چاپ کد خبر: 109042
26 فروردین 1402

زایش نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در جنگل خلیل بیگ ارسنجان

نخستین گوساله زرد ایرانی در سال ۱۴۰۲ در سایت پرورش و نگهداری گوزن زرد شهرستان ارسنجان متولد شد ، تولد گوزن زرد ایرانی در این پهنه نگهداری این گونه حیات وحش نوید بخش شرایط مناسب برای زیست گوزن زرد در شهرستان ارسنجان است.

گوزن زرد ایرانی
به گزارش اول فارس به نقل از  روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس ، حسن ابراهیمی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان با اعلام این خبر اظهار داشت : همه تمهیدات لازم برای فراهم شدن شرایط امن و ایمن زیست گوزن زرد ایرانی در سایت ارسنجان پیش بینی شده است.

ابراهیمی ، با اشاره به اینکه سایت احیاء و تکثیر گوزن زرد ایرانی در ارسنجان این روزها زیستگاهی مناسب برای این دسته از حیوانات و حیات وحش است افزود: سایت احیا، تکثیر و پرورش گوزن زرد به مساحت حدود ۳۰۰ هکتار در ۸ کیلومتری شرق شهر ارسنجان در جنگل خلیل بیگ واقع شده و زیستگاهی مناسب برای پرورش گونه گوزن زرد است.

وی اضافه کرد : گوزن زرد ایرانی از نظر حفاظتی از سوی سازمان بین المللی حیات وحش جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض اعلام شده و در سالهای گذشته با ایجاد شرایط امن و ایمن در پهنه زیست محیطی نگهداری گوزن زرد در این شرایط جمعیت این گونه کمیاب رو به فزونی است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان خاطر نشان کرد : تعداد گوزن زرد در این سایت به دلیل نبود تعارضات از جمله گونه پلنگ، فراهم شدن امنیت، تغذیه و توزیع علوفه در فصول خشک سال، پایش و گشت و کنترل و مدیریت بهینه، رشد نسبتا مطلوب و خوبی داشته است.

به گفته ابراهیمی، سایت احیا، تکثیر و پرورش گوزن از سال ۹۰ با تعداد ۷ راس گوزن زرد فعالیت خود را شروع کرد و اکنون یکی از سایت های موفق کشور در زادآوری این گونه منحصر بفرد است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ارسنجان گفت: امنیت و پویایی یکی از شاخصه های منحصر بفرد این سایت در بین سایر سایت های احیا و پرورش کشور و به عنوان سایت مولد در نظر گرفته شده است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار