چاپ کد خبر: 99339
15 آذر 1401

شهر شناور ۶۰ هزار نفری با خیابان های زیر آب /بزرگترین سازه ساخته دست بشر در چین

newspress collage 20627687 1670002713889

 

طرح های حیرت‌انگیزی از یک شهر شناور خیره‌کننده در سواحل چین با خیابان های زیر آب برای زیردریایی ها رونمایی شده است که در صورت ساخت، بلندپروازانه‌ترین پروژه شهری تمامی ادوار خواهد بود.

انتظار می‌رود این طرح ها که اولین بار در سال ۲۰۱۵ توسط آژانس طراحی AT Design Office منتشر شد در منطقه داوان گوانگدونگ، هنگ کنگ و ماکائو ساخته شود.

www atdesignoffice com floating city 780011700

در ابتدایی ترین حالت، شهر از یک بدنه پیش ساخته بتنی به طول ۱۵۰ متر و عرض ۳۰ متر تشکیل می‌شود.

این شهر شناور که دور از سرزمین اصلی ساخته خواهد شد، دارای یک پایانه بندر کروز برای کشتی‌های کروز بزرگ، یک اسکله برای قایق‌های تفریحی کوچک و یک اسکله برای زیردریایی‌ های غیرنظامی است.

AT Design Office که دارای دفاتری در انگلستان و چین است، توسط شرکت ساخت و ساز چینی CCCC-FHDI مأموریت یافته تا جزیره ای شناور به مساحت ۱۰ کیلومتر مربع را طراحی کند.

www atdesignoffice com floating city 780013724

www atdesignoffice com floating city 780013647

اگرچه ممکن است ماکت‌های این شهر آینده‌نگر کاملاً شبیه داستان‌ های علمی تخیلی به نظر برسند، اما آنقدرها هم که به نظر می‌رسد دور از ذهن نیستند.

CCCC-FHDI همان فناوری‌ را به کار خواهد گرفت که برای ساخت پل ۵۰ کیلومتری خود که سه شهر چینی هنگ‌ کنگ، ماکائو و ژوهای را به هم متصل می‌کند، استفاده کرده است.

k03yhx hong kong zhuhai macau 443313821

اسلاومیر سیسکا، معمار، توضیح داد: «بخشی از آن پل یک تونل زیر آب است که با یک محفظه بتنی پیش ساخته به طول ۱۵۰ متر به آن می‌پیوندد. این محفظه عظیم در جزیره ای نزدیک ریخته شده و قبل از اتصال، در آن مکان شناور می‌شود.»

طرح اولیه که شهر شناور نامیده می‌شود، شامل مجموعه‌ای از ماژول‌های شش ضلعی شکل بود که به یکدیگر متصل شده‌اند تا یک ارگانیسم متصل به هم ایجاد کنند؛ بزرگترین سازه شناور که تا کنون ساخته شده است.

این شهر شناور علاوه بر شبکه حمل و نقل قایق ‌های تفریحی و زیردریایی ‌ها، شامل یک هتل شناور و مجموعه تفریحی نیز خواهد بود.

www atdesignoffice com floating city 780013725

floating1

ایده‌ای که وجود دارد این است که شهر تا حد زیادی خودکفا یاشد؛ از طریق مزارع، تاسیسات جوجه کشی و همچنین تاسیسات جمع آوری زباله که به آن اجازه می‌دهد غذای خود را تولید کرده و زباله ها را به طور پایدار دفع کند.

ماژول ها قبل از اینکه از طریق یک اسکله به داخل دریا شناور شوند در یک کارخانه پیش‌ساخت می‌شوند.

طراحان وعده دو «کمربند سبز عمومی» را برای تفریح و ورزش داده‌اند، یکی در سطح آب و دیگری در زیر آب. این شهر تفریحی همچنین یک هتل زیر آب و یک سکوی باز در بالای آن خواهد داشت و تهویه و روشنایی طبیعی آن توسط یک دودکش در مرکز باغ عمودی تامین می‌شود.

www atdesignoffice com floating city 780013767

با تهدید افزایش سطح آب دریاها، بسیاری از معماران برای مبارزه با خطر مناطق کم ارتفاع به طرح هایی برای شهرهای شناور روی آورده‌اند.

این در حالی است که مالدیو برنامه های خود برای اولین شهر شناور جهان در اقیانوس هند را با فضایی برای ۵ هزار خانه راه اندازی کرد. طراحان امیدوارند که این شهر که تنها در فاصله ۱۵ دقیقه‌ای (با قایق) از پایتخت ماله ساخته شده است، بتواند ۲۰ هزار نفر را در خود جای دهد و همچنین فضایی برای هتل ها، بارها و مغازه ها برای گردشگران داشته باشد.

در همین حال، طرح های یک شهر شناور در کره جنوبی در اوایل سال جاری رونمایی شد. طرح‌های بلندپروازانه Oceanix Busan شامل خانه‌هایی برای حداکثر ۱۲ هزار نفر به همراه «زیرساخت‌های ضد سیل که همراه با دریا بالا می‌آیند» می‌شود.

همچنین طرح‌های خیره‌کننده‌ای برای یک ابرسازه لاک‌پشت‌شکل ۶.۸ میلیارد پوندی به نام terayacht منتشر شده است. این شناور با ظاهر منحصر به فرد ۵۵۰ متر طول و ۶۱۰ متر عرض در عریض ترین نقطه خود خواهد داشت و قرار است در بهترین حالت میزبان ۶۰ هزار مهمان از جمله در هتل ها، مراکز خرید و حتی پارک ها باشد.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار