چاپ کد خبر: 82436
11 اردیبهشت 1401

علائم ، عوارض و درمان بیش‌فعالی جنسی در مردان و زنان

بیش فعالی جنسی نوعی تمایل بیش از حد در ارتباط با فانتزی‌ها، آرزو‌ها یا رفتار‌های جنسی است که کنترل آن سخت و باعث ناراحتی فرد می‌شود.

برترین‌ها: بیش فعالی جنسی نوعی تمایل بیش از حد در ارتباط با فانتزی‌ها، آرزو‌ها یا رفتار‌های جنسی است که کنترل آن سخت و باعث ناراحتی فرد می‌شود. این حالت یک بیماری است و نباید آن را با میل جنسی زیاد اشتباه گرفت.

علائم ، عوارض و درمان بیش‌فعالی جنسی در مردان و زنان

بیش‌فعالی جنسی

افراد دارای اختلال بیش فعالی جنسی ممکن است درگیر فعالیت‌هایی، چون دیدن پورن، خودارضایی، رابطه‌ی جنسی در ازای پول و داشتن شرکای جنسی متعدد شود. در نتیجه، این افراد ممکن است در حوزه‌هایی از زندگی مانند کار و روابط، دچار پریشانی گردند.

وجود اختلالی به نام اعتیاد به رابطه جنسی، بسیار مورد بحث است. با این حال، در یک تصمیم بحث‌برانگیز، اختلال رفتار جنسی جبری به طبقه‌بندی بیماری‌های سازمان جهانی بهداشت اضافه شده است. برخی محققان این تمایل را به عنوان مشکلی در تنظیم رفتار در نظر می‌گیرند، در حالی‌که دیگر کارشناسان بر این باورند که این رفتار از تمایل جنسی زیاد نشات می‌گیرد یا در مشکل کنترل امیال و هوس‌ها ریشه دارد. به دلیل چنین اختلافاتی بر سر واقعیت این رفتار، تعداد افراد مبتلا هنوز تحت بررسی است برخی می‌گویند که ۳ تا ۱۰ درصد بالغین به آن مبتلا هستند.

دیگر کارشناسان بر این باورند که علل واقعی این رفتار شامل حالات عاطفی، به خصوص اضطراب، افسردگی یا مشکلات روابط است. برای برخی افراد، خجالت و اصول اخلاقی نیز ممکن است جزوی از دلایل باشند.

فعالیت جنسی زیاد در زنان

بیش فعالی جنسی در خانم‌ها به تمایل و احساس مرضی به برقراری رابطه جنسی گفته می‌شود؛ طوری که این بیماران علی رغم روابط جنسی متعدد نیز ارضا جنسی پیدا نمی‌کنند. این حالت یک بیماری است که نباید با میل جنسی در زنان اشتباه گرفته شود. ممکن است یک خانم در روز ٣ بار رابطه زناشویی داشته باشد که نیازهایش بر طرف می‌شود و با توجه به طبع و سن خانم میزان این میل طبیعی است. اما در بیش فعالی جنسی زنان، بیمار یک نوع احساس اجبار به وارد شدن در روابط جنسی متعدد و حتی پرخطر می‌کند. حتی ممکن است برای ارضای میل جنسی‌اش وارد روابط متعدد شود. همین مسائل احتمال ابتلا به دیگر اختلالات جنسی و روانی را افزایش می‌دهد.

فعالیت جنسی زیاد در مردان

این بیماران دارای یک نوع احساس فوریت جنسی هستند. مردان بیش فعال جنسی احساس می‌کنند باید هر چه سریع‌تر به نیاز جنسی‌شان پاسخ دهند، به طوری که میل جنسی‌شان قابل کنترل نمی‌باشد. این بیماران اگرچه وارد رابطه جنسی متعدد می‌شوند، ولی رضایت جنسی پیدا نمی‌کنند. حتی گاهی لذت جنسی هم برای آن‌ها به وجود نمی‌آید.

علائم ، عوارض و درمان بیش‌فعالی جنسی در مردان و زنان

علائم بیش‌فعالی جنسی

برخی از علائم بیش فعالی جنسی عبارتند از:

  • اعتیاد شدید به فانتزی‌ها و رفتار‌های جنسی به طوری که فرد زمان زیادی را صرف آن‌ها می‌کند.
  • انجام برخی رفتار‌های جنسی خاص که دچار احساس گناه یا پشیمانی می‌شوید.
  • عدم موفقیت در کنترل رفتار‌های جنسی.
  • استفاده از رفتار‌های جنسی برای فرار از مشکلات دیگر مانند تنهایی، افسردگی، اضطراب یا استرس.
  • انجام رفتار‌های جنسی با عواقب بد، مانند ابتلا به عفونت‌ جنسی، به هم خوردن رابطه، ایجاد مشکل در سر کار، فشار مالی یا مشکلات قانونی.
  • ناتوانی در ایجاد و حفظ روابط سالم و پایدار

چگونگی تاثیر بیش‌فعالی جنسی بر سکس

بسیاری از افراد که به اختلال بیش فعالی جنسی دچار می‌شوند، تغییرات و مشکلاتی در زندگی و روابط جنسی‌شان بوجود می‌آید.

گاهی اوقات ممکن است میل به رابطه جنسی در این افراد کاهش یابد و از بین برود. آن‌ها ممکن است میل جنسی‌شان حین رابطه از بین برود.

بسیاری از افراد مبتلا به بیش فعالی جنسی، علاوه بر از دست دادن میل جنسی، مشکلات دیگری را نیز تجربه می‌کنند.

برخی افراد ممکن است تمایلات جنسی‌شان تغییری نکند، اما در به ارگاسم رسیدن مشکل داشته باشند. در برخی از موارد ناتوانی در ارگاسم می‌تواند در نتیجه مصرف سایر دارو‌ها باشد.

کسانی که بیشتر در معرض ابتلا هستند

بیش فعالی جنسی هم در زنان و هم در مردان ممکن است اتفاق بیوفتد. اما تحقیقات نشان داده است که مردان بیشتر از زنان به این اختلال دچار می‌شوند. این اختلال می‌تواند همه گرایشات جنسی را تحت تاثیر قرار دهد.

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به بیش فعالی جنسی را افزایش دهند عبارتند از:

سهولت دسترسی به محتوای جنسی از جمله فیلم‌های مستهجن

پیشرفت در فناوری و رسانه‌های اجتماعی امکان دسترسی به تصاویر و اطلاعات جنسی فزاینده را فراهم می‌کند؛ که علاوه بر خطر ساز بودن به ایجاد اختلالات جنسی برای سایر اعضای جامعه به کودکان نیز لطمه می‌زند.

افرادی که مبتلا به اختلال سوء مصرف الکل یا مواد مخدر هستند.

بیماری روانی دیگر، مانند: اختلالات خلقی (افسردگی یا اضطراب)، یا اعتیاد به قمار

دعوا و درگیری‌های خانوادگی، یا وجود اعتیاد در اعضای خانواده

سابقه سوء استفاده جنسی

علائم ، عوارض و درمان بیش‌فعالی جنسی در مردان و زنان

عوارض بیش‌فعالی جنسی

بیش فعالی جنسی می‌تواند پیامد‌های منفی و جبران ناپذیری داشته باشد، که هم شما و هم دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. این عوارض عبارت‌اند از:

ایجاد احساس گناه، شرم و اعتماد به نفس پایین در فرد

افزایش ابتلا به دیگر بیماری‌های روانی مانند: افسردگی، پریشانی روانی شدید، اضطراب و خودکشی

آسیب به روابط عاطفی و غفلت از خانواده و همسر

از دست دادن شغل و تمرکز

داشتن رابطه جنسی پر خطر و مبتلا شدن به ایدز، هپاتیت و عفونت‌های مقاربتی

سوء مصرف الکل و استفاده از مواد به صورت تفریحی

چگونگی درمان بیش‌فعالی جنسی

درمان‌های احتمالی اعتیاد به روابط جنسی و بیش فعالی جنسی شامل ترکیبی از خودیاری، روان درمانی و گاهی دارو است. هدف از این درمان کمک به شما در کنترل اعتیاد جنسی، کاهش رفتار‌های بیش از حد و در عین حال کمک به حفظ فعالیت‌های جنسی سالم است.

علائم ، عوارض و درمان بیش‌فعالی جنسی در مردان و زنان

خودیاری

در مورد این اختلال به اندازه کافی تحقیق کنید تا بتوانید علل و روش‌های درمان آن را بهتر بشناسید.

موقعیت‌ها، افکار و احساساتی را که ممکن است باعث اعتیاد جنسی شود شناسایی کنید.

اگر سایر مشکلات روانی دیگر مانند اعتیاد، افسردگی، اضطراب یا استرس دارید، آن را درمان کنید.

اگر از رابطه جنسی برای کنار آمدن با احساسات منفی استفاده می‌کنید، فعالیت‌های تفریحی را جایگزین کنید.

آرامش و مدیریت استرس را تمرین کنید.

روان درمانی

رفتار درمانی شناختی (CBT): این روش به شما کمک می‌کند باور‌ها و رفتار‌های ناسالم، منفی را شناسایی کرده و روش‌های مفیدتر را جایگزین آن‌ها کنید.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد: این درمان، نوعی درمان رفتار درمانی شناختی CBT است که بر پذیرش افکار و تمایلات اعتیاد‌آور و تعهد برای انتخاب اعمالی که با ارزش‌های مهم سازگارتر هستند، تأکید دارد.

روان درمانی روان پویشی: این نوع درمان بر افزایش آگاهی از افکار و رفتار‌های ناخودآگاه، ایجاد بینش جدید در مورد انگیزه‌ها و کمک به شما در حل تعارضات کمک می‌کند.

مصرف دارو

دارو‌های ضد افسردگی: انواع خاصی از دارو‌های ضد افسردگی که برای درمان افسردگی، اضطراب یا وسواس استفاده می‌شوند، می‌توانند به کاهش بیش فعالی جنسی نیز کمک کنند.

نالتروکسان: نالترکسون به طور کلی برای درمان الکل و وابستگی به مواد افیونی استفاده می‌شود و باعث می‌شود بخشی از مغز شما را که با برخی رفتار‌های اعتیاد آور احساس لذت می‌کند مسدود کند. این دارو ممکن است به درمان بیش فعالی جنسی و اختلال قمار و شرطبندی نیز کمک کند.

دارو‌های تثبیت کننده خلق: دارو‌های تثبیت‌کننده خلق به طور کلی برای درمان اختلال دو قطبی استفاده می‌شوند، اما می‌توانند به کاهش میل جنسی و اعتیاد جنسی نیز کمک کنند.

قرص‌های ضد آندروژن مانند قرص سیپروترون: این دارو‌ها اثرات بیولوژیکی هورمون‌های جنسی (آندروژن ها) را در مردان کاهش می‌دهند. از آنجاییکه این قرص‌ها انگیزه‌های جنسی را کاهش می‌دهند، معمولا برای مردانی که بیش فعالی جنسی‌شان برای دیگران خطرناک است تجویز می‌شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار