چاپ کد خبر: 47177
17 اسفند 1399

صفر تا صد تمیز کردن خانه قبل از نوروز

اول فارس|پیشواز نوروز: هیچ چیز به اندازه بازگشت به خانه‌ای پاک باعث احساس رضایت و خرسندی نمی‌شود. از آنجایی که تمیز کردن خانه جزییات زیادی دارد، کاری بسیار وقت‌گیر است. با استفاده از نکاتی مفید می‌توانید کار تمیز کردن خانه را راحت‌تر پیش ببرید. مهم نیست چقدر وقت دارید. حتی شده پنج دقیقه یا یک تعطیلات آخر هفته کامل، از این فرصت استفاده کنید و خانه را تمیز کنید. هر زمانی که برای این کار اقدام کنید سبب تمیز‌تر شدن و احساس راحتی بیشتر شما در منزل می‌شود. در ادامه ۳۱ کاری که برای یک خانه تکانی اساسی خانه لازم است انجام دهید آورده شده است. با ما همراه شوید.

وقت تمیز کردن خانه، این نقاط آلوده را فراموش نکنید

خانه تکانی
ورودی خانه
برای تمیز بودن ورودی خانه بهتر است از دو پادری، یکی خارج در و یکی داخل در استفاده کنید. با این کار مانع از ورود خاک به داخل منزل می‌شوید. برای تمیز کردن این پادری‌ها هر دو طرف آنها را جاروبرقی بکشید. برای این‌که خاک کاملا از داخل آنها خالی شود آنها را بیرون خانه تکان دهید.

پنجره‌ها
منتظر یک روز ابری و بدون بارندگی باشید. پرده‌ها را کنار بزنید و با شیشه پاک‌کن و پارچه میکروفایبر یا روزنامه شیشه‌ها را پاک کنید. برای پاک کردن درز لای پنجره‌ها از جاروبرقی استفاده کنید و تمام خاک آنها را بگیرید. برای بیشتر تمیز کردن خانه از فرصت استفاده کنید و در همین زمان پرده‌ها را داخل ماشین لباس‌شویی بشویید و در حالت کمی نم‌دار آویزان کنید تا چروک نشوند.

سینک آشپزخانه
برای تمیز کردن سینک بهتر است هر بار پس از شستن ظرف‌ها سینک را با اسفنج به خوبی پاک کنید. برای تمیز‌تر شدن آن از لیمو و جوش شیرین استفاده کنید. با این کار بوی سینک هم از بین می‌رود.

مایکروویو
تمیزی مایکروویو هم بخشی از تمیز کردن خانه است. برای این کار در یک کاسه بزرگ یک فنجان آب و یک لیمو خرد شده یا پرتقال یا چند قاشق سرکه بریزد و داخل مایکروویو بگذارید. دستگاه را برای چند دقیقه روشن کنید تا این محلول به جوش بیاید و بخار کند سپس بگذارید تا برای ۱۵ دقیقه خنک شود. ظرف را از مایکروویو خارج کنید و داخل آن را با اسفنج به خوبی تمیز کنید. با این روش هم لکه‌ها و هم بوی مایکروویو از بین می‌رود.

کیسه‌های خرید
کیسه‌های خرید پارچه‌ای امروزه جایگزین کیسه‌های نایلونی شده‌اند. اما این کیسه‌های خرید هم بعد از مدتی آلوده می‌شوند و نیاز است تا آنها را تمیز کنید. باید تمام خرده‌های مواد غذایی را از آن خارج کنید و آن را به خوبی بشویید و خشک کنید تا هر گونه باکتری و میکروب دیگر آن از بین بروند.

کانتر آشپزخانه
برای تمیز کردن خانه لازم است سطوحی مثل کانتر آشپزخانه به خوبی پاک شوند. برای این کار می‌توانید از پاک کننده‌های بازاری استفاده کنید که ملایم هستند و اثر خورندگی روی سنگ یا پوشش کانتر ندارند.

تخته برش آشپزخانه
تخته‌های برش را می‌توانید با یک برش لیمو پاک کنید تا هم لکه‌ها و هم بوی غذا از روی آنها پاک شود. اگر می‌خواهید بیشتر تمیز شوند روی آن نمک و جوش شیرین بپاشید.

یخچال
برای تمیز کردن خانه باید سراغ یخچال هم بروید. ممکن است فقط قفسه‌ها را مرتب کرده باشید ولی این کافی نیست. تمام قفسه‌ها را بیرون بیاورید و داخل آنها را با آب گرم و صابون بشویید. داخل و بیرون یخچال را هم با اسفنج مرطوب پاک کنید. برای از بین بردن بوی بد یخچال یک نارنج یا لیمو یا یکی تکه زغال داخل یخچال بگذارید.

تابه‌ها و قابلمه‌ها
با آب و مایع ظرف‌شویی داخل تابه و قابلمه بریزید و بگذارید تا روی اجاق گاز بجوشد. با این روش تکه‌های سوخته و چسبیده به این ظورف نرم شده و به راحتی کنده می‌شوند. برای ظروف مسی می‌توانید از سس گوجه فرنگی استفاده کنید. فقط کافی است مقداری از سس را روی سطح آن بمالید. برای تمیزی بیشتر کمی نمک اضافه کنید.

اجاق گاز
برای عملکرد خوب اجاق گاز لازم است تا تمام کثیفی‌های روی آن را پاک کنید. پس حتما این کار را در برنامه تمیز کردن خانه قرار دهید. یک پارچه مرطوب بردارید و روی لکه‌های سوخته قرار دهید تا نرم و جدا شوند. می‌توانید از جوش شیرین و برش لیمو استفاده کنید یا از پاک‌کننده‌های آماده. چدن‌های گاز را هم جدا کنید و بشویید. تا چربی‌های احتمالی که روی آن جمع شده‌اند پاک شوند.

کابینت آشپزخانه
محیط آشپزخانه پر از گرد و غبار و چربی است که روی وسایل آشپزخانه از جمله کابینت‌ها می‌نشینند. برای تمیز کردن خانه هنگام پخت و پز هود را روشن کنید تا از دست چربی‌ها در امان باشید. برای تمیز کردن کابینت‌ها از مواد پاک‌کننده چربی آماده استفاده کنید و درب کابینت‌ها و کشو و هر نقطه‌ای از کابینت که فکر می‌کنید چربی در آن جمع شده پاک کنید. مرتب و تمیز کردن توی کابینت‌ها را هم فراموش نکنید.

سطوح استیل ضد زنگ
برای تمیز کردن سطوح استیل و درخشش دوباره آنها یک قاشق چایخوری مایع ظرف‌شویی را با یک چهارم پیمانه آب گرم مخلوط کرده و با پارچه مایکروفایبر روی سطوح بکشید و بلافاصله با آب گرم تمیز کنید و با پارچه خشک کنید.

کشوی خرده ریزها
همه وسایل داخل آن را خالی کنید با جاروبرقی گرد و غبار داخل آن را پاک کنید. برای تمیز کردن خانه لازم است کشو‌ها را سرو سامان بدهید. از تقسیم‌کننده‌های کشو یا از کاسه‌های اضافه خانه استفاده کنید و وسایل را دسته‎بندی و مجزا کنید. با این روش بعدها هم مشکلی برای پیدا کردن این خرده ریز‌ها نخواهید داشت.

پرده حمام
بله برای تمیز کردن خانه باید به سراغ حمام هم بروید. پرده حمام محلی مرطوب و مناسب رشد قارچ است. اگر پرده پلاستیکی یا وینیلی دارید می‌توانید آنها را در دور ملایم ماشین لباس‌شویی و با مواد شوینده بشوید. بلافاصله آن را آویزان کنید تا خشک شود. بد نیست هر چند ماه یک بار، پاک‌کننده روی پرده اسپری کنید و با دوش روی آن را آب بکشید تا تمیز باقی بماند.

لوازم آرایش
از شر لوازم آرایشی که تاریخ مصرف آنها تمام شده خلاص شوید. البته روی همه محصولات تاریخ انقضا نوشته نمی‌شود اما گفته می‌شود بعد از باز شدن چند ماه بیشتر دوام ندارند. به طور کلی توصیه می‌شود از مارک‌هایی خرید کنید که جعبه و تاریخ مصرف دارند.

برس‌های آرایشی
تمیز کردن لوازم آرایش هم جزئی از مراحل تمیز کردن خانه هستند. مخصوصا برس‌های آرایشی. برای این‌که آنها را کامل تمیز کنید چند قطره مایع ظرف‌شویی یا صابون مایع در کف دستتان بریزید و نوک برس‌ها را روی آن بمالید و سپس داخل برس‌ها را کامل پاک کنید. سپس برس را زیر آب گرم بگیرید و بعد از کامل شسته شدن آن را خوب تکان دهید و با حوله کاغذی خشک کنید و بگذارید تا کامل خشک شود.

کاشی‌های حمام
تمیزکردن کاشی‌ها فقط ۱۵ دقیقه از وقت تمیز کردن خانه را می‌گیرد. باور نمی‌کنید؟ فقط کافی است یک شوینده خوب پیدا کنید و آن را روی کاشی‌ها بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند سپس با برس بشویید.

راه آب حمام
برای خوشبو نگهداشتن حمام نصف فنجان جوش شیرین را با یک چهارم فنجان نمک مخلوط کنیدو  این مخلوط را در راه آب حمام بریزید و روی آن یک فنجان سرکه بریزید. بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. بعد ۱۵ تا ۳۰ ثانیه آب گرم روی آن بگیرید تا کامل پاک شود.

مبلمان
برای تمیز کردن خانه فاصله بین مبلمان با دیوار و زیر مبلمان را کامل جارو بکشید. با سر نوک باریک جاروبرقی بین تشکچه‌ها را کاملا تمیز کنید.

پرده‌ها
پرده‌ها و حتی بالش‌ها و کوسن‌های خود را داخل ماشین لباس‌شویی ۱۵ دقیقه در حالت چرخش قرار دهید و بلافاصله آویزان کنید تا چروک نشوند.

قفسه کتاب
برای تمیز کردن خانه باید کتابخانه‌ها را هم تمیز کنید. به خصوص اگر بچه دارید. کتاب‌ها و مجلات را از کتابخانه بیرون بیاورید و قفسه‌ها را با جاروبرقی پاک کنید. کتاب‌ها را با دستمال خاک‌گیری کنید و سپس بر اساس موضوع، اندازه، رنگ یا بر مبنای حروف الفبا آنها را بچینید.

سقف
در تمیز کردن خانه تمام تمرکز به جزییات دم دستی خانه است و بعضی از نقاط فراموش می‌شوند. یکی از این موارد سقف خانه است. گرد و غبار سقف را با جارو پاک کنید. سراغ چراغ‌های دیواری، لوستر، گچ بری‌های روی سقف بروید و آنها را تمیز کنید.

اسباب‌بازی کودکان
در هنگام تمیز کردن خانه از تمیزی اسباب‌بازی‌ها غافل نشوید. تمام اسباب‎بازی‌های پلاستیکی بچه‌ها را داخل ماشین ظرف‌شویی بیندازید تا شسته شوند. برای عروسک‌های پارچه‌ای یا پشمی اول چک کنید که قابل شستشو باشند و اگر مشکلی نبود آنها را در ماشین لباس‌شویی بیاندازید تا با دور ملایم شسته شوند.

لوازم خواب
زمان آن رسیده که در تمیز کردن خانه به سراغ لوازم خواب مثل ملحفه و روبالشی برویم. این وسایل بسیار پر مصرف هستند و لازم است سالی دو یا سه بار کامل شسته شوند. ملحفه‌ها و رو بالشتی و روتختی را داخل ماشین لباس‌شویی بشویید. فقط دقت کنید اگر دستورالعمل خاصی برای شستشو وجود دارد، آنها را رعایت کنید.

تشک
برای تمیز کردن تشک می‌توانید آنها را بلند کنید و زیر آن را کامل خاک‌روبی کنید. برای روی تشک هم بهترین روش استفاده از بخارشوی است. در صورتی که بخارشوی در دسترس نیست از یک دستمال مرطوب و اسپری ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

کمدها
برای تمیز کردن خانه لازم است تا لباس‌ها و کفش‌های فصل قبل را کنار بگذارید و سراغ وسایل فصل جدید بروید. کمد‌ها را خالی کنید و اگر نیاز به تعمیر و رنگ‌آمیزی داشتند، این کار را انجام دهید. داخل کمد را بخش‌بندی کنید تا چیدمان منظمی داشته باشید.

ماشین لباس‌شویی
قبل از اینکه ماشین لباس‌شویی شما بو بگیرد به فکر تمیز کردن آن باشید. بهتر است بعد از هر بار شستشو واشرهای ماشین لباس‌شویی را به خوبی تمیز  و خشک کنید. جای پودر و مایع نرم‌کننده را هر چندوقت یک بار بیرون بیاورید و بشویید. از یک مسواک نرم کمک بگیرید و داخل محفظه پودر را کامل تمیزو ضدعفونی کنید. فیلتر پایین ماشین لباس‌شویی را باز کنید و آن را تمیز کنید.

گوشی تلفن
گوشی‌های تلفن احتمالا چندین برابر بیشتر از سرویس بهداشتی میکروب دارند. به همین دلیل هر چند وقت یک‌بار آن‌ها را با پد الکلی ضدعفونی کنید. سایر لوازم مثل کنترل از راه دورها و کامپیوترتان را هم فراموش نکنید.

کیف
شاید باورتان نشود، ولی تمیز کردن کیف دستی هم جزئی از تمیز کردن خانه است. همه وسایل کیف خود را بیرون بریزید. وسایل را دسته‌بندی و سازماندهی کنید. قسمت بیرون کیف پول و کیف دستی را ضدعفونی کنید.

جاروبرقی
به طور حتم باید تمیز کردن جاروبرقی را جزو برنامه تمیز کردن خانه قرار دهید. تمام قسمت‌های قابل جدا شدن را باز کنید و بشویید. کیسه جاروبرقی را تمیز کنید و اگر نیاز به تعویض دارد آن را تعویض کنید. فیلتر جاروبرقی را تمیز کنید و دقیق بررسی کنید. اگر پارگی داشت آن را تعویض کنید. قسمت‌های دیگر جاروبرقی مثل سرهای جارو را هم تمیز کنید. به خصوص اگر پرز و مو با برس‌های آن چسبیده، آنها را جدا کنید. می‌توانید آن‌ها را در محلول آب گرم و صابون کامل خیس بدهید تا گرد و غبار آن پاک شوند.

مبلمان پاسیو
هوا رو به گرماست و احتمالا مبلمان فضای آزاد و پاسیو بیشتر از همیشه به کار شما خواهد آمد. یک ظرف آب و مواد شوینده آماده کنید و میز‌ها و صندلی‌ها پاک کنید. می‌توانید اگر قابل شستشو هستند کامل روی آنها را با آب بشویید.

اگر این موارد را برای تمیز کردن خانه رعایت کنید، خانه‌ای تمیز و زیبا خواهید داشت.

وقتی خانه تکانی را پیش بردید، پیشنهاد می‌دهیم سراغ سبز کردن سبزه عید و پختن شیرینی‌های خوشمزه مثل شیرینی توت، شیرینی لوزی، شیرینی دانمارکی، شیرینی نارگیلی و کشمشی و انواع شیرینی‌های دیگر بروید و به پیشواز عید نوروز بروید.

عضو کانال تلگرام اول فارس شوید

%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84 %D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%DB%8C %D9%87%D9%85%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C %D9%81%D9%88%D8%B1%DB%8C

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار