چاپ کد خبر: 48975
7 فروردین 1400

عقده‌های روانی عجیب که سلامت افراد را به خطر می‌اندازند

به گزارش گروه خانواده اول فارس به نقل از آر وی سی جی، عقده‌های روانی و اعتیاد ذهنی یک بیماری روحی است و در صورتی که به درستی اقدام به درمان نشود می‌تواند آسیب‌های جدی بر سلامت انسان وارد کند.

برخی افراد به دلیل اعتیاد ذهنی علاقه‌مند به انجام برخی کار‌ها هستند. این اقدامات در ذهن آن‌ها باعث تحریک فعل و انفعالاتی می‌شود که شادی و سرخوشی را در این افراد درپی دارد. برخی از این اقدامات ممکن است بسیار عجیب به نظر برسد. در این مطلب به برخی از عجیب‌ترین این موارد می‌پردازیم:

۱- ورزش کردن

گرچه ورزش کردن برای سلامتی مفید است، اما باید این نکته را باید به یاد داشت که زیاده روی در این کار می‌تواند به بدن آسیب وارد کند مانند افرادی که در طول روز بیش از ۲ تا ۳ ساعت ورزش می‌کنند و اعتیاد شدیدی به این کار دارند. ورزش کردن در این افراد باعث ایجاد حس سرخوشی می‌شود.

۲- کشیدن موی سر

برخی افراد اقدام به کشیدن موی سر، ابرو، بازو‌ها و دیگر قسمت‌های بدن می‌کنند. این علائم نشان دهنده اضطراب و نگرانی شدید بوده که  یکی از اصلی‌ترین علائم “اختلال مو کنی” است.

۳- سوراخ کردن بدن

سوراخ کردن و نیز ایجاد تغییرات در بدن موضوعی است که امروزه در قشر جوان دیده می‌شود. این امر می‌تواند ناشی از عقده‌های روحی و مشکلات روانی باشد. انجام این کار باعث ایجاد شادی ذهنی و لذت در این افراد می‌شود.

۴- خوردن خاک

خوردن خاک یکی از اختلالات روانی رایج است. با این حال، مصرف خاک در ابعاد زیاد و در بلند مدت می‌تواند باعث آسیب‌های جدی به بدن شود.

۵- طرد شدن از سوی معشوق

شاید عجیب به نظر برسد، اما برخی افراد اعتیاد روحی به طرد شدن از سوی معشوق خود دارند. این افراد از جنبه ذهنی از اینکه از سوی عشق خود نامهربانی ببینند و طرد شوند لذت می‌برند و به اینکار اعتیاد دارند.

۶- مصرف شکر

بسیاری از افراد بدون آنکه بدانند، عاشق مصرف شکر هستند. مصرف شکر باعث ایجاد لذت ذهنی در این افراد می‌شود. این افراد در صورتی که مصرف شکر را ترک کنند علائمی همچون اضطراب و نگرانی، گیجی، زودرنجی و تحریک، و سردرد در آن‌ها بروز می‌کند.

۷- انجام عمل زیبایی

برخی افراد به تغییر چهره و زیباتر شدن آن اعتیاد دارند. با این حال، اگر در انجام این کار زیاده روی شود چهره نه تنها زیباتر نمی‌شود بلکه این امر می‌تواند زشت شدن فرد را نیز درپی داشته باشد. باید به یاد داشت که اعتیاد به داشتن یک چهره زیبا و بی نقص می‌تواند سلامتی فرد را به مخاطره بیاندازد.

۸- خالکوبی کردن

برخی افراد به دلیل عقده‌های روانی و مشکلاتی که در زندگی داشته اند به انجام خالکوبی اعتیاد پیدا کرده اند. این افراد تمامی بخش‌های بدن خود را خالکوبی کرده و گاهی دیده می‌شود که اقدام به رنگ آمیزی داخل چشم نیز می‌کنند. انجام خالکوبی باعث ایجاد حس شادی و رضایت ذهنی در این افراد می‌شود.

در پایان گفتنی است؛ در صورتی که به انجام کاری اعتیاد ذهنی دارید که می‌تواند به سلامت شما آسیب وارد کند، بهتر است پیش از هر گونه حماقتی به روانشناس مراجعه کنید. روانشناسان می‌توانند با مشاوره به حل بسیاری از مشکلات افراد کمک کنند. در صورتی که شرایط فرد وخیم باشد، روانشناسان اقدام به ارجاع فرد به روانپزشک و تکمیل فرآیند درمانی می‌کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار