• 21 / تیر 1403 / 18:32
  • شناسه خبر : 148836

علت خنک نکردن کولر گازی و اسپیلت چیست؟

کولر گازی یکی از دستگاه‌های مهم و موثر در خنک کردن فضاهای داخلی است، اما گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که دستگاه شما به درستی عمل نمی‌کند و محیط را به دلخواه خنک نمی‌کند.ما علت های که باعث می شود کولرهای گازی خنک نکند را برای شما نام خواهیم برد تا با بررسی این علت ها بتوانید مشکل خنک نکردن کولر گازی و اسپلیت را برطرف کنید و به یک تعمیر کار اسپلیت حرفه ای تبدیل شوید.

علت خنک نکردن کولر گازی و اسپیلت

علت خنک نکردن کولر گازی:

آلودگی فیلتر کولر گازی و اسپلیت

یکی از مشکلات رایج خنک نکردن کولر گازی و اسپلیت آلودگی فیلتر آن است. فیلتر وظیفه دارد هوای وارد شونده به داخل سیستم را از گرد و غبار و مواد زائد پاک کند. این کار باعث می شود هوای خروجی تمیزتر و سالم تر باشد و عملکرد آن را نیز بهبود بخشد. اما اگر فیلتر کولرهای گازی آلوده شود، عواقب بدی را به دنبال خواهد داشت.

مبرد نشتی دارد یا کم شده است

سیستم های AC از مبرد استفاده می‌کنند، یک ماده شیمیایی که گرما را از فضای داخلی منتقل کرده و آن را به بیرون منتقل می‌کند. هنگامی که سطح مبرد پایین است، کولر گازی شما ممکن است در خنک کردن هوای خانه شما با مشکل مواجه شود.

دو دلیل احتمالی برای این مشکل وجود دارد:

  • ممکن است سیستم در هنگام نصب کم شارژ شده باشد.
  • یا نشت در سیستم  وجود داشته باشد.

کویل ها(سیک پیچ) یخ زده یا کثیف هستند

در حالی که فیلترها در تمیز نگه داشتن کویل اواپراتور نقش دارند، اما می‌تواند در طول زمان با مشکلاتی روبرو شود.کویل ها به مرور زمان کثیف می‌شوند زیرا مرطوب بوده و با به وجود آمدن کپک خراب می‌شوند. این می تواند بر عملکرد آنها تأثیر منفی بگذارد. کویل ها همچنین می‌توانند منجمد شده و کار نکنند، به‌ویژه زمانی که مبرد کافی در سیستم وجود نداشته باشد.

خرابی قطعات داخلی کولرهای گازی

خرابی قطعات داخلی کولرهای گازی یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است باعث کاهش عملکرد و خنک نکردن کولر گازی و افزایش مصرف انرژی دستگاه شود.

علت خنک نکردن کولر گازی و اسپیلت

کمپرسور کار نمی کند

کمپرسور  کولر قلب کل سیستم است. کمپرسور مبرد را بین واحدهای داخلی و خارجی به گردش در می آورد. وقتی که کمپرسور آسیب ببیند، کل سیستم نمی تواند هوای داخل خانه شما را به طور موثر خنک کند.مشکلات کمپرسور AC را می توان با تعویض آن حل کرد. با اینجال آنها فوق العاده گران هستند.

هوا نشتی دارد

ممکن است به دلایل مختلفی از جمله  نصب نادرست، کانال ها دارای نشتی هوا شوند که منجر به گرم شدن خانه می شود. کانال ها، هوای مطبوع را در سراسر خانه شما پخش می کنند. اگر نشتی داشته باشند، خنک کننده سیستم شما را کاهش می‌یابد.

مشکلات موتور فن خارجی

فن بیرونی AC شما در واحد کندانسور وظیفه خروج هوای گرم از خانه و رها کردن آن را در خارج از منزل را دارد.در صورت مشکل این بخش؛ باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور AC شما خواهد شد.  اگر موتور فن شما خراب شود، فن شما کار نمی کند و کولر شما در عرض چند دقیقه بیش از حد گرم شده و خاموش می‌شود.

مشکل در ترموستات

ترموستات مرکزی کولر شما دمای هوای داخل خانه شما را اندازه گیری کرده و آن را  تنظیم می‌کند. با اینحال ممکن است خراب شده و دما را به اشتباه ثبت کند.

گرمای کولر گازی

مراقب گرمای وسایل اطراف باشیدمی‌دانید که تلویزیون، لپ‌تاپ، لامپ‌ها و سایر لوازم الکتریکی خانه‌تان چقدر گرم می‌شوند.با توجه به اینکه وظیفه ترموستات تنظیم درجه حرارت خانه است، وسایلی که گرما از خود ساطع می کنند وقتی خیلی به ترموستات نزدیک باشند؛ می‌توانند بر عملکرد ترموستات تأثیر بگذارند.

گرمای زیاد از خورشید

اگر خورشید به ترموستات کولر گازی شما بتابد، گرمای اضافی می تواند سیستم را دچار مشکل کند.در روزهای گرم ، توصیه می‌شود بر روی کولر گازی خود در پشت بام؛ یک سایبان بکشید.

رجیسترها کثیف یا مسدود هستند

رجیسترهای تهویه مطبوع شما می توانند به مرور زمان کثیف شوند، درست مانند فیلترها. اگر مسدود  شوند؛ جریان هوا کاهش می‌یابد.  رجیسترهای کثیف یا مسدود شده، کولر را وادار می‌کنند تا سخت‌تر کار کند و قبوض برق شما  بدون خنک نگه داشتن موثر خانه افزایش می‌دهد.

 

مطالب مرتبط

تدابیر اسنپ برای اینکه ۸۱۲ هزار راننده اش برای مسافران کولر بزنند

با این روش مصرف برق کولر آبی و گازی را ۳۰ درصد کاهش دهید

با این ۷ راهکار باد کولر ماشین خود را خنک تر کنید

نظرات