• 25 / مرداد 1402 / 0:46
 • شناسه خبر : 118629

شرایط تخصیص خودرو به جانبازان زیر ۵۰درصد و خانواده شهدا چیست؟

جانبازان (۲۵%) تا (%۴۹) که از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند با رعایت اولویت تعیین درصد جانبازی تا پایان سال ۱۴۰۱ می توانند نسبت به تخصیص خودرو به جانبازان از طریق خرید خودروی داخلی اقدام کنند.

 تسنیم: بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد شهید، جانبازان بیست و پنج (۲۵%) تا چهل و نه درصد (%۴۹) که از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند با رعایت اولویت تعیین درصد جانبازی تا پایان سال ۱۴۰۱ می توانند نسبت به خرید خودروی داخلی اقدام کنند.

علاوه بر جانبازان، آزادگان نیز مشمول خرید خودروی داخلی می شوند این واگذاری با تشخیص کمیسیون پزشکی  بنیاد شهید نسبت به معلول بودن آزاده صورت می گیرد.

شرایط تخصیص خودرو به جانبازان زیر ۵۰درصد و خانواده شهدا چیست؟

همسران و فرزندان شهدا که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد شهید معلول شناخته شده اند نیز مشمول این قانون می شوند.

بر اساس این گزارشدر  ماده ۱۱ آیین نامه واردات خودروی ایثارگران آمده است که متقاضیان خودروی داخلی که از امتیازات واگذاری خودروی موضوع ماده (۴۵) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران یا بند (ی) تبصره (۷) قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور استفاده کرده اند، مشمول واگذاری خودروی داخلی نمی‌باشند.

(بند (ی) تبصره (۷) قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور می گوید: ‌وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است از طریق شرکتهای خودروسازی ایران خودرو و سایپا از محل تولید محصولات ملی خود به تعداد ده هزار خودرو نسبت به فروش خودرو به همسر، فرزندان و والدین شهداء جانبازان بیست و پنج درصد  و بالاتر دارای محدودیت‌های جسمی و حرکتی و جانبازان پنجاه درصد  و بیشتر با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به شرطی که فاقد خودرو بوده و تاکنون هم با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران خودرو دریافت نکرده‌ باشند با تقسیط پنجساله و کارمزد چهاردرصد از محل تسهیلات قرض‌الحسنه تبصره (۱۶) اقدام کند. جانبازان بالای هفتاد درصد  مشمول شرایط این بند نیستند. پس از اینکه اسامی و مشخصات مشمولین را به همراه اعلامیه بهای خودروی تخصیص‌یافته از سوی وزارت صمت به بانک عامل تعیین‌شده ارسال می شود  شرکتهای خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت صمت موظف هستند ظرف مدت حداکثر دوماه پس از واریز صددرصد قیمت خودرو نببت به تحویل خودروی تخصیص یافته به مشمول اقدام کنند.)

طبق  ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی بند (و) تبصره (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور اولویت واگذاری خودروی داخلی با کسانی است که بدون استفاده از تسهیلات، بهای خودرو را نقداً پرداخت نمایند و افراد زیر مشمول این آیین نامه می شوند؛

۱-جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵) الی چهل و نه درصد (۴۹) که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند با رعایت اولویت تعیین درصد جانبازی تا پایان سال ۱۴۰۱

۲-آزادگانی که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد معلول شناخته می‌شوند.

۳- همسران و فرزندان شهدا که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد معلول شناخته می‌شوند.

همچنین در ماده ۱۲ آیین نامه مذکور آمده است که شرکتهای خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت صمت موظف هستند طبق فهرست اعلامی از سوی وزارت صمت، اسامی و مشخصات مشمولین را به همراه اعلامیه بهای خودروی تخصیص‌یافته به بانک عامل تعیین‌شده ارسال و حداکثر ظرف دو ماه پس از واریز صددرصد (۱۰۰%) بهای خودرو نسبت به تحویل خودروی تخصیص یافته به مشمول اقدام نمایند..

بر اساس این آیین نامه بانک مرکزی طبق ماده ۶  آیین‌نامه اجرایی بند (و) تبصره (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور موظف است طبق اعلام صورت گرفته از سوی شرکتهای خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت صمت از طریق بانکهای عامل و پس از اخذ تضامین قانونی از مشمولین خودروهای داخلی مبادرت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه  به میزان مندرج در این آیین‌نامه در اقساط (۶۰) ماهه و با کارمزد حداکثر چهار درصد (۴) در وجه شرکتهای خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت اقدام نماید. مبدأ شروع اقساط تسهیلات یک ماه پس از تحویل خودرو می‌باشد.

تخصیص ۲۵۰میلیون تومان تسهیلات برای خرید خودروی داخلی به ایثارگران

هر یک از مشمولین دریافت خودروی داخلی می توانند تا سقف دو میلیارد و پانصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۵۰۰ر۲) ریال معادل ۲۵۰میلیون تومان  به صورت فردی و فارغ از قیمت خودرو دریافت کنند و  پرداخت باقی‌مانده بهای خودرو، مازاد بر تسهیلات پرداختی به عهده مشمول است.

بانک عامل موظف است طبق اعلام شرکتهای خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت صمت، پس از اخذ تضامین قانونی از مشمولین و همزمان با واریز متقاضی (حداکثر یک ماه قبل از تاریخ نوبت تعیین شده برای تحویل) نسبت به پرداخت تسهیلات در وجه شرکت اقدام نماید.

از سوی دیگر در ماده ۹ این آیین نامه ذکر شده است که بانک مرکزی مسئول نظارت و پیگیری تکالیف بانک های عامل و وزارت صمت مسئول نظارت و پیگیری تکالیف محول به شرکتهای خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت صمت در این آیین‌نامه می‌باشد.

شرایط پرداخت وام بانکی ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن به ایثارگران

نگاه کنید|عکس های قَشنگ ترگُل وَرگُل که خوش بحالتون بشه

اگر بی دلیل احساس سرما می کنید به این دلایل است

کانال اخبار فوری و بدون سانسور ، کانال اخبار فارسی ، خبر فوری خبر حوادث

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

 کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

مطالب مرتبط

چند نکته مهم که پیش از خرید خودرو مناطق آزاد باید بدانید+قیمت

جزئیات طرح فروش فوق العاده سایپا ۱۵۱ مجهز به دی‌لایت

شرایط دریافت وام خرید خودرو از بانک تجارت در سال ۱۴۰۲

نظرات

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  بعد۳۴سال رفتم کمیسیون دوساله منتظرگرفتن کارت ایثارگری هستم شاید برا اون دنیا بدرد بخوره


 • برادرشهید

  تاریخ : ۲۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  پس پدرومادرشهداچی،اسمی ازاونها نبردین،فقط به جانبازان میدین ،که خیلی ازجانبازان مثل قالیباف جانبازهفتاددرصد…چیه هاهستن


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  این درصد بیخود است همسرم از نظر روان واعصاب مشکل داره وشیمیایی یراش ۱۵ درصد زدن چون اصلا دنبال این چیزا نبود یارانه هم نمی دهند ما از خدا می خواهیم وکاری با اینا نداریم