چاپ      کد خبر: 47579
21 اسفند 1399

رژیم غذایی روزانه خود را این گونه غنی کنید

به گزارش اول فارس به نقل از رویستا سالودکوموا، داشتن رژیم غذایی سالم همواره یکی از دغدغه‌های انسان‌ها بوده است. یکی از تفکرات اشتباهی که در میان عموم مردم رایج بوده این است که غذا‌های سالم بخارپز، بدمزه، و بدون نمک و روغن هستند.

این در حالی است که افراد می‌توانند یک رژیم غذایی سالم و در عین حال، دل چسب داشته باشند. می‌توانید به راحتی وعده‌های غذایی خود را با مواد مختلف غنی کرده و علاوه بر تامین نیاز‌های اساسی بدن، از خوردن غذا لذت ببرید.

بهترین اقداماتی که می‌توانید در راستای غنی سازی وعده‌های غذایی خود از منظر متخصصان تغذیه انجام دهید شامل موارد ذیل می‌شود:

۱- از سالاد به عنوان وعده اصلی استفاده کنید: تحقیقات نشان داده است مصرف سالاد حاوی سبزیجات با برگ‌های سبز (مانند کاهو و اسفناج)، همراه با غلات کامل مانند کینوآ، بهترین منبع تامین کننده نیاز‌های بدن به منیزیم، آهن و ویتامین B است. می‌توانید به این سالاد کمی برنج قهوه‌ای نیز اضافه کنید.

۲- به وعده‌های غذایی خود کمی میوه بیافزایید: مواد مغذی که در گیاهان وجود دارد می‌تواند باعث تندرستی و سلامت بدن شود. از این رو، سعی کنید به وعده‌های غذایی خود کمی میوه اضافه کنید. همچنین میوه‌ها می‌توانند باعث رنگ بندی و زیبایی وعده‌هایی غذایی به ویژه برای افزایش اشتها در کودکان شوند. ترکیب انبه، کاهو و آواکادو و میوه‌های دیگر در این زمینه توصیه می‌شود.

۳- مصرف حبوبات را فراموش نکنید: تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان داده است حبوبات تنها تامین کربوهیدارت بدن نیست و این گروه غذایی خواص بی شماری برای بدن دارد. برای مثال، حبوبات دارای سطح بالایی از پلی فنول‌ها است. پلی فنول‌ها ریزمغذی‌هایی هستند که خود از آنتی اکسیدان‌های مختلف تشکیل شده اند و مصرف آن‌ها تضمین کننده سلامت قلب و عروق است. تحقیقات متعدد نشان داده است مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

۴- خواص بی نظیر دانه‌های مغذی و آجیل: بهتر است سالاد خود را با دانه‌های مغذی و آجیل غنی سازی کنید. گردو، آجیل، میوه‌های خشک شده، دانه‌هایی مانند تخم آفتاب گردان و تخم کتان از مواردی است که می‌توانید به سالاد خود بیافزایید.

در پایان باید تاکید کرد در کنار داشتن رژیم غذایی سالم و غنی شده، داشتن تحرک کافی و ورزش مستمر از دیگر عوامل تاثیر گذار در شادابی و تندرستی بدن است. سعی کنید دست‌کم دو بار در هفته ورزش کنید؛ همچنین با انجام اقداماتی ساده می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را افزایش دهید، برای مثال کمتر از خودرو استفاده کرده و بکوشید دستکم بخشی از مسافت محیط کار تا منزل را پیاده روی کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار