چاپ      کد خبر: 146372
26 خرداد 1403

شیوه صحیح شستن انواع پتو با ماشین لباسشویی و دست

شستن پتو شاید کار سختی به نظر برسد.اما با داستن نکاتی می بینید که کار چندان دشواری نیست.پتو انواع مختلفی دارد که شستن هر یک از آنها با ماشین لباسشویی و یا به صورت دستی متفاوت است.در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا نحوه اصولی انواع پتو با ماشین لباسشویی و به صورت دستی را به شما معرفی کنیم.پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

شستن انواع پتو

قبل از شستن پتو با دست و یا با ماشین لباسشویی به این نکات توجه کنید :

تست رنگدهی پتو

قبل از این که اقدام به شستن پتو در ماشین لباسشویی کنید، بهتر است تست کنید و مطمئن شوید که رنگ پتو پخش می‌شود یا خیر. برای تست باید قسمت رنگی پتو را چند دقیقه در آب خنک خیس کنید. سپس یک تکه پارچه سفید یا حوله کاغذی را روی پتو بکشید.

اگر رنگ پتو به پارچه سفید منتقل شد، یعنی پتوی شما رنگ می‌دهد. بهتر است پتوهایی که رنگ می‌دهند را با دست بشویید و از شستن آن همراه با پتوها و لباس‌های دیگر در تشت یا ماشین لباسشویی اجتناب کنید.

دستورالعمل مربوط به ساخت کارخانه پتو را مطالعه کنید

در شستشوی پتو به نوع و جنس پتو دقت کنید ، برخی پتوها امکان شستشو با ماشین لباسشویی و برخی را تنها می توان با دست شست، روی برچسب راهنمای بعضی از پتوها ذکرشده که فقط خشکشویی شوند و شما به هیچ وجه نباید پتو را به صورت مستقیم در آب قرار دهید و باید پتو را به یک خشکشویی ببرید تا به روشی صحیح خشکشویی شود.

اگر برچسب شستشوی روی پتو کنده شده بود، پتو را با کمترین دما یعنی ۳۰ درجه بشویید. بیش از حد از مواد شوینده استفاده نکنید شستشوی پتو را با کمترین حد پودر لباسشویی انجام دهید زیرا ممکن است پودر شوینده روی پتو باقی بماند و بعدها برای شما حساسیت ایجاد کند.

وزن پتو و شرایط لباسشویی را در نظر بگیرید

باید بدانید که لباسشویی شما قادر است تا چند کیلوگرم وزن را هنگام شستشو تحمل کند. برخی پتوها سنگین هستند و با خیس خوردن چند کیلوگرم سنگین تر می شوند حداقل وزنی که ممکن است یک پتوی خیس به خود بگیرد ۶ کیلوگرم است پس لباسشویی شما باید حداقل تا ۶ کیلوگرم وزن را تحمل کند و فضای لباسشویی برای شستن یک پتوی بزرگ کافی باشد زیرا فضای کوچک لباسشویی باعث می شود پتو تمیز نشده و چروک شود.

قبل از شستشو پتو گردو غبار آن را خارج کنید

پتو ممکن است گرد و غبار به خود بگیرد بنابراین پیش از شستشوی پتو، گرد و غبار آن را در فضای باز بتکانید یا برای جدا کردن گرد و غبار از جاروبرقی استفاده کنید زیرا در صورتی که گرد و غبار در پتو جمع شود شستشو برای شما سخت خواهد شد.

بررسی کنید پتو رنگ ندهد

اگر اولین باری است که پتو را می شویید بررسی کنید آیا رنگ پس می دهد یا خیر. برای این کار یک گوشه پنهان از پتو را با یک پنبه خیس کمی مرطوب کنید، سپس یک پارچه سفید را به آن بمالید تا ببینید رنگ می گیرد یا خیر. پتوهایی که رنگ نمی دهند را می توانید با خیال راحت بشویید.

شستن انواع پتو

شستن پتو با ماشین لباسشویی

شستن پتو یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید برای رعایت نظافت شخصی و تجربه یک خواب راحت انجام دهید. مخصوصاً اگر حیوان خانگی داشته باشید، تجمع آلودگی و موهای حیوان روی پتو موجب می‌شود که بیشتر از زمان‌های معمول نیاز به شستشو داشته باشد.اما شستن پتو با لباسشویی چگونه است؟ در ادامه می‌توانید با راهنمای کامل شستشوی پتو با ماشین لباسشویی آشنا شوید.

۱- تست رنگدهی پتو

قبل از این که اقدام به شستن پتو در ماشین لباسشویی کنید، بهتر است تست کنید و مطمئن شوید که رنگ پتو پخش می‌شود یا خیر. برای تست باید قسمت رنگی پتو را چند دقیقه در آب خنک خیس کنید. سپس یک تکه پارچه سفید یا حوله کاغذی را روی پتو بکشید.

اگر رنگ پتو به پارچه سفید منتقل شد، یعنی پتوی شما رنگ می‌دهد. بهتر است پتوهایی که رنگ می‌دهند را با دست بشویید و از شستن آن همراه با پتوها و لباس‌های دیگر در تشت یا ماشین لباسشویی اجتناب کنید.

۲- قرار دادن پتو در ماشین لباسشویی

در این مرحله از نحوه صحیح شستن پتو با لباسشویی باید مطمئن شوید که پتوی شما برای شستشو در ماشین لباسشویی مناسب است و وزن پتو آن‌قدر زیاد نیست که به ماشین فشار وارد کند. برای شروع باید پتو را چند بار تکان دهید تا مو و ذرات درشت چسبیده به آن جدا شود.

سپس پتو را به‌ آرامی داخل ماشین قرار دهید. باید پتو را طوری در ماشین قرار دهید که به‌ طور مساوی در همه بخش‌ها قرار بگیرد. با این کار همه بخش‌های پتو به خوبی تمیز می‌شوند و فشار کمتری نیز به ماشین لباسشویی وارد می‌شود.

فراموش نکنید که وزن پتو بعد از خیس شدن چند برابر زیاد می‌شود، بنابراین اگر پتوی شما سنگین است، بهتر است آن را با دست بشویید و یا پتو را برای شستشو به خشکشویی بسپارید.

۳- تنظیم کردن ماشین لباسشویی

بعد از قرار دادن پتو در ماشین لباسشویی باید پتو را روی چرخه ملایم تنظیم کنید. توجه داشته باشید که برای شستن پتو با لباسشویی استفاده از ملایم‌ترین چرخه با آب سرد و مدت زمان کوتاه بهترین وضعیت برای شستن پتو است. استفاده از آب داغ موجب آسیب به بافت پتو می‌شود و چرخش تند ماشین لباسشویی نیز به الیاف پتو آسیب وارد می‌کند.

۴- استفاده از یک شوینده ملایم

بعد از این که تنظیمات لباسشویی را برای شستن پتو آماده کردید، باید از یک شوینده ملایم برای شستن پتو استفاده کنید. شوینده‌ای صابونی یا غلیظ برای شستشوی پتو در ماشین لباسشویی مناسب نیستند و موجب ساییدگی و از بین رفتن بافت پتو می‌شوند.

توجه داشته باشید که باید از مقدار کم شوینده استفاده کنید. حدود ۱/۴ درپوش مایع لباسشویی برای شستن یک پتو کافی است. شما می‌توانید انواع مایع لباسشویی و پودر لباسشویی از برندهای معتبر شوینده لباس را به صورت حضوری، اینترنتی و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش با تخفیف‌های همیشگی خریداری کنید.

۵- شستن پتو در کمترین زمان ممکن 

برای شستن پتو با لباسشویی باید آن را روی کوتاه‌ترین چرخه شستشو تنظیم کنید. معمولاً ۳ تا ۵ دقیقه زمان برای شستن پتو در ماشین لباسشویی کافی است. فراموش نکنید هر چه پتو بیشتر در ماشین لباسشویی بماند و با سرعت بیشتر شسته شود، بافت آن بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

۶- تنظیم خشک‌کن روی کمترین دما

برای خشک کردن پتو بعد از شستشو باید حرارت را روی دمای بسیار کم و حداکثر دمای متوسط تنظیم کنید. گرمای بیش از حد موجب جمع شدن و سوختن الیاف پتو می‌شود. خشک کردن پتو با دمای پایین ماشین لباسشویی موجب می‌شود تا بیشتر از حالت معمول طول بکشد.

۷- پهن کردن پتو در معرض هوا

بعد از خشک کردن پتو، آن را در معرض هوا پهن کنید و اجازه دهید برای یک تا دو روز بماند تا کاملاً خشک شود. فراموش نکنید که خشک نشدن پتو به‌طور کامل موجب بدبو شدن پتو می‌شود. برای خشک شدن کامل پتو آن را چندین بار زیر و رو کنید تا کاملاً در معرض هوا قرار بگیرد و خشک شود.

شستن انواع پتو

چگونه پتو را با دست و بدون ماشین لباسشویی بشوییم؟

استفاده از ماشین لباسشویی، شستن پتو را آسان می کند. اگر چه زمان هایی هستند که انداختن پتو داخل ماشین لباسشویی آن را خراب می کند. برای چنین زمان هایی بهتر است از دست استفاده کنید.

۱ عدد سطل پلاستیکی را با آب خنک و کمی مایع پاک کننده و شوینده پر کنید و مطمئن شوید که آب و کف به خوبی ترکیب شده اند و سپس پتو را داخل آب بخیسانید و سپس آن را به خوبی چنگ بزنید.

زمانی که پتو و پارچه به اندازه کافی تمیز شدند، آن ها را دربیاورید و آب اضافی اش را بگیرید. البته در این قسمت نباید بیش از حد آن را فشار بدهید زیرا شکل پتو تغییر می کند.

سپس مرحله ۱ تا ۳ را با استفاده از آب خالی انجام دهید تا هیچ ردی از صابون و کف روی آن باقی نماند.

بعد از این که آب پتو را گرفتید ، آن را بین دو عدد حوله خشک قرار دهید تا آب اضافی را بگیرد. این روش، فرآیند خشک شدن را سرعت می بخشد و سپس می توانید آن را روی بند آویزان کنید تا به طور کامل خشک شود.

چگونه پتوهای پشمی را بشوییم؟

پتوهای پشمی، پارچه ای دارند که کیفیت آن ها در طول زمان افزایش پیدا می کند. پوست پشم بی کیفیت در طول زمان نرمی خود را از دست می دهد ، در حالی که پشم با کیفیت هرگز پوسته پوسته نمی شود و همیشه در مدت زمان طولانی نرم باقی می ماند. در هر حال استفاده از روش زیر به شما کمک می کند که پتوی پشمی را بشویید و نرمی آن را حفظ کنید.

پتو را روی یک سطح صاف قرار دهید و طول آن را در یک جهت برس بکشید. برس کشیدن پتو باعث می شود که الیاف پشمی در پتو همه در یک راستا تراز شوند و استحکام ساختاری را حفظ می کند.

کمی پودر ماشین لباسشویی را که همیشه استفاده می کردید، داخل ماشین لباسشویی تان بریزید. یک دور پتو را با این پودر شستشو دهید و سپس آن را با آب سرد روی چرخش ملایم بشویید. در طول چرخه شستشو ، مقداری نرم کننده مایع هم اضافه کنید و بعد از شستشو، آن را بر روی بند و در معرض هوای آزاد پهن کنید تا خشک شود. این اقدام از خراب شدن و پوسته شدن پتو پشمی جلوگیری می کند. برای خشک کردن پتوهای پشمی بعد از شستشو از قرار دادن پتو پشمی در خشک کن جدا خودداری کنید زیرا این عمل نرمی پتو را از بین می برد. از قرار دادن پتو در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید زیرا این عمل باعث ضعیف شدن الیاف پشمی پتو می شود.

چگونه پتوهای پشمی نخی را شستشو دهیم؟

قبل از شستن چنین پتوهایی باید مطمئن شوید که این پتوها فقط با خشکشویی تمیز نمی شوند زیرا اگر روش غلط را به کار ببرید، پتو از بین می رود. حال اگر از این مورد مطمئن شدید، مراحل زیر را دنبال کنید:

مطمئن شوید که پتو در داخل ماشین معمولی هم قابل شستشو است, در غیر این صورت با شستشوی دست این کار را انجام دهید. اگر قرار است آن را با ماشین بشویید، ماشین را روی چرخش ملایم با آب سرد قرار دهید و توجه داشته باشید که یک دقیقه باید داخل ماشین لباسشویی بچرخد و سپس آن را خاموش و روی طناب آویزان کنید.

روش شستن پتوی برقی در ماشین لباسشویی

پتوهای الکتریکی و برقی طوری طراحی شده‌اند که معمولاً با ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند. برای شستن پتوی برقی در ماشین لباسشویی ابتدا باید پتو را از برق جدا کنید و تمام سیم‌ها و کنترل‌ها را از آن جدا نمایید.

سپس پتو را با آب سرد و یک مایع شوینده ملایم با آرام‌ترین چرخه ماشین لباسشویی بشویید. این پتوها باید در کوتاه‌ترین زمان و با ملایم‌ترین حالت ممکن شسته شوند تا آسیبی به پتو وارد نشود.

برای خشک کردن پتوهای برقی باید پتو را روی یک بند رخت یا میله دوش پهن کنید. برای خشک کردن پتوی برقی در خشک‌کن ماشین باید دستگاه را روی کمترین دما یا بدون حرارت تنظیم کنید تا سیم‌کشی داخلی پتو آسیب نبیند.

پتوی برقی باید برای مدت طولانی‌تری در معرض هوا قرار بگیرد و کاملاً خشک شود. بعد از این که مطمئن شدید، پتو خشک است، می‌توانید دوباره آن را به برق وصل کنید.

چگونه پتوی بافته شده با میل را شستشو دهیم ؟

شستن پتوی بافتنی شبیه به شستن پتو های کشباف است و باید مراقب باشید که پارچه را کش ندهید زیرا پتو شل می شود. پیشنهاد می کنیم که این پتوها را با دست بشویید و اگر می خواهید آن ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، آن ها را داخل کیسه ای پارچه ای قرار دهید تا از پتو محافظت کند.

ماشین لباسشویی باید روی حالت ملایم باشد سپس صاف پهن کنید. خشک شدن پتو در معرض هوا یکی از بهترین راه ها است، البته زمان زیادی می برد اما تضمین می کند که پارچه این پتو آسیب نخواهد دید.

چگونه پتوهای سنگین یا لحاف را بشوییم ؟

شستن بیش از حد لحاف پیشنهاد نمی شود زیرا پوشش محافظت کننده روی لحاف آسیب می بیند و در نتیجه ممکن است مجبور شوید که کاملاً آن را کنار بگذارید. لکه گیری با استفاده از یک پارچه خیس و شوینده ملایم به تمیز نگه داشتن پتو کمک می کند و بهتر است این کار را به صورت هفتگی انجام دهید.

سایر نکات

  • معمولاً یک پتو را باید هر دو هفته یکبار بشویید. اگرچه پتو ها یکی از پر استفاده ترین لوازم خواب محسوب می شوند اما به مراقبت کمتری نیاز دارند و خیلی زود کثیف نخواهند شد.
  •  پتو را به طور کامل خشک نکنید. به عنوان یک قانون کلی نباید به طور کامل پتو را خشک کنید.
  •  نرم کننده لباس را فراموش کنید. استفاده بیش از حد از نرم کننده لباس گاهی اوقات حتی به پتوی شما آسیب هم خواهد زد. پس مراقب باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار