چاپ کد خبر: 134468
27 بهمن 1402

روزگار خراب کاروانسرای صفوی «مایین» مرودشت که دارد نابود می شود [+تصاویر]

کاروانسرای نامدار به «مایین»در منطقه ای به همین نام از روستاهای بخش درودزن در شهرستان مرودشت است که دیرینگی آن به دوره صفویه می رسد و به کاروانسرای شاه عباسی نیز،پرآوازه است.

4 1

به گزارش اول فارس،  سیاوش آریا خبرنگار حوزه میراث فرهنگی و آثار تاریخی و راهنمای گردشگری در مهرگان با انتشار گزارشی تصویری از وضعیت کاروانسرای صفوی «مایین» مرودشت نوشت:

کاروانسرای بسیار ارزشمند «مایین» در یکی از روستاهای شهرستان مرودشت در بدترین شرایط حفاظتی و نگهداری به سر می برد و به حریم درجه یک آن با پدیداری سوله برنج کوبی و بنای آجری دیگری که کاربری مذهبی گرفته،تجاوز آشکار شده است.

کاروانسرای نامدار به «مایین»در منطقه ای به همین نام از روستاهای بخش درودزن در شهرستان مرودشت است که دیرینگی آن به دوره صفویه می رسد و به کاروانسرای شاه عباسی نیز،پرآوازه است.

این کاروانسرای تمام آجری یکی از ارزنده ترین و یگانه ترین کاروانسراهای سرزمین پارس است که می توان با بازسازی و مرمت از آن به خوبی محافظت کرد و آنرا به چرخه گردشگری کشور افزود.اما شوربختانه به سبب رسیدگی نکردن مسولان و نبود درک درست آنها از موضوع گنجینه های میراث فرهنگی و گذشت زمان و رخنه عوامل طبیعی به ویرانه ای تبدیل شده و در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی،روزگار غم باری را سپری می کند.این کاروانسرا با درازای ۴۰ متر در پهنای ۴۰ متر و یک در ورودی در نمای جنوبی و گنبدی بر فراز آن قرار گرفته است.مصالح آن از آجر و ملات ساروج و نقشه ای (پلان) چهارگوش و به گونه طرح چهار ایوانی رایج دوره صفویه ساخته شده است.

کاروانسرای «مایین» از دید ویژگی معماری،خصوصیات تزیینی(آجر و گچبری) و مصالح و اندازه آن برگرفته از عواملی همانند شرایط منطقه و مکان آن و از سویی،قرار گرفتن در مسیر تجاری شیراز – اسپهان(اصفهان) بوده است.

کاروانسرای صفوی «مایین» با شماره ۱۶۰۷۲ در سال ۱۳۸۵خورشیدی به ثبت ملی رسیده است و تابلو معرفی آن نیز در کنار بنا نصب شده و هشدارهای بازدارنده بر روی آن نگاشته شده است.اما با این همه،در کنار آن و حریم درجه یک بنای ملی سوله برنج کوبی پدیدار شده که تجاوزی آشکار به یادمان تاریخی به شمار می آید و برپایه قانون تخلف است و باید برچیده شود.همچنین در پشت کاروانسرا و از سمت روستا نیز بنای آجری دیگری که در گذشته های دورتر ساخته شده و کاربری مذهبی به خود گرفته،به حریم درجه یک دست درازی کرده است.این در حالی است که در تیرماه سال ۱۳۹۹خورشیدی،مسول میراث فرهنگی شهرستان مرودشت به خبرگزاری ها درباره پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز شماری از ساکنان بومی خبر داده بود.ولی گویا ” در همچنان بر همان پاشنه می چرخد!”.

کند و کاوهای غیرمجاز سودجویان اموال تاریخی،فرسودگی مصالح بنا و پوسیدگی آنها و در برخی حجره ها،ریزش سقف و بدنه دیوارها از دیگر چالش های موجود در کاروانسرای «مایین» است.

همچنین انبوه زباله و پسماند خانگی افراد روستا در درون کاروانسرای «مایین» چهره زشت و زننده ای را به نمایش گذاشته است. رویش گیاهان خودرو و علف های هرز و رخنه آن ها به درون بنا نیز از دیگر چالش های پیش روی یادگار صفویان است که آن را در وضعیت بسیار بد و نابودی قرار داده است. همه این ها در حالی رخ داده است که به تازگی شماری از کاروانسراهای ایران در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و می توان با اندکی تدبیر و هزینه چنین کاروانسرای ارزشمند و بی همتایی را از مرگ نجات داد و به چرخه گردشگری کشور افزود.

در این زمینه باید همه نهادها و ارگان ها به وزارت میراث فرهنگی کمک کنند تا یادگارهای نیاکانی حفظ شده و به دست آیندگان که صاحبان اصلی این سرزمین هستند، سپرده شود.

کاروانسرای صفوی «مایین» مرودشت

کاروانسرای صفوی مایین مرودشت 2

کاروانسرای صفوی «مایین» مرودشت

کاروانسرای صفوی مایین مرودشت 4

کاروانسرای صفوی «مایین» مرودشت

کاروانسرای صفوی مایین مرودشت 6

کاروانسرای صفوی مایین مرودشت 7

کاروانسرای صفوی مایین مرودشت 8

کاروانسرای صفوی مایین مرودشت 9

کاروانسرای صفوی مایین مرودشت 10

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

باهر جمعه , ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱

اگر یک.. بود آنوقت متوجه می شدید که چگونه ا برای عمران و آبادی آن اقدام فوری کرده بود.

آخرین اخبار