چاپ کد خبر: 133125
11 بهمن 1402

روش کاشت گوجه گیلاسی در آپارتمان که دیگه از بازار نخرید(+ویدئو)

در این ویدئو یک کشاورز اهل کره‌جنوبی نحوه کاشت گوجه گیلاسی در گلدان خانگی و برداشت ۱۳ کیلوگرم گوجه را در خانه را مشاهده می‌کنید.

به گزارش اول فارس، گوجه‌فرنگی گیلاسی یا گوجه گیلاسی یا گوجه مینیاتوری  Cherry tomato، میوه‌ای گرد و کوچک است که گفته می‌شود حاصل ترکیب ژنتیکی گوجهٔ انگورکی و گوجه‌فرنگی اهلی است. اندازه این گوجه‌ها از یک بند انگشت تا اندازه توپ گلف متفاوت است و شکل آن‌ها می‌تواند کروی تا اندکی مستطیلی باشند. اگرچه گوجه گیلاسی معمولاً قرمز است اما در انواع دیگری مانند زرد، سبز و سیاه نیز وجود دارد.گوجه‌هایی که مستطیل‌تر هستند اغلب ویژگی‌های مشترکی با گوجه‌فرنگی آلویی دارند و با نام گوجه‌های انگوری شناخته می‌شوند.

گر شما دوست دارید گوجه فرنگی را در خانه پرورش دهید، ولی فضای محدودی دارید، پرورش آن در گلدان راه حل ایده آلی است. پرورش گوجه گیلاسی، با رشد جمع و جور و میوه‌های کوچکی که دارد یک تنوع عالی برای امتحان کردن است. این گونه گوجه فرنگی در رنگ‌های سیاه، قرمز و زرد تولید می‌شود. گوجه بسیار کوچک کمی کشیده اندازه زیتون و شکلی شبیه به آن دارد. گوجه زیتونی آبدار، گوشتی و طعم شیرین و جالب و منحصر بفردی دارد و همچنین از نظر اسیدی نسبت به گوجه‌های معمولی کمتر می‌باشد.

کاشت بذر این نوع گوجه‌ها بسیار ساده و مقرون به صرفه (با هر بذر می‌توانید چندین گوجه فرنگی تولید کنید) بوده و در هر فصلی از سال می‌توان کاشت، نور کافی، دما و شرایط را برایش مهیا کنید تا در هر جایی اعم از پاسیو، تراس، پشت پنجره و باغچه یا باغ خود بکارید تا لذت کاشت محصولی که با دستان خود کاشته اید، را ببرید.
گوجه گیلاسی، مانند گوجه‌های دیگر برای رشد نیاز به خاک حاصلخیز و زهکشی شده و PH بین ۶.۰ الی ۶.۸ دارد. گوجه گیلاسی، اگر ۸ ساعت یا بیشتر در روز زیر نور آفتاب باشد می‌تواند در گلدان به خوبی عمل بیاید، اما سایز و نوع گلدان گوجه گیلاسی نیز بسیار مهم است.

گوجه گیلاسی را در گلدان خانگی بکاریم

چگونه گوجه گیلاسی را در گلدان خانگی بکاریم

انتخاب  گلدان برای پرورش گوجه گیلاسی

گلدان‌های زیادی با اندازه‌ها و مواد مختلف وجود دارند. گلدان‌های رسی ارزان هستند، اما خاک رس متخلخل است و به سرعت در حرارت خشک می‌شود. پلاستیک نیز نسبتاً خشک است و در طول زمان ممکن است شکسته شود. بشکه‌های چوبی گزینه خوبی هستند، ولی خیلی سنگین می‌باشند. گلدان‌های گلی با لعاب شیشه‌ای یکی از بهترین انتخاب‌ها می‌باشد. زیرا به سرعت خشک نمی‌شوند و در سایزهای مختلفی هم وجود دارند. کیسه‌های پارچه ای پرورش گوجه فرنگی یک راه ارزان و خوب برای رشد گوجه فرنگی است.

در نظر گرفتن اندازه گلدان بیش از حد مهم است. گلدان مناسب برای پرورش گوجه گیلاسی باید دارای عمق حداقل ۳۰ سانتی متری باشد. این میزان عمق به ریشه‌های کشیده گوجه گیلاسی اجازه می دهد که به طرف پایین کشیده شوند تا برای رشد گوجه گیلاسی در گلدان شرایط مناسب را فراهم کنند. اگر عمق گلدان گوجه گیلاسی کم باشد گیاه نمی‌تواند ریشه‌های کشیده و مناسب برای حفاظت و رشد گیاه را داشته باشد. اگر عمق گلدان شما کم باشد، ریشه‌ها نزدیک به سطح رشد می‌کنند و سریع‌تر خشک می‌شوند و حتی اگر زود به زود به گیاه خود آب بدهید باز هم باعث کاهش رشد گوجه گیلاسی می‌شود.
خیلی از افراد تمایل دارند که گوجه گیلاسی را در گلدان‌های آویزان شده پرورش دهند. اگر شما نیز قصد انجام این کار را دارید، می‌بایست گلدانی را انتخاب کنید که حداقل ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر قطر داشته باشد در ضمن به میزان عمق گلدان نیز باید توجه داشته باشید. به هیچ وجه گلدانی را انتخاب نکنید که با وجود بزرگی قطر عمق کمی دارد، دقت به عمق کافی برای میزان مناسب خاک در پرورش گوجه گیلاسی بسیار مهم است.

نحوه کاشت گوجه گیلاسی

بذرها را در سینی نشا بکارید. بعد از این که گیاه به اندازه ۲۰ سانتیمتر بلند شد، آن را به گلدان منتقل کنید. نهال خود را در خانه ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرما بکارید. گوجه فرنگی به سرما حساس است، بنابراین صبر کنید تا آن‌ها را در طول روز زمانی که دمای هوا ۲۳ درجه سانتیگراد یا گرمتر است بکارید. کاشت نهال در یک روز ابری یا در شب هم امکان پذیر است. به خوبی به بوته‌های گوجه فرنگی آب دهید و مقداری کود هم به آن اضافه کنید. گلدان گوجه فرنگی خود را در یک ایوان آفتابی یا جایی که از بادهای تند محافظت می‌شود قرار دهید.

مراقبت از گوجه گیلاسی

شرایطی که گوجه فرنگی‌ها در باغ دارند را در گلدان نمی‌توان فراهم کرد. بنابراین گوجه گیلاسی شما به مراقبت بیشتری نیاز دارد. اول، آن‌ها را باید از درجه حرارت کم یا زیاد حفظ کنید. اگر آب و هوای بیرون سرد است، آن‌ها را به داخل خانه منتقل کنید. در آب و هوای بسیار گرم آن‌ها را در یک مکانی که سایه بیشتری دارند قرار دهید.
خاک ظرف به سرعت خشک می‌شود. دادن آب زیاد به گوجه‌ها باعث افتادن گل‌های گوجه فرنگی و جلوگیری از میوه دادن می‌شود. علاوه بر این، اگر شما اجازه دهید خاک خشک شود و سپس به آن آب بدهید، مشکلاتی مثل پوسیدگی پایان شکوفه یا ترک برداشتن میوه خواهید داشت. سعی کنید خاک را مرطوب نگه دارید. در گرمای تابستان هر روز به گلدان آب دهید تا مرطوب بماند اما هرگز خیس نشود. اگر شما نوعی از گوجه فرنگی که بوته جمع و جوری دارد را کشت می‌دهید، به داربست نیاز ندارد ولی اگر انواع بوته‌های بزرگتر را کشت می‌دهید باید برای آن داربست تهیه کنید. مواد مغذی از خاک گلدان رد می‌شود و باید هر دو هفته کود محلول با آب به گلدان داده شود. در هشت هفته شما گوجه فرنگی گیلاسی خوشمزه در گلدان خود خواهید داشت.

به نظر می‌رسد نخستین گوجه فرنگی پرورش‌یافته نوعی میوهٔ زردرنگ مشابه گوجه‌فرنگی گیلاسی بوده که توسط آزتک‌ها کشت می‌شده‌است.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار