارد شود. در صورتی که تصمیم به جا به جایی یخچال دارید، حتما ابعاد یخچال و ورودی‌های مکان جدید را اندازه‌گیری کنید تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. حداقل ۲ ساعت قبل از اینکه اقدام به جا به جایی کنید، یخچال فریزر را از برق بکشید و تا ۲ ساعت پس از نصب در محل جدید نیز، آن را به برق وصل نکنید. زیرا  گاز در لوله‌ها تکان خورده و می‌بایست اندکی صبر نمود تا در جای خود قرار بگیرند.

۱۲-شستن واشرهای یخچال

بهترین گزینه برای تمیز کردن واشر بدون تردید سرکه است. برای این کار بهتر است محلولی از آب و سرکه از هر کدام نصف پیمانه درست کرده و از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از هر نوع شوینده‌ای در این بخش کار اشتباهی است. به این علت که باعث بهم خوردن یکپارچگی واشرهای یخچال خواهد شد.

۱۳-سریع یخچال را روشن نکنید

بعد از نظافت یخچال به دلیل تکان خوردن یخچال و به هم خوردن سیستم چرخش سیال داخل لوله‌ها بهتر است کمی صبر کرده و بعد یخچال را روشن کنید، عدد دقیقی برای این مورد ذکر نشده است، اما بین نیم تا یک ساعت پس از شستشو، زمان مناسبی برای روشن کردن آن است.

۱۴- برای خوشبو کردن فضای یخچال از قهوه، زغال مخصوص، عصاره‌های وانیل، اسطوخودوس و لیمو استفاده کنید

برخی غذاها تندی دارند. بنابراین اگر چند روز داخل یخچال نگهداری شوند، بوی آن تمام فضا را پر می‌کند. به طور کلی غذاهای ادویه‌دار، استفاده از سیر، پیاز و ترشی و مواد دیگر نیز باعث می‌شود تا همه چیز بوی نامطبوعی بگیرد.

۱۵- قطع برق

قبل از شروع به نظافت یخچال، مطمئن شوید که آن را از پریز برق جدا کرده‌اید. زمانی که یخچال روشن است اقدام به تمیز کردن آن نکنید باز ماندن زیاد درب یخچال باعث می‌شود سرمای زیادی از یخچال خارج شود که برای مواد غذایی داخل آن ضرر دارد همچنین این کار به موتور آن فشار زیادی وارد می‌کند.

۱۶-عدم استفاده از ابزار تیز هنگام تمیز کردن یخچال

از ابزارهای تیز مانند تیغه‌های فلزی استفاده نکنید که ممکن است به سطوح داخلی یخچال آسیب برسانند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار