چاپ کد خبر: 88933
15 تیر 1401

علائم و نوشته های روی تایر خودرو چه معنایی دارند؟

لاستیک‌ها تنها قطعه از خودرو هستند که به طور مستقیم با سطح جاده در تماس هستند. رانندگان می‌دانند که صد در صد ایمنی اتومبیلشان به لاستیک‌ها وابسته است. به همین دلیل لاستیک باید از ایمنی، چسبندگی، عملکرد و دوام بالایی برخوردار باشند.

به گزارش اول فارس ، با پیشرفت صنعت خودروسازی در جهان، و به دلیل تنوع زیاد خودروها، نیاز به تولید لاستیک‌های مختلف روز به روز در حال افزایش است. به همین دلیل شاهد تاسیس کارخانه‌های جدیدی برای تولید لاستیک در جهان هستیم. و این تولید کنندگان سعی می‌کنند، تا لاستیک‌هایی تولید کنند که علاوه بر تامین نیاز خودروها، ایمنی و عملکرد آنها را بهبود ببخشند. از این رو شاهد به وجود آمدن تکنولوژی‌های جدیدی در صنعت تولید لاستیک هستیم.

استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های روز باعث به وجود آمدن استاندارها و ویژگی‌های مختلف برای هر لاستیک می‌شود. اما همیشه یک سری از ویژگی‌ها به صورت ثابت بر روی هر لاستیکی قرار دارد. این ویژگی‌ها به صورت اعداد و حروف بر روی لاستیک حک می‌شوند، تا مصرف کننده ها هنگام خرید بتوانند آن هار بررسی و مقایسه کنند.

روی دیواره تمام لاستیک ها یک سری علامت،حروف و عدد وجود داره، که اطلاعاتی راجع به اون لاستیک به مصرف کننده می ده. اگر قصد دارید برای ماشین خود لاستیک جدیدی بخرید، حتما باید با این اعداد و حروف آشنا باشید. تا بتوانید لاستیک مناسب با ویژگی‌های و عملکرد خوب را انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با اعداد و حروف روی لاستیک آشنا کنیم. تا بتوانید لاستیک‌های مناسب برای ماشینتان بخرید.

 سایز لاستیک

یکی از مهم ترین چیزهایی که هنگام خرید لاستیک باید به آن توجه داشته باشید سایز آن است. لاستیک های فابریکی که بر روی خودرو شما قرار دارد، سایز مناسبی دارد، که باعث می‌شود خودروی شما بهترین عملکرد را داشته باشد. به همین دلیل هنگام خرید سعی کنید لاستیکی را انتخاب کنید که هم سایز، یا نزدیک به سایز لاستیک فابریکتان باشد.

چطور سایز لاستیک را پیدا کنم؟

بهترین راه برای پیدا کردن لاستیک با سایز مناسب برای  خودرو، مراجعه به دفترچه راهنمای آن می‌باشد. اما در صورت نبود دفترچه راهنما می‌توانید در کنار درب‌ها، زیر کاپوت با در دیواره لاستیک فعلی خود آن را پیدا کنید.

چطوری سایز لاستیک را بخوانیم؟

تولید کنندگان لاستیک، به دو روش متریک و اینچ سایز تایرهای خود را نشان می‌دهند. بیایید بررسی کنیم که هر حرف و عدد بر روی لاستیک چه معنی می‌دهد ؟
حروف P یا LT بر روی لاستیک چه معنی می‌دهد ؟
در اکثر لاستیک‌ها قبل از شروع اعدادی که سایز لاستیک را نشان می‌دهند، از حرف P استفاده شده است که کوتاه شده کلمه P-Metric است. این حرف نشان می‌دهد که لاستیک برای خودروهای سواری، کراس اوورها و وانت‌های سبک طراحی شده است. اما اگر در اول سایز حروف LT را مشاهده کردید به این معنی است که لاستیک بر اساس سیستم LT – Metric اندازه گیری شده است. و نشان می دهد که لاستیک برای کامیون‌های سبک که قادر به حمل بارهای سنگین هستند و یا SUV ها طراحی شده است.

پهنا یا عرض لاستیک چیست ؟

اولین عددی که بعد از حروف P یا LT ظاهر می‌شود مربوط به پهنای لاستیک است. و واحد اندازه گیری آن میلی متر می‌باشد. یعنی لاستیکی با سایز P 225/70 R16 عرض یا پهنای معادل ۲۲۵ میلی‌متر دارد. پهنای لاستیک هرچه بیشتر باشد باعث می‌شود، تا هندلینگ و عملکرد بهتری با خودرو داشته باشید. اگر می‌خواهید لاستیک‌های خود را به صورت کامل عوض کنید (هر چهار چرخ)، سعی کنید یک ساز پهن تر را نسبت به لاستیک فابریک خود انتخاب کنید.

 

مثلا برای خودروی پارس تندر ۹۰ که لاستیک فابریک آن  ۱۸۵/۶۵R 15 است، می‌توانید ازلاستیک با سایز ۱۹۵/۶۵R 15 یا ۲۰۵/۶۰R 15 استفاده کنید. در این صورت خودروی شما هندلینگ و چسبندگی بهتری خواهد داشت. شاید لاستیک پهن تر کمی مصرف سوخت را بالا ببرد یا شاید خطایی کیلومتری داشته باشد اما نسبت به عملکردی که به خودرو می‌بخشد ارزش دارد.

فاق یا دیواره لاستیک

دیواره یا فاق لاستیک از تاثیر گذارترین قسمت‌های یک تایر به حساب میاد. و تاثیر مستقیمی به روی عملکرد خودرو دارد. هرچه اندازه دیواره لاستیک کمتر باشد، عملکرد و هندلینگ خودرو در پیچ‌ها و سرعت‌های بالا، بهبود بسیار خوبی پیدا میکند. نسبت پهنا به ارتفاع یا فاق لاستیک، با تقسیم ارتفاع لاستیک به پهنای آن به دست می‌آید. ولی به طور خلاصه فاق لاستیک درصدی از پهنا یا عرض آن است که به صورت زیر می تونید حساب کنید.

 اندازه دیواره یا فاق به میلی متر = ۱۰۰ ÷ اندازه فاق × پهنا

به عنوان مثال لاستیک ۲۰۵/۵۵R 16 :

۱۱۲.۷۵ = ۱۰۰ ÷ ۵۵ × ۲۰۵

این و در نظر داشته باشید که هرچه اندازه فاق لاستیک کمتر باشد کد سرعت آن بالاترخواهد بود. و همچنین لاستیک های فاق کوتاه امنیت بیشتری در سرعت ها بالا دارند.

سایز لاستیک به اینچ

در لاستیک هایی که صورت اینچ اندازه گیری می شوند مانند لاستیک ۳۱/۱۰.۵۵R 16 عدد اول ارتفاع لاستیک از لبه پایینی تا لبه بالایی آن است .وعدد دوم پهنای لاستیک به اینچ است . این نوع لاستیک ها بیشتر برای خودرو های شاسی بلند و آفرود استفاده می شوند. معمولا این نوع لاستیک ها بسیار بزرگ و به اصطلاح اوور سایز هستند.

مدل ساخت لاستیک

بعد از فاق لاستیک ، نوبت به نوع ساخت و مواد به کار رفته در تایر می رسد که با دو حرف R  و D نشان داده می شود.

R : مخفف کلمه رادیال  (Radial) است و برای خودروهای سواری به کار می رود.

D : مخفف کلمه Diagonal Biass که برای خودروهای باری و سواری به کار می رود.

قطر یا سایز رینگ لاستیک

آخرین عدد نشان دهنده قطر رینگی است که می توانید لاستیک را بر روی آن نصب کنید ، به عنوان مثال لاستیک ۲۰۵/۵۵ R16 را فقط می توان بر روی رینگ ۱۶ اینچی نصب کرد .

کد وزن یا شاخص بار لاستیک چیست ؟

عددی که بعد از سایز رینگ می آید ، کد وزن یا شاخص بار لاستیک است . هنگام طراحی خودرو مهندسان طراح ، لاستیک مناسبی که قادر به تحمل وزن خودرو و سرنسینان آن باشد را انتخاب می کنند . اینکه لاستیک تا چقدر می تواند وزن خودروی شما را تحمل کند ، یکی از ویژگیهای بسیار مهم است که برروی ایمنی و دوام لاستیک تاثیر مستقیم دارد. به همین دلیل تولیدکنندگان ، کد وزن مناسب برای هر لاستیک را برروی آن حک میکنند. همچنین شما می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای خودروی خود کد وزن مناسب برای خودرویتان را پیدا کنید .

هنگام خرید لاستیک جدید حتما سعی کنید کد وزنی هم اندازه یا بیشتر از لاستیک های فابریکتان داشته باشد .

به عنوان مثال لاستیک ۲۰۵/۶۰R 14 ۸۸H  ، کد وزن یا شاخص بار آن ۸۸ است که معادل ۱۲۳۵ کیلوگرم است . و اگر شما وزنی بیشتر از این مقدار را بر روی آن قرار دهید باعث از بین رفتن ، پوسیدگی و ترکیدن آن می شود .

شاخص وزن مجاز لاستیک

وزن مجاز روی هر لاستیک (Kg)

شاخص وزن مجاز لاستیک

وزن مجاز روی هر لاستیک (Kg)

شاخص وزن مجاز لاستیک

وزن مجاز روی لاستیک(Kg)

شاخص وزن مجاز لاستیک

وزن مجاز روی هر لاستیک (Kg)

شاخص وزن مجاز لاستیک

وزن مجاز روی هر لاستیک (Kg)

۶۲

۲۶۵

۷۵

۳۸۷

۸۸

۵۶۰

۱۰۱

۸۲۵

۱۱۴

۱۱۸۰

۶۳

۲۷۲

۷۶

۴۰۰

۸۹

۵۸۰

۱۰۲

۸۵۰

۱۱۵

۱۲۱۵

۶۴

۲۸۰

۷۷

۴۱۲

۹۰

۶۰۰

۱۰۳

۸۷۵

۱۱۶

۱۲۵۰

۶۵

۲۹۰

۷۸

۴۲۵

۹۱

۶۱۵

۱۰۴

۹۰۰

۱۱۷

۱۲۸۵

۶۶

۳۰۰

۷۹

۴۳۷

۹۲

۶۳۰

۱۰۵

۹۲۵

۱۱۸

۱۳۲۰

۶۷

۳۰۷

۸۰

۴۵۰

۹۳

۶۵۰

۱۰۶

۹۵۰

۱۱۹

۱۳۶۰

۶۸

۳۱۵

۸۱

۴۶۲

۹۴

۶۷۰

۱۰۷

۹۷۵

۱۲۰

۱۴۰۰

۶۹

۳۲۵

۸۲

۴۷۵

۹۵

۶۹۰

۱۰۸

۱۰۰۰

۱۲۱

۱۴۵۰

۷۰

۳۳۵

۸۳

۴۸۷

۹۶

۷۱۰

۱۰۹

۱۰۳۰

۱۲۲

۱۵۰۰

۷۱

۳۴۵

۸۴

۵۰۰

۹۷

۷۳۰

۱۱۰

۱۰۶۰

۱۲۳

۱۵۵۰

۷۲

۳۵۵

۸۵

۵۱۵

۹۸

۷۵۰

۱۱۱

۱۰۹۰

۱۲۴

۱۶۰۰

۷۳

۳۶۵

۸۶

۵۳۰

۹۹

۷۷۵

۱۱۲

۱۱۲۰

۱۲۵

۱۶۵۰

۷۴

۳۷۵

۸۷

۵۴۵

۱۰۰

۸۰۰

۱۱۳

۱۱۵۰

۱۲۶

۱۷۰۰

 جدول کد وزن یا شاخص بار لاستیک

کد سرعت لاستیک چیست ؟

با پیشرفت صنعت خودروسازی ، اتومبیل ها از سرعت های بیشتری نسبت به قبل برخوردار هستند . به همین دلیل لاستیک ها هم باید توانایی مقاومت در برار سرعت بالاتر را داشته باشند .این کد نشان دهنده سرعت مناسبی است که لاستیک قادر است آن را تحمل کند .هرچه کد سرعت بیشتر باشد ، توانایی و عملکرد آن در سرعت بالاتر ، بیشتر می شود .این کد با حروف انگلیسی نشان داده می شود و بعد از شاخص وزن لاستیک قرار میگیرد .  و با حروف A تا Z شاخص بندی می شود.

اگرقصد خرید لاستیک جدید دارید ، به این شاخص حتما توجه داشته باشید . و حتما سعی کنید تایر جدید شما همان کد سرعت لاستیک فابریک یا بیشتر از آن را داشته باشد . برای پیدا کردن این کد می توانید به دفترچه راهنمای خودریتان مراجعه کنید .

به عنوان مثال لاستیک ۲۳۵/۴۵R 18 94V، کد سرعت آن V است. و نشان می دهد که تا سرعت ۲۴۰ بر ساعت را می تواند تحمل کند. البته ممکن است بتوانید با سرعت بالاتری برانید، اما توانایی استاندارد این لاستیک تا سرعت ۲۴۰ کیلومتر در ساعت است.

نوع خودرو

سرعت مجاز لاستیک

کد سرعت لاستیک

خودوری آفرود یا کامیون سبک

Km/s ۱۲۰

L

لاستیک زاپاس

Km/s ۱۳۰

M

لاستیک زاپاس

Km/s ۱۴۰

N

لاستیک زمستانه برای خودروی ۴*۴

Km/s ۱۶۰

Q

کامیون های سبک با قابلیت جا به جایی بار سنگین

Km/s ۱۷۰

R

خودوری سدان یا ون

Km/s ۱۸۰

S

خودوری سدان یا ون

Km/s ۱۹۰

T

خودوری سدان یا کوپه

Km/s ۲۰۰

U

خودورس سدان اسپرت یا کوپه

Km/s ۲۱۰

H

خودوری اسپرت

Km/s ۲۴۰

V

خودروی اسپرت

Km/s ۲۴۰ به بالا

Z

خودروی سوپر اسپرت

Km/s ۲۷۰

W

خودروی سوپر اسپرت

Km/s 300

Y

خودروی سوپر اسپرت

Km/s 300 به بالا

(Y)

 جدول کد سرعت لاستیک

درجه کیفیت لاستیک با UTQG چیست ؟

 از ویژگی های مهم دیگری که هنگام خرید لاستیک باید به آن توجه داشته باشید ، درجه کیفیت لاستیک یا UTQG است. این استاندارد توسط سازمان حمل ونقل ایالات متحده به وجود آمده است ، و یه مصرف کنندگان کمک می کند تا لاستیک هایشان را از نظر چسبندگی ، فرسایش و مقاومت در برابر دما با هم مقایسه کنند .

شاخص سایش لاستیک یا Treadwear  چیست ؟

 بسیاری از رانندگان و صاحبان خودرو دوست دارند تا لاستیک هایشان طول عمر زیادی داشته باشد . و نیاز رفتن به تعمیرگاه و تعویض آنها به وجود نیاد . به همین دلیل تولیدکنندگان لاستیک، مقدار مقاومت هر لاستیک را در برابر سایش به روی آن حک می کنندکه به آن شاخص سایش لاستیک یا Treadwear می گویند . هرچه عدد این شاخص بیشتر باشد ، لاستیک های شما مقاومت بیشتری در برابر سایش دارند .

به عنوان مثال لاستیک با شاخص فرسایش ۲۰۰ ، دو برابر بیشتر نسبت به لاستیک با شاخص فرسایش ۱۰۰ عمر خواهد کرد .

شاخص چسبندگی یا Traction لاستیک چیست ؟

 چسبندگی یا Traction لاستیک ، یکی از عوامل مهم در کیفیت سواری خودرو است . هرچه چسبندگی بیشتر باشد عملکرد ، هندلینگ و ترمزگیری خودرو بهتر شود . رانندگان دوست دارند تا لاستیک هایشان چسبندگی بسیار زیادی داشته باشد .  تا بتوانند در پیچ ها و مسیرهای مستقیم با هندلینگ بهتری حرکت کنند . و خودرویششان از فرمان پذیری و پایداری بهتری داشته باشد.

این شاخص را با حروف AA ، A ، B و C  بر روی لاستیک حک می کنند. بالاترین حد چسبندگی را با حروف AA و کمترین میزان چسبندگی را با حرف C نشان می دهند .این شاخص را بر روی لاستیک و یا کاتالوگ آن می توانید مشاهده کنید .

شاخص مقاومت در برابر گرما یا  Temperatur  لاستیک چیست ؟

دمای لاستیک در حرکت بر روی آسفالت افزایش پیدا می کند . و هرچه میزان وزن وارد شده به روی آنها بیشتر باشد به همراه افزایش سرعت خودرو ، مقدار گرمای درونی لاستیک افزایش پیدا می کند . گرما یکی از عوامل مهم در فرسایش تایرها به حساب میاد و باعث میشه تا طول عمر مفیدشان کاهش پیدا کند . برای درجه بندی شاخص مقاومت در برابر گرما از حروف A ، B و C استفاده می کنند . که حرف A نشان دهنده بیشترین میزان تحمل لاستیک در برابر گرما درونی و C کمترین میزان تحمل در برابر گرما را نشان می دهد .

بنابر این گرمای درونی لاستیک و میزان مقاومت آنها در برابر حرارت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . این موضوع به قدری مهم است ، که در بعضی از کشورها به عنوان یک فاکتور مهم در هنگام خرید لاستیک به حساب میاد .

علامت M+S روی لاسنیک چه معنی دارد؟

لاستیک ها در کل به سه مدل لاستیک تابستانه، زمستانه وچهار فصل تقسبم می شوند. لاستیک های تابستانه برای اتومبیل های با عملکرد بالا طراحی و تولید شده اند. و شیار های روی آج آن بسیار کم عمق است تا چسبندگی بهتری روی سطح جاده داشته باشند. همچنین موادی که برای ساخت این لاستیک به کار رفته در برابر دمای بالا بسیار مقاوم هستند. ولی بر عکس لاستیک های مخصوص زمستان شیارهای عمیق تری روی آج خود دارند. همچنین روی بلوک های آج این تایرهای شیارهای ریزی وجود دارد که sipes نام دارد. و باعث می شوند تا چسبندگی در برف و یخ بسیار خوب باشد. در ساخت لاستیک های مخصوص زمستان از موادی استفاده شده است که در دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد عملکرد خوب خود را حفظ کند.

اما یک سری لاستیک هم وجود دارد که برای استفاده در چهار فصل طراحی و تولید شده است. آج این مدل از لاستیک ها عملکرد بسیار خوبی را در تمامی شرایط آب و هوایی دارد. همچنین شیارهای روی آن کمک می کند تا چسبندگی لاستیک در زمین های خشک و مرطوب به خوبی حفظ شود. برای ساخت این مدل از تایرها از موادی استفاده شده تا بتواند عملکرد خوبی را هم در دمای بالای ۷ درجه سانتی گراد و هم در دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد داشته باشد.

تولید کننده های لاستیک برای اینکه نشان دهنده تایر تولیدی آن مناسب برای استفاده در چهار فصل است بر روی آن علامت M+S را حک می کنند. همچنین روی بعضی از لاستیک ها علامت کوه که در داخل آن دانه برف است هم حک می شود. که نشان دهنده این است لاستیک مناسب برای استفاده در شرایط برف و یخ است.

کشور سازنده لاستیک

بسیاری از مصرف کننده ها هنگام خرید لاستیک جدید نگران این هستن که لاستیکی که می خرند به اصطلاح اورجینال است یا خیر؟

کشور سازنده هر لاستیک بر روی دیوراه آن حک می شود و شما به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. و هر کشوری که روی دیواره حک شود، لاستیک در همان کشور ساخته شده است. و خوشبختانه این امکان وجود ندارد که لاستیک را در کشوری دیگر تولید کنند و نام کشور دیگری را روی آن حک کنند. با اینکه بتوانند آن را پاک کنند و اسم کشور دیگری را جایگزین کنند. مثال لاستیکی که روی دیواره ی آن حک شده است Made In Korea، صد در صد این لاستیک در کشور کره تولید شده است.

ولی در بعضی از لاستیک ها مثل هانکوک یا کومهو، چون دارای کارخانه های زیادی در کشورهای مختلف هستند، بسیاری فکر می کنند این لاستیک ها اورجینال یا اصلی نیستند. به عنوان مثال لاستیک هانکوک برندی کره ای است. اما این شرکت دارای کارخانه هایی در کشورهای مختلف مثل چین و اندونزی است. و لاستیک هانکوکی که در کارخانه ای در اندونزی تولید می شود روی آن Made In Indonesia حک شده است. این لاستیک اورجینال است و کیفیت همانند لاستیک تولید شده در کره را دارد. و می توانید آن را با خیال راحت بخرید.

تاریخ تولید لاستیک

 لاستیک ها هم مثل مواد خوراکی دارای تاریخ تولید هستند . و یکی از موارد مهمی که باید هنگام خرید لاستیک به آن توجه داشته باشید ،  تاریخ تولید یا DOT آن است. در صورتی که خودروی دسته دومی خریدید و می خواهید ببینید عمر لاستیک های شما چقدر است ، پیدا کردن عدد چهار رقمی است که در کنار حروف DOT بر روی لاستیک حک شده . این چهار رقم نشان دهنده هفته و سال تولید لاستیک است . به این صورت که دو عدد اول نشان دهنده هفته تولید لاستیک و دو عدد بعدی نشان دهنده سال ساخت آن به میلادی است . به عنوان مثال اگر DOT لاستیک ۵۰۱۸ باشد ، نشان می دهد که لاستیک در هفته ۵۰ سال ۲۰۱۸ تولید شده است.
معمولا لاستیک ها را می توان به مدت ۵ سال از تاریخ تولید استفاده کرد . ولی در صورتی که هنوز حالت ارتجاعی و لاستیک گونه خود را داشته باشند و ترک و پنچری روی آنها نباشد ، می توانید مدت بیشتری از لاستیک استفاده کنید.

? بیشتر بخوانید? :

فال حافظ امروز ۱۷ تیر با تفسیر زیبا و معنی دقیق

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

اکبر کریمی چهارشنبه , ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲

درود. چنانچه لاستیک خارجی بدون کیفیت داخل بازار باشه و ازش استفاده شده باشه و کیفیت صفر باشد و نمایندگی و وارد کننده هم جوابگو نباشد به کجا باید شکایت کرد. ساده ترین راه چیست. لطفا

آخرین اخبار