چاپ کد خبر: 125077
جمعه 12 آبان 1402

رمز و راز نگهداری از گل ژربرا ؛ گیاه بسیار محبوب و زیبای آپارتمانی

ژربرا از گل های بسیار معروف آپارتمانی است که این گیاه زیبا از آفریقای جنوبی سر چشمه گرفته است .این گیاه جذاب طیف مختلفی از رنگ‌ها را دارا هستند و در رنگ‌های زرد، سفید، قرمز و نارنجی دیده می‌شوند.این گل به علت رنگ های جذاب و خیره کننده به عنوان گل شاخه ای و دسته ای برای هدیه دادن استفاده می‌ شود.  در این جا با ما همراه شوید تا با این گل زیبا بیشتر آشنا شده و بتوانید به خوبی از آن نگهداری کنید.

نگهداری گل ژربرا

با گل ژربرا بیشتر آشنا شوید

گل ژربرا عضو خانواده بزرگ گلهای Asteraceae است. اسم این گل از آقای Traugott Gerber  گیاه شناس و پزشک آلمانی گرفته شده است . او اولین نفر بود که این گل را در طبیعت کشف کرد.

کشور هلند به تنهایی سالانه در حدود ۹۰۰ میلیون شاخه گل ژربرا در رنگ های مختلف تولید می‌کند. زمان مناسب برای تهیه کردن این گل پس از تمام شدن فصل سرما است. انداره این گل بین ۵ الی ۲۴ سانتی متر ، طول ساقه ۲۵ الی ۶۰ سانتی متر و طول برگها نیز در حدود ۴۰ سانتی متر می‌باشد.

آیا این گیاه در همه فصول رشد می‌کند یا فقط در زمان خاصی این اتفاق می‌افتد؟
پاسخ به این سؤال بستگی به گیاه دارد. اگر در مناطقی با دمای معمولی زندگی می‌کنید، احتمالا گیاه شما در همه سال شکوفه می‌دهد و اگر خانه شما در منطقه سردسیری است، احتمالا فقط در زمانی از سال این گیاه را خواهید داشت که هوا معتدل است.

کاربرد گل ژربرا
گل ژربرا از جمله گل های زیبا به شمار می‌آید به همین دلیل در بسیاری از مواقع از انواع رنگهای آن در مراسمات و مناسبت های گوناگون، مانند دسته گل خواستگاری ، دسته گل عقد و سبد گل ترحیم استفاده می‌شود. این گل علاوه بر گل شاخه ای در دسته گل عروس نیز استفاده فراوان دارد. تنوع رنگی بالای این گلهای زیبا موارد استفاده آن را بسیار زیاد کرده است. همچنین ژربرا علاوه بر زیبایی، فواید بیشماری از جمله تاثیر در بهبود خواب، مناسب برای اتاق کودکان و …را نیز دارد.

نگهداری به عنوان گل شاخه ای
یه عنوان یک گل شاخه بریده، گل ژربرا دارای یک ساقه نسبتا ضخیم و بلند است که برگ های آن به ساقه وصل نشده است.  خاصیت دیگری که باعث شده این گل ها در مغازه های گل فروشی محبوب شوند، عمر طولانی آنهاست. ژربرا شاخه ای می‌تواند با تعویض آب از ۷ تا ۱۴ روز در آب دوام بیاورد. برش اریب ساقه به عمر بیشتر گل های شاخه ای کمک می‌کند. پیش از قرار دادن شاخه در آب برگ های پایینی گل را جدا کنید تا برگی داخل آب نماند.

این برگ ها باعث انباشته شدن آب و نابودی گل شما می‌شوند. هر روز نسبت به تعویض آب گل اقدام نمایید و از بدون برگ و زباله بودن آب اطمینان حاصل کنید. می‌توانید برای شادابی و تازگی گل، در هنگام تعویض آب روزانه از ماده نگهدارنده گل نیز استفاده کنید.

عمر گل ژربرا
این گل اگر در شرایط مناسب قرار بگیرد تا مدت ۳ سال می‌تواند رشد کند، اما طول عمر این گیاه به صورت شاخه ای تنها دو هفته است. می‌توانید با استفاده از راههای خشک گردن گل، این گل زیبا را برا ی همیشه داشته باشید.

نگهداری گل ژربرا

شرایط نگهداری گل ژربرا

آب
هر زمان که ۱ الی ۱ و نیم سانتی متر از سطح خاک گلدان خشک شد اقدام به آبیاری گل نمایید. این گل در حالت کلی هر ۳ الی ۵ روز نیاز به آب دارد. توجه داشته باشید آب خارج شده از گلدان را پس از آبیاری خالی کنید. توجه داشته باشید هیچ وقت روی شکوفه ها و جوانه های گل آب پاشی نکنید.

نور
مکان‌هایی که نور کافی و جانبی دارند، بهترین قسمت برای قرار دادن این گیاهان می‌باشند. در فصل زمستان و پاییز بهتر است که این گیاه را به داخل خانه انتقال دهید اما آن را در جایی بگذارید که مطمئن باشید نور کافی به آن می‌رسد که کمبود نور برای ژربرا مخرب خواهد بود.

 رطوبت
هر گیاهی به مقدار معینی امکان تبخیر دارد، رطوبت بالاتر از این حد باعث بروز بیماری های قارچی مثل اسکلروتینا و بتورتیس می‌گردد. میزان رطوبت در حدود ۷۰ الی ۸۵ درصد برای این گل مناسب است. بهتر است با استفاده از راههای تامین رطوبت رطوبت گیاهان، رطوبت مورد نیاز این گل را تامین کنید. توجه کنید که رطوبت پایین تر از حد استاندارد نیز علائمی مانند کم آبی برای گیاهان در پی دارد.

شرایط نگهداری گل ژربرا

خاک
این گل نیاز به خاک سبک و زهکشی مناسب دارد خاک هایی مانند ورمی کمپوست برای گل ژربرا مناسب میباشد.

دما
دمای پیشنهادی برای این گیاه یک دمای معمولی در خانه است. دمای این گیاه نیز نباید بالای ۷۰ درجه فارنهایت باشد. اگر دما و نور متناسب و متعادل را برای این گیاه فراهم کنید، می‌توانید یک ژربرای شاداب را در منزل خود داشته باشید.

زمان تعویض گلدان
در صورتی که ریشه های گیاه از پایین و سوارخ های انتهایی گلدان مشخص شد زمان تعویض گلدان با گلدان بزرگتر رسیده است. در غیر این صورت حداکثر در هر ۲ سال نیاز هست که گلدان گیاه عوض شود.

هرس کردن
زمانی که شکوفه‌های گیاه درمی آید، بعضی از قسمت‌های آن با گل‌های خراب و برگ‌های پوسیده رشد می‌کنند که بهتر است برای رشد قوی تر و بهتر گیاه، این قسمت‌ها را جدا کنید و دور بیندازید تا از گندیدن آن جلوگیری کنید.

برای دوام گل موارد زیر را در مرحله برداشت رعایت نمایید:

  • برداشت را زمانی انجام دهید که یکی از دو ردیف پرچم‌ها را مشاهده کنید.
  • به جای بریدن، گل را از گیاه بچینید زیرا بریدن ساقه، مغز گیاه را آلوده و باعث توقف (گندیدن) شاخساره‌های جدید می‌شود.
  • بعد از چیدن گل ۲ تا ۴ سانتی‌متر از انتهای ساقه را ببرید.
  • ساقه را به صورت اریب ببرید تا آوندهای چوبی له نشود.
  • ساقه‌ها را قبل از بسته بندی ۶ تا ۲۴ ساعت در آب قرار دهید.
  • ساقه‌ها باید کمتر از ۴۰ سانتی‌متر و محکم و راست باشند و اندازه آنها نباید کمتر از cm7 باشد.

منبع:ایران درخت

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال