چاپ کد خبر: 90473
1 مرداد 1401

رونمایی از ” اورتور ” هواپیمای مسافربری فراصوت جدید

شرکت «بوم سوپرسونیک» از هواپیمای جدید خود رونمایی کرده که یک هواپیمای فوق سریع شبیه به کنکورد است. این استارت‌اپ آمریکایی امیدوار است هواپیمای جدید پروازها را متحول کند و زمان سفرها بر فراز اقیانوس اطلس را به نصف کاهش دهد.

به گزارش اول فارس ، این هواپیما با نام «اورتور» که «پسر کنکورد» نامید می‌شود، می‌تواند بین ۶۵ تا ۸۰ مسافر کلاس بیزینس (business class) را با سرعت دو برابر هواپیماهای امروزی جابه‌جا کند.این شرکت می‌گوید که آخرین مدل هواپیمای آن‌ها، زمان پرواز از نیویورک به لندن را به تنها ۳.۵ ساعت و لس‌آنجلس به سیدنی را به کمی بیش از هشت ساعت کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، شرکت «بوم سوپرسونیک» می‌گوید این هواپیما از قرار معلوم با سوخت ۱۰۰ درصد پایدار هوانوردی پرواز می‌کند و با سرعت ۱.۷ ماخ بر روی آب و کمی کمتر از یک ماخ روی زمین حرکت می‌کند. عدد ماخ نسبت سرعت شی در یک سیال به سرعت صوت در همان سیال است.

کتی ساویت، رئیس و مدیر ارشد بازرگانی شرکت «بوم سوپرسونیک» در نمایشگاه هوایی فارن‌بورو به رویترز گفت: «به دلیل برخی تصورات از کنکورد، در حالی که طراحی زیبا داشت و فوق‌العاده سریع بود اما از نظر زیست محیطی و اقتصادی مناسب نبود ایده ساخت این هواپیما پیش روی ما قرار گرفت.»

وی افزود: «از روز اول ما به این نتیجه رسیدیم که سه اصل اصلی طراحی سرعت، ایمنی و از همه مهمتر پایداری است.»

وی تصریح کرد که منظور آن‌ها از پایداری این است که «اورتور» بتواند با کربن خنثی پرواز کند و سطح سر و صدایی را که کنکورد داشت کاهش دهد.

تصویری از این هواپیماBoom Supersonic

این شرکت در نظر دارد نخستین پرواز این هواپیما در سال ۲۰۲۶ انجام شود. آن‌ها در انتظار صدور گواهینامه هستند و امیدوارند که پروازهای تجاری را در سال ۲۰۲۹ به راه بیاندازند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار