• 21 / تیر 1401 / 20:50
  • شناسه خبر : 89619

طرز تهیه رشته پلو با قیسی غذای خوشمزه و سنتی ایرانی

 رشته پلو با قیسی یکی از انواع غذاهای خوشمزه و سنتی کشورمان است که با رسپی های مختلفی پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه رشته پلو با قیسی در ادامه با ما همراه باشید.

رشته پلو یکی از انواع غذاهای خوشمزه و مجلسی ایرانی است که با روش های متنوعی پخته می شود.

طرز تهیه رشته پلو با قیسی غذای خوشمزه و سنتی ایرانی

مواد لازم برای ۴ نفر

  • برنج    ۳ پیمانه
  • رشته پلویی    ۱ بسته
  • گوشت چرخ کرده    ۳۰۰ گرم
  • کشمش پلویی    ۱ پیمانه
  • قیسی    ۱ پیمانه
  • پیاز    ۱ عدد بزرگ
  • زعفران دم کرده    به مقدار کافی
  • نمک، سیاه فلفل و زردچوبه    به مقدار کافی
  • روغن محلی، پودر هل و پودر دارچین    به مقدار کافی

طرز تهیه رشته پلو با قیسی

مرحله اول

برای تهیه رشته پلو با قیسی خوشمزه در ابتدای یک قابلمه حاوی آب را روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به نقطه جوش برسد. زمانی که آب جوش آمد برنج را شسته و به همراه رشته پلویی و مقداری نمک به قابلمه اضافه می کنیم.

مرحله دوم

حالا اجازه می دهیم برنج به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. پس از گذشت این مدت، زمانی که اطراف برنج نرم و مغز آن کمی گیر داشت قابلمه را از روی حرارت برداشته و آبکشی می کنیم.

مرحله سوم

در ادامه یک قابلمه مناسب انتخاب کرده و درون آن مقداری روغن مایع اضافه می کنیم، سپس ته دیگ مورد نظرمان را درون قابلمه فیکس کرده و رشته پلو را به همراه پودر دارچین و پودر هل به صورت لایه ای درون قابلمه می ریزیم.

مرحله چهارم

حالا مقداری زعفران دم کرده و روغن محلی به صورت پخش روی پلو می ریزیم، سپس درب قابلمه را با دم کنی پوشانده و روی قابلمه قرار می دهیم. در ادامه روی حرارت ملایم شعله پخش کن گذاشته و قابلمه را روی آن قرار می دهیم.

مرحله پنجم

حالا اجازه می دهیم رشته پلو به مدت ۴۵ دقیقه روی حرارت بماند تا کاملا دم بکشد. در این فاصله پیاز را با دندانه های ریز رنده، رنده کرده و از صافی رد می کنیم تا آب اضافی اش خارج شود، سپس به همراه گوشت چرخ کرده درون کاسه می ریزیم.

مرحله ششم

در ادامه مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به کاسه اضافه کرده و به خوبی ورز می دهیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. حالا به اندازه بزرگ تر از گردو از مواد گوشتی جدا کرده و در دست به صورت قلقلی فرم می دهیم.

مرحله هفتم

در این مرحله گوشت های قلقلی را درون یک سینی گذاشته و روی آنها را با کیسه فریزر می پوشانیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۱۰ دقیقه درون یخچال استراحت کنند. پس از گذشت این زمان گوشت های قلقلی را از یخچال خارج می کنیم.

مرحله هشتم

حالا یک تابه مناسب روی حرارت ملایم گذاشته و مقداری روغن مایع به آن اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم روغن به خوبی گرم شود. در ادامه گوشت های قلقلی را درون تابه می چینیم و تفت می دهیم تا کاملا سرخ شوند.

مرحله نهم

پس از گذشت ۱۰ دقیقه مقداری زعفران دم کرده به تابه اضافه کرده و مجددا اجازه می دهیم گوشت های قلقلی به مدت ۱۰ دقیقه دیگر روی حرارت بماند تا زعفران به خورد آنها برود، سپس گوشت های قلقلی را از تابه خارج می کنیم.

مرحله دهم

در این مرحله قیسی را شسته و به تابه اضافه می کنیم، سپس مقداری روغن به تابه اضافه کرده و تفت می دهیم تا قیسی ها کمی سرخ و نرم شوند. در ادامه قیسی سرخ شده را از تابه خارج کرده و کشمش را می شوییم.

مرحله یازدهم

حالا کشمش شسته شده را به تابه اضافه کرده و کمی تفت می دهیم، سپس تابه را از روی حرارت بر می داریم. زمانی که رشته پلو کاملا دم کشید و پخته شد، آنرا مخلوط می کنیم و درون ظرف مورد نظرمان می ریزیم.

مرحله دوازدهم

در ادامه گوشت های قلقلی را به همراه کشمش و قیسی روی رشته پلو قرار می دهیم. در صورتی که قیسی ها ترش بودند می توانید با مقداری شکر تفت دهید. در نهایت رشته پلو را به همراه ماست سرو می کنیم. “چی شی ”

طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ غذای ملس و معروف ایرانی

مطالب مرتبط

طرز تهیه صیادیه السمک عربی با طعمی فوق العاده خوشمزه و متفاوت

طرز تهیه شیرین عسل خانگی خوشمزه با ژله و بیسکویت ساقه طلایی

طرز تهیه چیز کیک شکلاتی یخچالی بسیار خوشمزه

نظرات