چاپ      کد خبر: 114163
22 خرداد 1402

رایج ترین اشتباهات هنگام استفاده از جاروبرقی و نحوه جلوگیری از آنها

هیچکدام از وسایل خانه مثل جارو برقی بطور روزانه مورد استفاده واقع نمی شود.اگر دوست دارید که عمر جارو برقیتان را افزایش دهید باید نکاتی را در زمان کار با جارو برقی رعایت کنید. اگر به دنبال این هستید که طول عمر جارو برقی خود را افزایش دهید و از زود خراب شدن آن جلوگیری کنید، این قسمت را تا انتها مطالعه کنید. اگر اشتباهات زیر را مرتکب نشوید، طول عمر جارو برقی شما چند برابر خواهد شد.

گرفتگی‌ها را برطرف نمی‌کنید

هر بار بعد از این که جارو برقی می‌کشید، به لوله خرطوم آن نگاهی بیندازید. اگر چیزی آن جا گیر کرده، حتما آن را خارج کنید و اجازه ندهید که آشغال در آن تجمع پیدا کند. با انجام این کار مکش جارو هم بیشتر خواهد شد.

جاروبرقی را از برق نمی‌کشید

شاید بسیاری از اوقات؛ بخاطر تنبلی بعد از تمام شدن کارتان جارو را از برق نکشید؛ اما انجام این کار خطرناک است و از طرفی عمر جاروبرقی را هم کم می‌کند.

فرچه جاروبرقی را جدا نمی‌کنید

اکثر جارو برقی ها؛ در قسمت ورودی لوله سری‌های چرخان دارند که مخصوص مکش آشغال و کثیفی از روی فرش می‌باشد و ممکن است بعد از مدتی مو، آشغال و آلودگی داخل آن جمع شود و درست کار نکند. کافی است که یک قیچی کوچک بردارید و به آرامی آشغال‌ها را قیچی کرده و جدا کنید تا فرچه تمیز شود و در نهایت با شانه مخصوص روی آن بکشید.

کیسه جاروبرقی را خالی نمی‌کنید

اگر جارو برقی شما کیسه‌ای است، هر زمان که از آشغال پر شد، باید آن را خالی کنید که در غیر این صورت اگر به طور منظم این کار را انجام ندهید، مجبور می‌شوید که بعد از مدتی مدام کیسه را تعویض کنید.

فیلتر ها را تمیز نمی کنید

جارو برقی‌ها با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما همه فیلترها گاهی نیاز به تعویض یا تمیز کردن پیدا می‌کنند؛ البته فیلترهای قابل شستشو هم وجود دارند که با دستورالعمل خاص باید آنها را بشویید.

سَریِ جارو برقی را عوض نمی‌کنید

سری جارو برقی باید قدرت چرخش داشته باشد تا بتواند جرم‌ها و آشغال‌ها را جمع کند؛ اما اگر احساس می‌کنید که لق شده، یعنی وقت تعویض آن رسیده است.

از تنظیمات اشتباه استفاده میکنید

تنظیمات جارو برقیها بر اساس جایی که قرار است آن را استفاده کنید، متفاوت است اما اگر تنظیمات را اشتباه انجام دهید، مکش جارو را کم می‌کنید و طول عمر آن هم کاسته میشود. این که بخواهید تنظیمات را روی کمترین حالت و درجه قرار دهید، بهترین آپشن نیست.

قبل از جارو، ریخت و پاشها را تمیز نمیکنید

برای افزایش عمر جارو برقی، قبل از اینکه از آن استفاده کنید، لوازم مختلف را از روی فرش بردارید تا هنگام جارو کشیدن مجبور نباشید این کار را انجام دهید و از روشن ماندن بیش از حد جارو خودداری کنید. اگر هم وسط کار جارو را خاموش کنید و بخواهید جمع و جور انجام دهید، به مرورِ زمان باعث شل شدن سری جارو برقی می‌شوید که طول عمر آن را کم میکند.

هنگام مشاهده دود، جارو را خاموش نمیکنید

شاید برای بعضیها مشهود باشد که بعد از این که دود از جاروبرقی بلند شد، آن را خاموش کنند اما خیلی‌ها هم به این موضوع توجه ندارند. اگر فشار به موتور جاروبرقی زیاد باشد، موتور داغ میکند و ممکن است قطعات آن بسوزد و دود بلند شود. در چنین حالتی سریعا باید کار را متوقف کنید.

خیلی زیاد از جارو برقی استفاده میکنید

بهتر است تعداد دفعات استفاده از جارو برقی را کمتر کنید و تا جایی که میتوانید خانه را تمیز نگه دارید که در غیر این صورت طول عمر جاروبرقی کم خواهد شد.

از سه راهی محافظ استفاده نمی‌کنید

سه راهی محافظ فقط برای کامپیوتر و تلویزیون نیست. باید برای جاروبرقی هم از آنها استفاده کنید تا محدودیت ولتاژ وجود داشته باشد و آسیبی به دستگاه وارد نشود.

کشیدن سیم برق
این وسوسه انگیز است که پس از اتمام کار، سیم برق را از دیوار جدا کنید تا بتوانید دکمه جادویی را فشار دهید که همه آن را دوباره به عقب برگرداند، اما این یک اشتباه بزرگ است. آسیب می تواند به سرعت به بند ناف مورد سوء استفاده وارد شود. هرگز نباید از جاروبرقی هایی با سیم های آسیب دیده استفاده کرد. اگر قبلا با این مشکل مواجه شده اید، به خرید جارو شارژی فکر کنید.

عدم استفاده از پیوست های مناسب
وقتی صحبت از جاروبرقی می شود، برس های گردگیری و ابزارهای شکاف بهترین دوستان شما هستند. آنها گرد و غبار را از سطوح مسطح جمع آوری می کنند و تمیز کردن مناطقی که دسترسی به آن ها سخت است مانند اثاثه یا لوازم داخلی، وسایل روشنایی، قرنیزها و آباژورها را آسان می کنند.

استفاده از جوش شیرین برای خوشبو کردن فرش
جوش شیرین می تواند برای از بین بردن بوها عالی باشد اما می تواند به جاروی شما آسیب برساند. حتی بوی‌دهنده‌های خاص فرش نیز می‌توانند مضر باشند.
بسیاری از جاروبرقی های مدرن موتور را دور از ناحیه مکش آب بندی می کنند، اما ذرات ریز همچنان می توانند راه خود را پیدا کنند و به مرور زمان موتور را از بین می برند.

جوش شیرین همچنین می‌تواند فیلتر را مسدود کند و باعث شود که جاروبرقی به سختی کار کند که می‌تواند دستگاه را خیلی سریع‌تر فرسوده کند.

جاروبرقی پودرهای دیگر
کمی گرد و غبار و پودر به جاروی برقی شما آسیبی نمی رساند، اما حمله به توده انبوه پودر  و سریعا جمع کردن آن با جارو برقی کار عاقلانه نیست.

جاروبرقی های  با کاربرد بیرون از خانه  و جمع آوری مایعات  یا خشک توانایی بیشتری برای مقابله با گرد و غبار یا پودر دارند. اگر یکی از آن ها را ندارید، تا جایی که می توانید با جارو دستی تمیز کنید و سپس باقیمانده را جاروبرقی بکشید.

ابتدا منطقه کثیف را پاکسازی نکنید
جاروبرقی ها می توانند بدون مشکل گرد و غبار و کثیفی های روزمره را از بین ببرند، اما آنها برای جمع آوری هر چیزی که ممکن است سر راهشان باشد ساخته نشده اند.

جارو کشیدن چیزهایی که نباید انجام دهید یکی از سریع ترین و موثرترین راه ها برای شکستن جاروی برقی است. بنابراین نگاهی گذرا به فرش بیندازید تا هرگونه سکه، پیچ یا سایر اجسام سختی که جاروبرقی شما نباید آنها را بمکد.

فرض از دست دادن مکش به معنای شکسته شدن جاروی برقی است
اگر جاروبرقی شما ناگهان دچار افت مکش شود نترسید. چند دلیل وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد، و لزوماً به این معنی نیست که خراب است.

برای رفع این معایب موارد زیر را امتحان کنید:

سطل گرد و غبار را خالی کنید
شلنگ را از نظر گرفتگی بررسی کنید
اتصال بین شلنگ و جاروبرقی را از نظر گرفتگی بررسی کنید
فیلتر را بردارید و تمیز کنید
رول برس را بررسی کنید و هر چیزی را که دور آن پیچیده شده است بردارید.
اگر مشکل هنوز برطرف نشد، در مورد خدمات تعمیر جاروبرقی در منطقه خود تحقیق کنید زیرا ممکن است یک راه حل ساده دیگر باشد.

پاک نشدن فیلتر
هر جاروبرقی دارای یک فیلتر یا یک سری فیلتر است که ذرات ریز گرد و غبار و کثیفی را به دام می اندازد.

این فیلترها به جلوگیری از برگشت گرد و غبار به هوا کمک می کنند، اما اگر آن فیلترها از قبل پر از گرد و غبار باشند، نمی توانند به درستی کار کنند.

فرآیند تمیز نگه داشتن فیلترهای جاروی برقی از مدلی به مدل دیگر متفاوت است. برخی فیلترهای قابل شستشو دارند، برخی دارای فیلترهایی هستند که هر چند ماه یکبار باید تعویض شوند و برخی دارای مخلوطی از فیلترهای قابل شستشو و یکبار مصرف هستند. به دنبال دستورالعمل های مربوط به نگهداری فیلتر در دفترچه راهنمای کاربر جاروی برقی خود باشید.

منتظر بمانید تا فرش کثیف به نظر برسد


منتظر نمانید تا بتوانید گرد و غبار روی سطح را ببینید تا شروع به تمیز کردن کنید. خاک و گرد و غبار می تواند خیلی قبل از اینکه متوجه شوید زیر الیاف فرش انباشته شده و باعث ایجاد بوی بد و حساسیت شود. یک برنامه منظم برای جاروبرقی تنظیم کنید و به آن پایبند باشید.

تخلیه نکردن مرتب سطل زباله
کارکردن جاروبرقی با سطل گرد و غبار کامل نه تنها باعث عملکرد ضعیف آن می شود، بلکه می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور نیز شود.

عادت کنید قبل یا بعد از هر بار مصرف آن را خالی کنید.

تمیز نکردن جاروبرقی
حتی ابزار تمیز کردن شما هر از چند گاهی به یک اسکراب خوب نیاز دارند.

تمیز نگه داشتن و نگهداری جاروبرقی آسان است و می تواند سال ها به عمر آن بیافزاید.

قبل از انجام هرگونه تعمیر و نگهداری جاروی برقی ، دفترچه راهنمای مدل خود را بخوانید. این به شما می گوید که چگونه به فیلترها دسترسی داشته باشید و آنها را تعویض کنید، کدام قسمت ها برای شستن بی خطر هستند، به علاوه توصیه های مفید دیگر.

در جاهایی که کثیفی وجود دارد، اغلب میکروب‌ها وجود دارند، بنابراین می‌توان گهگاهی قسمت زیرین سر تمیزکننده و داخل سطل گرد و غبار یک جاروبرقی بدون کیسه را نیز ضدعفونی کرد.

کمترین کار خانگی مورد علاقه شما چیست؟ چند وقت یکبار جاروبرقی می کشید؟ هر نکته دیگری را که دارید در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار