چاپ کد خبر: 53441
20 اردیبهشت 1400

زنگ خطر تشدید شیوع دوباره کرونا در فارس / زمان تزریق افراد زیر ۸۰ سال

به گزارش اول فارس از شیراز، دکتر «سید روح الله حسینی» اعلام کرد: بستری ۲۹۶ بیمار جدید مثبت و مشکوک دارای علایم در روز گذشته در بیمارستان های استان، زنگ خطر جدی را در استان به صدا درآورد و برون رفت از این شرایط حساس، نیاز به مشارکت همگانی دارد.

دکتر حسینی

او با اشاره به بستری ۲۹۶ بیمار جدید مثبت و مشکوک دارای علایم در روز گذشته، مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را هزار و ۹۴۹ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۲۸۹ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

این مقام مسوول در دانشگاه اظهار کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۸۶۱ هزار و ۲۲۸ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۵۰ هزار و ۱۷۲ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۹۷ هزار و ۴۶۴ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۴ هزار و ۱۴۱ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۶۴ هزار و ۳۱۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه همچنین از بهبودی ۲۳۸ هزار و ۹۸۷ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

از دست دادن ۴۲۶۰ هم استانی از ابتدای شیوع کرونا

او در ادامه با اعلام جان باختن ۲۲ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جانباختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را چهار هزار و ۲۶۰ نفر اعلام کرد.

دکتر حسینی تاکید کرد: برای کنترل و مدیریت بیماری کووید۱۹ در این شرایط حساس، رعایت نکات زیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است:

۱- افراد دارای علائم بیماری کووید۱۹ به پزشک مراجعه کنند و از تاخیر در این امر بپرهیزند.

۲- لازم است افراد مبتلا به بیماری کووید۱۹ که در منزل تحت مراقبت هستند، شرایط کامل قرنطینه را برای جلوگیری از انتقال این بیماری به دیگر اعضای خانواده رعایت کنند.

۳- لازم است همه افراد جامعه پروتکل های بهداشتی در زمینه جلوگیری از ابتلا به کروناویروس را جدی بگیرند و از ساده انگاری این بیماری بپرهیزند.

واکسیناسیون در گروه های زیر ۸۰ سال هنوز آغاز نشده است!

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با بیان اینکه واکسیناسیون کووید۱۹ همچنان در گروه بالای ۸۰ سال انجام می شود گفت: به محض آغاز واکسیناسیون برای دیگر گروه های سنی، موضوع در رسانه های رسمی اطلاع رسانی می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «سید روح اله حسینی» افزود: استان فارس دارای بیش از ۸۰ هزار جمعیت بالای ۸۰ سال است و کار واکسیناسیون این گروه هم اکنون با سرعت بالایی در حال انجام است.

او اعلام کرد: پیش از آغاز واکسیناسیون در این گروه، در منابع رسمی مانند پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به نشانی اینترنتی sums.ac.ir، وزارت بهداشت و صدا و سیمای ملی اطلاع رسانی لازم برای نام نویسی و ثبت اطلاعات افراد انجام می شود.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز سامانه رسمی برای ثبت اطلاعات افراد را salamat.gov.ir معرفی کرد و ادامه داد: در حال حاضر به دلیل پایان نیافتن گروه بالای ۸۰ سال، ثبت اطلاعات دیگر گروه ها ممکن نیست و به زودی در این زمینه اطلاع رسانی می شود.

دکتر حسینی اظهار کرد: آغاز واکسیناسیون عمومی علیه کرونا، با موجی از امید در کشور همراه بود و امیدواریم با سرعت هرچه بیشتر تداوم داشته باشد؛ اما در شرایط کنونی نیز لازم است اخبار این حوزه تنها از منابع رسمی دنبال شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه یادآور شد: متاسفانه در طی روزهای اخیر شاهد هستیم انتشار برخی مطالب خلاف واقعیت در فضای مجازی از سوی افراد سودجو موجب سردرگمی عمومی در این زمینه و مراجعه خانواده ها و سالمندان گروه های سنی پایین تر برای دریافت واکسن شده است که تنها اختلال در این فرآیند و کند شدن روند اجرای واکسیناسیون را به همراه داشته است.

او تاکید کرد: اینگونه اقدامات سودجویانه با سوء استفاده از شرایط کنونی جامعه، موجب تشویش اذهان عمومی شده و به دلیل ایجاد سردرگمی برای خانواده ها و سالمندان، از طریق مراجع رسمی، مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد. 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار