چاپ کد خبر: 94174
16 شهریور 1401

سردرد جنسی در زنان و مردان؛ علائم ، پیشگیری و روش درمان آن

سردرد های جنسی در اثر فعالیت جنسی ایجاد می شوند. مانند یک درد مبهم در سر و گردن خود آن حس می کنید، که با افزایش هیجان جنسی ایجاد می شود. این سردرد ها عمدتا بی ضرر هستند.در این گزارش در باره سردرد جنسی؛ علائم، پیشگیری و درمان سردرد های جنسی زوج ها بیشتر می خوانید.

سردرد جنسی چیست؟

سردرد جنسی نوعی از سردرد است که معمولا حین رابطه‌ی جنسی، هنگام به ارگاسم رسیدن و یا بعد از اتمام رابطه‌ی جنسی بروز می‌کند. این سردردها اغلب خودبه‌خود رفع می‌شوند و مشکل جدی برای افراد ایجاد نمی‌کنند مگر در مواردی که علت سردرد مشکل زمینه‌ای دیگری باشد.

سردرد های جنسی سردرد هایی هستند که در اثر فعالیت جنسی ایجاد می شوند. این سردرد ها می تواند یک علت زمینه جدی داشته باشد یا یک اختلال ساده باشد که هیچ علتی ندارد.

علائم بدون علت زمینه ای آن شامل سردرد در حین فعالیت جنسی یا قبل و در حین ارگاسم می شود. همچنین اگر علت زمینه ‌ای وجود داشته باشد نیز شامل علائمی مانند از دست دادن هوشیاری، حالت تهوع یا استفراغ، درد یا سفتی گردن، دوبینی، یا بی‌حسی و ضعف می شود. درمان ‌ها شامل دارو برای کاهش علائم سردرد و همچنین روش ‌هایی برای تشخیص هر علت زمینه ‌ای است.

 سردرد را می توان با مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن درمان کرد. در غیر آن اگر علائمی دیگری دارید باید حتما با پزشک صحبت کنید.

علائم

سردرد جنسی تنها علامت معمولی سردرد خواهد بود. اما داشتن علائم دیگر همراه با سردرد می تواند علت جدی تری داشته باشد.

دو نوع اصلی از سردرد های جنسی اولیه وجود دارد که از نظر زمان و ماهیت سردرد متفاوت هستند. علائم این دو نوع سردرد عبارتند از:

 • سردرد در حین فعالیت جنسی که منجر به ارگاسم می شود.”سردرد پیش از ارگاسم”: ممکن است دردی مبهم در هر دو طرف پشت سر خود تجربه کنید که با افزایش هیجان جنسی به طور پیوسته بدتر می شود.
 • سردرد در حین ارگاسم (“سردرد ارگاسم”): در طول یک سردرد ارگاسمیک، ناگهان سردرد شدیدی را تجربه می کنید که درست قبل یا در زمان ارگاسم رخ می دهد.

علائم سردرد ناشی از یک علت زمینه ای

افرادی که در حین رابطه جنسی به دلیل یک علت زمینه ای (ثانویه) دچار سردرد می شوند، ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنند که نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. که ممکن است زندگی شما را تهدید کند. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن هوشیاری
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گردن درد یا سفتی
 • دوبینی
 • بی حسی یا ضعف

چه چیزی سبب سردرد جنسی می شود

 سردرد های جنسی اغلب در مردان، افراد میانسال و در افراد مبتلا به سایر اختلالات سردرد مانند میگرن، سردرد ناشی از فعالیت یا تنشی شایع تر است. از طرفی سردرد اولیه علت اصلی ندارد. برخی از محققان معتقدند سردرد های جنسی اولیه ناشی از انقباض بیش از حد عضلات گردن و فک در حین فعالیت جنسی است. برخی دیگر معتقدند که ممکن است ناشی از تغییرات در جریان خون به مغز در طول فعالیت جنسی باشد.
انواع سردرد جنسی

انواع سردرد جنسی بر اساس عواملی که موجب آن می‌شود تقسیم می‌شود. سردرد شروع رابطه و سردرد ارگاسم از نوع اولیه سردرد جنسی است و سردردهای ثانویه به علت‌های دیگر غیر از رابطه‌ی زناشویی ایجاد می‌شود.

سردرد شروع رابطه‌ی جنسی

این نوع سردرد با شروع رابطه جنسی (Sexual bening headache) و به صورت خفیف و به آرامی بروز می‌کند. علت سردرد بعد از نزدیکی افزایش تنش عضلانی است. معمولاُ در روابطی که با استرس همراه است بروز می‌کند و کسل کننده است باعث درد روی گردن هم می‌شود. این سردردها با داروهای بدون نسخه تسکین می‌یابد و نیاز به درمان نزد پزشک ندارد.

سردرد ارگاسمی  (orgasm headache)

این نوع سردرد با به ارگاسم رسیدن فرد به‌صورت ناگهانی و شدید بروز می‌کند. افزایش هیجان جنسی و فعالیت فیزیکی فرد  باعث این سردرد عروقی می‌شود. یعنی با افزایش ضربان قلب، رگ‌های خونی اطراف مغز گشاد می‌شود، همچنین آدرنالین آزاد شده هنگام رابطه‌ی جنسی باعث افزایش فشار مغز می‌شود و در نهایت گرفتگی عضلات گردن ، سردرد بعد از رابطه جنسی را ایجاد می‌کند. سردرد ارگاسمی همراه  درد شدید در پشت چشم و یا اطراف چشم احساس می‌شود.

سردرد ثانویه

سردردهای ثانویه به دنبال شروع رابطه‌ی جنسی بروز می‌کند ولی علت آن افزایش جریان خون به مغز و یا هیجان نیست بلکه بیماری‌های دیگر سبب بروز این سردرد می‌شود. فردی که دچار این سردرد در رابطه جنسی می‌شود استفراغ، از دست دادن هوشیاری سفتی گردن و درد شدیدی را تجربه می‌کند و معمولا این دردها ۲۴ساعت یا بیشتر هم ممکن است طول می‌کشد.

این سردردها به دلیل یک بیماری و یا عارضه اتفاق می‌افتد و با استراحت کردن خوب نمی‌شود. به همین جهت به آن‌ها سردردهای ثانویه گفته می‌شود. مواردی که سبب این سردرد می‌شود شامل موارد زیر است:

 • افرادی که خونریزی مغزی یا تومور مغزی دارند.
 • کسانی که سکته مغزی کرده‌اند.
 • به‌دلیل خونریزی در مایع نخاعی و یا وجود عفونت
 • آنوریسم
 • از عوارض جانبی استفاده از قرص‌های ضد بارداری
 • ناهنجاری‌های عروقی هم علت سردردهای ثانویه هستند.

داروهایی که موجب سردردهای جنسی می‌شود؟

 • مواد مخدر مثل حشیش
 • داروهایی که برای درمان یا کاهش نعوظ تجویز می‌شود مانند ویاگر
 • داروهای ضربان قلب نامنظم مانند آمیودارون
 • داروهای گرفتگی بینی مانند یزدوافدرین

چه کسانی در معرض سردردهای جنسی هستند؟

هر فردی در معرض ابتلا به سردرد جنسی است و همه می‌توانند مبتلا به آن شوند اما برخی عوامل ریسک دچار شدن را بالا می‌برد. این عوامل را نام می‌بریم .

جنسیت

زنان کمتر از مردان در معرض ابتلا به سردردهای جنسی هستند. چون معمولا هیجان‌های ناگهانی حین رابطه‌ی جنسی در بین مردان بیشتر است. علت سردرد بعد از ارضا شدن زنان به نوع ارتباط جنسی و آرامش زنان بستگی دارد.

سابقه سردرد

کسانی که میگرن دارند، یا انواع دیگری از سردرد مثل سردردهای ناشی از ورزش دارند خیلی بیشتر از افراد دیگر به سردرد حین رابطه جنسی دچار می‌شوند.

وزن

کسانی که وزن بالایی دارند، معمولاُ فعالیت جنسی برای آن‌ها همراه با سردرد است.

نوع رابطه‌ی جنسی

کسانی که با خستگی و یا استرس رابطه‌ی جنسی را شروع می‌کنند و یا چند بار پشت سرهم ارضا می‌شوند ممکن است دچار سردرد جنسی شوند.

تشخیص علت سردرد جنسی چگونه است؟

در سردرد جنسی با مراجعه به پزشک اولین کاری که پزشک انجام می‌دهد گرفتن شرح حال بیمار است و سپس برای کشف علت سردردها سوالات زیر را می‌پرسد.

 • اولین زمان سردرد بعد از سکس کی بوده است؟
 • سردرد چقدر طول کشید؟
 • آیا در تمام روابط جنسی این سردرد همراه شما هست؟
 • آیا در خانواده‌ی شما سردرد، یا میگرن و یا سردرد جنسی شیوع دارد؟

بعد از مرحله‌ی معاینه فیزیکی اگر پزشک تشخیص دهد برای کشف علت سردرد و یا بیماری‌هایی که مسبب این سردرد هستند نیاز به آزمایش‌های پاتولوژی یا تصویربرداری دارد، آن‌ها را درخواست می‌کند. متداول‌ترین آزمایش‌هایی که درخواست می‌شود به شرح زیر است.

تصویربرداری رزونانس مغزی (MRI)

برای انجام این نوع از تصویر برداری از  امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای تهیه و ثبت تصاویر از ساختار مغز استفاده می‌شود و درصورتی که عارضه یا مشکل جدی وجود داشته باشد تشخیص داده می‌شود.

توموگرافی یا سی تی اسکن مغز

این روش با استفاده از اشعه‌ی ایکس تصاویر مقطعی از مغز می‌گیرد و در مواردی که سردردها کمتر از ۷۲ ساعت طول بکشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنژیوگرافی مغزی

این آزمایش به‌منظور بررسی شریان‌های گردن و مغز انجام می‌شود. روش انجام آن به این صورت است که یک لوله‌ی انعطاف‌پذیر به داخل رگ خونی فرستاده می‌شود. این رگ معمولا یک سرخرگ در گردن یا کشاله‌ی ران است و با وارد کردن لوله، ماده‌ی حاجب هم به لوله تزریق می‌شود و با اشعه‌ی ایکس از گردن و مغز تصویری ثبت می‌شود که پزشک را برای تشخیص کمک می‌کند.

نوار نخاعی (Spinal tap)

در این روش مقداری از مایعات اطراف مغز و نخاع برای نمونه‌برداری به منظور تشخیص احتمال عفونت و خونریزی برداشته می‌شود. این مورد به‌خصوص در مواردی که سردرد ناگهانی باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.


درمان سردرد جنسی
درمان سردرد جنسی با طب سنتی و درمان دارویی امکان پذیر است.

درمان سردرد جنسی با طب سنتی
در طب سنتی علت سردردهای جنسی را افت قند خون می‌دانند و مصرف مواد قندی را برای درمان سردرد بعد از ارضا شدن توصیه می‌کنند.

عسل برای درمان سردرد جنسی

یکی از خوراکی‌های مورد توصیه عسل است. عسل خاصیت آنتی اکسیدان دارد و سرشار از مواد معدنی و املاح است. همچنین می‌تواند قند خون را تنظیم کند. پس توصیه می‌شود بعد از بروز سردرد عسل و آب را باهم ترکیب کنید و میل کنید. اگر چند دقیقه دراز بکشید قند خون تنظیم می‌شود و سردرد رفع می‌شود.

نعناع برای درمان سردرد جنسی

نعناع با دارا بودن متان و منتول سردرد را تسکین می‌دهد. به‌خصوص در افرادی که سردردهای میگرنی باعث بروز سردرد هنگام رابطه‌ جنسی می‌شود نعناع می‌تواند مسکن دردهای میگرن هم باشد. نعناع را چند شکل می‌توانید مصرف کنید.

استفاده از چای نعناع: مقداری نعنای تازه یا خشک شده را با آب جوشیده که کمی سرد شده دم کنید و با نبات ترکیب کنید.

استفاده از کمپرس نعنا: مقداری نعنای تازه را خرد کنید و روی پیشانی قرار دهید، یا این‌که بعد از خرد کردن آب آن را بگیرید و روی پیشانی بمالید،  تا از طریق جذب موضعی درد تسکین یابد.

کمپرس سرد برای درمان سردرد جنسی

در مواردی که سردرد به علت گشاد شدن عروق خونی باشد استفاده از کمپرس سرد عروق را جمع می‌کند و درد را کاهش می‌دهد. این نوع درمان برای درمان سردردهای میگرنی هم توصیه می‌شود. راه‌های استفاده از این روش به‌صورت زیر است.

بعد از بروز سردرد چند بار صورت خود را با آب سرد بشویید.
یک کیسه‌ی محتوی یخ را روی پیشانی خود قرار دهید و چند دقیقه بگزارید ۵ دقیقه روی پیشانی بماند.
می‌توانید سبزیجات فریز شده مثل نعناع آماده داشته باشید تا هنگام درد روی پیشانی و سر بگزارید.

آیا می‌توان از بروز سردرد جنسی پیشگیری کرد؟
اگر قصد دارید از بروز  سردرد بعد از رابطه زناشویی پیشگیری کنید باید بدانید اقدامات رفتاری نمی‌تواند از بروز آن جلوگیری کند مگر این‌که رفتار منفعلانه حین رابطه جنسی داشته باشید و به ارگاسم نرسید که این مورد را به دلیل عدم رضایت و سرد شدن از رابطه‌ی جنسی پیشنهاد نمی‌کنیم. چون در صورت تداوم باعث تخریب ارتباط بین شما و همسرتان می‌شود.

درصورت بروز سردرد جنسی چه کار باید بکنیم؟
اولین کار بعد از بروز سردرد جنسی مطلع کردن همسرتان از این قضیه است. با توجه به این‌که در اثر سردرد ممکن است کیفیت رابطه‌ی شما تحت تاثیر قرار بگیرد و همسر شما را از این قضیه ناراضی کند بهتر است علت رفتار خود را برایش توضیح دهید تا واکنشی مناسب در مقابل شما داشته باشد.
با توجه به علت سردرد که معمولا برانگیختگی جنسی است بهتر است بعد از سردرد استراحت کنید و آرامش داشته باشید و حتی اگر سردرد شدید است از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.”حتما با نظر پزشک ”
در صورتی که شدت دردها و تعداد دفعات تجربه سردرد بیشتر شد حتما با یک پزشک مشورت کنید شاید یک بیماری دیگر باعث این سردردها شود. پس بهتر است هر چه زودتر تشخیص داده شود.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
سردردبعدازنزدیکی که علت آن افزایش جریان خون و هیجان است نگران کننده نیست و معمولاُ بعد از چند دقیقه از بین می‌رود اما اگر

اینقدر شدید باشد که فرد تحمل نداشته باشد.
همراه با سرگیجه باشد.
همراه با سفتی گردن باشد.
هوشیاری فرد دچار اختلال شود یا حتی بی‌هوش شود.
فرد با سردرد جنسی استفراغ داشته باشد.


گزینه های درمانی و پیشگیری از آن

سردرد های جنسی اولیه بدون علت زمینه ای را می توان با داروهایی برای پیشگیری یا کنترل علائم درمان کرد. که شامل موارد زیر می شود(استفاده از داروهای زیربا نظر و مشورت پزشک توصیه شده است):

 • داروهای تریپتان برای درمان علائم سردرد: تریپتان ها داروهایی هستند که معمولا برای درمان سردرد های میگرنی استفاده می شوند. آن ها رگ های خونی مغز را که ممکن است سبب ایجاد درد شوند باریک می کنند و ترشح مواد التهابی را کاهش می دهند. نمونه های خاص عبارتند از سوماتریپتان (آلسوما) و زولمی تریپتان (زومیگ).
 • داروهایی برای جلوگیری از سردردهای جنسی: پزشک برای افرادی که به طور مداوم سردرد را در حین رابطه جنسی تجربه می کنند، مصرف دارو را قبل از رابطه جنسی برای جلوگیری از سردرد جنسی توصیه کند. نه این که منتظر شروع سردرد باشید و سپس دارو را مصرف کنید. داروهایی که معمولا برای این مورد تجویز می شوند عبارتند از ایندومتاسین و پروپرانولول (ایندرال).
 • درمان علل یا بیماری های زمینه ای: درمان بسته به علت خاص متفاوت است. ممکن است شامل داروهایی برای کاهش فشار خون و جلوگیری از تشنج، داروهایی برای درمان لخته‌ های خون یا روش‌ های جراحی برای رفع رگ‌ های خونی غیر طبیعی باشد.

چه زمانی باید مشاوره بگیرید

 • اگر علائم ذکر شده را تجربه می کنید، باید برای تعیین رویکرد درمانی صحیح به پزشک مراجعه کنید.
 • همچنین اگر سردرد شدید ناگهانی را تجربه کردید. هوشیاری خود را از دست دادید یا علائم دیگری داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر سردرد شدید ناگهانی یا علائم دیگری مانند از دست دادن هوشیاری، درد یا سفتی گردن، دوبینی یا بی حسی یا ضعف را تجربه کردید، فورا با پزشک تماس بگیرید. این علائم ممکن است ناشی از یک علت اساسی جدی باشد که نیاز به تشخیص و درمان فوری دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار