چاپ کد خبر: 135814
11 اسفند 1402

روش کاشت سبزه ماش برای عید نوروز + نکات مهم

با فرا رسیدن عید نوروز همه به فکر تهیه لوازم سفره هفت سین هستند و کم کم آماده سازی ها را برای روز عید انجام می دهند.یکی از مهم ترین اعصای سفره هفت سین سبزه است که اگر می خواهید خودتان آن را آماده کنید باید از الان اقدام برای سبز کردن آن کنید.سبزه ماش یکی از سبزه های زیبایی است که به سفره شما زیبایی خاصی می بخشد و می تواند گزینه خوبی برای هفت سین امسال شما باشد.در ادامه با ما همراه شوید تا مرحله به مرحله کاشت این سبزه زیبا را به شما آموزش دهیم.

سبزه ماش

سبزه ماش را چه زمانی بکاریم؟

برای تهیه سبزه های مختلف باید به زمان کاشت آنها توجه نماییم.سبزه گندم و خاکشیر زودتر از سبزه ماش رشد می کنند اما سبزه عدس رشد کندتری نسبت به سبزه ماش دارد. اگر قصد تهیه سبزه ماش دارید، حدود ۱۲ روز قبل از عید اقدام به کاشت سبزه نمایید تا سبزه به موقع آماده شود. مناسب ترین زمان برای سبز کردن گیاه ماش روز ۱۸ اسفند خواهد بود.

برای کاشت سبزه ماش، چقدر ماش تهیه کنیم؟

برای بسیاری از افراد این سؤال پیش می آید که برای کاشت سبزه عید با ماش چقدر ماش تهیه نمایند، مقدار تهیه ماش به ظرفی که قرار است سبزه را در آن تهیه نمایید، بستگی دارد.

روش کاشت سبزه ماش : 

۱-تهیه بذر سالم

برای کاشت سبزه ماش اولین مرحله تهیه مقداری ماش سالم و تازه است. پس از خرید بذر ماش آن را داخل یک ظرف بریزید و ماش های نرسیده و ناسالم و دچار تغییر رنگ را جدا نمایید زیرا این بذرها برای کاشتن مناسب نبوده و هرگز جوانه نخواهند زد.

۲-خیس کردن بذر

بذرهای ماش را درون ظرفی بریزید و به اندازه دو بند انگشت بالاتر از سطح ماش ها، روی آن آب بریزید و اجازه دهید حدود ۱۲ تا ۱۶ ساعت در آب خیس بخورد. آب درون ظرف را خالی کنید و دانه های خیس خورده را درون ظرف اصلی بریزید و سطح آن را با دست صاف کرده و با پارچه نخی نمداری روی آن قرار دهید. به طور مرتب پارچه را مرطوب نگه دارید. بهتر است که هر روز چند مرتبه پارچه را به وسیله اسپری آب مرطوب نمایید.

۳-ظرف مناسب کاشت بذر

ظروف سفالی و چینی بهترین گزینه برای تهیه سبزه به حساب می آیند. بهتر است برای کاشت سبزه ماش از ظرف پلاستیکی استفاده نکنید. هر قدر قطر بستر کمتر باشد عمر سبزه بیشتر می شود.

۴-میزان نور

برای تامین نور کافی گیاه ظرف ماش را در کنار پنجره قرار دهید اما توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید جوانه ها را در مقابل نور مستقیم آفتاب بگذارید.

۵-آب دادن به بذرهای ماش

بذرهای ماش در طول ۳ الی ۵ روز جوانه می زنند. تا زمان جوانه زدن بذرهای ماش وجود پارچه نمدار لازم است اما بعد از جوانه زدن و سبز رنگ شدن جوانه ها پارچه را از روی ان بردارید و چندین بار در طول روز با اسپری به سبزه آب دهید، شما باید طوری به سبزه آب دهید که آب در ته ظرف باقی نماند. آب دهی به سبزه را ادامه دهید تا سبزه ماش شما به ارتفاع دلخواه برسد.

سبزه ماش

طرز تهیه سبزه ماش در خاک

برای طرز تهیه سبزه ماش در خاک باید ماش را به مدت ۱۶ ساعت در آب بخیسانید و بعد آبکش کنید. در ظرف دلخواه که ترجیحا جنس سفالی، شیشه‌ای یا چینی دارد، مقداری خاک بریزید. بهتر است کف ظرف دارای منافذ باشد تا هوا جریان پیدا کند.

هر چه میزان خاک کمتر باشد، بهتر است و ماش بهتر رشد می‌کند. در کل بهتر است ظرفی را برای تهیه سبزه ماش انتخاب کنید که ارتفاع و عمق کمی داشته باشد؛ ارتفاع مناسب برای خاک ۳ تا ۴ سانتی‌متر است. سپس روی سطح خاک را یک لایه ضخیم ماش بپاشید. ماش‌ها را به صورت تپه‌ای روی خاک بریزید تا بعد از جوانه زدن، سبزه شما پرپشت باشد.

روی ماش‌ها را یک لایه نازک خاک بپاشید و روی خاک را آب اسپری کنید. اسپری کردن آب را هر روز انجام دهید. نباید سطح روی خاک کاملا خشک باشد. بعد از چند روز جوانه‌ها از خاک بیرون می‌آیند. کماکان به اسپری کردن روزانه آب روی خاک ادامه دهید. کاشتن سبزه ماش در خاک، باعث می‌شود ماش‌‌ها زودتر رشد کنند.

نکات مهم برای کاشت سبزه عید با ماش 

  • توجه داشته باشید که هنگام آب دادن به ماش، آب در ته ظرف سبزه باقی نماند، زیرا این امر باعث می شود سبزه شما بپوسد و رشد خوبی نداشته باشد.
  • حداقل دمای لازم برای جوانه زنی بذر ماش حدود ۸ درجه سانتی گراد است، ماش برای رشد به دمای معتدل نیاز دارد زیرا محیط سرد باعث رشد کند سبزه و محیط گرم باعث رشد سریع تر سبزه می شود.
  • برای آبیاری سبزه ماش از آب ولرم استفاده کنید تا صدمه ای به سبزه نزند.

سوالات متداول

سبزه ماش چند روزه سبز می‌شود؟

بهترین زمان برای کاشت سبزه ماش، حدود ۱۲ تا ۱۴ روز قبل از عید است. در این مدت باید دست به کار آماده‌سازی ماش برای درست کردن سبزه شوید تا با فرا رسیدن سال نو، سبزه‌ها به میزان کافی رشد کنند. البته اگر سبزه ماش را در خاک بکارید، سبزه ماش حدود ۱۰ روز بعد آماده می‌شود.

علت زرد شدن سبزه ماش چیست؟

در صورتی‌ که برای طرز تهیه سبزه ماش، سبزه را در دمای مناسب قرار ندهید و در محیط گرم  و تابش مستقیم نور خورشید باشد، سبزه ماش زرد خواهد شد. همچنین در صورت زیاده روی در میزان آبیاری سبزه‌ها به زردی می‌زنند. فراموش نکنید که آب اضافی کف ظرف نیز باعث زرد شدن سبزه‌ها خواهد شد.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار