چاپ کد خبر: 113285
10 خرداد 1402

روایت دردناک یکی از مسئولان از تخریب گسترده باغات قصردشت شیراز: ۱۰۰۰ هکتار از گروه یک باقیمانده است !

ذبیح الله سیروسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: تخلفات و تغییر کاربری‌های صورت گرفته در باغ‌های قصردشت پس از گزارش یا رویت به سرعت شناسایی و در کمترین زمان و خارج از نوبت و با قاطعیت برخورد می‌شود.

به گزارش اول فارس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی شیراز، ذبیح الله سیروسی با بیان اینکه حفظ کاربری باغ‌های قصردشت از مطالبات به حق مردمی و مقامات عالی اجرایی و قضایی استان و شهرستان است، اظهار داشت: براساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان اخیرا حفظ و حراست و برخورد با تخلفات در این باغ‌ها چند صد ساله به عهده قرارگاه حفاظت اراضی باغ‌های قصردشت (شامل یگان حفاظت امور اراضی شیراز و تخلفات شهرداری‌های منطقه ۱ و ۶ و ستاد باغات قصردشت و به تناسب سایر دستگاه‌های متولی امور زمین) گذاشته شده است.

ذبیح الله سیروسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: تخلفات و تغییر کاربری‌های صورت گرفته در باغ‌های قصردشت پس از گزارش یا رویت به سرعت شناسایی و در کمترین زمان و خارج از نوبت و با قاطعیت برخورد می‌شود.

وی با اشاره به بُعد گردشگری باغات قصردشت و شهرت ملی و جهانی آن تصریح کرد: باغ‌های قصردشت سرمایه‌ای است که سالیان با زحمات کشاورزان و خاک و آب شیراز به وجود آمده و قطعا با وجود این درختان چند صد ساله در مرکز شهر از چنبره آلودگی هوا بر ریه‌های شهر جلوگیری شده است به نحوی که برخلاف سایر کلانشهر‌های کشور تعداد روز‌های آلودگی هوای فراتر از حد استاندارد در سال را به صفر نزدیک ساخته است.

 کمتر از ۳ هزار هکتار باغ در قصردشت باقی مانده است

سیروسی با ابراز تاسف از اینکه چند سالی این باغ‌ها دستخوش سوء‌استفاده‌های افراد سودجو قرار گرفته است، گفت: افرادی با استفاده از رانت و یا نفوذ نسبت به تغییر کاربری باغ‌ها، خشک کردن درختان و ساختمان‌سازی اقدام کرده‌اند تا آنجا که بر اساس آمار‌ها و عکس‌های هوایی رشد کلانشهر شیراز در دو، سه دهه اخیر به نحوی بوده که از ده‌ها هزار هکتار باغ‌های سرسبز اطراف و داخل شیراز اکنون کمتر از ۳ هزار هکتار باغ در اطراف شهر و قصردشت باقی مانده است.

وی ادامه داد: بنا به آمار‌های به روزتر از مساحت فعلی گروه یک باغ‌های قصردشت حاکی از مساحت حدود هزار هکتاری است که حفظ این میراث چند صد ساله به عهده همه مسئولان و مردم این کلانشهر است و آیندگان در خصوص حفظ این باغ‌ها انتظار دارند هر چند هنوز هم سودجویان درصدد هستند تا همین اندک مساحت را کوچکتر کنند و وسط باغ‌های داخل شهر برج‌های آنچنانی و منازل ویلایی اعیان نشین بسازند.

سیروسی به تشریح جزئیات عملیات هم پوشان این قرارگاه از ابتدای سال جاری پرداخت و گفت: جمعا از ابتدای سال جاری تاکنون در باغ‌های قصردشت؛ ۸ مورد ساختمان عمدتا کامل و بزرگ، ۲۹ مورد دیوارکشی تخریب و قلع و قمع شدند که جزئیات آن به شرح تعداد ۴ مورد ساختمان بزرگ در چهارراه ستارخان کوچه ۲۸ مطهری، یک مورد ساختمان در کوچه ۴۸ چمران، ۲ مورد دیوارکشی و ساختمان در خیابان رادفر، یک مورد ساختمان و ۳ مورد دیوارکشی کوچه ۴۶ چمران دو مورد دیوارکشی در خیابان زنبق، ۲ مورد دیوارکشی در کوچه قنادی کامران، ۳مورد کوچه ۳۲ فرهنگ شهر، ۸ مورد دیوارکشی خیابان خلبانان معالی آباد، ۳ مورد دیوارکشی خیابان رمضانی و همچنین ۶ مورد دیوار کشی خیابان عبدالملکی و یک مورد ساختمان کامل خیابان رادفر که اخیرا در تاریخ ۴ خردادماه رفع تخلف و اعمال تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی شدند.

فرمانده یگان حفاظت اراضی جهادکشاورزی شهرستان شیراز نیز گفت: با هدف هم افزایی در اجرای آرای کمیسیون ماده صد باغ‌های قصردشت مبنی بر رفع تخلف، امروزه عملیات اجرایی بصورت هم پوشان و در لوای قرارگاه انجام می‌گردد تا مازاد متراژ ساخت، علاوه بر رای کمیسیون نیز تخریب شود.

آرمان کمالی گفت: با توجه به سخنان اخیر روسای تخلفات شهرداری منطقه ۱ و ۶ و معاونین شهردار و همچنین مسئولان ستاد باغ‌های قصردشت سطح تخلفات در این باغ‌ها بعد از ایجاد این قرارگاه و برخورد قاطع با متخلفین بسیار کمتر از مدت مشابه سال گذشته و محدود به انگشتان دست شده است.

وی افزود: از آنجا که مجموعه فضای باغ‌های قصردشت در حدود ۵ درصد از کل وسعت شهر شیراز را شامل می‌شوند و این مجموعه در موقعیت استراتژیک بین جبل دراک و بابا کوهی تونل اکولوژی شهر، نقش بسیار ارزنده و حائز اهمیتی در محیط زیست شهر ایفا می‌کند.

کمالی ادامه داد: در حال حاضر محاصره شدن باغ‌ها توسط ساختمان‌های مسکونی تهدید مهمی برای فضای سبز باغ‌ها محسوب می‌شوند و سبب افزایش اثرات زیان بار زیست محیطی می‌شود و وجود باغ‌های قصردشت به عنوان یک عامل زیست محیطی موثر در حفظ پاکی شهرمان، موهبتی بزرگ است.

همچنین فرمانده یگان حفاظت اراضی جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از عام مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه ساخت و ساز و تغییر کاربری غیرمجاز بلافاصله مراتب را با ذکر جزئیات به سامانه‌های ۱۳۱ امور اراضی و ۱۳۷ شهرداری شیراز گزارش کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار