چاپ کد خبر: 133688
18 بهمن 1402

علت ایجاد ترک پا چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟

ترک پا از مشکلات رایجی است که میان همه وجود دارد و می تواند بسیار اعصاب خورد کن باشد.باید بدانید که اگر از آن جلوگیری نشود و مراقبت های لازم برای آن صورت نگیرد وضع این حالت بدتر می شود.در ادامه این مطلب به شما شیوه هایی خانگی برای رفع این مشکل و راه های پیشگیری از آن را یاد می دهیم پس تا انتها با ما باشید.

ترک پا

ترک پا چگونه ایجاد می‌شود؟

اولین علائم ترک پا، پوست خشک و ضخیم شده در قسمت پاشنه پا است که به نام کالوس شناخته می‌شود. زمانی که راه می‌روید، چربی زیر پاشنه پا پخش می‌شود و باعث می‌شود که کالوس ترک بخورد. برخی عوامل دیگر هم وجود دارند که در ایجاد ترک پا نقش دارند از جمله: ایستادن طولانی مدت برای چند ساعت، پا برهنه راه رفتن یا راه رفتن با صندل و کفش‌های تابستانی، حمام طولانی با آب داغ، استفاده از صابون‌های قوی که ممکن است چربی طبیعی پوست را از بین ببرد، پوشیدن کفش‌هایی که سایز درست ندارند یا در قسمت پاشنه نرم و راحت نیستند. گاهی هم خشک شدن پوست به دلیل آب و هوای محل زندگی مانند هوای سرد و رطوبت پایین اتفاق می‌افتد. ، با داشتن هر یک از این عوامل، در صورتی که رطوبت رسانی به پاشنه پا را در برنامه زیبایی و رسیدگی به بدن خود انجام ندهید بدون شک به ترک پا دچار می‌شوید.

چگونه از ترک پا جلوگیری کنیم؟

یکی از روش‌های رفع ترک پا در منزل این است که از آن پیشگیری کنید! در بسیاری از مواقع ترک پا اگر در زمان مناسب تشخیص داده شود، مسئله نگران‌کننده‌ای نیست و معمولاً با روش‌های خانگی بهبود پیدا می‌کند. برای درمان قطعی ترک پا باید صبور باشید و گاهی ممکن است مجبور شوید درمان را تا چند هفته ادامه دهید تا نتیجه‌ای که مد نظر دارید، حاصل شود. می‌توانیم بگوییم که درمان فوری ترک پاشنه پا چندان تضمینی نیست. پس بهتر است قبل از آنکه دچار ترک پا شوید، برای سلامت بیشتر پای خود بیشتر وقت بگذارید.

  • آنچه می‌پوشید از جمله جوراب، کفش، دمپایی و صندل اهمیت زیادی دارند. اگر به ترک پا دچار شده‌اید، باید به دنبال پاپوش‌هایی باشید که به درستی اندازه پایتان باشند و از پاشنه محافظت کند. در صورت امکان، کفش‌هایی را انتخاب کنید که در قسمت پاشنه محکم و پهن است و دارای لایه مخصوصی برای پاشنه و راحتی پا باشد.
  • بهتر است از پوشیدن صندل اجتناب کنید چون می‌توانند موجب افزایش ریسک ابتلا به خشکی پوست شوند. همچنین پوشیدن کفش‌های پشت باز که به هیچ وجه محافظتی از پاشنه پا ندارند، توصیه نمی‌شوند. کفش‌های پاشنه بلند که در قسمت پاشنه نازک می‌شوند، مناسب نیستند.
  • همچنین کفش‌هایی که بیش از حد معمول تنگ هستند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند.
  • برای مدت زمان طولانی در یک وضعیت نایستید و همچنین در وضعیت نشسته زمان طولانی یک پا را روی دیگری نیندازید.
  • کرم‌های قوی نرم کننده را در شب به کف پاهای خود بمالید و سپس جوراب بپوشید تا رطوبت آن حفظ شود.
  • هر روز پای خود را بازرسی کنید، خصوصاً اگر دیابت دارید یا در هر شرایطی هستید که باعث خشکی پوست شما می‌شود، این بازرسی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
  • جوراب‌های باکیفیت مثلاً جوراب نخی بپوشید.
  • برای راحتی پاشنه در کفش، در صورت امکان از پد مخصوص پاشنه سیلیکونی استفاده کنید.
  • به اندازه کافی آب بنوشید تا رطوبت بدن و پوست شما تأمین شود.
  • بهتر است هفته‌ای چند بار در حین حمام کردن از سنگ پا استفاده کنید تا مانند اسکراب، سلول‌های مرده پوست را بردارد و نرمی بیشتری روی پا باقی بگذارد. در صورتی که دیابت دارید، برای این راهکار احتیاط بیشتری داشته باشید تا موجب زخم، خونریزی و احتمال ایجاد عفونت نشوید.

درمان ترک پا

درمان خانگی ترک پاشنه پا:

درمان ترک کف پا در طب سنتی همان به نوعی استفاده از روش‌های خانگی است. اولین روش رفع ترک پا استفاده از کرم‌های نرم کننده است.در ادامه با روش ها دیگر آشنا می شوید.

۱-استفاده از جوش شیرین

جهت استفاده از جوش شیرین باید ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین را در ۴/۵ لیتر (۱۰ لیوان) آب مخلوط نمایید. جوش شیرین را با آب گرم ترکیب نموده و آنقدر هم بزنید تا کاملا در آب حل شود. پس از آن به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پای خود را درون محلول قرار دهید.

در ادامه می‌توانید از سنگ پا استفاده نمایید و کرم‌های مخصوص ترک پا را روی کف پای خود بمالید. بهتر است در نهایت جوراب بپوشید تا کرمی که مصرف کرده‌اید در اطراف پخش نشود. این کار را تا یک هفته تکرار کنید و یک هفته آن را متوقف نمایید. سیکل درمان را ۳ مرتبه تکرار نمایید تا درمان کامل شود. در صورت تمایل و جهت نتیجه گیری بهتر می‌توانید یک قاشق غذا خوری نمک نیز به محلول خود اضافه نمایید.

۲-درمان ترک پا در تشت آب

پوست اطراف ترک پاشنه پا اغلب ضخیم‌تر و خشک‌تر از باقی قسمت‌های پوست است. همچنین به دلیل این خشکی، زمانی که به پوست پاشنه فشار وارد شود، ممکن است ایجاد شکاف کند. زمانی که پای خود را در تشت یا کاسه‌ای کوچک پر از آب شناور کنید و آن را مرطوب کنید، به مشکل خشکی پوست پاشنه پا کمک کرده‌اید.

بهتر است آبی که استفاده می‌کنید ولرم باشد، کمی صابون درون آن بریزید و برای مدت ۲۰ دقیقه پاهای خود را درون آب قرار دهید. بعد از این مدت زمان، به آرامی پای خود را خشک کنید. سپس از کرم نرم کننده پا استفاده کنید. اگر از محلول روغنی یا کرم‌های چرب استفاده می‌کنید، بعد از مالیدن آن، جوراب ترجیحاً نخی بپوشید تا چربی آن به اطراف پخش نشود.

این نکته را در نظر داشته باشید تا در زمانی که در حال خشک کردن پا هستید، با استفاده از اسکراب آن را لایه‌برداری نکنید. همچنین می‌توانید درون تشت کوچک سرکه بریزید و پا را در آن غوطه‌ور کنید.

۳-استفاده از عسل برای ترک پا

یکی از روش‌های درمان خانگی برای ترک پا عسل است. با توجه به برخی از مطالعات انجام شده، عسل دارای خصوصیات ضدمیکروبی و آنتی باکتریال است و می‌تواند زخم‌های روی پوست را درمان و پوست را آب‌رسانی کند. می‌توانید بعد از آنکه پای خود را از درون آب بیرون آوردید، کمی عسل به پاشنه پا بمالید و یا در طول شب از کمی عسل استفاده کنید. قطعاً برای اینکه شیره و چسبناکی عسل به اطراف برخورد نکند، باید از جوراب ضخیم استفاده کنید.

۴-لایه‌برداری پا

برای لایه‌برداری پوست از سوهان مخصوص پاشنه پا، سنگ پا با دستگاه‌های مخصوصی که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند، استفاده کنید. بعد از لایه‌برداری پا، به پوستتان آب برسانید. می‌توانید راهکار تشت آب را بعد از لایه‌برداری هم انجام دهید. پا را با مالیدن اسکراب ماساژ دهید تا سلول‌های مرده از سطح پوست شما جدا شوند و قسمت‌های ضخیم و زبر شده پوست از بین بروند.

بسیاری از موادی که برای درمان ترک پا به کار برده می‌شوند، با هدف رطوبت رسانی و نرم کردن پوست وارد عمل می‌شوند. برخی از این مواد طبیعی را بشناسید تا به سادگی برای رفع ترک پا در منزل اقدام کنید. فراموش نکنید که اگر وضعیت ترک پای شما وخیم است و یا دچار بیماری‌هایی مانند قند خون هستید، برای درمان ترک عمیق پاشنه پا شخصاً اقدام نکنید و برای نتیجه بهتر به پزشک متخصص بروید.

۵-درمان ترک پا با وازلین

از درمان‌های خانگی و ارزان قیمتی که می‌توانید جهت رفع ترک پا استفاده نمایید، استفاده از وازلین است که جهت تهیه آن می‌توانید به انواع فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی مراجعه نمایید. پوست پاشنه پا در نواحی ترک خورده غالبا ضخیم و بسیار خشک است. ترک‌ها با سرعت قادرند زیادتر یا عمیق‌تر شوند.جهت درمان مشکلات با وازلین باید به مدت ۲۰ دقیقه پای خود را در آب ولرم دارای مایع شوینده قرار دهید، پس از آن با استفاده از لیف، سنگ پا یا اسکراب لایه‌های ضخیم شده را از روی پوست خود بردارید.

بخش بعدی استفاده از هر نوع کرم مرطوب کننده (استفاده از کرم‌های ترک پا توصیه می‌شود) است. در مرحله آخر جهت حفظ رطوبت، به کف پای خود وازلین بمالید و جوراب بپوشید. دقت داشته باشید که زمان لایه برداری حتما پاها مرطوب باشند، اگر پس از خشک شدن پوست این کار را انجام بدهید ممکن است به پوست صدمه برسانید.

درمان ترک پا

۶-درمان ترک پاشنه پا با روغن نارگیل

این روغن همیشه برای درمان پوشت خشک پیشنهاد می‌شود چون باعث می‌گردد پوست بتواند رطوبت خود را بیشتر حفظ کند. بعد از آنکه پا را از آب درمانی خارج کردید، از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و اگر وضعیت ترک پا به حدی است که ممکن است دچار زخم، خونریزی یا عفونت شود، روغن نارگیل برای پیشگیری و درمان کمک کننده خواهد بود.

۷-لیمو ترش برای درمان ترک پاشنه

یک عدد لیمو ترش بزرگ را بردارید و آن را به دو نیم تقسیم کنید. آب آن را درون ظرفی خالی کنید ولی اجازه دهید کمی آب هم درون پوست لیمو باقی بماند. حالا هر کدام از دو برش را روی هر کدام از پاشنه‌ها بگذارید به صورتی که پاشنه درون برش لیمو قرار بگیرد. روی آن جوراب بپوشید و سی دقیقه صبر کنید. به دلیل اینکه راه رفتن در این حالت کمی دشوار است، بهتر است نشسته در انتظار باشید! اسید موجود در لیموترش سلول‌های مرده پوست را جدا می‌کند و موجب نرمی سطح پوست می‌شود. همچنین می‌توانید ترکیبی از وازلین و چند قطره از لیموی تازه را روی پاشنه پا بمالید تا به خوبی جذب شود. این مواد را از شب تا صبح روی پوست خود نگهدارید و صبح آب بکشید. می‌توانید روی آن جوراب پشمی بپوشید تا با گرم شدن پا، تأثیر مواد بیشتر شود.

۸-درمان ترک پا با نوشابه

جهت درمان ترک پا از نوشابه نیز می‌توانید استفاده نمایید. نوشابه به علت داشتن شکر فراوان به بهترین شکل لایه‌برداری پوست را انجام می‌دهد. بهتر است به همراه نوشابه کمی روغن نارگیل نیز استفاده کنید. چراکه روغن نارگیل یکی از بهترین آبرسان‌ها برای پوست است.

۹-درمان ترک پا با روغن زیتون

روغن زیتون و برخی دیگر از روغن‌های گیاهی مانند روغن بادام می‌تواند به رطوبت رسانی بیشتر پوست کمک کنند. بعد از آنکه پای خود را شسته‌اید و کاملاً خشک کرده‌اید، چند قطره از روغن زیتون را روی قسمت‌های ترک‌دار ماساژ دهید. جوراب ضخیم بپوشید و شب تا صبح صبر کنید. صبح که از خواب بیدار شدید، پاهای خود را بشویید.

۱۰-موز رسیده برای درمان ترک پا

پوره موز هم به رطوبت رسانی پاشنه پا کمک می‌کند. برای نتیجه بهتر می‌توانید یک عدد موز رسیده را با نصف آووکادو مخلوط کنید تا کرمی یکدست به دست بیاید. آن را روی پا بمالید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید. سپس پای خود را با آب ولرم بشویید.

۱۱-روغن پارافین

روغن پارافین، موجب نرمی و مرطوب شدن پاشنه پا می‌شود. کمی روغن پارافین را با روغن نارگیل مخلوط کنید و آن را حرارت دهید تا ذوب شود. صبر کنید تا دمای روغن پایین بیاید و سپس آن را به ترک کف پا بمالید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید قبل از رفتن به تخت خواب از این ترکیب استفاده کنید و سپس جوراب بپوشید. صبح پای خود را بشویید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار