چاپ کد خبر: 122344
7 مهر 1402

عکس یادگاری سربازان وظیفه تیپ ۵۵ هوابرد شیراز ۵۸ سال پیش

در این گزارش راجع به تیپ ۵۵ هوابرد شیراز بیشتر می خوانید

عکس یادگاری تیپ 55 هوابرد شیراز

عکس یادگاری جمعی از سربازان وظیفه تیپ ۵۵ هوابرد شیراز در سال ۱۳۴۴ است.

تیپ ۵۵ هوابرد یا تیپ ۵۵ هوابرد شیراز یگان ویژه هوابرد نیروی زمینی ارتش ایران است، که پادگان‌های آن در استان فارس مستقر می‌باشند و قرارگاه مرکزی آن در شهر شیراز قرار دارد.

این یگان در سال ۱۳۴۲ توسط ارتش  ایران تشکیل شد و در ابتدا تیپ ۲۵ شاهین نام داشت. تیپ ۵۵ هوابرد در خلال جنگ ایران و عراق، از یگان‌های عمل‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران بود و در عملیات‌های ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، خیبر، قادر و والفجر ۸ شرکت داشت.

تیپ 55 هوابرد

از سال ۱۳۴۲ لزوم وجود یگان ویژه هوابرد، در نیروی زمینی  ایران، به منظور تأمین نیروی احتیاط محرک، که بتواند در میدان رزم، جهت انجام مأموریت‌های تاکتیکی و استراتژیکی وارد عمل شود و مأموریت نیروها را تسهیل نماید، احساس گردید. به همین منظور در سال ۱۳۴۲ دو گردان پیاده هوابرد، به نام‌های گردان ۰۱ و گردان ۰۲ در ارتش  ایران تشکیل شد، که در آغاز فعالیت، هر دو پادگان در شهر تهران مستقر شدند. این یگان‌ها در سال ۱۳۴۴ به هنگ ۱۹ سوار ملحق شدند و با انتقال پادگان آنها به شیراز، فعالیت خود را در قالب گردان ۳۰۱ و گردان ۳۰۲ ادامه دادند. یک سال بعد، یک گردان پیاده نیز در کنار ۲ گردان قبلی شکل گرفت و با الحاق یک گردان توپخانه ۱۰۵ از مرکز آموزش توپخانه، تشکیل یک تیپ را داد، که تیپ ۲۵ شاهین نام گرفت و یکی از تیپ‌های لشکر مختلط هوابرد فارس محسوب می‌شد.

تیپ 55 هوابرد

نشان سه ستاره هوابرد، با خوشه طلایی، مخصوص پرسنل استاد چتربازی دارای بیش‌از ۱۵۰ پرش موفق

پس از انحلال لشکر مختلط فارس، تیپ ۲۵ شاهین تغییر نام یافت و بر حسب نیاز یک گردان پشتیبانی و گروهان‌های مستقل نیز به آن اضافه گردید. در این زمان تیپ دارای ۳ گردان پیاده هوابرد، یک گردان توپخانه ۱۰۵، یک گروهان شناسایی، یک گردان پشتیبانی و یک گروهان قرارگاه و خدمات بود. در سال ۱۳۵۵ پس از انحلال تیپ ۶۵ هوابرد، ۲ گردان به نام‌های ۱۰۱ و ۱۴۶ به تیپ ۵۵ هوابرد منتقل شدند. با آغاز جنگ ایران و عراق، بر حسب نیاز عملیاتی، ۳ گردان قدس ۱۹۱۲، ۱۹۲۱ و ۱۹۲۴ در این تیپ تشکیل شد، که در سال ۱۳۶۵ به گردان‌های ۷۵۳، ۷۵۴ و ۷۹۶ تکاور تبدیل شدند.

در سال ۱۳۶۶ گردان ۷۹۶ تکاور جهت تکمیل سازمان تیپ ۳۵ تکاور، به آن یگان اختصاص داده شد و گردان‌های ۷۵۳ و ۷۵۴ تکاور نیز در سال ۱۳۷۰ جهت تکمیل سازمان لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار، از تیپ ۵۵ جدا گردید و به لشکر ۵۸ تکاور اختصاص داده شد. در سال ۱۳۶۴ گردان آموزشی ۱۲ تشکیل و به سازمان تیپ اضافه گردید.

تیپ ۵۵ هوابرد دارای ۲ پادگان در شیراز، در محدوده چهارراه هوابرد و بنفشه و یک یگان نظامی در بخش سیاخ دارنگون مستقر در جاده شیراز-کازرون می‌باشد. کلیه پرسنل ارتش برای طی دوره‌های چتربازی به تیپ ۵۵ هوابرد اعزام می‌گردند و در کمیته آموزش‌های هوابرد که روبروی پادگان می‌باشد، آموزش‌های ابتدایی و تخصصی را می‌گذرانند. تیپ ۵۵ هوابرد جزو معدود یگان‌های ارتشی خارج از تهران می‌باشد، که برای رژه ۲۹ فروردین و ۳۱ شهریورماه هر سال، با چتر برای رژه به تهران اعزام می‌شوند.

تصاویر قدیمی خودتون خود را از طریق تلگرام ، واتساپ ،ایتا ، بله یا روبیکا شماره ۰۹۱۷۴۱۰۳۰۹۸  یا ایمیل avalfars@gmail.com برای ما ارسال کنید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

کاوه قایدی جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۵

افتخار است خدمت کردن در این تیپ . من در گردان پشتیبانی بودم یاد فرمانده مون بخیر سرهنگ اردنانس احمد رضا کیانیا .
پدر بنده هم در این تیپ خدمت کرد سال ۵۵ اون موقع فرمانده تیپ سرتیپ علی اکبر یزدجردی بود .روحش شاد

ناشناس جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۱

عکس افسران تیپ ۵۵ هوابرد شیراز را قبل از انقلاب وبعد از انقلاب را نیز به نمایش بگذارید
تیمسار منو چهر خسرو داد وغیره…را به نمایش بگذارید…..

فال حافظ