چاپ کد خبر: 66382
13 شهریور 1400

طرح جدید نمایندگان مجلس برای ایجاد وزرای منطقه‌ای

به گزارش اول فارس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی با عنوان ایجاد وزرای منطقه‌ای و ارائه آن به هیئت رئیسه درصدد تقویت بنیه اقتصادی کشور برآمده‌اند.

اخیراً جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی با عنوان ایجاد وزرای منطقه‌ای و ارائه آن به هیئت رئیسه مجلس درصدد تقویت بنیه اقتصادی کشور برآمده‌اند.

این طرح از سوی هیئت رئیسه مجلس برای بررسی بیشتر به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارجاع شده است.

متن این طرح به‌شرح زیر است:

عنوان طرح: طرح ایجاد وزرای منطقه‌ای

ماده ۱ ـ دولت موظف است سه ماه پس از تصویب این قانون با محورقراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد، با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت‌پذیری اقتصاد، حل مشکلات بین مناطق و استانها و به‌کارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیتهای مناطق کشور، نسبت به تقسیم به ده منطقه اقدام نماید.

تبصره ۱ ـ برای هر منطقه یک وزیر توسط رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رأی اعتماد معرفی می‌شود.

تبصره ۲ ـ وزیر منطقه‌ای مکلف به تنظیم روابط دولت مرکزی با مسئولان محلی، معرفی استانداران به هیئت وزیران، ایفای کمک‌رسانی و نجات عمومی دربرابر حوادث و بلایا در حوزه نفوذ منطقه خود و حل‌وفصل مشکلات مشترک استان‌ها در پهنه منطقه‌ای می‌باشد.

۳ ـ در راستای اعمال اصول یکصدوبیست‌وهفتم و یکصدوسی‌وهشتم قانون اساسی، وزرای منطقه‌ای مکلف به اخذ تصمیمات رئیس جمهور و هیئت وزیران خواهند بود.

ماده ۲ ـ وزیر منطقه‌ای نمی‌تواند دارای فعالیت اقتصادی در همان منطقه باشد یا خود و خانواده‌اش اهل همان منطقه باشند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

باهر یکشنبه , ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳

بجای این کارهای بچگانه و پیچاندن امور و ایجاد جایگاههای بالاسری با هزینه کلان از جیب ملت و بدون خاصیت و ایجادکانونهای قدرت تو در توی بی لیاقت ضروری هست که شایسته سالاری حاکم گردد و از تکه پاره کردن مکرر کشور و استانها پرهیز شود و افراد با لیاقت چون امیرکبیرها بکار گمارده شوند تا امورات مملکت به سامان برسد.با گماردن افراد ایل و تبار خود و بی لیاقت نه تنها چیزی درست نمیشود بلکه معضلات جدیدی بر مصایب کشور افزوده میشود.دولت بایستی سبک و چالاک باشد نه ابنکه هر روز سنگینتر و تشریفاتی تر و اداره های عریض و طویل و با هزینه های کلان به ان بسته شود.این مانند مثل قدیمی هست که میگوید روباه با دمش در سوراخ نمی رفت امدند یک جاروی بزرگ هم به دمش بستند!!!

آخرین اخبار