• 04 / اسفند 1401 / 15:40
  • شناسه خبر : 105005
  • منبع خبر: سلامت نیوز

روش تمیز کردن حمام که مثل روز اول برق بزند

اگر جایی وجود داشت که تمیز کردن منظم (یک بار در هفته، یک بار در در میان، بسته به استفاده از آن) زندگی شما را بهتر می‌کرد، حمام است. اگر در تمیز کردن آن تعلل و صبر کنید، به یک کار منزجر کننده تبدیل می‌شود.
تمیزکردن حمام و لکه‌های صابون جا مانده برروی آینه و شیشه‌ها دشوار شده است؟ به نکات زیر توجه کنید:

دوش و یا وان، سینک و توالت را تمیز کنید

بسیاری از محصولاتی که برای تمیز کردن دوش و یا وان، سینک و توالت طراحی شده‌اند، بیشتر کار را برای شما انجام می‌دهند، به شرطی که شما به آن‌ها اجازه دهید. دستورالعمل‌ها به شما می‌گویند که چگونه یک محصول را به بهترین نحو اعمال کنید و برای چه مدت قبل از پاک کردن یا شست و شوی آن‌ها باید صبر کنید. همیشه ایده خوبی است که یک محصول جدید را در یک نقطه نامشخص آزمایش کنید تا مطمئن شوید که باعث تغییر رنگ نمی‌شود.

نحوه تمیز کردن کاشی و دوغاب

بگذارید محصول کار را برای شما انجام دهد. یک محصول از بین برنده کپک و جرم را بمالید و اجازه دهید قبل از برخورد به سطح با یک برس اسکراب با لایه‌های سفت در دوغاب نفوذ کند. این کار باعث می‌شود کار‌هایی که می‌توانند خسته کننده و طاقت فرسا باشند، بسیار کوتاه‌تر انجام شوند.

نحوه پاک کردن کف صابون

لکه‌های آب و کف صابونی که روی در‌های شیشه‌ای دوش جمع می‌شوند می‌توانند شما را دیوانه کنند، اما این نکته عجیب را امتحان کنید: یک ورقه خشک کن را خیس کنید و شیشه را با حرکات دایره‌ای بشویید. یک لایه سفید شیری تشکیل می‌شود که می‌توان آن را با آب و یک دستمال کاغذی، حوله کاغذی یا یک پارچه میکروفیبر پاک کرد. ورق خشک کن نیازی به نو بودن ندارد. برای این کار می‌توانید ورق خشک‌کنی را که برای لباس‌شویی استفاده می‌شود فشار دهید.

جمع آوری مو

جمع کردن مو‌ها یک مسئله خاص در حمام است. به طور کلی، بهترین زمان برای جمع کردن مو‌ها زمانی است که خشک هستند؛ با جاروبرقی، یا پاک کردن شروع کنید. اگر مثلاً یک شوینده مرطوب را به یک دسته مو بزنید، در نهایت با رشته‌های مرطوبی که به زمین چسبیده اند، روبرو می‌شوید. در سینک و اطراف کاسه توالت، قبل از معرفی پاک کننده‌های مایع، از دستمال کاغذی یا پارچه برای برداشتن مو‌ها استفاده کنید.

نحوه تمیز نگه داشتن کف حمام:

یک جاروبرقی کوچک دستی در حمام نگه دارید تا جمع آوری مو‌های ریخته شده را آسانتر کنید.

چند نکته که هنگام تمیز کردن حمام باید به خاطر بسپارید

قبل از اینکه وارد چک لیست گام به گام شویم، در اینجا چند نکته و استراتژی وجود دارد که به شما در عبور از خط پایان تمیز حمام کمک می‌کند:

قبل از تمیز کردن مرطوب، آن را خشک کنید

اگر برای تمیز کردن حمام خود بروید و مستقیماً دست به پارچه و اسپری بزنید، ناامید خواهید شد. ابتدا گردگیری کنید، توجه ویژه به توالت و همچنین وسایل روشنایی، پیشخوان‌ها و حتی لبه‌های وان، کار شما را آسان‌تر می‌کند. شما می‌توانید بدون ایجاد لجن مرطوب از مو و گرد و غبار، لکه‌ها و کثیفی‌ها را تمیز کنید.

ضدعفونی کننده را برای جایی که واقعا مهم است ذخیره کنید

ضد عفونی کردن هر اینچ از حمام باعث می‌شود احساس و بوی آن واقعاً تمیز باشد. اما هیچ یک از ما هرگز نمی‌خواهیم یک دستمال ضد عفونی کننده یا یک قطره سفید کننده را دوباره هدر دهیم.

مواد ضدعفونی کننده را برای کثیف‌ترین قسمت‌های توالت حفظ کنید و برای بقیه از پاک کننده‌های معمولی و چند منظوره یا سرکه سفید مقطر ملایم‌تر استفاده کنید.

کابینت را فراموش نکنید

اگرچه در حمام ها، بر خلاف کمدها، ما تمایل داریم بر تمیز کردن تمرکز کنیم تا بی نظمی و سازماندهی، اما یک حمام منظم با وسایل کمتر تمیزتر خواهد بود. اگر می‌توانید، سعی کنید هر چیزی را که استفاده می‌کنید در کابینت یا کشو نگه دارید تا گرد و غبار را به حداقل برسانید. به یاد داشته باشید که خلاص شدن از شر چیز‌هایی که استفاده نمی‌کنید یا منقضی شده است، فضایی را برای چیز‌هایی که همیشه استفاده می‌کنید و دوست دارید در دسترس قرار می‌دهد.

وسایل مورد نیاز خود را جمع آوری کنید

اطمینان از در اختیار داشتن تمام ابزار تمیز کردن مورد نیاز برای داشتن بهترین ظاهر حمام، اولین قدم مهم برای تمیز کردن کامل حمام است. رساندن همه چیز به حمام، به طوری که هنگام رفت و آمد به دنبال محصولات و ابزار تمیز کردن، حواس‌تان پرت نشود، تمرکز شما را حفظ می‌کند تا بتوانید کار را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

از بالا به پایین را تمیز کنید

با شروع از بالاترین سطح و پایین آمدن به سمت پایین، اطمینان حاصل می‌کنید که با کثیف کردن مجدد مکان‌هایی که قبلاً تمیز کرده اید، تلاش‌های تمیز کردن خود را خراب نمی‌کنید.

به عنوان مثال، اگر بعد از شستن زمین، کانتر‌های خود را پاک کنید، کف‌های تازه بدون لک خود را دوباره کثیف می‌کنید. در عوض، با هر نوع تلاش برای تمیز کردن، مانند گردگیری، از بالا شروع کنید و به سمت پایین بروید.

۱۱ ابزار تمیز کردن حمام که ممکن است دوست داشته باشید در دست داشته باشید

در اینجا لیستی اساسی از محصولات، ابزار‌ها و پاک کننده‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای تمام نیاز‌های تمیز کردن حمام خود داشته باشید:

پارچه‌های میکروفیبر: آن‌ها کثیفی را جمع می‌کنند، سطوح را درخشان می‌کنند و روی آینه‌ها پرز باقی نمی‌گذارند.

شیشه پاک کن: برای اینکه آینه‌ها و در‌های دوش خود را، در صورت امکان، شفاف کنید، شیشه پاک کن مخصوصی را انتخاب کنید که به سرعت تبخیر می‌شود و رگه‌هایی از خود باقی نمی‌گذارد.

پودر اسکراب: جوش شیرین برای سینک‌های ظرفشویی عالی عمل می‌کند، اما ممکن است به چیزی کمی قوی‌تر مانند Bar Keeper’s Friend نیاز داشته باشید تا نقاط مشکل ساز در وان و دوش‌ها را برطرف کند.

جارو برقی: بهترین جاروبرقی خود را آماده کنید.

پاک کننده همه منظوره: از این برای براق کردن شیرآلات، پاک کردن دستگاه‌های صابون و … استفاده خواهید کرد.

سنگ پاک کن: اگر میز‌های گرانیتی دارید، مهم است که از پاک کننده‌ای استفاده کنید که به مرور زمان به آن‌ها آسیب نرساند. سرکه یا هر پاک کننده اسیدی می‌تواند گرانیت را کنده و کدر کند.

داستر: برای گردگیری وسایل روشنایی، چهارچوب در‌ها و جا‌هایی که دسترسی به آن‌ها با دستمال سخت است از گردگیر با گرز قابل افزایش استفاده کنید. گردگیر‌ها همچنین تمیز کردن قرنیز و توالت را آسان‌تر می‌کنند.

پد‌ها و برس‌ها را بشویید: پد‌های اسکراب مخصوص شستشوی سینک و وان هستند. یک برس بزرگتر برای تمیز کردن کف و دیوار‌های وان و دوش استفاده می‌شود، جایی که مو‌ها کثیفی را از بین می‌برند تا بتوانید آن را بشویید. در نهایت، یک برس کوچک می‌تواند به شما کمک کند کثیفی‌های اطراف شیرآلات و فاضلاب‌ها و هر گوشه و شکافی را که یک برس بزرگ‌تر نمی‌تواند از بین ببرد.

سرکه سفید مقطر و صابون ظرفشویی: آن‌ها ارزان، غیر سمی هستند و در حل کردن کف صابون بسیار خوب هستند.

یک کیسه پلاستیکی و نوار لاستیکی: می‌دانم که این امر مرموز به نظر می‌رسد، اما این بهترین راه برای تمیز کردن سر‌های دوش و شیر‌های حمام است.

یک اسکاج: این می‌تواند به شما کمک کند آینه ها، پنجره‌ها و کابین دوش شیشه‌ای را تمیز و بدون رگه کنید.

تمیز کردن حمام؛ راهنمای گام به گام

این چک لیست مراحلی از تمیز کردن منظم حمام را ارائه می‌دهد که بهتر است یک بار در هفته یا بیشتر انجام شود. در اینجا نحوه تمیز کردن حمام خود در حدود یک ساعت آورده شده است:

گردگیری و یا کشیدن جاروبرقی از بالا به پایین انجام شود

گردگیر خود یا یک پارچه میکروفیبر خشک را بردارید و از بالاترین سطحی که باید گردگیری شود شروع کنید. این شامل وسایل روشنایی، کانترها، قسمت بیرونی توالت و قرنیز‌ها می‌شود. اگر بتوانید به جای گردگیری جاروبرقی بکشید، بهتر است. این می‌تواند در قسمت بیرونی توالت، تخته‌های قرنیز و به ویژه کف‌ها اعمال شود.

شیشه و آینه را تمیز کنید

اگر آینه و یا محفظه دوش شیشه‌ای دارید به آرامی گردگیری کنید. با یک پارچه میکروفیبر یا سایر مواد بدون پرز مانند یک تی شرت قدیمی یا فیلتر قهوه پاک کنید. سپس پارچه خود را تغییر دهید و آن را صاف کنید تا براق شود

شیرآلات و وسایل برقی

بعد، شیر‌های آب خود را براق کنید. می‌توانید از پارچه تمیزکننده شیشه و شیشه‌شوی بیشتر برای پاک کردن وسایل سینک و دوش حمام استفاده کنید یا می‌توانید از یک پاک کننده همه منظوره استفاده کنید. از یک برس اسکراب کوچک برای تمیز کردن کثیفی درز‌های وسایل استفاده کنید و این قسمت‌ها را نیز تمیز کنید.

پخش کننده‌های صابون و سایر اقلام روی میز را تمیز کنید

این‌ها قبلاً باید گردگیری می‌شد. اکنون زمان آن است که آن‌ها را “مرطوب” کنید. از یک پاک کننده همه منظوره و یک پارچه پارچه‌ای برای پاک کردن دستگاه‌های صابون و سایر وسایلی که روی پیشخوان دارید، مانند ظرف جواهرات یا گلدان، استفاده کنید.

پیشخوان‌ها را تمیز کنید

اگر گرانیت دارید، از یک پاک کننده گرانیتی استفاده کنید تا کانتر‌های شما در طولانی مدت به بهترین شکل ممکن ظاهر شوند. در غیر این صورت از یک پاک کننده همه منظوره استفاده کنید. مهم است که این مرحله را قبل از تمیز کردن سینک ظرفشویی خود انجام دهید، زیرا هنگام پاک کردن کانترها، خاک و گرد و غبار را روی سینک خود پخش می‌کنید.

سینک و وان و دوش

در صورت وجود، جوش شیرین را در سینک و وان خود بپاشید. از یک اسکرابر مرطوب و غیر ساینده برای تمیز کردن سینک و وان از جمله رینگ‌ها استفاده کنید. از لبه‌های بیرونی شروع کنید و به سمت درن حرکت کنید. از یک برس اسکراب در اطراف لبه‌های زهکشی و پلاگین تخلیه استفاده کنید. به طور کامل آبکشی کنید تا تمام کثیفی‌های باقیمانده و باقیمانده محصول پاک کننده، پاک شود

توالت را تمیز کنید

بیرون توالت را پاک کننده بپاشید و از بالا به پایین پاک کنید. شما برای پاک کردن توالت از بخش کمتر کثی قسمت‌های توالت تا کثیف‌ترین قسمت‌های توالت باید شروع کنید.

پس از اتمام قسمت بیرونی، توالت را باز کنید و داخل درب و بالا و پایین صندلی را اسپری کنید. لبه را در بالا و کناره‌ها اسپری کنید. در آخر، مقداری جوش شیرین (یا پاک کننده توالت تجاری مورد علاقه خود) را در توالت بپاشید و از یک برس توالت برای تمیز کردن اطراف داخل توالت استفاده کنید. برس را بین لبه و صندلی قرار دهید و درب آن را باز بگذارید تا برس روی توالت خشک شود.

طبقات را تمیز کنید

از قرنیز‌ها شروع کنید؛ به آن‌ها یک پاک کننده سریع بپاشید و سپس کف‌ها را پاک کنید. اگر فضا کوچک است، استفاده از یک پاک کننده پارچه‌ای و همه منظوره ممکن است ساده‌ترین راه برای تمیز کردن کف باشد.

در جایی که لازم است ضد عفونی کنید

فقط زمانی باید ضدعفونی کنید که قبلا مراحل تمیزکاری را انجام داده اید. یک اسپری ضدعفونی کننده یا چند دستمال مرطوب بردارید و از آن‌ها در مناطق یا نقاطی که کثیف هستند، مانند دستگیره‌های کابینت و شیر آب، دستگیره‌های در و صندلی توالت استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده برای ضدعفونی زمین یا دیوار‌های نزدیک توالت استفاده کنید.

کار‌های پایانی را انجام دهید

برای تکمیل جلسه تمیز کردن حمام، سطل زباله حمام را خالی کنید و درب آن را پاک کنید. دستگاه‌های صابون خود را دوباره پر کنید. مطمئن شوید که دستمال توالت و سایر ملزومات به خوبی ذخیره شده است. تشک‌های حمام شسته و خشک شده خود را تعویض کنید و حوله‌های تازه آویزان کنید.


مطالب جالب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

فال حافظ امروز ۶ اسفند با تفسیری دقیق و زیبا/مرا مهر سیه چشمان ز سر بیرون نخواهد شد

انواع ماست خوشمزه و مفید؛ ماست‌های مختلف چه فرقی باهم دارند؟

جامپ استارتر خودرو ابزاری که داشتن آن معجزه می کند


در کانال اول فارس عضو شوید 

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

بیشتر بخوانید:

روش تمیز کردن گاز استیل مثل روز اول
با این روش آینه را حرفه‌ای‌ و در کوتاه‌ترین زمان تمیز کنید
چگونه شیرآلات را در ۵ دقیقه تمیز و برق بیندازیم؟

ثبت دیدگاه