• 05 / اردیبهشت 1400 / 6:21
  • شناسه خبر : 51828

چه کسانی در سمنان واکسن پاکبانان را به خود زدند؟

خبرگزاری فارس: همین چندی پیش بود که گفته شد با توجه به ماهیت شغل پاکبانان و مواجهه آنان با پسماندهای عفونی، تزریق واکسن کرونا برای این گروه پرخطر در دستور کار دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور قرار گرفته است.

طرح واکسیناسیون پاکبانان شهرهای استان سمنان برای ایمنی برابر کرونا هم متعاقب آن آغاز شد و مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی این استان، از اجرای موفقیت‌آمیز مرحله نخست تزریق این واکسن به پاکبانان خبر دادند.

واکسن کرونا در حالی در برخی نقاط کشور به نام پاکبانان و درنهایت به کام شماری از مدیران و حتی خانواده‌هایشان تمام شد که هیچ کس تصور نمی‌کرد در سمنان، شهر اخلاق، هم به وقت واکسن دیگرانی نیز بگویند «ما هم پاکبانیم»!

لطفاً تکذیب کنید!

ماجرا از آنجا آغاز شد که یکی از فعالان رسانه‌ای در نوشته‌ای اینستاگرامی با انتشار مطلبی نوشت: «لطفاً این شنیده‌ها را تکذیب کنید!».

در این نوشته آمده بود که «برخی شنیده‌های موثق حاکی است که دومینوی سوءاستفاده از واکسن پاکبانان به سمنان رسیده و تنی چند از مدیران و نیروهای شهرداری سمنان با سهمیه پاکبانان شریف، نسبت به تزریق واکسن اقدام کرده‌اند».

در ادامه می‌خواندیم که «انتظار می‌رود دانشگاه علوم پزشکی استان با انتشار اسامی افراد واکسینه‌شده، به شائبه‌ها خاتمه دهد. امیدواریم این اقدام به کلکسیون شاهکارهای مدیریت شهری سمنان اضافه نشود!».

ماجرا به‌سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شد و برخی کانال‌های تلگرامی و رسانه‌ها نیز این مسأله را پیگیری کردند؛ اما نتیجه با واکنش‌های مختلفی از سوی مسؤولان همراه بود.

ما پاسخ‌نگوییم!

پس از انتشار مطلب اختصاص سهمیه واکسن کرونای پاکبانان سمنانی به تعدادی از مدیران و پرسنل شهرداری سمنان، برخی فعالان فضای مجازی خواستار شفاف‌سازی موضوع از سوی مسؤولان امر شدند.

مدیر روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی سمنان و رئیس این دانشگاه تا زمان مخابره این گزارش، هیچ پاسخی به خبرنگار فارس ارائه نکرده‌اند؛ گرچه چند ساعت بعد از طرح موضوع، اطلاعیه‌ای را در فضای مجازی منتشر ساختند.

مدیر روابط‌عمومی شهردار سمنان و همچنین مشاور رسانه‌ای شهردار نیز افراد دیگری بودند که از همان دقایق اولیه، مخاطب پیگیری موضوع قرار گرفتند و تا این لحظه هیچ پاسخی در این زمینه ارائه نکرده‌اند.

اما سیدمحمد ناظم‌رضوی، شهردار سمنان پس از پیگیری‌ها شب گذشته اختصاص سهمیه واکسن کرونای پاکبانان سمنانی به تعدادی از مدیران و پرسنل شهرداری سمنان را «قویاً تکذیب کرد». تکذیبی که بعدتر گویا خود تکذیب شد!

بر اساس لیست زدیم!

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پس از بالا گرفتن تب مطالبات مردمی در فضای مجازی برای شفاف‌سازی در زمینه تزریق واکسن پاکبانان در اطلاعیه‌ای نوشت: متأسفانه در ساعات اخیر مطلبی توسط افرادی در فضای مجازی مبنی بر استفاده سهمیه از واکسن کووید ۱۹ پاکبانان زحمتکش جهت تعدادی از مدیران شهرداری سمنان در حال انتشار است، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، ضمن تکذیب متن فوق، به اطلاع شهروندان و هم استانی‌های عزیز می‌رساند به حول و قوه الهی و به همت کارشناسان پرتلاش بهداشتی این دانشگاه واکسیناسیون گروه اول پرخطر ازجمله پاکبانان، این قشر عزیز و زحمت‌کش در تمامی شهرستان‌های این دانشگاه بر اساس لیست اعلامی شهرداری‌ها با سرعت و دقت قابل‌توجه انجام شده است.

در ادامه توضیح داده شد که با لطف خداوند متعال به‌عنوان یک دانشگاه پیشرو شرایط لازم برای شروع واکسیناسیون عمومی فراهم شده است.

در انتها هم متن قابل‌تأملی آمده بود، مبنی بر اینکه در شرایط حساس کنونی انتشار این‌گونه اخبار ضمن اینکه خستگی را بر وجود تلاشگران عرصه سلامت باقی می‌گذارد، بر اعتماد عمومی و بدنه سلامت نیز آسیب رسانده و برخلاف فرمایشات مقام معظم رهبری بوده و آرامش جامعه را نیز خدشه‌دار می‌کند، خواهشمندیم از اخبار کذب و بدون سند منتشرشده توسط برخی افراد توجه نکرده و اخبار موثق کرونا ویروس و واکسیناسیون را از منابع رسمی ازجمله سایت و کانال دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیگیری کنید.

شورا هم گفت دروغ است!

روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان هم بعدتر با انتشار همان جوابیه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، موضوع را کذب دانست.

روابط عمومی شورای شهر سمنان نوشت که متأسفانه در ساعات اخیر مطلبی توسط افرادی در فضای مجازی مبنی بر استفاده سهمیه از واکسن کووید- ۱۹ پاکبانان زحمتکش جهت تعدادی از مدیران شهرداری سمنان در حال انتشار است که با پیامی از دانشگاه علوم پزشکی قویاً تکذیب شد.

پرسنل سازمان هم واکسن زده‌اند!

اما بعد از این تکذیبیه‌ها، سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان به‌زعم خود، در خصوص شایعه فضای مجازی در خصوص واکسیناسیون مدیران، تکذیبیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است: اخیراً مطلبی در فضاهای مجازی در خصوص استفاده مدیران شهری از واکسن کرونا منتشر شده و مورد فوق از طرف سازمان مدیریت پسماند یا هر فردی که منتسب به این سازمان و شهرداری سمنان باشد، تکذیب شده و چنانچه افرادی در شبکه‌های مجازی این شایعه را علی‌رغم تکذیب شدن از سوی دانشگاه علوم پزشکی سمنان و این سازمان منتشر کند، موضوع قابلیت پیگیری دارد.

در ادامه تصریح شد که تمامی افرادی که جهت انجام واکسیناسیون کرونا به مرکز بهداشت معرفی شده‌اند، همه از پرسنل سازمان مدیریت پسماند بوده که در بخش‌های مختلف این سازمان به‌ویژه در بخش‌های نظافت شهر و جابه‌جایی زباله‌های عفونی و غیرعفونی و به‌طور کلی به جهت در خطر ابتلا بودن به‌واسطه مراجعات افراد در این حوزه با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و با نظریه تخصصی کارشناس بهداشت محیط و مدنظر قرار دادن افرادی که در اولویت تزریق واکسن بوده‌اند و برای احدی غیر از پرسنل سازمان مدیریت پسماند واکسیناسیون صورت نگرفته است.

مطالعه این جوابیه نشان می‌دهد که به‌نوعی ادعای دانشگاه علوم پزشکی سمنان درباره تزریق واکسن به صرفاً پاکبانان قابل رد است؛ چنانچه به‌صراحت گفته شده که واکسن کرونا به «پرسنل سازمان مدیریت پسماند که در بخش‌های مختلف این سازمان مشغول به فعالیت هستند»، تزریق شده است.

شهردار سمنان و روابط‌عمومی شهرداری هنوز به این پرسش پاسخ نداده‌اند که این پرسنل چه کسانی هستند و آیا رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان هم در کنار پاکبانان، واکسن زده است یا خیر؟؟

کدام گروه‌های هدف؟

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در عین حال می‌گوید: تاکنون واکسیناسیون گروه‌های هدف کادر درمان، بیماران خاص، سالمندان نگهداری شده در خانه‌های سالمندان، جانبازان و پاکبانان در جمعیت زیرپوشش این دانشگاه بیش از ۸۰ درصد انجام شده و تا روز یکشنبه، پنجم اردیبهشت‌ماه تکمیل خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اما علی‌رغم پیگیری‌های متعدد خبرنگار فارس، هنوز پاسخی نداده است که آیا پرسنل شهرداری یا مدیرانی غیر از پاکبانان هم در میان گروه‌های هدف تزریق واکسن در این مرحله جایی داشته‌اند یا خیر؟

شمار زیادی از مردم در فضای مجازی بارها در همین مدت خواسته‌اند تا فهرست دریافت‌کنندگان واکسن کرونای ویژه پاکبانان از سوی دانشگاه علوم پزشکی سمنان منتشر شود یا برای بررسی و تحقیق در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد که تا امروز این خواسته روی زمین مانده است.

هنوز لیستی از دریافت‌کنندگان واکسن ویژه پاکبانان از سوی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته یا منتشر نشده است و این خواسته کم‌کم به مطالبه‌ای فراگیر تبدیل می‌شود؛ ما آن را با ستاد کرونای استان سمنان هم در میان گذاشتیم.

برخورد با هر تخلفی؛ خواست مردم

به‌هرحال، وزیر بهداشت قبل‌تر در ماجرای سوءاستفاده از واکسن پاکبانان در آبادان دستور داده بود که معاون بهداشتی و مدیران ناظر بر اجرای برنامه ایمن‌سازی پاکبانان آبادانی در اسرع وقت عزل گردند و کلیه کسانی که عامداً با این سوءاستفاده همراهی کرده‌اند و کسانی که به نحو ناعادلانه واکسینه شده‌اند، به مراجع قانونی معرفی شوند.

در حالی که وزیر بهداشت پیش‌تر گفته بود باید با سوء استفاده‌کنندگان از واکسن پاکبانان باید برخورد شود، اما مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شهرداری سمنان همچنان از انتشار لیست افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند، خودداری می‌کنند. خبرنگار فارس همچنان پیگیر این ماجراست.

واکنش رئیس شورای شهر سمنان به ماجرای واکسن پاکبانان: بی‌اخلاقی رسانه‌ای می‌کنند!
کمی بعدتر، رئیس شورای اسلامی شهر سمنان در واکنش به ماجرای واکسن پاکبانان گفت: عده‌ای تنها دنبال تشنج و تشویش اذهان عمومی هستند و با بی‌اخلاقی رسانه‌ای، چالش به راه می‌اندازند تا فشار روانی بر مردمی که این روزها از شیوع این بیماری به سر می‌برند، بیشتر شود

چه کسانی از شهرداری سمنان با سهمیه پاکبانان واکسن زدند؟

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که حمیدرضا پیوندی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان و رئیس دفتر او، جزو کسانی هستند که در لیست واکسن ویژه پاکبانان سمنانی قرار گرفته و واکسن دریافت کرده‌اند.

ادعا شده است که دریافت واکسن توسط این دو نفر که خارج از لیست پاکبانان هستند، به منظور اطمینان‌بخشی به پاکبانان برای تزریق واکسن صورت گرفته است.

دانشگاه علوم پزشکی سمنان هنوز لیست دریافت‌کنندگان واکسن را علی‌رغم درخواست رئیس شورای شهر سمنان منتشر نکرده است.

در دستور معاون اول رئیس‎‌جمهور به وزرای کشور و بهداشت آمده بود: هر مدیری در هر رده‌‎ای خارج از روال و برنامه وزارت بهداشت، با سوءاستفاده از فرصت دیگران واکسن بزند، صلاحیت مدیریت ندارد. این فرد به سرعت باید از مسئولیت کنار گذاشته شود.

بیشتر بخوانید:

آغاز تزریق دز چهارم واکسن کرونا برای افراد ۱۸ سال به بالا در استان فارس+جزئیات
درخواست ستاد ملی کرونا از مردم برای تزریق نوبت چهارم واکسن
مردی که ۹۰ دُز واکسن کرونا زده بود دستگیر شد

ثبت دیدگاه