چاپ      کد خبر: 368
10 مهر 1397

روش تهیه کباب قفقازی به همراه نکات طلایی

کباب قفقازی ترکیبی از گوشت گوساله و مرغ است، از اینرو طعم هر دو کباب را همزمان دارد. جالب است بدانید که طرز تهیه این کباب لذیذ و پرطرفدار ساده بوده و فقط به کمی زمان نیاز دارید.

طرز تهیه کباب قفقازی

 

اول فارس | avalfars :  سرویس آشپزی – کباب‌ها جزو غذا‌های اصیل و سنتی ایرانی هستند که محبوبیت فراوانی دارند. بعضی از آن‌ها با گوشت سفید و بعضی با گوشت قرمز تهیه می‌شوند، اگر طرفدار هر دو نوع کباب هستید، کباب قفقازی، انتخاب ایده آل برای شما خواهد بود، زیرا این غذا مخلوطی از جوجه و گوشت راسته گوساله است. به علاوه اگر ترجیح می‌دهید خودتان در منزل این غذا را تهیه کنید، می‌توانید به راحتی آن را در منزل تهیه کرده و از میل کردن آن لذت ببرید.

مواد اولیه برای تهیه کباب قفقازی

به منظور تهیه این کباب برای چهار الی پنج نفر، به دو ساعت و نیم زمان (این مدت شامل زمانی که گوشت باید برای مزه دار شدن در سس بماند، نیست) و مواد اولیه‌ای که در ادامه ذکر می‌شود، نیاز است.

مواد لازم
گوشت راسته گوساله۵۰۰ گرم
سینه مرغ۵۰۰ گرم
روغن زیتون۳ قاشق غذاخوری
ماست۳ قاشق غذاخوری
پیاز، فلفل دلمه‌ای، گوجه، نمک و فلفلبه میزان لازم

نکته: ترجیحا از فلفل دلمه‌ای‌های رنگی استفاده کنید تا ظاهر کباب بهتر شود.

طرز تهیه کباب قفقازی

 1. گوشت‌ها را به مکعب‌های کوچک برش بزنید و بشویید. سپس در آبکش قرار دهید تا آب اضافی آن‌ها گرفته شود.
 2. ابتدا باید گوشت گوساله و مرغ را مزه دار کنید. برای این منظور ماست، روغن زیتون و مقداری فلفل را با یکدیگر مخلوط کنید.
 3. یک عدد پیاز را خلال کنید و به سس اضافه نمایید. اکنون سس را به گوشت اضافه و بهم بزنید تا گوشت‌ها کاملا به سس آغشته شوند.
 4. گوشت را به مدت پنج الی شش ساعت در این سس استراحت دهید تا کاملا مزه دار شود.
 5. فلفل دلمه‌ای‌ها و پیاز‌ها را خرد کنید.
 6. برای به سیخ کشیدن کباب، یک تکه گوشت گوساله، سپس گوشت مرغ را به سیخ بزنید. سپس یک تکه فلفل دلمه‌ای و پیاز را به سیخ اضافه کنید. برای هر سیخ چندبار این ترتیب را تکرار نمایید.

  طرز تهیه کباب قفقازی

 7. اکنون روی باربیکیو یا آتش زغال که از شعله افتاده است، گوشت را کباب کنید. در زمان پخت چندین مرتبه سیخ‌ها را برگردانید تا گوشت‌ها به طور یکنواخت بپزند.
 8. در آخرین مرحله پخت، مقداری نمک روی گوشت‌ها بپاشید.
 9. گوجه‌ها را به دو نیم تقسیم کرده، به سیخ بزنید و پس از کباب‌ها، روی حرارت قرار دهید تا بپزند. در صورت تمایل می‌توانید گوجه را برش نزنید و به طور کامل در سیخ قرار دهید.
کباب قفقازی آماده است و می‌توانید آن را سرو نمایید. زمانی که کباب را از سیخ جدا می‌کنید، باید توجه داشته باشید که ترتیب کباب‌ها بهم نخورد.

چند نکته:

 • توجه داشته باشید که تکه‌های گوشت نباید بزرگ باشند، زیرا هنگام کباب کردن مغز آن‌ها خام خواهد بود.
 • اگر ترجیح می‌دهید که مرغ‌ها پس از پخت طلایی شوند، مقداری از سس را جدا نمایید و به آن کمی زردچوبه یا زعفران دم کرده اضافه کنید. در این حالت تکه‌های مرغ و گوشت قرمز را جداگانه باید در سس استراحت دهید.
 • اگر در سس نمک بزنید، باعث سفت شدن گوشت‌ها خواهد شد؛ بنابراین در مرحله آخر کباب شدن گوشت‌ها نمک را اضافه کنید.
 • هنگامی که کباب‌ها را به سیخ می‌زنید، نباید پیازی که در سس کباب استفاده کردید، به گوشت‌ها چسبیده باشد، زیرا در اثر حرارت این پیاز‌ها سوخته و به گوشت می‌چسبند.
 • صبر کنید تا آتش از شعله بیفتد، سپس زغال را در منقل پخش کنید به طوریکه ارتفاع آن در تمام قسمت‌ها یکسان باشد.
 • فلفل‌ها را به صورت مربع برش بزنید تا هماهنگی بیشتری با کباب داشته باشند.

طرز تهیه کباب قفقازی
اگر کباب را کمی چرب‌تر دوست دارید، مقداری کره را ذوب کنید و هنگام طبخ به گوشت بزنید. کباب قفقازی را همراه نان یا با چلو می‌توان سرو کرد. اگر این غذا را با نان سرو می‌کنید، ترجیحا کباب را به مدت طولانی در نان قرار ندهید، زیرا چربی و آب گوشت جذب نان شده و باعث خشک شدن کباب می‌شود. این غذا برای میهمانی‌ها و مجالس نیز گزینه مناسبی خواهد بود. برای سرو این غذا با برنج، به حدود ۷۵۰ گرم الی یک کیلوگرم برنج نیاز خواهید داشت. انواع کباب‌ها از جمله کباب کوبیده، قفقازی، جوجه کباب و … برای مجالس و میهمانی‌ها بسیار مناسب است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار