• 07 / بهمن 1402 / 19:28
  • شناسه خبر : 132761

شرایط نگهداری و نحوه تکثیر گل شیپوری در آپارتمان

گل شیپوری یکی از گل های بسیار زیبایی است یا برگ های کشیده ی بلند که دارای لکه های زنگی می باشند.این گیاه متعلق به آفریقای جنوبی می باشد.باید بدانید که این گل بسیار زیبا در گلدان و محیط های آپارتمانی نیز قابل نگهداری و تکثیر می باشد.اگر شما نیز به این گیاه بسیار جذاب علاقه مند هستید پس حتما این مطلب را مطالعه کنید تا نیازهای گل شیپوری ، نحوه کاشت  و تکثیر و شرایط نگهداری گل شیپوری در آپارتمان آشنا شوید.

گل شیپوری

معرفی گل شیپوری
گل شیپوری گیاهی چندساله و بسته به شرایط محل نگهداری همیشه سبز است. ارتفاع این گل از ۶۰ سانتیمتر تا ۱ متر می‌باشد و اندازه برگ‌های آن بستگی به مقدار نور دارد. این گیاه، گل آذین بزرگی شبیه به شیپور یا قیف (اسپات) به ارتفاع تا ۲۵ سانتی متر به رنگ سفید درخشان، زرد یا صورتی دارد و دارای سنبله‌ای زرد رنگ در وسط است. گل‌های شیپوری با اسپات سفید رنگ غالبا همیشه سبز بوده و در اواخر زمستان گلدهی دارند و گل‌های شیپوری با اسپات رنگی اکثرا خزان کننده هستند و گل‌ها در تابستان ظاهر می‌شوند. این گل زیبا را می‌توان هم در آپارتمان و در گلدان و هم بیرون از خانه در باغچه و فضای سبز کاشت. این گل همچنین به عنوان گل شاخه بریده توسط مراکز پرورش گل و گیاه پرورش داده می‌شود. عمر گل شاخه‌بریده شیپوری بین ۴ تا ۱۰ روز است.

شرایط نگهداری گل شیپوری در آپارتمان

۱-آبیاری 
آبیاری نسبت به اندازه و محیط نگهداری کاملا متفاوت می باشد. اگر گیاه شما کوچک می باشد و تعداد برگ های کمی دارد شما هم باید آبیاری را کمتر انجام دهید و با بزرگتر شدن گیاه میزان آبیاری را بیشتر کنید. در بهار و تابستان نسبت به تابش نور آفتاب باید آبیاری را تنظیم کنید و رطوبت خاک را تامین کنید.

۲-دما

بهترین دما برای نگهداری گل شیپوری در آپارتمان ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد در روز و ۱۳ تا ۱۶ درجه در شب است. لازم به ذکر است پایین‌تر بودن دمای شبانه نسبت به دمای روزانه در گلدهی این گیاه نقش مهمی دارد و این موردی است که معمولا تنظیم آن در محیط خانگی مشکل است. از این رو یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در نگهداری این گل به وجود می‌آید، عدم گلدهی گیاه است.

۳-خاک 
خاک مناسب این گیاه زیبا باید کمی اسیدی باشد و دارای زهکشی خوبی باشد. از آنجایی که گیاه شیپوری رطوبت دوست می باشد پس باید ترکیب خاک به گونه ای انتخاب شود که رطوبت را در خود حفظ کند.ترکیب خاک مناسب شیپوری ۲ قسمت پیت ماس + دو قسمت خاک باغچه + یک قسمت شن یا پرلیت می باشد. اگر این خاک ها را در دسترس نداشتید می توانید از سه قسمت خاک باغچه و ۲ قسمت کود دامی پوسیده نیز استفاده کنید.

شرایط نگهداری گل شیپوری در آپارتمان

۴-نور

گیاه شیپوری برای گلدهی به مکانی روشن نیاز دارد. نور مستقیم صب تا ظهر بهترین نور برای شیپوری می باشد. برای اینکه گیاه شیپوری به گل بنشیند باید حداقل ۶ ساعت نور آفتاب داشته باشد. از قرار دادن گیاه در مقابل نور آفتاب بعدظهر در تابستان جدا خودداری کنید زیرا باعث سوختگی گیاه می شود.

۵-کوددهی

برای رشد بهتر گیاه لازم است هر دو هفته یکبار گیاه را با کودهای مخصوص گیاهان گلدار و آپارتمانی تغذیه نمود.

۶-نحوه تکثیر گل شیپوری

تکثیر گل شیپوری به دو روش کاشت بذر و تقسیم ریزوم قابل انجام است. بهترین روش ازدیاد این گل در محیط آپارتمان، تقسیم ریزوم (ساقه زیرزمینی) گیاه است. مراحل تکثیر گل شیپوری به روش تقسیم ریزوم به شرح زیر است:

  • در زمان استراحت گیاه و یا اوایل بهار ریزوم‌ها ر از گیاه مادری جدا کنید. توجه داشته باشید، لازم است بر روی هر قطعه از ریزوم، حداقل یک عدد جوانه وجود داشته باشد.
  • بعد از تمیز کردن خاک اطراف ریزوم و ریشه‌ها آنها را تقسیم نموده و هریک را در گلدان جداگانه بکارید.
  • عمق کاشت ریزوم‌ها، با توجه به اندازه آنان کمی متفاوت است و معمولا در عمق ۵ تا ۱۰ سانتیمتری کاشته می‌شوند و باید تقریبا به شکل عمودی در خاک قرار گیرند.
  • توجه داشته باشید، قبل از کاشت و قرار دادن قطعات ریزوم در گلدان جدید، بستر کاشت را ابتدا کاملا مرطوب کنید و اجازه دهید که آب اضافه از ته گلدان خارج شود.
  • به مرور زمان گیاهچه‌های کوچکی که در واقع پاجوش هستند در کنار گیاه مادری و از ساقه زیرزمینی شکل می‌گیرند. لازم است در تمام گیاه خاک سطح گلدان مرطوب و نه خیس باشد.
مطالب مرتبط

نظرات