چاپ کد خبر: 97548
18 آبان 1401

شگردهای فروش غیرقانونی” آرد محرمانه ولی یارانه‌ای ” در استان فارس

طی مدت اخیر شهروندان فارسی از تعطیلی زودهنگام خبازی‌ها و فروش آرد یارانه‌ای به واحد‌های صنفی دیگر با چند برابر قیمت گلایه‌مند هستند.

تسنیم: تعطیلی خودسرانه و زودهنگام نانوایی‌ها، عدم رعایت ساعت کاری و فروش آرد یارانه‌ای از جمله تخلفات محرزی است که طی این روز‌ها از سوی برخی نانوایی‌ها در شهرستان‌های استان به ویژه کلانشهر شیراز به وضوح مشاهده می‌شود.

درحالی که ساعات کار نانوایی‌ها متناسب با تعداد سهمیه، نوع نان و الگوی مصرف در مناطق شهری و روستایی تعیین شده است و باید بر آن اساس پخت داشته باشند؛ اما این روز‌ها شاهد تعطیلی خودسرانه و زودهنگام خبازی‌ها به ویژه در نوبت عصر هستیم.

ازدحام و صف‌های عریض و طویل و گاهی چند ساعته در مقابل نانوایی ها، گلایه بسیاری از شهروندان را در پی داشته است.  طبق بررسی‌های میدانی و گفتگو با چندین شهروند در باره این موضوع حاکی از آن است که گفته می‌شود، به خاطر افزایش اختلاف قیمت آرد یارانه‌ای با آرد بازار آزاد، متاسفانه برخی نانوایی‌ها قسمتی از آرد خود را در بازار آزاد می‌فروشند که این موضوع ناراضایتی شهروندان را به دنبال دارد.

ایجاد تراکنش‌های صوری در کارتخوان‌های برخی نانوایی‌ها

رییس منطقه ۳ سازمان و بازرس کل فارس بیست و هفتم شهریورماه امسال بود که طی بازدید‌های سرزده به همراه بازرسان از برخی نانوایی‌ها در سطح استان شاهد تخلفات محرز بود و اعلام کرد برخی نانوایی‌ها برای بهره مندی از ۱۵ درصد یارانه دولتی، اقدام به ایجاد تراکنش‌های صوری در کارتخوان‌های خود کرده و سود صد‌ها میلیونی در هر ماه نصیب خود می‌کنند.

کاظم اکرمی با اشاره به تخلفات برخی نانوایی‌های استان گفت: دستور بررسی و برخورد با نانوایی‌های متخلف توسط دستگاه متولی صادر شده و مراتب طی شرحی به مراجع قضایی صالح نیز اعلام شده است.

وی گفت: عملکرد دستگاه‌های دولتی نیز  بررسی خواهد شد و دستگاه‌های دولتی باید پاسخگو باشند و در صورت احراز کوتاهی در مورد آن‌ها هم مطابق مقررات اقدام خواهد.

برآورد‌ها حاکی است از مجموع کل تراکنش‌های دستگاه‌های کارتخوان هوشمند در نانوایی‌های یاد شده، در مواردی بیش از ۷۰ درصد آن، غیرواقعی و صوری بوده و ده‌ها میلیارد ریال سود مازاد را عاید نانوایی‌های متخلف کرده است.

طبق  بررسی‌های صورت گرفته در طرح هوشمند سازی عرضه نان در ماه‌های خرداد و تیر۱۴۰۱، مجموع تراکنش‌های کارتخوان‌های هوشمند نصب شده در ۴۲ نانوایی متخلف ۳۴۲ میلیارد ریال بوده این در حالی است که احتمالا بیش از ۲۵۵ میلیارد ریال آن یعنی بالغ بر ۷۰درصد تراکنش ها، ساختگی و صوری بوده و در ازای این میزان تراکنش، نانی عرضه نشده است.

وظیفه اداره غله تامین آرد است/ اعلام میزان سهمیه آرد به خبازی‌ها محرمانه است!

مدیر کل شرکت غله و بازرگانی  فارس اظهار داشت: با توجه به تفاوت یارانه‌ای که دولت برای آرد تخصیص می‌دهد، متوسط قیمت هر کیلو گندم تمام شده برای دولت ۱۲ هزار تومان است و آرد یارانه‌ای به کارخانجات به قیمت متوسط ۷۲۰ تومان بفروش می‌رسد.

مهدی جمالی ادامه داد: حدودا یک‌هزار و ۳۵ نانوایی در شهرستان شیراز داریم که میزان سهمیه آردی که به خبازی‌ها داده می‌شود محرمانه است و نمی‌توان اعلام کرد!

وی با اشاره به اینکه هزینه خرید گندم، نگهداری این محصول و جا به جایی آن برای اداره غله ۱۲ هزار تومان در می‌آید و ما آن‌را ۷۲۰ تومان برای تولید آرد یارانه‌ای به‌فروش می‌رسانیم، گفت: در واقع ۹۴ درصد قیمت گندم را یارانه میدهیم؛ بنابراین محمل فساد می‌تواند قرار بگیرد و اگر سهمیه بگیر‌های ما بخواهند ۱ کیلو آرد از چرخه مصرف خارج کنند سود سرشار و هنگفتی نصیب آن‌ها می‌شود و این موضوع و تفاوت قیمت خود بستر فسادآلودی است.

جمالی با تاکید بر اینکه وظیفه اداره غله تامین آرد است،  خاطرنشان کرد: سود حاصل از پخت یک کیسه آرد برای یک نانوا با آن همه زحمت و صرف هزینه کارگر، خمیرمایه، برق، آب و گاز در نهایت ۱۴۴ هزار تومان است و همین یک کیسه آرد را بخواهد بفروشد مبلغ ۵۵۰ هزار تومان بدون هیچ زحمت و هزینه‌ای می‌فروشد و خیلی بیشتر از این کسب سود می‌کند.

مدیر کل شرکت غله و بازرگانی  فارس با اشاره به دارا بودن ۳۷ شهرستان در استان فارس و وجود بیش از ۳ هزار واحد نانوایی و موقعیت جغرافیایی استان، نظارت بر هر واحد نانوایی به راحتی میسر نیست، گفت: در تامین آرد مشکلی وجود ندارد و نانوایی‌ها با کمبود سهمیه آرد مواجه نیستند و سهمیه آرد خود را به موقع تحویل می‌گیرند.

کشف بیش از ۳۶ هزار کیسه آرد یارانه‌ای خارج از شبکه

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس  گفت: اختلاف قیمت آرد یارانه‌ای با آرد بازار آزاد، موجب سوء استفاده عده‌ای منفعت طلب شده تا نسبت به خرید و فروش غیرقانونی آرد یارانه‌ای اقدام کنند.

غلامرضا سالاری ضمن هشدار در خصوص چنین اقداماتی افزود: متاسفانه به علت اشکالات ساختاری در حوزه نظارتی، همچنان شاهد فعالیت دلالان در حوزه آرد و نان هستیم که در مواردی موجب اخلال در فعالیت خبازی‌ها و به تبع آن نارضایتی شهروندان شده است.

سالاری با اشاره به کشف بیش از ۳۶ هزار کیسه آرد یارانه‌ای خارج از شبکه گفت: بیشترین تخلف در عرضه خارج از شبکه آرد یارانه‌ای مربوط به نانوایی‌ها بوده که در این رابطه ۴۵ میلیارد ریال جریمه نقدی برای متخلفان اعمال شده است.

دبیر کمیسیون تنظیم بازار استان از تشدید نظارت بر نانوایی‌های سطح استان در گشت‌های مشترک تعزیرات استان خبر داد و اظهار کرد: نظارت بر نانوایی‌ها بر عهده سازمان تعزیرات حکومتی نیست ولیکن در شرایط فعلی کشور و با توجه به اجرایی شدن طرح مردمی سازی یارانه‌ها، گشت‌های نظارتی با همکاری سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل غله و اتاق اصناف فعال شده و در این رابطه ۱۶۵ پرونده تخلف تشکیل و علاوه بر جریمه نقدی، احکام پلمپ و نصب پارچه تخلف نیز صادر و اجرا شده است.

وی اضافه کرد: از شهروندان تقاضا داریم تا در صورت مشاهده تخلفات نانوایی‌ها و یا جابجایی مشکوک آرد، مراتب را به سامانه ارتباطی ۱۲۴ گزاش کنند تا ضمن بررسی موضوع توسط بازرسان، با متخلفین برخورد قانونی و قاطع به عمل آید.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس اذعان کرد: در صورت وجود هرگونه تخلف در واحد‌های نانوایی ضمن تشکیل پرونده در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برخورد قانونی لازم اعمال و در اجرای مصوبه اخیر شورای عالی هماهنگی سران محترم قوا، نسبت به پلمب واحد‌های متخلف و نصب پارچه اقدام خواهد شد.

بر اساس این گزارش برخی از واحدهای نانوا‌یی برای سود بیشتر  بخشی از آرد یارانه‌ای را به نرخ آزاد می‌فروشند و بخشی از آن را پخت می‌کنند که اینگونه، ردی هم برای بازرسی نگذاشته باشند که نتیجه چنین عملی تشکیل صف‌های طولانی و دست خالی برگشتن تعدادی از مردم از نانوایی‌هاست.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

باهر پنجشنبه , ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶

در برخی روستاها و شهرکهای اطراف شیراز هم دارد را به افراد مورد اعتماد خود می فروشند و هم آرد را تبدیل به نان خشکه می کنند و به دامپروری ها و دامداریها می فروشند.
وبرخی از آنها بعنوان مثال بیش از ده قرص نان به یک نفر نمیدهند.
وبرخی کمترین مشتری دارند و آرد سهمیه ای را در بازار آزاد می فروشند.
واهالی بعلت قوم و خویش بودن و یا همسایه بودن و …متاسفانه این موارد را گزارش نمی کنند.

مجید علیزاده چهارشنبه , ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰

نانوایی های سنگک اگر نان کنجدی بخواهیم،۶تا نان رو می‌گویند با دستگاه ۱۲تا کارت بکش و این یعنی آ رد نانی که به جای کنجد کارت کشیدی قاچاق میشود

آخرین اخبار