• 13 / تیر 1402 / 16:38
  • شناسه خبر : 115854

ادعای هولناک در باره سیل استهبان که یکسال پیش ۲۳ نفر را کُشت !

رئیس اسبق سازمان هواشناسی می گوید: سازمان هواشناسی باید به این پرسش پاسخ دهد که اصل ماجرای نامه “جهرم” چیست و چرا رئیس این سازمان فقط برای شهر جهرم با وزارت نیرو مکاتبه کرده است.


خبرگزاری تسنیم:چند روز پس از انتشار گزارش دستکاری در داده‌ها و آمار سازمان هواشناسی و نامه رئیس سازمان هواشناسی به وزارت نیرو درباره تغییر درجه حرارت تر شهرستان جهرم در استان فارس، روابط عمومی این سازمان در پاسخی گزارش منتشر شده را تکذیب کرد. نکته جالب توجه در پاسخ سازمان هواشناسی این است که هیچ اشاره‌ای به نامه‌نگاری مردادماه سال گذشته رئیس سازمان هواشناسی با مدیرعامل توانیر نشده است.

روابط عمومی سازمان هواشناسی بدون آنکه درباره مکاتبه مذکور توضیحی دهد، کلیات را تکذیب کرده است. اما ماجرای نامه “جهرم” چیست؟ چرا رئیس سازمان هواشناسی فقط برای این شهر استان فارس درجه حرارت تر را تغییر داده است؟ چند پرسش در این رابطه مطرح شده و برخی مسئولان اسبق این نوع مکاتبه را در نوع خود غیرمعمول ارزیابی می‌کنند.

بهرام صناعی رئیس اسبق سازمان هواشناسی با اشاره به مسائل پیش‌آمده در رابطه نامه رئیس سازمان هواشناسی به وزارت نیرو می‌گوید: در دوره اخیر مدیریت سازمان هواشناسی  اشتباهاتی در خصوص پیش‌بینی هواشناسی صورت گرفته است؛ برای نمونه می‌توان به سیل استهبان اواخر تیرماه سال گذشته اشاره کرد که باعث شده تعدادی از هموطنان جان خود را از دست داده و خسارت‌های مالی فراوانی را به همراه داشت.

وی با یادآوری اینکه سازمان هواشناسی برای این سیل هشدار صادر نکرده بود، افزود: این سازمان تنها برای جنوب شرق استان فارس هشدار سطح زرد صادر کرده بود که ارتباطی به استهبان نداشت.

وی با یادآور این‌که اسناد و مدارک سازمان هواشناسی نشان می دهد که که هیچ اطلاعیه و اخطاری برای سیل استهبان صادر نشده بود، گفت: تصویر راداری هواشناسی فارس نشان می‌داد که یک سامانه بارشی روی استهبان شکل گرفته اما به آن توجه نشده و آنرا از روی سیستم حذف کرده بودند تا کسی متوجه آن نشود!

رئیس اسبق سازمان هواشناسی کشور با اشاره به این‌که نهادهای نظارتی این تخلف را به رئیس‌جمهوری گزارش کرده بودند، تاکید کرد: سازمان هواشناسی یکی از سازمان‌های تخصصی است که فعالیت کاری آن با پول و سیاست ارتباطی ندارد و جزو سالم‌ترین سازمان‌های کشور است.

صناعی با بیان این‌که مهم‌ترین سرمایه سازمان هواشناسی نیروی انسانی آن است، اضافه کرد:‌ کارکنان این سازمان به‌عنوان دیده‌بان هواشناسی در حاشیه شهرها و خارج از شهرها داده‌های هواشناسی را استخراج کرده که از این اطلاعات هم در داخل استفاده می‌شود و هم این‌که در اختیار مراکز جهانی قرار می‌گیرد.

وی در ادامه به ماجرای تغییر داده و اطلاعات دما و حرارت تر جهرم اشاره کرد و با بیان این‌که این یک اتفاق غیرموعمول بوده است، اظهار کرد: رئیس سازمان هواشناسی برای جهرم با وزارت نیرو مکاتبه کرده است، حال این سئوال مطرح می شود که چرا فقط برای این منطقه نامه‌نگاری صورت گرفته است؟ چنانچه این تغییر در حرارت تر جدید است چرا فقط برای جهرم اصلاح شده است. چرا در طبقه‌بندی جدید جهرم در حد دو استان ساحلی هرمزگان و بوشهر با گرمای بیش از حدو و رطوبت بالا دیده شده است؟

وی با طرح این پرسش که باید دید واقعا چه اتفاقی روی داده به پاسخ سازمان هواشناسی به خبر منتشر شده اشاره کرد و گفت:سازمان هواشناسی کلیات را تکذیب کرده و با پرداختن به بدیهیات به ماهیت موضوع که مکاتبه رئیس سازمان هواشناسی با مدیرعامل توانیر بوده هیچ اشاره‌ای نکرده است. این سازمان باید دلیل این کار را توضیح دهد.

رئیس اسبق سازمان هواشناسی با تاکید بر این‌که آمار و داده‌های نامه رئیس سازمان هواشناسی با داده‌های سازمان هواشناسی همخوانی ندارد، افزود: سازمان هواشناسی باید دلیل این ناهمخوانی را توضیح دهد، این‌که چه شده که برای جهرم چند کمیت به‌صورت واضح که روی شرایط اقیلمی و یارانه‌های دولتی اثرگذار است، تغییر کرده است.

صناعی با تاکید بر این‌که این اقدام رئیس سازمان هواشناسی زحمات همکاران سازمان را زیرسئوال برده است، اظهار کرد: سازمان هواشناسی باید به این پرسش پاسخ دهد که اصل ماجرای نامه “جهرم” چیست؟ اگر سهوا اشتباهی صورت گرفته مجددا باید با وزارت نیرو مکاتبه شده و بگویند اشتباه شده است.

غارت گنجینه بزرگ از مقبره شاهان پیشا هخامنشی در بیضای فارس + ویدیو

مُچ تعمیرگاهی که قطعات خودرو شیرازی ها را می دزدید گرفته شد

سریعا از مطالب و اخبار اول فارس آگاه شوید

 ورود به کانال تلگرام 

 ورود به کانال واتساپ 

 ورود به کانال ایتا

 ورود به کانال سروش 

ورود به کانال روبیکا

مطالب مرتبط

از روز یکشنبه هوا ۲ الی ۳ درجه گرمتر می‌شود/احتمال بارندگی تابستانه در برخی استانها

آخرین وضعیت آب و هوا :افزایش دمای هوا از روز یکشنبه در بیشتر نقاط کشور

میانگین بارندگی پربارش‌ترین استان کشور ۱۱۰ میلی‌متر کمتر از نرمال است

نظرات