چاپ کد خبر: 136192
15 اسفند 1402

عوارض خطرناک استفاده از رژلب برای سلامتی و آشنایی با مواد سمی موجود در آن

در برخی رژلب ها ماده ای به نام سرب وجود دارد.سرب ماده ای است سمی که از طریق پوست جذب می شود و برای بدن بسیار ضرر دارد. متاسفانه درصد بالایی از رژلب ها دارای مواد اکسیدآهن، پلی اتیلن و دی اکسید تیتانیوم هستند و خطر ابتلا به سرطان های ریوی و سینه هنگام استفاده از آن بالاست. در این بخش با شفاف سازی مواد اصلی ساخت رژلب های شیمیایی، به عوارض آنها نیز اشاره خواهیم داشت.

عوارض رژلب برای سلامتی

مواد سمی موجود در رژلب ها

در رژلب‌ها، ممکن است مواد سمی مانند سرب و قطران زغال سنگ به کار رود که می‌توانند عوارض جدی برای سلامتی داشته باشند. همچنین، رنگ‌های دریاچه‌ای نیز استفاده می‌شوند که ممکن است حاوی ترکیبات سمی و سرطانزا باشند.

سرب

استفاده غیرمجاز از سرب در ترکیب رژلب و خوردن آن می‌تواند منجر به عوارض جدی شود، از جمله ناباروری، کم‌خونی، عقب‌ماندگی ذهنی و سرطان.

رنگ‌های دریاچه‌ای

استفاده از رنگ‌های محلول در آب دریاچه‌ها، که از واکنش‌های شیمیایی و گیاهان و سنگ‌های موجود در رودخانه‌ها به دست می‌آیند، می‌تواند بسیار سمی و سرطانزا باشد و تحریک پوست و ایجاد سرطان‌های پوستی را ایجاد کند.

قطران زغال سنگ

قطران زغال سنگ برای رنگ آمیزی رژلب‌های قرمز استفاده می‌شود. در صورت بلعیدن، ممکن است منجر به تهوع، سردرد و سوزش پوست شود.

خوشبو کننده ها

خوشبوکننده‌ها می‌توانند به دلیل برخی ترکیبات شیمیایی، باعث التهاب، خشکی و ترک‌خوردگی لب‌ها شوند. حقیقت تلخ این است که زنان در طول زندگی خود حدود ۲ کیلوگرم رژلب را بلعیده و استفاده می‌کنند. این موضوع خطر ابتلا به سرطان‌های ریه و سینه را در زنان به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد بنابراین، در انتخاب رژلب، باید دقت بیشتری داشته باشید و ترجیحاً رژلبی با ترکیبات طبیعی و بدون استفاده از مواد سمی انتخاب کنید.

فرمالید، ترکیب مضر دیگری در رژلب

فرمالدئید یک ماده شیمیایی است که در خیلی از محصولات زیبایی و آرایشی مانند رژلب، لاک ناخن و غیره یافت می‌شود. این ماده می‌تواند باعث التهاب و تحریک پوستی شود و در صورت مواجهه مزمن، می‌تواند باعث ضعف عمومی نیز شود.

علاوه بر فرمالدئید، رنگ‌های شیمیایی متعددی نیز در محصولات آرایشی و زیبایی مصرف می‌شوند که می‌توانند اگر استانداردهای خاص رعایت نشوند، مشکلاتی را به همراه داشته باشند. این رنگ‌ها ممکن است با هم ترکیب شده و رنگ خاصی ایجاد کنند که علاوه بر اثرات نامطلوب پوستی، ممکن است عوارض داخلی نیز به همراه داشته باشد. به ویژه در مورد رژلب که به طور مکرر در طول روز مصرف می‌شود و احتمال ورود مقداری از آن به بدن از طریق خوردن مواد غذایی نیز وجود دارد، این عوارض می‌تواند افزایش یابد.

عوارض رژلب برای سلامتی

۵ عوارض رژلب برای بدن:

۱.رژ لب و عوارض پنهانی آن برای سلامتی، باعث سمی شدن بدن می شوند

تاکنون تعداد مواد سمی موجود در رژ لب ها را می دانیم. بنابراین به احتمال زیاد بدن شما این مواد سمی را جذب خواهد کرد. در واقع زنان بدون این که متوجه شوند گاهی این مواد را می بلعند. همیشه قبل از خرید رژ لب به مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید. همیشه ایمن بودن بهتر از تاسف خوردن است.

۲.عامل چندین حساسیت پوستی هستند

آیا گاهی با جوش ناگهانی روی لب یا خارش در اطراف ناحیه لب مواجه می شوید؟ خوب، حالا می دانید چرا. این به این دلیل است که رژلب ها دارای ماده شیمیایی به نام بیسموت اکسی کلرید برای نگهداری هستند. این ماده سرطان زا است، پس مراقب باشید.

۳.رژ لب و عوارض پنهانی آن برای سلامتی، باعث سرطان می شوند

نه، ما شوخی نداریم. از آنجایی که بیشتر ترکیبات دارای قابلیت سرطان زا هستند، احتمال ابتلا به سرطان از رژ لب بالاست. در واقع، مواد شیمیایی مورد استفاده برای حفظ رژ لب ها باعث ایجاد چندین مشکل سلامتی مانند سرفه، سوزش چشم، خس خس سینه و سایر آلرژی ها می شود. در موارد شدید، سرطان ممکن است رخ دهد.

۴.باعث تغییراتی در سیستم غدد درون ریز می شوند

رژلب ها حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند تغییرات عمده ای در سیستم غدد درون ریز ایجاد کنند. اگر این اتفاق بیفتد، بدن شما دچار چندین مشکل در توانایی های شناختی و تولید مثلی می شود.

۵.رژ لب ها می توانند باعث نارسایی کلیه شوند

در صورت استفاده منظم از رژ لب، نارسایی کلیه نیز ممکن است رخ دهد. این به دلیل وجود مقادیر زیادی کادمیوم در رژ لب است. تومورهای معده نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که به دلیل وجود این ماده شیمیایی سمی ممکن است به وجود بیاید.

عوارض رژلب برای سلامتی

علائم حساسیت به رژ لب چیست؟
همانطور که گفتیم؛ یکی از مضرات رژلب بروز انواع حساسیت‌هاست. این حساسیت‌ها می‌توانند با علائمی مثل پوسته پوسته شدن، خارش و سوزش همراه باشد. توصیه می‌کنیم اگر لب‌های شما زخم شد، حتماً از آنتی بیوتیک استفاده کنید تا اوضاع وخیم‌تر از آنچه که هست، نشود. در این دوره از کرم‌های دارای SPF و مرطوب کننده استفاده کنید و به هیچ وجه به سراغ استفاده از رژلب نروید تا این موقعیت کاملاً درمان شود. بعد از بهبودی کامل هم دقت زیادی در انتخاب رژ لب‌های خود داشته باشید.

نکاتی که باید در زمان خرید رژ لب به آنها دقت کنید

برای اینکه بهترین کیفیت را در اختیار داشته باشید و از مضرات رژلب در امان بمانید؛ لازم است در زمان خرید این محصول آرایشی، به یک سری نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید. تجربه و تحقیقات در این زمینه ثابت کرده که صرفاً توجه به قیمت و برند محصول کافی نیست. بعضی از برندهای معروف دنیا نیز از مواد مضر مثل فلزات سنگین در تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. در زمان خرید دقت کنید از رژلب‌های حاوی اس پی اف استفاده کنید. این رژلب‌ها با جذب اشعه فرابنفش شما را از مضرات آن در امان نگه می‌دارد.

مواد تشکیل‌دهنده رژلب های سالم و طبیعی

اگرچه مقدار هر یک از این مواد در ساخت رژلب‌های مختلف متفاوت است، اما مواد اصلی تشکیل‌دهنده انواع رژلب های سالم و مطمئن به این شرح است:

موم

موم به دلیل حالت پذیری زیادی که دارد، به عنوان عنصری شکل‌دهنده در رژلب‌های لب استفاده می‌شود. ترکیبی از سه نوع موم معمولاً در رژلب‌ها استفاده می‌شود:موم زنبور عسل، موم گیاهی کندلیلا و موم کارناوبا که از برگ‌های نخل برزیلی به دست می‌آید و گران‌ترین نوع موم‌ها است.

روغن

روغن کرچک، روغن نباتی، لانولین و روغن معدنی از جمله روغن‌های استفاده شده در تهیه رژلب‌های لب هستند. همچنین، کره کاکائو نیز به عنوان یکی از اجزای تشکیل‌دهنده رژلب‌ها استفاده می‌شود. موم و روغن از مهمترین اجزای تشکیل‌دهنده رژلب هستند و حدود ۶۰ درصد از وزن آن را تشکیل می‌دهند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار