چاپ      کد خبر: 148530
16 تیر 1403

علت خواب آلودگی و بی حالی همیشگی در طول روز چیست؟

شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که در طول روز همیشه خسته و خواب آلود هستید اما نمی دانید که علت آن چیست.هنوز نمی توان علت دقیقی بیان کرد اما معمولاً زندگی های پرمشغله و رژیم غذایی ناصحیح باعث شده که افراد حس خواب آلودگی داشته باشند.اما در ادامه با ما همراه باشید تا اصلی ترین دلایل خواب آلودگی و خستگی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با شناختن علت آن این مشکل را برطرف کنید.

علت خستگی و خواب آلودگی

به این دلایل همیشه بی حال و خواب آلود هستید

کمبود ورزش

کمبود ورزش یکی دیگر از دلایل خواب آلودگی است. متخصصان پیشنهاد می کنند که ۴ روز در هفته حداقل ۴۰ دقیقه ورزش کنید. بدن شما مانند یک ماشین می باشد و اگر فقط استراحت کند، هم خراب خواهد شد. تمرین ورزشی مناسب انرژی بدن را تامین می کند. ۳۰ دقیقه ورزش روزانه به شدت در میزان خواب شما تفاوت ایجاد خواهد کرد.

خواب به هم ریخته

بعضی افراد به اندازه کافی نمی خوابند و علت آن هم برنامه شلوغ آن ها در طول روز است. در نتیجه مدام احساس خواب آلودگی دارند. خواب کافی باید یکی از اولویت های ما در زندگی باشد. خواب کم تر از ۶ ساعت در شبانه روز به صورت مداوم یکی از علت های خواب آلودگی شماست. پس باید آن را به ۸ ساعت خواب برسانید. البته بدن خانم ها بیشتر از آقایان به خواب نیاز دارند.

غذا نخوردن صحیح

اگر زندگی پر مشغله ای دارید یا استرس مداوم بر شما غلبه کرده، باید از کافئین و چیزهای شیرین در طول روز برای انرژی بیشتر استفاده کنید. مصرف زیاد کافئین و شکر بر عکس عمل می کند و شما را خسته و خواب آلوده خواهد کرد. بیشتر آب بنوشید و میوه و سبزیجات بخورید.

افسردگی

یکی از دلایل مهم دیگر خواب آلودگی این است که فرد افسرده است. اکثر افرادی که افسردگی را تجربه کرده اند می دانند که اغلب با مشکلات خواب همراه است. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در خوابیدن در طول شب مشکل داشته باشند. آنها همچنین می توانند خواب آلودگی بیش از حد در طول روز داشته باشند یا حتی بیش از حد بخوابند.

پرخوابی یک ویژگی مشترک در انواع مختلفی از اختلالات خلقی، از جمله افسردگی شدید است. و بنابراین، در حالی که گاهی اوقات به عنوان وضعیت خاص خود ظاهر می شود، همچنین می تواند نمادی از یک اختلال سلامت روان گسترده تر باشد. در افسردگی شدید، پرخوابی – یا بی خوابی – ممکن است هر روز وجود داشته باشد. کمبود مداوم انرژی، و همچنین به راحتی خسته شدن، ممکن است به عنوان علائم اضافی افسردگی ظاهر شود.

ظهور پرخوابی باید بسیار جدی گرفته شود، زیرا ممکن است به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را کاهش دهد.

کم خونی

افرادی که از کم خونی رنج می برند، به طور منظم احساس ضعف و خستگی دارند و دوست دارند بخوابند. کم خونی می تواند از کمبود آهن نشأت بگیرد و به فرد احساس شبیه سنگین بودن عضلات و ضعیف بودن بدن می دهد. کم خونی برای خانم های باردار و خانم هایی که قاعدگی های سنگین دارند، هم رایج و شایع است.

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک اساساً ناپایداری بدن به گلوتن است. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند نمی توانند نان، کیک و غذاهای گندم دار بخورند که ردپایی از گلوتن دارد. این بیماری باعث کاهش وزن، کم خونی، خستگی و احساس خواب آلودگی می شود.

سندروم خستگی مزمن

سندروم خستگی مزمن یک نوع خستگی شدید است و معمولاً بیشتر از ۶ ماه طول می کشد. فرد مبتلا به این سندروم معمولاً احساس خواب آلودگی و خستگی را تجربه خواهد کرد.

علت خستگی و خواب آلودگی

آپنه خواب (قطع تنفس در خواب) و خروپف

یکی از دلایل مهم خواب آلودگی در روز و اینکه افراد گزارش می کنند “همیشه خوابم میاد” آپنه خواب است. در آپنه خواب به علت اینکه برای مدت کوتاهی (حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه) تنفس فرد در خواب قطع می شود، مغز برنگیخته شده و خواب فرد بار ها سطحی شده یا حتی فرد برای تنفس مجدد بیدار می شود. این باعث می شود کیفیت خواب شبانه فرد به شدت کاهش یابد و در حین روز خواب آلوده باشد.

آپنه خواب می تواند احتمال سکته های قلبی و مغزی را تا ۳ برابر افزایش دهد و می تواند باعث تخریب سلول های مغزی شود. یکی دیگر از علائمی که احتمال آپنه خواب را افزایش می دهد خروپف شدید یا با صدای بلند است.

تیروئید کم کار

تیروئید کم کار به معنای این است که تیروکسین یا هورمون تیروئید در بدن کم است. در نتیجه اضافه وزن ایجاد می شود و احساس خستگی و خواب آلودگی را ایجاد می کند.

دیابت

دیابت به معنای قند خون بالا است و باعث کاهش انرژی می شود و فرد احساس خستگی و خواب آلودگی خواهد کرد.

تب غده ای

تب غده ای یکی از دلایل رایج خستگی در نوجوانان است و علائم دیگر آن شامل تب، گلو درد و ورم غده هاست. این تب حدوداً ۴ الی ۶ هفته طول می کشد و خستگی را مدت زمان زیادی روی بدن فرد باقی می گذارد.

پای بی قرار

احساس ناراحتی و بی قراری در بدن در طول شب یکی از وضعیت هایی است که به آن پای بیقرار می گویند. این احساس باعث می شود که فرد در قسمت پا احساس راحتی داشته باشد و درد به او غلبه کند. این افراد معمولا پای خود را مدام تکان می دهند تا درد کمتر شود و در نتیجه خواب آن ها به هم می ریزد و در طول روز احساس خواب آلودگی خواهند داشت.

عادات بد خواب

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما ممکن است در طول روز خسته باشید زیرا به اندازه کافی نمی خوابید.

  • در اینجا برخی از مقصران رایج کم خوابی آورده شده است:
  • تلاش برای خوابیدن در محیطی که گرم، پر سر و صدا یا ناراحت کننده است
  • نداشتن یک برنامه روتین قبل از خواب که به شما کمک کند به خواب بروید
  • ورزش چند ساعت قبل از خواب
  • چرت زدن در اواخر روز
  • نداشتن مقدار مناسب استراحت مورد نیاز
  • قرار گرفتن در یک برنامه خواب منظم و ایجاد یک محیط خواب دلپذیر می‌تواند به شما کمک کند در طول روز کمتر احساس خواب آلودگی کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار