چاپ کد خبر: 85182
9 خرداد 1401

شرط جالب اخذ گواهینامه رانندگی برای مهاجرین افغان در ایران

مسئولان پلیس راهور می‌گویند که اتباع خارجی با داشتن اقامت قانونی، گواهینامه رانندگی دریافت می‌کنند اما راهور فقط براساس معرفی‌نامه پلیس مهاجرت، به یکی از اعضای خانواده مهاجر افغانستانی گواهینامه پایه سوم با اعتبار یک‌ساله می‌دهد.

تسنیم: پلیس مهاجرت برای اتباع افغانستانی دارای اقامت معتبر با گذرنامه به‌شرط تأهل، داشتن عقدنامه سفارتی، ارایه گواهی عدم سوءپیشینه، تعهد محضری عدم استفاده از خودرو برای اشتغال و برای یکی از اعضای خانواده، معرفی‌نامه برای صدور و یا تمدید گواهینامه رانندگی برای پلیس راهور صادر می‌کند.

برای اتباع دارای کارت آمایش جهت اخذ گواهینامه فقط به خانواده‌هایی که دارای بیمار صعب‌العلاج، دیالیزی و… می‌باشند و معرفی‌نامه از بهزیستی دارند، می‌توانند نامه‌ای از اداره‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری محل سکونت خودشان دریافت کنند و به پلیس مهاجرت مراجعه نمایند.

پلیس مهاجرت برای اتباع افغانستانی دارای کارت آمایش معتبر با نامه اداره اتباع و بهزیستی، به‌شرط داشتن پاسپورت سفید افغانستان، تأهل، داشتن عقدنامه سفارتی، ارایه گواهی عدم سوءپیشینه، تعهد محضری عدم استفاده از خودرو برای اشتغال و برای یکی از اعضای خانواده، معرفی‌نامه برای صدور و یا تمدید گواهینامه رانندگی برای پلیس راهور صادر می‌کند.

گفته می‌شود که به‌تازگی برای برخی از افراد، برای تحقیقات میدانی به کلانتری محل سکونت آنها نامه می‌زنند و یا از بعضی افراد کارت کار درخواست می‌شود و یا جهت استعلام به پلیس مهاجرت ناجا، نامه می‌زنند و یا جهت صدور معرفی‌نامه، توسط کمیسیون بررسی می‌گردد.

پس از صدور نامه پلیس مهاجرت به پلیس راهور، باقی مراحل مانند اتباع ایرانی است و برای صدور گواهینامه، فقط آزمون شهری را خود پلیس راهور اخذ می‌کند و برای تمدید؛ مدارک چشم‌پزشکی و تأییدیه آدرس از پست و برخی موارد دیگر توسط راهور در یکی از روزهای هفته اخذ می‌شود.

اعتبار گواهینامه اتباع خارجی یک‌ساله و فقط برای پایه سوم است و دریافت بیشتر از یک نوع گواهینامه و بالاتر از پایه سوم برای اتباع ممنوع می‌باشد همچنین از زمان اقدام و درخواست برای گواهینامه حدود ۲ ماه و حتی تا نزدیک به یک سال نیز این مراحل زمان می‌برد.

برای اتباع افغانستانی دارای پاسپورت خانواری و یا روادید، گواهینامه صادر نمی‌شود.

برای اتباع افغانستانی دارای پاسپورت دانشجویی، با شرایط دیگری از جمله مسافت محل سکونت تا دانشگاه، شرط تأهل، نامه از امور کنسولی دانشگاه و تعداد شرایط دیگری به‌سختی گواهینامه صادر می‌کنند.

همه این مراحل برای سال بعد و برای تمدید گواهینامه، با ارائه همه آن مدارک، باید طی شود.

با داشتن گواهینامه معتبر و نامه پلیس مهاجرت، پلیس راهور فقط یک پلاک خودرو به اسم اتباع خارجی می‌زند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

عزیز امیری سه شنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۴

خوب معلوم شماره فقط مهاجرین افغانستانی مقیم ایران آذر میدهید
الان تمام مهاجرین افغانستانی مقیم
کشورهای اروپایی چراتز این مشکلات
ندارن شماه فقط ازیت میکنید

حسن دوشنبه , ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۹

به این میگن قانون

حامد دوشنبه , ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۸

روشون نشده بگن بهشون گواهینامه نمی دیم!!!
بیماری صعب العلاج؟ متاهل ؟ دیالیزی؟

لیاقت علی دوشنبه , ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۳

خلی مسقره ازبقیه کشورها

ناشناس دوشنبه , ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷

یعنی خیلی محترمانه ما به شما گوهینامه نمیدیم…اینکه بیمار صعب العلاج داشته باشی ..نمیدونم از بهزیستی نامه داشته باشی یعنی چه…مگه حتما باید یکی توخونش مریضداشته باشه تا تو بخوای گواهی نامه بدی…اونم بهیکی از اعضا….این چه قانونیه…طرف که نمیخاد قتل و غارت کنه….یه ماشین میخواد سوار شه.

آخرین اخبار