چاپ کد خبر: 91713
17 مرداد 1401

شناسایی یک مورد مبتلا به تب خونریزی دهنده “کریمه کنگو” در لامرد

دکتر علیرضا دشت پیما گفت: تب خونریزی دهنده “کریمه کنگو” یکی از بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام است، این بیماری از راه گزش”کنه”آلوده و یا از راه له کردن آن در دست و یا روی بدن و یا در اثر تماس مستقیم با گوشت، جگر، خون، ترشحات و دیگر بافت‌های دام آلوده و یا تماس با ترشحات خون و تنفس افراد مبتلا به این بیماری ایجاد می‌شود.

او نشانه‌های بیماری را شروع ناگهانی تب بیشتر از ۳۸ درجه سانتیگراد، سردرد شدید، درد عضلانی، حالت تهوع با استفراغ و یا بدون استفراغ، خونریزی پوستی، خونریزی از بینی و وجود خون در ادرار یا مدفوع عنوان کرد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان لامرد گفت: دامداران و کشاورزان، کارگران کشتارگاه ها، دامپزشکان و کارکنان بهداشتی و درمانی به ویژه کارکنان بیمارستان‌ها در معرض خطر این بیماری هستند.

او گفت: کارشناسان و مراقبان سلامت شبکه بهداشت و درمان لامرد با همکاری اداره دامپزشکی شهرستان لامرد پیگیر مسائل بهداشتی و درمانی هستند.

دکتر دشت پیما توصیه کرد: گوشت را از فروشگاه‌های مجاز تهیه و در صورت تهیه گوشت دام ذبح شده آن را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنیم و سپس برای تکه تکه کردن، شستن و آماده کردن گوشت برای پخت و مصرف آن، اقدام کنیم و همچنین احشای دام تازه ذبح شده حداقل در دمای یخچال ۴۸ ساعت نگهداری شود.

بر اساس این گزارش ، شهرستان لامرد در فاصله ۳۶۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار