چاپ      کد خبر: 147366
3 تیر 1403

علت طعم بد آب اشامیدنی تصفیه شده + راهکار برطرف کردن این مشکل

در دستگاههای تصفیه آب با عبور آب از فیلتر ممبران املاح خود را از دست میدهد و تقریبا آب خالص بیرون خواهد آمد. در چنین حالتی آب کمی مزه تلخی به خود میگیرد که این مزه تلخی آب امری معمول و شایع بوده و خطرناک نمی باشد و علت آن نیز تصفیه شدن بیش از حد آب و کم بودن میزان املاح آب است.این مطلب را مطالعه نمایید تا بیشتر با دلیل طعم و بوی بد آب آشامیدنی آشنا شوید و مشکل را بیابید.

علت مزه بد آب تصفیه شده

چرا مزه اب تصفیه تغییر می کند؟

طعم تلخ آب تصفیه شده معمول است اما اگر طعم ناخوشایند و غیر معمول دیگری از آب دستگاه تصفیه آب احساس کردید غیر طبیعی بوده و علت را جستجو کنید. علل شایع بدمزه و بو بودن آب تصفیه عبارتند از:

  • تعویض نکردن فیلترها در زمان مقرر
  • ماندن آب به مدت زیاد و بدون استفاده در دستگاه
  • آلودگی میکروبی جایی از دستگاهاستفاده از فیلترهای بی کیفیت

دلیل تغییر و بدی طعم آب آشامیدنی لوله کشی

دلایل طعم بد آب آشامیدنی عبارتند از:

طعم کلر یا موادشیمیایی

تصفیه آب شهر برای ضدعفونی آب به آن کلر اضافه می کند. گاهی کلر بیشتری برای جبران مسافت بیشتر آب به آن اضافه می شود و به همین خاطر مزه کلر با نوشیدن آب احساس می گردد. نگران نباشید سطح کلر مضر نیست و فقط آب را بدمزه می کند.

طعم تلخ

غلظت بالای جامدات محلول (TDS) یا سختی آب از دلایل اصلی تلخ شدن مزه آب است. خوردگی لوله مس در خانه از دیگر دلایل مزه تلخ آب می باشد.

طعم کثیفی یا ماهی

برخی از مواقع آب بوی کپک و کهنگی یا ماهی می دهد علت این است که در طول تصفیه آب شهر جلبک های تصفیه نشده باشند. آب با بقایای جلبک ها بوی کپک و کهنگی دارد اما آب چاه اغلب طعم معدنی و خاکی دارد.

بوی تخم مرغ فاسد

ایجاد بوی گوگرد یا تخم مرغ در هنگام باز کردن شیر آب یا استفاده از آب گرم وجود سولفید هیدروژن در آب است. سولفید هیدروژن مشترک با آب چاه سرعت خوردگی در لوله های شما را افزایش می دهد.

طعم بنزین یا گازوییل

گاهی برای برخی افراد پیش می آید که با آشامیدن آب طعم و بوی بنزین یا گازوییل را حس کند. آبی که بوی بنزین یا گازوئیل می دهد منابع مختلفی دارد. ممکن است توسط مخزن ذخیره سوخت یا روان آب های ورودی به منبع تامین آب یا پارکینگ های بسیار به آب شما نفوذ کند.

حتما پس از احساس چنین مزه ای در آب آشامیدن آن را متوقف کنید، آب خود را آزمایش کنید و با تماس با شرکت محلی ببینید آیا اخیراً لوله هایی شکسته است که باعث ایجاد بو شود یا خیر؟ و با یک لوله کش مشورت نمایید.

طعم فلز

گاهی نیز با آشامیدن آب متوجه طعم فلز آن می شویم که علت آن، می تواند مقادیر بالای فلزات محلول مانند آهن ، منیزیم و روی در آب لوله کشی باشد. نگران نباشید وجود این فلزات برای سلامتی شما مضر نیست، اما سبب آسیب رسیدن به لوله های آب می شود پس باید برطرف شود.

طعم شور

غلظت زیاد یون کلرید و وجود سولفات ها در آب باعث ایجاد طعم شور در آب لوله کشی می شوند. سولفات ها موجود در خاک با جریان یافتن آب از طریق زمین برای تأمین آب، در آن رسوب می کنند. باران و برف نیز سبب تخلیه نمک جاده به مخازن محلی خواهد شد.

طعم شیرین

وجود برخی مواد معدنی محلول مانند کلسیم یا آهن در آب موجب می شود آب آشامیدنی طعم شیرینی داشته باشد. یکی دیگر از علل طعم شیرین آب می تواند pH یا عدم تعادل قلیایی در آب باشد. آب با طعم شیرین برای سلامتی شما مضر نیستند.

علت مزه بد آب تصفیه شده

چگونه این طعم های بد آب را برطرف کنیم؟

آب خوب و سالم هیچ مزه و بویی ندارد. گاهی آب آشامیدنی ما هیچ مزه و بویی ندارد اما میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها و ویروس هایی در آب وجود دارند که شما را بیمار می کنند و فقط با آزمایش آب می توانید متوجه آن شوید پس قبل از آنکه بیمار شوید، با استفاه از دستگاه های تصفیه آب، از آب بدون طعم و بو و کاملا سالم و گوارا لذت ببرید. برخی از دستگاه های تصفیه آب خانگی آلودگی هایی را که نمی توانید بویید یا مزه کنید را از بین می برند.

نکته: در برای درک ترکیبات آب آشامیدنی می توانید از کیت تست آب خانگی یا آنالیز آب آزمایشگاهی استفاده نمایید و یا تجزیه و تحلیل آب منطقه خود را از طریق گزارش آب موجود در تأمین کننده آب محلی خود پیدا کنید.

نحوه رفع طعم و مزه تلخی آب دستگاه تصفیه آب

چنانچه پیش از این در نمناک خواندید با اضافه شدن املاح مفید، آب مزه تلخی را از دست میدهد. فیلترهای مواد معدنی ( مینرال ) در مرحله ششم دستگاه تصفیه آب وظیفه افزودن املاح مفید به آب را برعهده دارند.

برای از بین بردن تلخی آب باز کردن شیر میکس مفید است. به وسیله شیر میکس میتوان مقداری آب با املاح بالا را با آب خالص در دستگاه تصفیه آب مخلوط کرد تا آب کمی املاح دار شود و مزه تلخی آن رفع گردد. اگر شیرمیکس کاملا بسته باشد آب تا آخرین حد تصفیه میشود و آب تلخ خواهد بود.

برای رفع تلخی آب بهتر است شیر را کمی باز کنید اما مراقب باشید زیادی آنرا باز نکنید و طوری باز کنید که آب قطره قطره از لوله شیر میکس خارج شود. چند روز طول میکشد تا آب جدید در مخزن جایگزین شود و آب طعم تلخی نداشته باشد.

راههای از بین بردن بو و طعم بد آب تصفیه

در صورت احساس بویی شبیه بوی پلاستیک فیلترهای پایینی دستگاه را بررسی کنید که از پلاستیک نامرغوب در آنها استفاده شده است.
در صورتی که فقط لیوان اول بو ناخوشایند دارد و لیوانهای بعدی بدون بو هستند ، این بو یا از فیلتر ششم است یا شیلنگ فیلتر ششم و یا از شیر برداشت.
اگر نمی دانید که منشا بو از کجاست، در حالت کلی آب را حدود ۱۵ دقیقه باز بگذارید و بعد از آن نیز مخزن را کاملا خالی کنید تا بوی ناخوشایند رفع شود. اما اگر بو رفع نشد:

۱-از مدار فیلترهای بالایی و مخزن را خارج نمایید و برای این کار از قسمت شیر مخزن، لوله متصل شده به مخزن را باز کرده و آنرا به شیر برداشت متصل نمایید و ۲-پس ازمدتی استفاده از این آب ببینید بو رفع میشود یا نه؟ در صورت رفع شدن بو منشاء آلودگی در آنها قرار دارد که باید تک تک آنها بررسی شود.

۳-اگر با انجام کار بالا بو رفع نشد، فیلترهای پایینی را باز کنید و بررسی نمایید که بو از کدام بخش و فیلتر است.اگر منشاء آلودگی از فیلتر بود آنرا حتما تعویض کنید و هوزینگ آنرا شستشو داده و مراحل و لوله های بعد از آن را کامل کنترل و شستشو دهید و اگر نیاز به تعویض بود عوض کنید.

۴-در صورتی که بو از مخزن بود، با استفاده از یک پمپ ، آب را وارد آن کنید و یا شوینده های غیر شیمیایی بشویید و در صورت رفع نشدن آن را تعویض نمایید.

۵-برای رفع بو ومزه آب تصفیه شما باید تمام بخش های دستگاه تصفیه را باز کنید و مورد بررسی قرار دهید.

۶-اگر مهارت لازم برای بررسی دستگاه را ندارید، از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

۷-انواع فیلترها برای از بین بردن مزه بد آب تصفیه شده

علت مزه بد آب تصفیه شده

توصیه می شود از فیلترهای معتبر و قوی استفاده کنید زیرا برخی از فیلترهای رایج در بازار دارای بازدهی بسیار کمی هستند و شما نتیجه مطلوبی را نخواهید گرفت. در خروجی دستگاه استفاده از یک فیلتر نانو سیلور ( خاصیت ضد میکروب و قارچ ) بسیار توصیه میشود.

سیستم های اسمز معکوس (RO) کاملترین شکل فیلتراسیون برای از بین بردن مواد معدنی مضر هستند. فرآیند حذف کل مواد جامد محلول (TDS) از طریق جریان پر فشار آب از یک غشای نیمه تراوای ممبران انجام می شود.

در فیلترهای کربن فعال آلاینده های بزرگی مانند کلر را از بین می برند اما این فیلترها نمی توانند مواد غیر آلی مانند مواد معدنی فلزات سنگین و سولفات ها یا میکروارگانیسم های کوچکتر را حذف کنند.

فیلترهای سرامیکی برای از بین بردن آلودگی ها و باکتری ها بسیار مناسب هستند، دارای کربن فعال هستند تا فرآیند تصفیه دو مرحله ای را انجام دهند. این فیلترها می توانند مزه ماهی را از آب حذف کنند اما نمی توانند ویروس هایی که برای منافذ سرامیکی یا کربن خیلی کوچک هستند، از بین ببرند.

فیلترهای آب قلیایی، pH یا آب شما را تنظیم می کنند وبا افزودن مواد معدنی به آب باعث افزایش pH می شوند و به مزه شیرین آب کمک می کنند.

سیستم های اولترافیلتراسیون با عبور دادن آب از یک غشا فیبر ممبران مانند فیلتری برای میکروارگانیسم ها عمل می کند و موجب از بین رفتن ویروس ها و انگل های باکتری می شود.

معمولا از سیستم تصفیه UV به همراه سایر سیستم های فیلتراسیون استفاده می شود زیرا سیستم های UV از نور ماورابنفش برای غیرفعال سازی باکتری ها و ویروس های موجود در آب استفاده می کنند و برای حذف چیز دیگری مناسب نیستند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار