چاپ کد خبر: 124405
2 آبان 1402

رونق خرید بدلیجات و نقره توسط عروس و دامادها بجای طلا در فارس

فعالان بازار سکه و طلا می گویند که قدرت خرید در حوزه طلا و سکه به شدت افت کرده است؛ به طوری که دیگر طلا جزو کالای اصلی خرید مردم نیست.

ایلنا نوشت:  طلا که در ماه‌های گذشته تقریبا روند ثابتی به خود گرفته بود یکباره و در عرض یک روز صعود غیر منتظره‌ای را تجربه کرد. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که شاید قیمت طلا در کوتاه مدت متاثر از جنگ فلسطین و اسرائیل روند صعودی داشته باشد اما در بلندمدت نیز احتمال اینکه این سیر صعودی ادامه دار باشد محتمل است، چراکه به‌ واسطه افزایش قیمت نفت نیز رشد قیمت طلا محتمل است.

افزایش قیمت این فلز زرد باعث شده تا سازندگان به فکر این بیفتند تا مصنوعاتی تولید کرده که به لحاظ وزنی، پایین باشد؛ از سوی دیگر مردم کم کم به سمت بدلیجات رفته‌اند و در مواقعی به خرید نقره روی آورده‌اند چرا که مانند طلای سفید و همان شکل و ظاهر را دارد.

توان خرید طلا کم شده است

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با بیان اینکه بازار طلا فروشی در شیراز طی یک ماه گذشته در رکود به سر می‌برد، می‌گوید: کاهش قدرت و توان خرید مردم باعث شده تا طلا از سبد خرید خانوارها خارج شود.

محمد زرین مهر  با اشاره به اینکه افزایش قیمت طلا سبب شده تا مردم توان خرید طلا را از دست بدهند، می‌افزاید: طلا از گذشته تاکنون به عنوان پس‌انداز برای خانوارها مد نظر بوده است اما در چند ماه گذشته توان خرید این کالا برای خانوارها وجود ندارند.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در ادامه با اشاره به اینکه بازار طلا فروشی شیراز دیگر جانی ندارد، ادامه می‌دهد: در حال حاضر مردم با هدف تبدیل سرمایه و پولی که در اختیار دارند به خرید طلای آب شده و سکه رو می‌آورند که این مهم سبب می‌شود تا طلا فروشان و تولید کنندگان طلا متضرر شوند.

زرین مهر می‌گوید: وضعیت بد اقتصادی باعث شده تا از هر ۱۰ مشتری در بازار طلا فروشی در شیراز ۹ مشتری به دنبال خرید طلا دست دوم باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز یادآور می‌شود: بسیاری از شهروندان در ۵ الی ۶ ماه گذشته سرمایه های‌شان را به سکه و طلا تبدیل می‌کردند اما این رویه به شدت کاهش یافته و نزدیک به متوقف شدن است.

تاثیر جنگ بر نرخ جهانی طلا

زرین مهر با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر گرم طلا حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، می‌گوید: قیمت هر انس جهانی از آغاز جنگ حماس و رژیم صهیونیستی افزایش پیدا کرده است که این مهم سبب شده تا نرخ جهانی طلا گران شود و در نهایت قیمت دلار از ۴۸ هزار تومان به بیش از ۵۰ هزار تومان برسد.

وی با بیان اینکه قیمت سکه به ۲۹ میلیون تومان رسید و نسبت به دو هفته گذشته حدود دو میلیون تومان افزایش یافته است، می‌افزاید: شوربختانه در حال حاضر جوانان و عروس و داماد ها هم از خرید طلا خیلی استقبال نمی‌کنند و تنها به خرید یک حلقه ساده اکتفا می‌کنند.

عروس و داماد ها توان خرید طلا را ندارند

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در ادامه با اشاره به اینکه عروس و داماد‌ها توان خرید طلا را نسبت به گذشته ندارند، می‌گوید: تنها تعداد معدودی از عروس و داماد ها توانایی خرید سرویس طلا را دارند.


جهت مطالعه بیشتر:

چرا همسرم تمایل به رابطه جنسی ندارد؟

این غذای پرطرفدار انگلیسی را امتحان کنید| فیش اند چیپس +طرزتهیه

تفاوت چسب سیلیکون و چسب آکواریوم که هنگام خرید باید بدانید


زرین مهر با اشاره به اینکه ادامه روند رکود اقتصادی باعث ریزش شدید مغازه‌های طلا فروشی در شیراز می‌شود، ادامه می‌دهد: طولانی شدن این مهم باعث می‌شود تا بسیاری از مغازه داران طلا فروشی به ناچار به دیگر مشاغل رو بیاورند و از این حرفه مهاجرت کنند.

وی با بیان اینکه مردم همواره در فصل زمستان از خرید طلا خیلی استقبال نمی‌کنند، می‌گوید: ثابت ماندن قیمت طلا باعث می‌شود تا مردم دیگر امیدی به افزایش قیمت این کالا نداشته باشند و از خرید آن دست بکشند.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با اشاره به اینکه افزایش قیمت دلار باعث گرانی طلا هم می‌شود، می‌گوید: بی شک نرخ دلار ارتباط مستقیمی با قیمت طلا دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار