چاپ کد خبر: 144515
8 خرداد 1403

رژیم یخ چیست و چه تاثیری بر چربی سوزی دارد؟

رژیم یخ، که به انگلیسی به آن “Ice Diet” می‌گویند، یک روش جدید برای لاغری است و طرفداران خاص خود را دارد. ایده اصلی این رژیم حول این باور می‌چرخد که خوردن یخ می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، چرا که بدن برای ذوب کردن یخ و رساندن آن به دمای بدن انرژی مصرف می‌کند.

طرفداران این رژیم معتقدند که این فرایند می‌تواند به افزایش میزان سوخت و ساز بدن و در نتیجه، افزایش میزان کالری سوزانده شده کمک کند. برخی حتی بر این باور هستند که خوردن یخ می‌تواند به سرکوب اشتها نیز کمک کند. در این مقاله اول فارس قصد داریم درباره مزایا و معایب رژیم یخ صحبت کنیم.

رژیم یخ چیست و چه تاثیری بر چربی سوزی دارد؟

رژیم یخ چیست و چه تاثیری بر چربی سوزی دارد؟

رژیم یخ در شبکه‌های اجتماعی خیلی معروف شده است و خیلی‌ها درباره این سبک رژیم‌ صحبت می‌کنند. این روش لاغری ادعا دارد اگر یخ بخورید، دمای بدنتان کاهش یافته و در نتیجه بدن شما برای گرم کردن به سراغ چربی‌ها می‌رود و آن‌ها را می‌سوزاند. افرادی که این رژیم را امتحان می‌کنند، هر شب قبل از رفتن به رختخواب، یک لیوان آب یخ می‌‌خورند. برخی از آن‌ها یک مکمل به اسم آلپیلین هم مصرف می‌کنند که ادعا می‌شود از گیاهان کوه‌های آلپ درست شده است.

افرادی که این رژیم را توصیه می‌کنند به شما قول می‌دهند که بدون رژیم غذایی خاصی یا ورزش، می‌توانید چربی‌های دور شکم و پهلو خود را آب کنید و به تناسب اندام برسید. اما سوال اینجاست که آیا واقعاً تاثیر گذار است و این حرف‌ها علمی هستند؟ این روزها این ادعاها درباره رژیم یخ بسیار مورد بحث قرار گرفته است و برخی از متخصصان تغذیه آن را رد می‌کنند. البته طرفدارانی هم دارد که در ادامه هم مزایا و هم معایب آن را بررسی خواهیم کرد.

چه شواهد علمی برای رژیم یخ وجود دارد؟

تا به حال شواهد علمی مستقیمی که اثربخشی رژیم “یخ” یا همان “Ice Diet” را به عنوان یک روش برای کاهش وزن تأیید کند، وجود ندارد. در برخی منابع محدود ادعا شده که این رژیم یک رویکرد نوین است و در صورتی که فرد کالری دریافتی خود را کاهش دهد (یعنی انرژی کمتری نسبت به میزان سوزانده شده دریافت کند) به کاهش وزن منجر شود. با این حال، بیشتر متخصصان تغذیه و کارشناسان سلامت نظر مثبتی نسبت به این روش ندارند و معتقدند که شواهد علمی برای پشتیبانی از ادعاهای مربوط به اثربخشی رژیم یخ برای کاهش وزن کافی نیست.

به طور خلاصه، توصیه می‌شود قبل از شروع هرگونه رژیم غذایی جدید، به ویژه رژیم‌هایی که ادعاهای بی‌اساس دارند، با یک متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید. در غیر این صورت ممکن است با یک رژیم اشتباه به بدن خود آسیب بزنید.

رژیم یخ چه فوایدی دارد؟

رژیم یخ، که برخی افراد به عنوان یک روش کاهش وزن معرفی می‌کنند، مزایای احتمالی زیادی ندارد و بیشتر یک تئوری است تا یک روش علمی ثابت شده. این رژیم بر اساس این فرض است که مصرف یخ می‌تواند باعث افزایش متابولیسم شود چرا که بدن برای ذوب کردن یخ و گرم کردن آن با دمای بدن انرژی مصرف می‌کند. با این حال، میزان کالری که بدن برای ذوب کردن یخ مصرف می‌کند بسیار ناچیز است و تقریباً نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش وزن داشته باشد. در واقع، هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد مصرف یخ به تنهایی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. با این حال خوردن یخ نه به صورت رژیم، بلکه مصرف کمتر آن مزایای زیر را دارد:

 •  باعث تازگی دهان و بوی خوش دهان می‌شود.
 • باعث کاهش تشنگی و افزایش مصرف آب شود که برای سلامت بدن مفید است.
 • می‌تواند باعث کاهش التهاب و خونریزی لثه‌ها شود.
 • باعث کاهش درد و التهاب در حالت‌هایی مانند سوختگی، زخم، گاز معده و میگرن می‌شود.
 • استرس و اضطراب را کمی کاهش می‌دهد

بررسی عوارض و معایب رژیم یخ

برخی ادعا می‌کنند که این رژیم می‌تواند به کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز کمک کند، در واقع ممکن است معایب و خطراتی داشته باشد که بهتر است قبل از امتحان کردن آن در نظر بگیرید. در حقیقت خیلی از محققان معتقدند این رژیم عوارضی که دارد بسیار بیشتر از مزایای آن است و باعث به خطر افتادن سلامتی افراد می‌شود. در ادامه چند مورد از عوارض احتمالی این رژیم را بررسی می‌کنیم:

 1. تأثیر کم بر متابولیسم: میزان کالری که بدن برای گرم کردن یخ مصرف می‌کند بسیار کم است و احتمالا تأثیر قابل توجهی بر کاهش وزن نخواهد داشت.
 2. آسیب به دندان‌ها: جویدن یخ می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند و باعث ساییدگی مینای دندان، شکستگی یا ترک خوردگی دندان‌ها شود.
 3. مشکلات گوارشی: خوردن یخ ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شود، مانند درد معده یا گرفتگی‌های شکمی، به ویژه اگر به مقدار زیاد مصرف شود.
 4. مشکلات حلق و گلو: مصرف بیش از حد یخ می‌تواند به حلق و گلو آسیب برساند و باعث گلودرد یا سایر مشکلات شود.
 5. کمبود مواد مغذی: تکیه بر یخ به عنوان یک استراتژی کاهش وزن می‌تواند باعث کمبود مواد مغذی شود، چرا که یخ هیچ ارزش غذایی ندارد.
 6. افزایش حساسیت به سرما: مصرف مداوم یخ ممکن است باعث افزایش حساسیت بدن به سرما شود و در نتیجه، فرد را بیشتر مستعد سرماخوردگی کند.

این رژیم برای چه کسانی مناسب است؟

رژیم یخ، که بر اساس مصرف یخ برای کاهش وزن طراحی شده، همانطور که گفتیم یک روش معتبر و توصیه شده برای کاهش وزن نیست و هیچ شواهد علمی قوی‌ برای اثبات تاثیر این رژیم وجود ندارد. بنابراین، می‌توان گفت که رژیم یخ برای هیچ کس مناسب نیست. اگر به دنبال رژیم‌های کاهش وزن هستید، بهتر است از روش‌های سالم‌تر و علمی‌تری استفاده کنید که شامل مصرف متعادل کالری، داشتن یک رژیم غذایی متنوع و مغذی و ورزش منظم است. به صورت کلی افرادی که تحت نظر پزشک تغذیه سالم دارند و ورزش می‌کنند، کاهش وزن درست‌تر و اصولی‌تری تجربه خواهند کرد. دوری از رژیم‌های اشتباه و انجام این روش‌های اصولی به شما کمک می‌کنند تا به تدریج و پایدارتر وزن کم کنید و سلامتی خود را بهبود ببخشید.

بیشتر بخوانید:

خوردن پوست میوه‌ها برای سلامتی ضرر دارند یا فایده؟

سخن پایانی

در این مطلب درباره رژیم یخ و مزایا و معایب آن صحبت کردیم و متوجه شدیم که پایه علمی ندارد. در پایان توصیه می‌کنیم که برای کاهش وزن اصولی به سراغ روش‌های اثبات شده و سالم مانند مصرف کمتر کالری، خوردن غذاهای سرشار از مواد مغذی و افزایش فعالیت بدنی بروید و از رژیم‌های سریع و غیرعلمی مانند رژیم یخ دوری کنید. زیرا هنوز دلایل محکم علمی وجود ندارد که نشان دهند این نوع رژیم می‌تواند به سلامت بدن شما کمک کند.

مخالفان این سبک از رژیم خیلی بیشتر از موافقان آن هستند. روش‌های اصولی‌تر و بهتری برای لاغری وجود دارد که می‌توانید سراغ آن موارد بروید.منبع:دیجی کالا مگ

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار